Omavalmistatud biomassi põleti(saepuru,hake pellet)
Toore/pehme matejaliga toimetab jah paremini. Lasin just eelmine nädal oma purusti kotti, kui suure ahnuse tagajärjel kontkõva 20 aastat seisnud viiskordaviite läbi hakkasin ajama. Tõmbas ühe terakinnituse keevisest lahti ja aidaa. Ei viitsi vist enam sel hooajal asja parandama hakata kah, varsti rohi väljas-puud lehes. Järgmiseks perioodiks peab üldse midagi muud välja mõtlema, ilmselt alustama maja soojustamisest.
Vasta
Tere.
Maja soojustamisega on nii ja naa, ega seda vana hoonet nüüd päris korda ei saagi. Midagi ikka tehtud ka aga tahtmatult vaja siiski külmadel aegadel kütta. Eks sel hakkel siiski teine pool ka, saab metsaaluse korda ja kraaviperved puhtaks, muidu pead tahtmatult antud võsa hunnikusse tassima ja ära põletama. Kui nii võtta siis see vabas looduses põletamine ikka päris töömahukas värk, eriti võsa kokkutassimine. Päris pead pakule ei pane aga tunne selline, et läbi hakkuri antud mant lasta siis saab isegi kiiremini antud töö tehtud. Muidugi kui vaadata seda võsa mahtu siis ilmselt jõuab uus enne peale kasvada kui ühe ringiga lõppu jõuab
Vasta
(20-03-2018, 10:55 AM)amatöör1 Kirjutas: Tere.
Eelpool videos masin järab läbi sellist puitu mis paras halgudeks teha. Toodang ka selline ebaühtlane ja meenutab juba pliitapuud, seda saab tõesti katlasse vaid kühvliga ajada. Sai nädalavahetusel veidi asjale teaduslikult lähenetud ja ajaliselt võetud palju siis reaalselt ka mingi operatsiooni jaoks aega kulub:
1. Kohalesõit, traktori käivitamine, oksahunniku juurde viimine ja auto koos kärguga kõrvale ca 35 min
2. Hakke valmistamine (kuna puud olid pikalt välja toodud siis laasimine ka kaasa arvatud) ca 1,5 tundi ja 1,5 kuupmeetrit haket
3. Masinate kokkupakkimine ja kojusõit jälle 35 minutit
4. Hakke kühveldamine mahutisse ca 40 minutit
 Viimast aega annaks tunduvalt lühendada kui ehitada transportöör mis viib hakke ca 1,8m kõrgusele mahutisse. Auto käru pealt sinna kühveldamine on ikka üsna tüütu ja piisavalt kehva töö. Neljandast punktist edasi toimetas juba tigu hakke eelpõletisse ja soe tuli elamisse. Kui nüüd mõelda halupuude peale siis neid toiminguid on tunduvalt rohkem.
1. metsas puud langetada ja oksad jäävad metsa risustama (loomulikult see langetamine oli ka hakke jaoks vajalik aga oksad olid nö. kõrvalsaadus).
2. tüved kuidagi koju toimetada(seni on naabrimees oma metsaveoga selle ära teinud aga natuke läheb raha ikka)
3. tüved juppideks sagida.
4. puulõhkujas halgudeks lasta.
5. riita laduda.
6. riidast kuuri laduda
7. kuurist ahju viia
Piltidel olev hakkur on veel koleda välimusega, kuna tahan teha enne värvimist korralikud katsetused, et saaks teostada vajalikud parandused ja keevitused, ilmad ilusaks läevad võib juba mõelda värvipurgi peale ka. Sissesööte kolule vaja natuke pikendust teha, pikka oksa hakkides pead ladvast hoidma üleval muidu hakkur ei vea sisse. Erilist vajadust etteveo jaoks ei näe kuna plaanin siiski sellist võsa ja tooreid oksi hakkida, veab ilusasti sisse ja kui hoiad ladva poolt siis ei põruta käsi ka. Seda ladva peenet luuaosa ei viska tagasi vaid veab järgmise oksaga läbi hakkuri. Ei näe, praegu küll, et peaks hakkima ilma oksteta kuiva kaigast mis põrutab käsi ja tikub viimase otsa tagasi viskama.
Hakkuril ülekanne 1/3,7 põka tuksub alla keskmiste pöörete ees. Peab hakkuripoolse rihmaseibi ära vahetama. Praegune 100mm sai valitud just seepärast, et tekkis kartus, et ei puhu haket välja. Vabalt võiks panna mingi 120 - 130 mm. jämedam oksaga võtab hetkel põkal natuke tuure maha, siis jõudu rohkem ja võib lasta nii keksmiste pööretega tuksuda. Rihmasi peab ka nii kom või neli olema, praegu nad ikka väga pillikeeled ja niiviisi ei kesta kaua. Tükk aega ei saanud hakkurit haket välja puhuma aga lolli vanainimese viga, lisaõhu ava oli vale koha peal. Hetkel puhub natuke liiga palju ja tikub üle käru ääre lennutama.
tahad öelda,et kahe rihmaga saab rallit sõita?
Vasta
Kas just rallit sõita aga seni on sellist toorest halli leppa ja tooreid kaseoksi järanud läbi nii kuupe 15. Loomulikult teema piiripealne ja pinges kui pillikeeled. Plaanis asendada 100mm kahe soonega rihmaratas 120mm nelja soonega rihmaratta vastu.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne