Kolvi valamine
#21

(19-03-2015, 11:35 AM)Armin Kirjutas:  Aga kas kolvirõngad on ka alumiinumist? Neid oleks kergem teha ju kui vorm oleks ka olemas?
Salakavalalt välja mõeldud, see inimene pole kolbi ega rõngast käes hoidnud või lollitab hea meelega foorumit.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#22

 kogematta  sattusin  videot vaatama  , kus  vene  mees , köögis   , nagu  tavaliselt  mikroahjuga   messingit  sulatas , kahjuks  ei  tuleta  enam  välja , mis  otsingut  kasutada .
Vasta
#23

(19-03-2015, 17:29 PM)aavu Kirjutas:  
(19-03-2015, 11:35 AM)Armin Kirjutas:  Aga kas kolvirõngad on ka alumiinumist? Neid oleks kergem teha ju kui vorm oleks ka olemas?
Salakavalalt välja mõeldud, see inimene pole kolbi ega rõngast käes hoidnud või lollitab hea meelega foorumit.

Ole rahulik,arvatavasti lapselapsed ütlevad kunagi,kui neile mingi töö annad,et ära sega meil on mäng pooleli.... Big Grin

Ehk siis mida aeg edasi,seda vähemaks jääb meistrimehi,kes midagi teha oskavad. On küll peale kasvamas mehi,kes arvutist koodi järgi tagavaraosi otsivad ja teised kes neid vahetavad. Neid aga kes sõna otseses mõttes midagi ka parandada mõistavad.....neid jääb igaljuhul vähemaks. Sellepärast tuleks siin poisile takka kiita,et on kes üldse huvigi tunneb asja vasta.
Vasta
#24

Talupoja jutule olen nõus oma allkirja ka panema.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#25

(19-03-2015, 19:36 PM)Marko Kirjutas:  Talupoja jutule olen nõus oma allkirja ka panema.

Ja, lobiseda Te armastate, seda ma tean!
Allkirjade andmise asemel parem õpetage siis ksf! Arminit kolvirõngaid jms valama ja aidake muretseda D-seeria mootori ainetel! Aga laias laastus oleme me kõik siin Türil sellised lapsemeelsed muretsejad ja unistame päris oma kolvi valamisest!
Vasta
#26

(19-03-2015, 10:06 AM)Veteran Kirjutas:  Kõige kindlam värk on, kui otsid vanahärra
Veebergi üles , ta teeb Sulle peale kolvi valamise kunsti veel palju muudki tehnika poole pealt selgeks!
  Ma parem ei kommenteeri Big Grin ! Või otsid üles hoopis Hr Veberi, too teeb sulle kolvi sõrmenipsuga valmis Toungue ....
(19-03-2015, 15:42 PM)Basilio Kirjutas:  Lisaks veel eespoolmainitud sulatinaga mässamise puhul tina(õigemini plii) mürgisuse.  Koolitusel väideti kunagi isegi seda et plii läbi naha võib imenduda. Sulatina pinnale tekib kiiresti tuhataoline oksiid, mis on äraütlemata hea "kopsurohi".

Kummast siis lõpuks jutt, tegu on ju ikkagi erinevate metallidega Smile ?
Vasta
#27

No ma võin natuke õpetada aga üks vanasõna ka liikvel: "See kes ei oska teha,oskab õpetada."

Vana kolb tuleb pikuti pooleks saagida. Sellest aga jääb väheseks,sest otse selle vana kolvi järgi ei saa vormi teha. Tuleb kolvi sisepinda täita mingite materjalidega,et valatav toorik oleks paksema seinaga. Kujutage siis ette mõttes,et uus kolb mis treitakse remontmõõtu näiteks + 0.5 mm. ,see annab ju seina paksust juurde ainult 0.25 mm. heal juhul. Ja kuna omatehtud asi ei ole kunagi nii hea,kui tehase oma......(võibolla mõni meister teeb parema,ei või välistada) siis on vaja kasvõi liimi ja papiga täita neid pooleks saetud kolvi pooli,et saada väiksema mõõduga kolvi sisemine pool. Näiteks ka kummidetaili valamisel võid teha vormi vana manseti järgi aga peale valamist siis tuleb hoopis teise mõõduga mansett välja...........
Kui on täidetud need kolvi pooled,tuleb teha peale vitsad mis hoiavad pooli kokku. Kui see töö tehtud,tuleb segada liiva ja savi segu.... suurem osa liiva ja väiksem osa savi (täpselt ei oska öelda,tunde järgi),segada kõik korralikult läbi ja et saaks küllaltki tihe mass. Siis tuleb võtta üks puupeaga polt,mässida sellele traati ümber poldipea või keevitada plekitükid külge...et oleks,kuhu savi ka pidama jääks. Vajalik oleks,et poldil oleks ka tolli jagu vinti olemas,et pärast saaks raualapist läbi pista ja mutritega kinnitada. Siis tuleb vormi sisepinnad kergelt õliga kokku teha. Lainetada ei tohi aga õrnalt... siis hakata vormi täitma saviga. Algul larakas segu auku... ja siis mingi aja pärast polt savi sisse torgata. Poldi ümber ka savi ja just nii seda teha,et polt jääks võimalikult vormi keskele. Kui nüüd on vorm täidetud,tuleb oodata mingi aeg,et asi pisut taheneks. Kui on näha,et savi hakkab kõvemaks kuivama,tuleb vormil vitsad pealt maha võtta ja õrnalt koputada,et saaks selle savitüki vormi seest kätte. Kui nüüd pooled lahti tulevad,jääb siis savist kolvi sisemise osa kujuline tükk. Too tuleb siis pista ahju küpsema,et kõvemaks läheks. Väga äkiline asi pole vist hea,muidu küpseb lõhki.....  Ja eks siis saviga mäkerdades saab ka neid defekte siluda... 
Valamine on siinjuures kõige lihtsam asi,kes vett klaasi kallanud on,see teab.... Big Grin  Valada tuleb korraga,ei mingit tilgutamist....
Enne valamist tuleb veel leida mingi kilukarp ja raualapp milles auk. Too poldi otsas savijunn tuleb mutritega fikseerida lati külge nii,et oleks võimalikult otse. Kui on viltu,ei tule midagi välja,sest ühest küljest võib kolb liiga õhuke tulla. Ja siis tuleb raualatt koos vormiga asetada plekknõu peale ja keskele.... Ja kui asi kenasti valmis,jääbki mauhti sula alumiinium sisse kallata.
Peab mainima,et kohe peale valamist tuleb kiiresti hakata asja jahutama... märjad kaltsud jne...ümberringi toimetada... Valamiseks sobivad hästi vanad diiselmootori kolvid.... muust ei tasu teha.
No midagi sai kirja aga väga raske on sedasi kedagi õpetada.... võibolla oli abiks. Põhiline on see,et kui Sa liivakastis mänginud pole,ei tasu asja ette võtta! Big Grin
Vasta
#28

(19-03-2015, 20:11 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Siis tuleb võtta üks puupeaga polt,mässida sellele traati ümber poldipea või keevitada plekitükid külge...

Muidu selge jutt, aga see koht jäi küll segaseks Smile ?
Vasta
#29

(19-03-2015, 20:19 PM)maitus Kirjutas:  
(19-03-2015, 20:11 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Siis tuleb võtta üks puupeaga polt,mässida sellele traati ümber poldipea või keevitada plekitükid külge...

Muidu selge jutt, aga see koht jäi küll segaseks Smile ?

Ma arvan,et enamus minu juttu jäi segaseks...
Puupeaga----ehk nagu puravik... Big Grin
Vasta
#30

Ok, võin ka natuke õpetada. Väga sarnane Hr TALUPOEG TALUJA õpetusega. Niisiis, võtad kolvi, aga pooleks ei sae, siis valad selle kolvi kahekomponentset silikooni täis. Siis tirid selle silikooni sealt kõvenenult välja ja saad väga täpse kolvi sisu vormi. Siis paned selle vormi samuti silindrisse, aga ei vala sinna mitte alumiiniumi, vaid vaha. Silikoon tuleb ka vaha seest ilma vaha kahjustamata välja. Siis kuumutad silndrit ja saad ka vaha sedasi selle seest kätte. Veel parem kui silinder käib ka kahest poolest kokku. Siis teed selle vahast kolvi külge valukanalid- samuti vahast ja katad selle vahast vormi igalt poolt mitu korda sellise nö "värviga", mille segad kokku peenikesest kvartsliivast, kaoliinist, grafiidipulbrist ja vesiklaasist. Lõpuks puistad veel kogu kupatuse kvartsliivaga üle. Siis jätad selle vormi kuivama. Kui on kuiv, siis keerad tagurpidi ja paned ahju. Nii sulab vaha vormist välja ja kuumust tõstes, põlevad ka viimased vaha jäägid ära, jättes vormi pinnale väga õhukese tahmakihi, mis hõlbustab pärast valatise vormist eraldumist. Sellise meetodiga saab ideaalse kolvi sisepinna, mida ei olegi vaja töödelda. Alumiiniumiks kasutada jah vanu kolbe ja sulatamisel tuleb sulaalumiiniumile lisada räbustit, mis tõstab oksiidid sulametalli pinnale ja eemaldab gaasid, mis mulle tekitavad. Mida selleks räbustiks aga kasutatakse, seda ma ei tea, aga mul oleks väga hea meel kui mõni asjatundja mulle seda seletaks Smile . Sellise meetodiga valatakse väga keerulisi detaile, milledele on muldvormide tegemine väga keeruline, ja detaile, millede konstruktsioon, ei võimalda pärast mehhaanilist töötlemist. Näiteks tehakse nii õmblusmasinate korpusi. Ka skulptuure valatakse sama tehnikaga.
Vasta
#31

(19-03-2015, 20:55 PM)maitus Kirjutas:  Ok, võin ka natuke õpetada. Väga sarnane Hr TALUPOEG TALUJA õpetusega. Niisiis, võtad kolvi, aga pooleks ei sae, siis valad selle kolvi kahekomponentset silikooni täis. Siis tirid selle silikooni sealt kõvenenult välja ja saad väga täpse kolvi sisu vormi. Siis paned selle vormi samuti silindrisse, aga ei vala sinna mitte alumiiniumi, vaid vaha. Silikoon tuleb ka vaha seest ilma vaha kahjustamata välja. Siis kuumutad silndrit ja saad ka vaha sedasi selle seest kätte. Veel parem kui silinder käib ka kahest poolest kokku. Siis teed selle vahast kolvi külge valukanalid- samuti vahast ja katad selle vahast vormi igalt poolt mitu korda sellise nö "värviga", mille segad kokku peenikesest kvartsliivast, kaoliinist, grafiidipulbrist ja vesiklaasist. Lõpuks puistad veel kogu kupatuse kvartsliivaga üle. Siis jätad selle vormi kuivama. Kui on kuiv, siis keerad tagurpidi ja paned ahju. Nii sulab vaha vormist välja ja kuumust tõstes, põlevad ka viimased vaha jäägid ära, jättes vormi pinnale väga õhukese tahmakihi, mis hõlbustab pärast valatise vormist eraldumist. Sellise meetodiga saab ideaalse kolvi sisepinna, mida ei olegi vaja töödelda. Alumiiniumiks kasutada jah vanu kolbe ja sulatamisel tuleb sulaalumiiniumile lisada räbustit, mis tõstab oksiidid sulametalli pinnale ja eemaldab gaasid, mis mulle tekitavad. Mida selleks räbustiks aga kasutatakse, seda ma ei tea, aga mul oleks väga hea meel kui mõni asjatundja mulle seda seletaks Smile . Sellise meetodiga valatakse väga keerulisi detaile, milledele on muldvormide tegemine väga keeruline, ja detaile, millede konstruktsioon, ei võimalda pärast mehhaanilist töötlemist. Näiteks tehakse nii õmblusmasinate korpusi. Ka skulptuure valatakse sama tehnikaga.

Mnjah,kõik võib õige olla aga on üks aga. Nimelt asi tuleb täpne küll aga peale selle vormi täis valamist ei pruugi tulla paraja paksusega asi. Minuarust peale valamist tuleb sealt veel õhem asi välja,kui originaal.... Parandage mind,kui eksin.
Vasta
#32

(19-03-2015, 17:29 PM)aavu Kirjutas:  
(19-03-2015, 11:35 AM)Armin Kirjutas:  Aga kas kolvirõngad on ka alumiinumist? Neid oleks kergem teha ju kui vorm oleks ka olemas?
Salakavalalt välja mõeldud, see inimene pole kolbi ega rõngast käes hoidnud või lollitab hea meelega foorumit.

Big Grin   Armin kirjutab mure D8 mootoriga:
179
14-03-2015, 19:33 PM

nii täna õhtul lisan siia pilte mis seisus mootor on olnud ja milline praegu jne.Igatahes olin asju kokku panemas väljas ja tädi tuli koos mehega külla ja ta aitas mul mitme päeva töö ära teha,nimelt tegime uued tikkpoldid (mida ma oleks osanud teha aga ei saand tikkpolte vanu välja) ## panime tutikad kolvirõngad peale(üks rõngas 1.50)##

Igatahes ootan esmaspäeva kuna ostsin valed laagrid sidurile ja esmasp saan mootori kokku laduda ma loodan [Pilt: smile.gif]
Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Big Grin  hiihiii

Email (ajakirjanduslik eksperiment või meditsiiniline kõrvalekalle)

Tegelikult on alati kõige ohtlikumad inimesed ühiskonnas truualamlikud käsutäitjad kelle ainuke soov on
                                           OLLA KEEGI JA SILMA PAISTA
Vasta
#33

Enese harimisega võib alustada siit - selles seerias on hetkeseisuga üle 50 osa, mis hõlmavad kõike aluvaluga seonduvat. Head vaatamist!
Vasta
#34

(19-03-2015, 19:59 PM)maitus Kirjutas:  Kummast siis lõpuks jutt, tegu on ju ikkagi erinevate metallidega Smile ?
No enda kogemus on suuremalt jaolt joodisega, mis koosnes umbes 60% pliist(Pb) ja 40% tinast(Sn), mõned lisandid ka juures. Kummast metallist rohkem oksiidi tuli, seda ma ei tea, aga kogunes seda kõvasti. Ohutusinstruktaažis pandi põhirõhk pliile kui kõikse hullemale.
Originaalpostituses muutsin juba sõnastust, et kõik ikka rahulikult magada saaks.  Toungue

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#35

(19-03-2015, 21:14 PM)Basilio Kirjutas:  
(19-03-2015, 19:59 PM)maitus Kirjutas:  Kummast siis lõpuks jutt, tegu on ju ikkagi erinevate metallidega Smile ?
No enda kogemus on suuremalt jaolt joodisega, mis koosnes umbes 60% pliist(Pb) ja 40% tinast(Sn), mõned lisandid ka juures. Kummast metallist rohkem oksiidi tuli, seda ma ei tea, aga kogunes seda kõvasti. Ohutusinstruktaažis pandi põhirõhk pliile kui kõikse hullemale.
Originaalpostituses muutsin juba sõnastust, et kõik ikka rahulikult magada saaks.  Toungue

Tänan Big Grin ! Nüüd on uni kohe palju magusem Toungue ! Kas see tähendab aga, et jootetina on ka plii sisaldusega?
Vasta
#36

(19-03-2015, 21:04 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Mnjah,kõik võib õige olla aga on üks aga. Nimelt asi tuleb täpne küll aga peale selle vormi täis valamist ei pruugi tulla paraja paksusega asi. Minuarust peale valamist tuleb sealt veel õhem asi välja,kui originaal.... Parandage mind,kui eksin.

Peab parandama jah Smile . Õhem ei saaks kuidagi tulla, sest tuleb täpselt sama. Valukanalid ongi selleks, valuvormis oleks natuke rõhku ja et materjali kahanemisel sealt metalli juurde voolaks. Antud juhul aga saaks täpne kolvi sisemine osa. Silinder, kuhu see vaha valada, võiks ja peaks ikkagi suurem olema, et ka töötlemisvaru jääks. On ju ilmselge, et vana kolb on õhemaks kulunud, aga seda ainult väljapoolt Smile .  Ju tehes avastaks veel mitmeid nüansse mis kohe pähe ei tule. Näiteks saab ka kolvisilma vaha täis panna, et see pärast mõõtu puurida.
Vasta
#37

(19-03-2015, 21:23 PM)maitus Kirjutas:   Kas see tähendab aga, et jootetina on ka plii sisaldusega?
Varem oli, nüüd on vähemalt Roopaliidus RoSH ehk pliivaba joodis elektroonikatööstuses nõutav. Pliid sisaldava joodisega jootmist kasutatakse vaid eriti vastutusrikastes kohtades, ntx meditsiinitööstuse tarbeks minevail asjadel. Pliivabaga on kehvem joota ning ta on rabedam. Huvi korral saab rohkem lugeda:
http://en.wikipedia.org/wiki/Solder
Tulles tagasi kolvi valamise ja vormi tegemise juurde, siis pliivaba joodise kasutamine oleks ehk tervisele vähem ohtlik kui plii, aga osta seda selleks tarbeks ei tasu. Sama raha eest saaks kastitäie kolbe osta millele iganes. Kui aga elektroonikavabrikus mehaanikust tuttav, kes lainemasinaga tegeleb, siis ehk õnnestub tal äratöötanud joodist veidi kõrvale panna. Aeg ajalt vahetatakse nimelt kogu joodis masinas välja, kui uue lisamine ei aita enam koostist kõlbulikuna hoida. Seda kraami on seal aga kõvasti, puusalt lastes pakun pool tonni suurematel masinatel. Lisaks on veel joodiseproovid, mida kogu aeg võetakse ja jäävad vahel vedelema.
Kõiki ohutusnõudeid järgides aga on kõige lihtsam vanadelt akudelt ära saetud sildu kasutada. Paksud kindad kätte, põll ette ja kaitseprillid pähe ja kuumutades mitte auru sisse hingata. Pähe võib panna gaasimaski või korralike filtritega respiraatori. N.n. Muumitrolli mask ei kõlba. Kõige lihtsam on ehk üldse väljas sulatada ja ise pealetuult hoida. No see on minu arvamus. Targemad ja tegijamad võivad täiendada/parandada.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta
#38

(19-03-2015, 21:08 PM)h2rra Kirjutas:  
(19-03-2015, 17:29 PM)aavu Kirjutas:  
(19-03-2015, 11:35 AM)Armin Kirjutas:  Aga kas kolvirõngad on ka alumiinumist? Neid oleks kergem teha ju kui vorm oleks ka olemas?
Salakavalalt välja mõeldud, see inimene pole kolbi ega rõngast käes hoidnud või lollitab hea meelega foorumit.

Big Grin   Armin kirjutab mure D8 mootoriga:
179
14-03-2015, 19:33 PM

nii täna õhtul lisan siia pilte mis seisus mootor on olnud ja milline praegu jne.Igatahes olin asju kokku panemas väljas ja tädi tuli koos mehega külla ja ta aitas mul mitme päeva töö ära teha,nimelt tegime uued tikkpoldid (mida ma oleks osanud teha aga ei saand tikkpolte vanu välja) ## panime tutikad kolvirõngad peale(üks rõngas 1.50)##

Igatahes ootan esmaspäeva kuna ostsin valed laagrid sidurile ja esmasp saan mootori kokku laduda ma loodan [Pilt: smile.gif]
Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Big Grin  hiihiii

Email  (ajakirjanduslik eksperiment  või meditsiiniline kõrvalekalle)

No muidugi ma olen kolvirõngaid käes hoidnud need peaks siis terasest olema ikka siis? Aga igatahes kui googeldasin netis siis tuli mingi vastus et mingi mees oli autole alumiinumist rõngad teinud ja siis kohe postiasin siia.Aga huvitav on küll lugeda mida siin kirjutatakse Smile 
Segane jutt aga eks loen veel mitu korda läbi ja üritab kunagi midagi teha siis Big Grin

Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Vasta
#39

(19-03-2015, 23:00 PM)meli666 Kirjutas:  Kuna nüüd vist läheb kolbide valamine hoolega lahti. Siis omaltpoolt lisaksin lõpptulemi, milline peaks asi välja nägema.
Ei teagi, kes selle kunagi teinud on. Aga tundub viisakas töö olevat, äkki isegi tehase enda. Ja mõõtudelt sobiks justkui D mootoriga võrrile.
Vajadusel võib mõni tõsine huviline selle endale saada.

Need peaks olema kahekäigulise tehase kolvitoorikud.
Vasta
#40

(19-03-2015, 23:00 PM)meli666 Kirjutas:  Kuna nüüd vist läheb kolbide valamine hoolega lahti. Siis omaltpoolt lisaksin lõpptulemi, milline peaks asi välja nägema.
Ei teagi, kes selle kunagi teinud on. Aga tundub viisakas töö olevat, äkki isegi tehase enda. Ja mõõtudelt sobiks justkui D mootoriga võrrile.
Vajadusel võib mõni tõsine huviline selle endale saada.

Se peaks olema siis mingi koopia mille järgi saab teha siis? Ilmselgeltsellist silindri ei pista ju Big Grin
No muidugi kolvi valamine on raske töö küll aga kas midagi lihtsamat ja kasuliku asja on ka võimalik valada?
Niisama  plönni ka ei viitsi alguses valada Big Grin

Lapse suu seletab rohkem, kui mehe.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne