Turbasammal - kus leidub ja kuidas kätte saaks?
#1

Hakkan kohe-kohe vana suitsusauna uuesti kokku panema. Selle tarvis oleks vaja Lõuna-Eestist soovitavalt turbasammalt. Ehk kellelgi leidub oma metsas/soos ja on nõus loovitama kuni 5 prügikotitäit. Mul ka varem kasvas seda ohtralt, nüüd mets suurem ja soo kuivem, enam ei ole, st on aga väga-väga vähestes kogustes. Igasugune info teretulnud!

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#2

(13-04-2015, 11:18 AM)saarrand Kirjutas:  Hakkan kohe-kohe vana suitsusauna uuesti kokku panema. Selle tarvis oleks vaja Lõuna-Eestist soovitavalt turbasammalt. Ehk kellelgi leidub oma metsas/soos ja on nõus loovitama kuni 5 prügikotitäit. Mul ka varem kasvas seda ohtralt, nüüd mets suurem ja soo kuivem, enam ei ole, st on aga väga-väga vähestes kogustes. Igasugune info teretulnud!

Kui ise viitsid minna ja korjata siis anna aga tuld, võin suuna kätte näidata Wink

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#3

(13-04-2015, 21:42 PM)mlsluik Kirjutas:  
(13-04-2015, 11:18 AM)saarrand Kirjutas:  Hakkan kohe-kohe vana suitsusauna uuesti kokku panema. Selle tarvis oleks vaja Lõuna-Eestist soovitavalt turbasammalt. Ehk kellelgi leidub oma metsas/soos ja on nõus loovitama kuni 5 prügikotitäit. Mul ka varem kasvas seda ohtralt, nüüd mets suurem ja soo kuivem, enam ei ole, st on aga väga-väga vähestes kogustes. Igasugune info teretulnud!

Kui ise viitsid minna ja korjata siis anna aga tuld, võin suuna kätte näidata Wink

Loomulikult olen nõus ise korjama!! Ole täitsa mees ja näita suund kätte. Eeldan, et sealt võib segamatult seda ka varuda ja mingid probleeme ette ei tule. 

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#4

(13-04-2015, 22:16 PM)saarrand Kirjutas:  
(13-04-2015, 21:42 PM)mlsluik Kirjutas:  
(13-04-2015, 11:18 AM)saarrand Kirjutas:  Hakkan kohe-kohe vana suitsusauna uuesti kokku panema. Selle tarvis oleks vaja Lõuna-Eestist soovitavalt turbasammalt. Ehk kellelgi leidub oma metsas/soos ja on nõus loovitama kuni 5 prügikotitäit. Mul ka varem kasvas seda ohtralt, nüüd mets suurem ja soo kuivem, enam ei ole, st on aga väga-väga vähestes kogustes. Igasugune info teretulnud!

Kui ise viitsid minna ja korjata siis anna aga tuld, võin suuna kätte näidata Wink

Loomulikult olen nõus ise korjama!! Ole täitsa mees ja näita suund kätte. Eeldan, et sealt võib segamatult seda ka varuda ja mingid probleeme ette ei tule. 


Mul siin on paarisaja tuhande maja jagu seda sammalt, aga korjama peab ise. Olen liialt palju seda märga villa soost välja vedanud ja kuivatanud.... vat enam ei viitsi.  

Aga jah, siin vaba pinda meil jagub ning kade poiss ka pole.. Wink

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#5

vaevas mind see sambla asi ja proovisin veidi koogelmoogelit.
targemaks ei saand.
a igaks juhuks mainin, et mingine ähmane ja ammune mälupilt ütleb, et äkitse ei sünni see turbasammal mette seina panna?
igatahes miskine jutt oli, et mõni sammal on hää ja mõni kohe üldse ei passi.
ise ostsin juurde toppimiseks takku. igavesti suur ja jäme kotitäis oli kümme eelmist raha.
no seuke saja liitrine märss ehk.
praegase raha hindu ei tea ja saadavust samuti ei mõista kommenteerida.
Vasta
#6

(14-04-2015, 10:08 AM)diesel Kirjutas:  vaevas mind see sambla asi ja proovisin veidi koogelmoogelit.
targemaks ei saand.
a igaks juhuks mainin, et mingine ähmane ja ammune mälupilt ütleb, et äkitse ei sünni see turbasammal mette seina panna?
igatahes miskine jutt oli, et mõni sammal on hää ja mõni kohe üldse ei passi.
ise ostsin juurde toppimiseks takku. igavesti suur ja jäme kotitäis oli kümme eelmist raha.
no seuke saja liitrine märss ehk.
praegase raha hindu ei tea ja saadavust samuti ei mõista kommenteerida.

Kui küsimus oleks juurdetoppimises,siis poleks probleemi. Mul on vaja kogu hoone mõõtudega ca 7 x 4 uuesti nullist üles laduda. Sinna ikka kulub ja takk vist sauna ikka pigem ei sobi?
Kas polnud mitte turbasammal see siis, mida seinavahele pandi vanasti?

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#7

No pane ikka mingit "head" sammalt. Kui tervis kehvaks läheb,saad otse voodis olles seina vahelt tee tegemiseks urgitseda. Big Grin 
Vasta
#8

Kõlab ehk natuke targutamisena, aga mulle oleks nagu ka kusagilt meelde jäänud, et turvas seal see päris õige asi ei ole. Sammal oli küll, aga milline, ei mäleta. Turbast kipub ju pikema aja jooksul tolm saama. Aga ehk see osa mis palgi vahele jääb, ei kahjustu... - ei oska vaielda. Kas ehitusfooumis ei oska keegi sellele vastata? Kuigi jah- too nimetatud foorum on selline koht kuhu vähemalt mina oma närvide säästmiseks enam kunagi oma nina ei pista Smile .
Vasta
#9

Kasutatakse ka linatakku.

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#10

Sai nüüd targema inimesega konsulteeritud. See õige sammal kasvab jah soodes ja rabades. Kuna ta kasvab laugaste ja sookraavide ümber, siis nende kandis nimetati seda vesisamblaks. Välja näeb see sammal valge ja segamini ei pidanud seda saama ajada. Ülemine ots meenutab tal õisikut ja ta on kõrge sammal- nii 25 cm kõrge. Palgi vahele pannakse seda piki palki ja toorelt e. märjalt. Ta ei tahtnud selles mõttes just ka mürki võtta, et see turbasammal ei ole, sest turvas seda sammalt ka igal juhul sisaldab, aga selge on see, et allpool kasvupiiri, tähendab surnud sammal, selleks tööks ei kõlba.
Walteri jutu kohta niipalju, et mu ema, kes nüüd juba 84 on, ütles ka, et neil pandi kindlasti takku palkide vahele, kas see aga ka millegagi immutatud oli, seda ta ei mäletanud. Palkide praod, mis linatakuga tehtud olid, kaeti aga veel seespoolt mingi saviollusega, millel vist ka midagi sisse pandi, ma arvan, et see võis olla hundinuia vill seal armatuuriks. Savikrohvi sisse seda igatahes pannakse.
Vasta
#11

tere,mäletan umbes 25.a. tagasi käisime rabas ja lauka servast tirisime pikki nagu habemeid välja ja kuivatasime päikse käes need ära enne kui rabast välja vedasime,palgi vahele panekuga tegime veidi niiskeks,väga hea sai ja jõudlus palkide asetamisel hea ja koos püsis hästi.
Vasta
#12

Mina mäletan, et mul vanaema rääkis küll, et läheb see sama sammal, mida ka mul endal kodus palju oli varem ja minuarust oli selle nimi turbasammal. Loomulikult kasutatakse ainult selle elus osa ehk siis pealmist kihti. Ta on selline valge hästi poorse struktuuriga. Seina paigaldatakse ikka kohe täitsa toorelt, pärast lõikad ülejäänud terava noaga ära. Turbaks ei muutu seal seinas küll mitte midagi, sammal säilitab oma endise vormingu, kuna kuivab seinas ära ja mitte midagi pudenema sealt ei hakka. Elumaja mul samamoodi tehtud.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#13

Natuke selgust
http://www.kogo.ee/files/Sambla%20ja%20k...281%29.pdf
Tänapäeval läheb varade vahele peamiselt vist linavilt.
Vasta
#14

vot see viimane viide on küll asjalik.
tänud.
muidugi näidispildil on palgi ja kivi vahel toht pahempidi läind.
a see ei muuda asja.
Vasta
#15

(14-04-2015, 13:10 PM)mihkelr Kirjutas:  Natuke selgust
http://www.kogo.ee/files/Sambla%20ja%20k...281%29.pdf
Tänapäeval läheb varade vahele peamiselt vist linavilt.

Jap, sedasama sammalt pean silmas! Väga hea viide!

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#16

Hommukul esimessõ teona lähen õkva mõtsa ja kean perra kuda sammalt kätte saab...  

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#17

(14-04-2015, 19:07 PM)mlsluik Kirjutas:  Hommukul esimessõ teona lähen õkva mõtsa ja kean perra kuda sammalt kätte saab...  

Ootan huviga, aga tee mõi pilt ka, eks. Kuigi ma usun, et sul on seal õige asi kasvamas!

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#18

(14-04-2015, 21:42 PM)saarrand Kirjutas:  Ootan huviga, aga tee mõi pilt ka, eks. Kuigi ma usun, et sul on seal õige asi kasvamas!


Hommukul ratsutasin raudruunaga mõtsa, hetkel põle vahet kas minna mõtsa manu maildõ vai vesilde... Wink kõikjial tullig vesi vasta...
Meeles mõlkus vaid lauluviis mis kõnõlõs et välän külmetäs ja taivast sadas lummõ...      krt, kevad pidi ju olema!

Igatahes esimese peatuse tegin 40m kaugusel soo servast, autoga saad hõkva ligi sõita, paarkümmend meetrit jala vantsida ning siis hakkab tulema selline soo... [Pilt: DSC_0450.JPG]

[Pilt: DSC_0451.JPG]

Näide soo äärsest samblast

[Pilt: DSC_0448.JPG]


Mida edasi soo poole seda meeldivamaks sammal läheb, tee on mul soopeal hetkel selline. 

[Pilt: 0KNekHgX4By5YQoAKfY84IrToqT5lFmWiFY_yXdP...54-h569-no]

Aga selle tee esimesed 30 meetrit metsaservas on küll hetkel läbimatud, isegi jala ei tihkaks sinna minna, ise sõitsin ka ringiga. Suvel muidu sõidan siin atv-ga nii et käru on ka koormaga taga... Hetkel aga..

[Pilt: WBGevBCUkJjk3q0fo5Kh6bjXjMMWB_qUUZcWbDkz...54-h569-no]
  On ka teine tee mis sinna soopeale läheb, kuid see on kevadeti veel hullem ja kõvasti pikem... 

[Pilt: y3V7gdXk_MtoH-iG3LmeSvfTOEXwpY1crwPH8hej...54-h569-no]


Üldiselt kõige lihtsam on auto metsaveerde jätte ja paarsada meetrit jala vantsida, kui kevadisel ajal on sammalt vaja siis oleme kanderaamiga välja vedanud, suvel kannatab atv-ga vedada...    

Kohe metsa ääres, ca 20-35meetrit jala minne on 7-8 suurt laugast mis annavad väga head pikka sammalt välja, ise eelistan laukast võetud sammalt kasutada, lihtne koguda ja lihtsam käidelda.  Turba auke on terve sooäär täis kus hetkel kena sammal kasvab, vigel ja meetripikkune nuga on laukast sambla võtmisel ideaalsed abimehed.... 

Umbes kilomeetri kaugusel soos on juba enamvähem lage plats mille peal ka head sammalt kasvab, kuid keegi pole veel viitsinud sealt vedada Wink  Smile




Viimased pildid annavad vastuse paljude küsimustele, et miks mul kõikidel traktoritel ja maasturitel kas eriti laiad või üldse hoopis topeltrattad all on... 

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#19

Aga ma olen samblale huviline. Täpselt hetkel ei oska öelda, millal järgi tulen, aga eeldatavasti mai lõpupoole. Eks ma annan teada! Tänud infomaterjali eest!

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#20

Mai lõpp on igati hää, eks siis vast vähe kuivem ka juba...   

Selleks ajaks vast Polotrooperil ka juba kaarrehvid all ning saab kasvõi mätta kõrvale minna käruga...

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne