Törts nostalgiat.
#1

Kah terake ikke autondusse puutuv teema, ehk küll vähe vanematele... Sihuke lugu tuli meelde, et kellel ja kui paljudel on jäänd meelde kenad mälestused esimestest autokogemustest... mänguautode näol. Kõneaine tuli pähe, lugedes \"Mobilisti\" lehest u. 40-50a. vanuste onklite mälestust isiklikust poisipõlve \"autoromulast\", mille nood siis mõnekümne aasta peale taas sambla alt välja kaevasid. Ilus jutt oli!
Kuipalju oma aja tuntud autode nägu mänguasju kellelgi sattund olema ja onks ehk kellelgi lausa mõni pilt alles. (ei mõtle siinkohal 1/43 skaala metalmudeleid)
Endal tulevad esimesena meelde:
Kollane, plastmassist mikrobuss \"Barkas\" vist.
Roheline, plastist \"UAZ\" maastur.
Kollase plastkabiiniga \"Kamaz\" madelauto
\"Norma\" tehase punane plastmassist, patarei jõul liikuv sportauto, väga Datsun Z240 nägu. Lisaks muidugi Estonia vormelid ja plekist väänatud UAZ bussid, (miilitsa ja kiirabi jne).

Tervisid. Ivar

loll on loll olla.
Vasta
#2

Tsitaat:Niimoodi kirjutas: IIIFFFAR
Kah terake ikke autondusse puutuv teema, ehk küll vähe vanematele... Sihuke lugu tuli meelde, et kellel ja kui paljudel on jäänd meelde kenad mälestused esimestest autokogemustest... mänguautode näol. Kõneaine tuli pähe, lugedes \"Mobilisti\" lehest u. 40-50a. vanuste onklite mälestust isiklikust poisipõlve \"autoromulast\", mille nood siis mõnekümne aasta peale taas sambla alt välja kaevasid. Ilus jutt oli!
Kuipalju oma aja tuntud autode nägu mänguasju kellelgi sattund olema ja onks ehk kellelgi lausa mõni pilt alles. (ei mõtle siinkohal 1/43 skaala metalmudeleid)
Endal tulevad esimesena meelde:
Kollane, plastmassist mikrobuss \"Barkas\" vist.
Roheline, plastist \"UAZ\" maastur.
Kollase plastkabiiniga \"Kamaz\" madelauto
\"Norma\" tehase punane plastmassist, patarei jõul liikuv sportauto, väga Datsun Z240 nägu. Lisaks muidugi Estonia vormelid ja plekist väänatud UAZ bussid, (miilitsa ja kiirabi jne).

Tervisid. Ivar
See \"Norma\"-auto oli Lamborghini Miura koopia:lol,kunagi sai konstruktoritelt isegi yle kysitud!
Vasta
#3

eh, jahh, nostalgia... Smile
mäletan paari suuremat sorti veoautomudelit, Zil-130 kallur ja kraana. u 30-40cm pikkused. Kabiin oli plastist ja üsna tõetruu (küll heleroheline miskipärast), kast ja kraana nokk olid plekist. Kraana nool oli ka niitide ja väntadega juhitav. Sain selle kalluriga isegi esimese \"autoremondikogemuse\",- kui kast rooste läks, puhastasin ära ja värvisin põrandavärviga üle Wink

Ka see \"väljakaevamiste\" etapp on tuttav. Leidsin millalgi järvepõhjast ühe Belaruss traktori mudeli jäänused ja sellest sai üks huvitavamaid mänguasju tükiks ajaks. See oli miskine plekist tükk, üleskeeratava vedrumootoriga ja vees ligunemisest totaalselt roostes. Muidugi sai mõeldud ka taastamisele, aga varuosi polnud ju kuskilt saada Toungue

Ida-Saksast tuli tol ajal kah kohati väga vahvaid mänguautosid. Paar tükki on mul isegi kusagil kolinurgas alles, teleskoopnoolega Kamazi-taoline kraana ja üks kopaga masin(selliseid liikus päris palju, nimi oli neil vist Mammut). Paraku oli mu suurem huvi suunatud kokkupandavatele lennuki- ja laevamudelitele, neid on veel vist ligi 50 tk. järele jäänud.

Sügisesel Kurtna laadal oli üllatavalt palju igatsorti vanu ja päris korralikke mänguautosid/mänguasju müügiks.
Vasta
#4

Tsitaat:Niimoodi kirjutas: s-teet
eh, jahh, nostalgia... Smile
mäletan paari suuremat sorti veoautomudelit, Zil-130 kallur ja kraana. u 30-40cm pikkused. Kabiin oli plastist ja üsna tõetruu (küll heleroheline miskipärast), kast ja kraana nokk olid plekist. Kraana nool oli ka niitide ja väntadega juhitav.

Varajases lapsepõlves sai millegi taolisega isegi mängitud. Aga mul oli tegu kas vana Zil\'i või Zis\'i või mingi muu vanema veokaga. Kabiin oli plekist ja uksed käisid lahti (minu ajal neid uksi vist enam polnudki) ja peal oli kraana vist. teine samasugune oli kastiga(kallur). Need autod olid tõsiselt päevinäinud, algselt olid nad mu isa omad, siis käis 2 põlvkonda naabripoisse üle, siis mu vend, tädipoeg ja mina takkaotsa. Arvata on, et nad kuskil veel alleski on, aga ilmselt enam mitte minu pere valduses, vaid on läinud mingite muude laste kätte.
Vasta
#5

ühelt pööningult jäi näppu Norma veokas, kollane kast ja punane kabiin. See kangem versioon siisBig GrinBig Grin, mikromootori ja puldiga. Pilk jäi peale, kuna asi täitsa uus ja väikeste meistrite poolt veel \"remontimata\". Hind 5 rbl. 70 kop.
Varsti panen pildi kahCoolCool
Vasta
#6

Minu kunagine mänguasi:
(praegu küll üsna kehvas seisus aga ma kavatsen ta korda teha)
[Pilt: auto1.jpg]
[Pilt: auto2.jpg]
[Pilt: auto3.jpg]

Millist päris veomasinat on püütud jäljendada ja mis aastast see mänguauto võib pärineda?
Vasta
#7

Sünge pilt igatahes. Ehk ta miski ZIS on, kuskilt viiekümnendatest. Seda peaks küll vist vanemad inimesed meile rääkima. Täitsa vahva. Emme- issi endisaja mälestusi Smile
Terv.Ivar

loll on loll olla.
Vasta
#8

Minul oli mängutraktoreid parematel aegadel ehk oma 20 tükki ja mul on kahju ,et see \"kollektsioon\" säilinud ei ole.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#9

Upitan veel. Täna 21,35 \"Vana aja asjad\" mänguasjadest.
Vasta
#10

zazik Kirjutas:
Tsitaat:Niimoodi kirjutas: s-teet
eh, jahh, nostalgia... Smile
mäletan paari suuremat sorti veoautomudelit, Zil-130 kallur ja kraana. u 30-40cm pikkused. Kabiin oli plastist ja üsna tõetruu (küll heleroheline miskipärast), kast ja kraana nokk olid plekist. Kraana nool oli ka niitide ja väntadega juhitav.

Varajases lapsepõlves sai millegi taolisega isegi mängitud. Aga mul oli tegu kas vana Zil\'i või Zis\'i või mingi muu vanema veokaga. Kabiin oli plekist ja uksed käisid lahti (minu ajal neid uksi vist enam polnudki) ja peal oli kraana vist. teine samasugune oli kastiga(kallur). Need autod olid tõsiselt päevinäinud, algselt olid nad mu isa omad, siis käis 2 põlvkonda naabripoisse üle, siis mu vend, tädipoeg ja mina takkaotsa. Arvata on, et nad kuskil veel alleski on, aga ilmselt enam mitte minu pere valduses, vaid on läinud mingite muude laste kätte.

Selline ZIL-kraana oli mul ka. Kabiin oli veel tumesinine. Ja veel oli ZIL 118 Junost, plastkerega ja siniste läbipaistvate akendega. Aga kõige uhkem sõiduk oli patareidega ja juhtme otsas oleva puldiga noh... kõige rohkem meenutas 1960 aasta Cadillaci, ees neli laternat ja läbipaistev plastkatus (kere oli plekist). Praeguseni on säilinud väljamaine (vist ida-Saksa) VW põrnik, inertsmootoriga, mis lükates teeb pärist ehtsat põrnika põrinat.

Kaþdy automobil se stane jednou veteranem, nebude-li dřive seðrotovan.
Vasta
#11

smolin Kirjutas:
zazik Kirjutas:
Tsitaat:Niimoodi kirjutas: s-teet
eh, jahh, nostalgia... Smile
mäletan paari suuremat sorti veoautomudelit, Zil-130 kallur ja kraana. u 30-40cm pikkused. Kabiin oli plastist ja üsna tõetruu (küll heleroheline miskipärast), kast ja kraana nokk olid plekist. Kraana nool oli ka niitide ja väntadega juhitav.

Varajases lapsepõlves sai millegi taolisega isegi mängitud. Aga mul oli tegu kas vana Zil\'i või Zis\'i või mingi muu vanema veokaga. Kabiin oli plekist ja uksed käisid lahti (minu ajal neid uksi vist enam polnudki) ja peal oli kraana vist. teine samasugune oli kastiga(kallur). Need autod olid tõsiselt päevinäinud, algselt olid nad mu isa omad, siis käis 2 põlvkonda naabripoisse üle, siis mu vend, tädipoeg ja mina takkaotsa. Arvata on, et nad kuskil veel alleski on, aga ilmselt enam mitte minu pere valduses, vaid on läinud mingite muude laste kätte.

Selline ZIL-kraana oli mul ka. Kabiin oli veel tumesinine. Ja veel oli ZIL 118 Junost, plastkerega ja siniste läbipaistvate akendega. Aga kõige uhkem sõiduk oli patareidega ja juhtme otsas oleva puldiga noh... kõige rohkem meenutas 1960 aasta Cadillaci, ees neli laternat ja läbipaistev plastkatus (kere oli plekist). Praeguseni on säilinud väljamaine (vist ida-Saksa) VW põrnik, inertsmootoriga, mis lükates teeb pärist ehtsat põrnika põrinat.

Kas sellel Zil-kraanal ka mitte vända otsas mingi hammasratta laadne asi polnud, mis kuhugi vastu käies \"mootori\" häält tegi? Vänt tal igatahes küljes oli ja mingi otstarve sellel vist ka, aga võibolla polnud sellest minu ajaks lihtsalt midagi säilinud.
Vasta
#12

smolin Kirjutas:Aga kõige uhkem sõiduk oli patareidega ja juhtme otsas oleva puldiga noh... kõige rohkem meenutas 1960 aasta Cadillaci, ees neli laternat ja läbipaistev plastkatus (kere oli plekist).

Seeoli mingi kuuekümmnendate ime vist jah. Arvan, et mäletan lapsepõlvest sama mänguasja ka endakasutuses, tõsi küll ilma puldita. Praegu oleks tore leida kuskiltGaz 52-53 laadest veokat, mida seitsmekümmnendate lõpus/kaheksakümmnendate alul vähemasti lasteaias jalagasegadaoli Smile Zil 131 laadne suht suur kraana oli endalgi, sain selle 1985 aastal näärideks. Praegusekshetkekson ta vähemalt kümme aastat garaazi pealoleevas panipaigasolnud (selles samas kastis, milles ta poestkunagi müüdi) ning kuna seal katus läbi laskis, siis vist peab ennast kõvast enne kokku võtma, kui teda vaatama minna.
Hästi põnevad olid veel MAZ tüüpi veoautosid meenutavad suuremat sorti plekist kolakad, mida sai 8-10 aastaselt teiste omasugustega jalgratta slepis veetud. Kellelolid jõukamad vanemad ja omasid mitut sellist autot (auto maksis vist 5 rutsi ja 40 kopikat), kasutasid \"romuks sõidetu\" tagasilda näiteks selleks, et lisada rohkem säilinud eksemplarile teine sild taha. Uhkeid masinaid tehti Smile
Vasta
#13

Mul tuleb kohe selle ehitamisega seoses meelde kuidas ühe väiksemat sorti traktori kahest tagasillast, sama asja plastmassosa ümbert ära võetud plekkraamist (seda veidi painutades sai ka esirataste asemele tagumised panna) ja ratasteta rohelisest plastmassvillisest tuli mõningase plastiliini, traadi ja teibi kaasabil kokku igavesti uhke monster-truck Big Grin
Vasta
#14

Ega mänguautod ei püüdnud alati sugugi jäljendada konkreetse mudeli päris-autot. Tuleb meelde 1970te lõpul ülipopp Norma plast-veoauto, mis kallutas ja käis patareidega. Ma ei tea, et mingit konkreetset isendit oleks kopeeritud - N Liidus toodeti tollal ilma ninata vaid KAMAZi ja GAZ 66t, aga kummagiga ta ei sarnanenud.

See Allahi postitet plekk-iludus küll sarnaneb väga YaaZ 200ga - erinevalt MAZ \"härg\" 200-st oli tal esikannel horisontaalne.

Ainult et päris-jaroslavlase kapotitipus ilutsevat looma ei paista... Wink

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#15

mul piaks olema maal üks suht suur gaz 53 mudel

kõik mis ei tapa teeb tugevaks Toungue

müüa mosse 408 juppe
Vasta
#16

Kunagi,vist 1986 käis vanaisa DDRis ja tõi mulle sealt politsei-Wartburg 353,juhtmega puldiga,algul töötasid isegi vilkurid ja liikus patareide jõul.Jupid peaksid kuskil isegi alles olema ning teoreetiliselt oleks vist isegi liikuma pandav.
Vasta
#17

paar nädalat tagasi leidsin haapsalus ühest prügikastist otsapidi sinna topitud ja ennem seda purukspekstud, pedaalidega moskvitshi... vrakki uurides, oli näha, et masin oli olnud enne vägitööl algust täiesti komplektne ja tal ei olnud enne seda isegi mittemingit roostet olnud. Ainukene, mis sealt päästa õnnestus oli moskvithi silt, ülejäänuga oli ikka puhas töö tehtud. Tükk aega istusin selle prügikasti juures ja mõtlesin inimeste lolluse üle... olen sellist eksemplari juba tükk aega tagaotsinud... ja oleksin selle eest päris hea hinna maksma nõus olnud.

http://www.hot.ee/oldmoped/pedauto.jpg
Vasta
#18

Mina jällegi yritan neid masinaid päästa alles sain Zil-130 ysna suure mudeli. Plastist kabiin ja kast, aga põhi plekist kunagi oli mingi vedruyleskeeramissyteem.
Kunagi oli yhel väiksel poisil ka see kraanaga Zil-130. Mäletan ,et hästi suur oli ja vändast sai keerata, tahax seda ka päästa juhul kui sest miskit alles on, samas meenub ,et mu sõbral piax olema See Norma puldiga Lamborchini Miura 2 mudelit ja neid vene plastik kastikaid, vaatan äkki saan veel midagi endale kaubelda.
Kuangi hia nostalgiaga vaadata

Ja kui kellegil leidub Pärnus neid vanu suuremaid laste mänguaotosi igast plekk ja plast pedaalidega autosi ja igast muud ning kui need mudu prügimäele läex siis olex hia kui mulle teatatax toox ära.Rolleyes
Vasta
#19

mrali Kirjutas:Kunagi,vist 1986 käis vanaisa DDRis ja tõi mulle sealt politsei-Wartburg 353,juhtmega puldiga,algul töötasid isegi vilkurid ja liikus patareide jõul.

Samasugune täiesti komplektne ja töötav (kuigi jah, aegade jooksul pisut tjuunitud) isend peaks veel kuskil kolu hulgas alles olema. Kõige kõvem neist DDR-i juhtmega autodest oli aga musta kapotiga oranzhi või punast värvi De Tomaso Mangusta.
Vasta
#20

Kas keegi sihukest autot ka teab? Mäletan, viiendaks sünnipäevaks kinkis issi mulle auto. Roheline sedaan oli, valge või kreemika katusega, u. 30cm pikk. Puldist juhitav. Puldi peal oli rool millega pöörata ja vänt. Jõuülekanne käis vändast trossiga ratastele, pole sihkest hiljem kohand.

Terv. Ivar

loll on loll olla.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne