Kolvi valamine
#1

Täna sai siis sõpradega linna vahel kolatud ja olime garaazide juures ja sõber ütles toda meest ma tean tal on võrrid jne gaarazis,siis läksime lähemale ja rääkisime juttu ja härra veerberg näitas oma garaazis 2 isetehtud võrri,elektri autot,muruniidukid kõik ise tehtud ja puha.Pärastpoole näitas ta kuidas kolve ise teha,tal olid mingid vormid jne aga nüüd tulebki minupoolt küsimus kuidas oleks võimalik kodustes tingimustes teha kolvi 

Tahaks nagu  ära proovida esimene kord on ikka esimene kord Big Grin

Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Vasta
#2

(18-03-2015, 19:40 PM)Armin Kirjutas:  ... Pärastpoole näitas ta kuidas kolve ise teha,tal olid mingid vormid

... aga nüüd tulebki minupoolt küsimus kuidas oleks võimalik kodustes tingimustes teha kolvi 

Kui see mees juba ära näitas, kuidas teha, siis jääb ju järele ainult järgi teha... Või sain millestki valesti aru?

Edit: Ise olen ka kokku puutunud alumiiniumi valamisega, küll tavaliste treitoorikute valuga, aga siiski. Alustagi näiteks vastavast ahjust ja kolvivormide tegemisest. Edasi jääb üle ainult sulatada ja valada.
Vasta
#3

olen  arusaanud , et  türilt  pärit oled ,  no  türi on  kolvivalamise  pealinn ju  teatavasti , lisaks  kõikvõimalik  muu aluvalu .
Vasta
#4

Mis eesmärgil sa seda kolbi soovid ise teha - kas säärude kolbe pole enam kaubandusest saada?

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#5

Soovin lihtsalt kolvi teha sellepärast et tulevikus oskaks ise teha ja teadmiste kogenemine.Aga härra ise ainult juturingis näitas korra ja ma sain niipalju aru et kolv tuleb pooleks teha keskelt vms ja rohkem ei mäleta.Aga nüüd tahakski teada kuidas vormi teha 

Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Vasta
#6

Otsi sealt Türilt Meltsase Jüri üles ja ta teeb Sulle selle asja selgeks. Paremat spetsialisti ei oska soovitada.
Vasta
#7

No aga kui sa siin mainisid kellegi Jüri nime siis kui ma olen veel laps siis mul ei ole niisuurt tutvusringkonda et leiaksin ta kohe ülesse.Aga kas keegi aitaks siis ? alustuseks tahaks teada kuidas vormi teha Smile

Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Vasta
#8

Ma ei tea kuidas tänapäeval aga valupraktika oli vanal ajal ametikoolide vastavates õppekavades sees, nii TEMT-is kui ka TPI -s. Eelnevalt tuleb muidugi teooria selgeks teha, pärast saad laboris proovida, siis tegime muldvaluvorme ja valasime alumiiniumit. Kolbide valmistamisel on/oli valu ainult üks nüanss protsessi juures et asi ka mootoris töötaks (tegelikult valmivad kaasaegsed kolvid üldse sepistuse e. survetöötluse protsessis). See on piisavalt keeruline et paari sõnaga seletada mida ja kuidas teha ja jälgida, vigu teevad ka kogenumad ning oskused tulevad aastatega. Kui soov teadmiste järele, hangi vastavat kirjandust raamatukogudest või tänapäevasemalt hangi netist infot, vanemaks saad võid asja ka vastavas koolis õppida.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#9

Kes meil on Türilt, huumorisoonega ja krutskeid täis?
Kassi jutud lihtsameelsetele.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#10

Otsi netist, märksõnadeks võiks olla 
aluminium casting
aluminium furnace
homemade aluminium

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#11

Loodetavasti ei ole see kolvi valamine sul väga kinnisidee Smile . See asi on tunduvalt keerulisem kui algajale jõukohane. Mitte et ma kahtleks, et kas sa alumiiniumi sulama saad- seda saab teha sepaääsil ja isetehtud gaasiahjus, viimasega saab isegi terase vedelaks. Aga kolvi vormi tegemine on suur peavalu. See käib üsna mitmest tükist kokku ja on tavaliselt metallist. Ma ei ole ka asjatundja ja ma ei tea kuidas kolvi valamine muldvormiga täpselt käiib, aga ka sel juhul on 100 asja millega arvestada tuleb. Iga osa jaoks tuleb valumulla jaoks teha ka negatiivne vorm ja see kõik peab olema väga täpne, ja trei- ja freespingiga tuleb niikuinii lõpptöötlus teha. Sa proovi enne midagi lihtsamat valmis valada- mingi suvaline junn, ja kui siis veel optimismi jätkub, siis tee kolb Big Grin .....
Vasta
#12

Kui eesmärk on ainult kolvi valamine ja ei midagi muud, siis vormiks kõlbab kasutada seda sama silindrit. Keerad silindri tagurpidi ja valad tina või siis alumiiniumi täis kuni akendeni. pärast keerad küünlaauku õige keermega poldi ja saadki tooriku kätte. Noh, pärast muidugi siis vastavalt vajadusele töötled liivapaberi ja taskunoaga. Või kui on ka vastav tehnika olemas, siis töötled treipingi, freespingi ja puurpingiga. Tina silindrisse valamine on iidne võrri remontimise trikk.
Vasta
#13

https://sites.google.com/site/terased/2-...e-valamine
Siin on natuke põhjalikum õpetus edasijõudnutele.
Vasta
#14

Kolvi võid ka puidust teha, tunduvalt lihtsam, kestab küll vähem, aga raskel ajal ajab asja ära. Tammepuit või kadakas on väga hea materjal.
Vasta
#15

Kõige kindlam värk on, kui otsid vanahärra
Veebergi üles , ta teeb Sulle peale kolvi valamise kunsti veel palju muudki tehnika poole pealt selgeks!

Tervitab Veteran.
Vasta
#16

Otsin kindlasti härra kunagi ülesse sest kui ma pole sellise asjaga kokkupuutunud siis ei oleks mõistlik kohe sellist asja tegema hakata.
Aga nüüd sain aimu kuidas alumiinumit sulatada ja endal kodus oleks võimalus olemas.
Aga kas kolvirõngad on ka alumiinumist? Neid oleks kergem teha ju kui vorm oleks ka olemas?

Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Vasta
#17

Kolvirõngad ei ole alumiiniumist vaid malmist.
Vasta
#18

(19-03-2015, 11:43 AM)Mahno Kirjutas:  Kolvirõngad ei ole alumiiniumist vaid malmist.

okei tänud,siis peab midagi muud mõtlema välja mida teha 

Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Vasta
#19

õppida tuleb, palju õppida.
ma kahjatsen peaaegu iga päe, et noorpõlves luuslanki lasin koolitundides.
tänapäe on õppimine palju lihtsam, kuna internet toob tohutult igatsugu tarkusi koju kätte ää.
ole ainult mees ja võta vasta.

ja hea reegel mistahes asja oskamise kohta on see kümne tuhande tunni oma. ehk siis kui oled mingit asja kümme tuhat tundi harjutanud, siis võib eeldada, et oled vähemasti tugev spetsialist. kui annet ja talenti ka antud, siis oled täitsa tipptegija.

mis alu valamisse puutub, siis omal ajal oli vaja minskile vända välisservad maha treida ja aluvitsad peale panna. no et saaks kergem ja läeks paremini tuuri. alu jääke oli kuhjaga. uhke ahju tegime ka valmis ja saime vajaliku koguse hõlpsasti vedelaks. valasime suure heeringakonservi sisse, oli täitsa sobilik mõõt. kurja küll, ei saand head nahka. asi jäi mulle täis ja tõmbas tahenedes ennast banaaniks ja igasugu hädad olivad. palju sai katseid tehtud. kas mõni vänt selle abil kergemaks ka sai või läks ikke balvanka käiku, seda ei mäleta. a igatahes oli seuke ettevõtmine vähemasti suurusjärgu võrra lihtsam kui kolvi valamine ja ometigi ei saand hakkama.

katsetada ja proovida muidugi võib. siinkohal paneks südamele ohutustehnika elementaarsetest reeglitest kinni pidamise.
on ütlemata s.tt olukord kui sula metalli tilk kuskile kasvõi saapasäärde kukub, rääkimata hullematest variantidest.
Vasta
#20

(19-03-2015, 15:04 PM)diesel Kirjutas:  katsetada ja proovida muidugi võib. siinkohal paneks südamele ohutustehnika elementaarsetest reeglitest kinni pidamise.
on ütlemata s.tt olukord kui sula metalli tilk kuskile kasvõi saapasäärde kukub, rääkimata hullematest variantidest.
Lisaks veel eespoolmainitud sulatinaga mässamise puhul tina(õigemini plii) mürgisuse. Ilma kinnasteta pliid käppida väga ei maksa isegi jahtunud olekus ja käed tuleb enne sööki hoolega ära pesta. Koolitusel väideti kunagi isegi seda et plii läbi naha võib imenduda. Sulametalli pinnale tekib kiiresti tuhataoline oksiid, mis on äraütlemata hea "kopsurohi". Ilma respiraatorita selle kohal õiendamine = enesetapp. Mõni võib siin kekata, et oh mul pole häda midagi. Tegemist on salakavala ainega, millest organism vabaneda ei suuda ja mis kuhjub, eeskätt luudesse. Kui pliid organismusesse palju koguneb ja inimene ennast sandisti tundma hakkab, siis olla juba hilja. Õiget elulooma enam ei saavat.
Alumiiniumi kohta ei tea rääkida, pole selle valuga tegelenud. Elektroonikatööstust puudutavate asjade kohta aga olen koolitust saanud ja ka ise koolitaja olnud. Olen ka jootmismasinat hooldanud, mis tähendas pliid sisaldava joodise ja selle aurude ning tuhaga igapäevast kokkupuudet.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne