Priidu nokitsemis nurgake
#21

 14 hobust on sinna aja ja vaeva raiskamine. Võta kohe kangem, jääb hilisem ümbertegemine ära. Kui tahad mingisugustki tööd selle aparaadiga pärast teha, oleks mõttekas selle peale praegu mõelda, sest valmis asja ümber ehitada on pita ruudus. Teine võimalus on see, et saad asja valmis, aparaat ei suuda murugi niita, kehitad õlgu ja kannad oma konstrueerimise aja elust maha ning aparaat jääb põõsa alla roostetama. 14 heppa on kuradi muruniiduk. Pane muruniidukile traktori rattad alla ja muru niitma, lund lükkama, jõudu kasutama või mis iganes.... 14 bensiiniga immutatud hobust ei saa sellega hakkama. .. aja ja vaeva raiskamine.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#22

Egas ma sellega metsa puid tooma ei lähe, selle jaoks on insenerid välja mõelnud mtz82 mul vajagi sellega aiamaal vaovahesid harida ja teeääri ning muid vahvaid vigureid niita.  Kui gaz 53 liigutab oma 90hj mootoriga 8 tonnise koorma suure surmaga siis minul tuleb ülekanne 6x aeglasem masin ise kuskil 3x kergem ja minu maksimaalne soov oleks liigutada 1tonnist koormat ja minu mootor on gaz mootorist 7 korda lahjem ja töömaht 6 korda väiksem, kui see kõik paberile panna, siiis minu arvestuse järgi on see 14hj senna vahele täpselt paras ja lihtsa vaevaga kiiresti paigaldatav. Ma ei soovi hakata siin 2 aastast projekti arendama, soov on lihtne aiatraktor valmis saada. 
Ja kui see jääb lahjaks siis pakuti kombaini pealt ka 80hj perkinsi mootorit, kuid kui mul oleks nii võimast masinat vaja, siis ostaksin omale mtz82 kuid ma ei soovi nii suurt traktorit. 
Ja Maitus sinu pakutud kuulutus pole mulle silma hakanud kahjuks muidu oleksin käpp olnud küll. Siin avastasin, et isand ARMEX on müüki paisanud ühe gaz-i varuosadeks, ehk saab temaga kaubale, ta lähedal ka mulle.
Vasta
#23

(15-05-2015, 03:53 AM)viplala Kirjutas:   14 hobust on sinna aja ja vaeva raiskamine. Võta kohe kangem, jääb hilisem ümbertegemine ära. Kui tahad mingisugustki tööd selle aparaadiga pärast teha, oleks mõttekas selle peale praegu mõelda,... .... aparaat ei suuda murugi niita, ... aparaat jääb põõsa alla roostetama. 14 heppa on kuradi muruniiduk. Pane muruniidukile traktori rattad alla ja muru niitma, lund lükkama, jõudu kasutama või mis iganes.... 14 bensiiniga immutatud hobust ei saa sellega hakkama. .. aja ja vaeva raiskamine.

nonoh, miks nii skeptiliselt Wink Mul sihuke pisike hiinlane, 15 hobust rakkes ja teeb kõike, niidab muru, künnab, kultiveerib, ajab vagusid ja võtab kartulit. Ainuke probleem on see, et jõud käib  haardumisest üle elik tõmbab rattad ringi ja kaevab sisse. Trakatsi kuivkaal on vaid 860 kg, nii et koos minu ja vedelikega napilt üle tonni, lisaks haakeriistad, nt pildil muruniiduk 200 kg. Saab selle 14 hobusega väga hästi õuemaal toimetatud ...
[Pilt: large_28788795_8AGC.jpg]
P.S. mu mäletamisi ka esimene sakslane (RS) oli 16 hobuseline.
Vasta
#24

(16-05-2015, 10:47 AM)honkomees Kirjutas:  Mul sihuke pisike hiinlane, 15 hobust rakkes ja teeb kõike, niidab muru, künnab, kultiveerib, ajab vagusid ja võtab kartulit. Ainuke probleem on see, et jõud käib  haardumisest üle elik tõmbab rattad ringi ja kaevab sisse. Trakatsi kuivkaal on vaid 860 kg, nii et koos minu ja vedelikega napilt üle tonni, lisaks haakeriistad, nt pildil muruniiduk 200 kg. Saab selle 14 hobusega väga hästi õuemaal toimetatud ...

P.S. mu mäletamisi ka esimene sakslane (RS) oli 16 hobuseline.

(15-05-2015, 07:23 AM)maisalup Kirjutas:  Kui gaz 53 liigutab oma 90hj mootoriga 8 tonnise koorma suure surmaga siis minul tuleb ülekanne 6x aeglasem masin ise kuskil 3x kergem

Ma ei ole oma Marta võimsust selle nurga alt mõenudki, et võiks võrrelda hobujõududega ja ülekandega. See honkomehe trakats on aga uskumatu, aga kui ikka pilt ja jutt juures, siis peab uskuma. Mul ka pidev hirm, et äkki jääb 40 KW mootor lahjaks. Ülekannet ju ainult 88x. Tavaliselt pannakse ju sellistele põkadele 2 kasti ja siis kisub ülekande sinna 1/300 kanti. Tegin siis ka lihtsa kalkulatsiooni. Mul on 54.3 hobust ja ülekanne on 1/88.4...-  1.8x aeglasem kui 53-el, nii, et võrreldes selle 53-ga jääks nagu mootoriga võrreldes 7.7  hobust ülegi. Kui ma aga korrutan mootori hobujõud ülekandearvudega, siis ma saan Martal 88.4x54.3hj=4800  ja Gaz53-el 44.7x90hj=4023. Siin on vahe juba 777 hobust Marta kasuks Smile . Või panen ma millegagi mööda?  Ratta suurus on Martal sama... Oma masina kaalu ma ei oska arvata, aga umbkaudu nii 1.2 tonni. Sama jõud pisikesel põkal paneb arvama, et ehk jätkubki hobustest Smile .

 Kipub nagu minu teemaks minema, aga siin hetkel see ülekannete arutelu käsil ja ehk aitab mõelda- sinul tuleks siis mootori võimsus ülekandega korrutades 269 hobust vähem kui 53-el - paks ju toimima küll Big Grin .
Vasta
#25

ja maksimaalne soovitav koorem mida tõmbab oleks 8x väiksem kui 53 seega mina arvan ka et piisab, eriti kui see mootor on mul õuepeal kohe olemas, selle paigaldamine traktorile on kordi lihtsam kui auto elektroonikaga mässata. Ja kaalu soovin ise ka senna tonni lähedale ajada, ehk siis kui käigukastid ja asjad paigas valan betoonist armeeritud plaadi põhja alla arvestades siis vastavad mahud ja kogused välja, ning tagasild läheb pikkade poltidega betoonplaadi külge kinni. Aga see kõik esialgu ainult plaan, kuidas õnnestub ei tea veel. 
Ja tagasillale panen gardaani ja flantsi vahele ketiratta, et oleks võimalus kardaani vedu võtta tagasillalt juhul kui tuleb soov ehitada vedavate sildadega käru parema läbivuse jaoks kuna minu metsad enamus soisel alal kuhu suure traktoriga asja ei ole...
Ja teenust ning leiba sellega tegema ei hakka ning minu jaoks jõudu piisavalt. Raudhobul on 6,5hp ja veojõid kuni 1tonn, kõik sõltub ülekandest. 
Mul tagasild 1:37 ja gaz 1.käik veel 1.6,7 ehk siis 37x6,7=1:247,9 esimese käiguga 2,7km/h peaks olema parasjagu jõudu
Vasta
#26

Peaks olema küll piisavalt jõudu. Sa võiksid ka sellise variandi peale mõelda, et ehk valad need betoonijurakad hoopis velgede sisse, siis ei koorma raami ja silda ja kontakt maapinnaga on ikkagi samahea. Raskuskese jääb siis ka madalale ei põka ei lähe nii kergesti ümber. Sul ju vast ikka tulevd gaziku veljed sinna? Neil sees ruumi kui palju, paned kile velje sisse ja valad täis. Aga kuidas need sinna pärast kinnituma hakkavad, selle pead ise välja mõtlema Smile . Paljudel vabrikutraktoritel käivadki lisaraskused velgede külge. Siis saad soopeale sõites need ka küljest ära võtta, muidu vajud sohu ja upud ära koos traktoriga Big Grin .....
Ma saan sinu põka kiiruseks küll 1.4 km/h kui pöörded on näiteks 2000 ja 3000 pöörde juures 2.1 km/h
Vasta
#27

Kui sa aga lihtsusest räägid, siis kõige lihtsam oleks sul sinna panna siiski suvalise väikese kubatuuriga sõiduauto mootor koos originaalkastiga, millel käigud libedalt sisse lähevad ja mis iga ilmaga käivitub. Selle ülekandega (~180x) jõuaks sul tagaratasteni paartuhat hobust rohkem kui Gaz 53-el. Gaz-i käigukast ei ole ka just kõige mugavama käiguvahetusega. Kõik mis sul sel juhul oleks vaja teha, oleks ainult jupp kardaani kahest kardaanist kokku panna. Ja oleks ka tunne ja teadmine, et sul on põka peal ikkagi lollikindel mootor ja piisavalt ressurssi milleks iganes - niiduki, mullafreesi, hüdropumba jne jaoks Smile.
Vasta
#28

Kas keegi kütusekulusid võrrelnud on automootor versus mingi minitraktori mootor? Kui automootor võtab tühikäigul näiteks 1,5 liitrit tunnis siis meeletu võimsusvaruga ei tohiks ju tööga üle 3 liitri minna? Mis need 15-hobuselised enamvähem joovad?

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#29

(16-05-2015, 21:40 PM)Marko Kirjutas:  Kas keegi kütusekulusid võrrelnud on automootor versus mingi minitraktori mootor? Kui automootor võtab tühikäigul näiteks 1,5 liitrit tunnis siis meeletu võimsusvaruga ei tohiks ju tööga üle 3 liitri minna? Mis need 15-hobuselised enamvähem joovad?

Mingi sellise lingi leidsin võrdluseks: http://www.minitraktorid.ee/kat/tooted/traktorid
veel üks juba tõsisem pill: http://autoline.ee/sf/pllumajandustehnik...55500.html
Vasta
#30

no näituseks minu pisike kollane oma tosina hobusega omab nii umbes kolme liitrist paaki.
minevi aasta mingi aeg panin paagi täis. toimetamist on üksjagu olnud. täna just vaatsi, et kas juba ei hakka lõppema, a tubli veerand näikse veel alles olevat.

ja samas on mul üks riistapuu umbes sama rammusa hiina tõugu bensukaga. seukse pooles vinnas gaasiga tööd tehes on paak juba alt kahe tunni täitsa tühi.
Vasta
#31

Auto mootor joob siiski bensiini puhul 6-8 liitrit tunnis, diislil saab ökotades 4-5l/tunnis, minu hiinlane joob tühikäigul umbes 200g tunnis täis tuuridel ja võimsusel joob 3,5liitrit tunnis 10hp diiselmootor rüüpaks täisvõimsusel 2,2liitrit.
Ja kiiruse arvestusel arvestan mina mootori maksimum jätkusuutlikute pööretega 3600 mitte 3000  Big Grin maksimaalne njuuton oli sellel mootoril kuskil 2300-2600rpm
Pole mõtet senna 200hp mootorit toppida kui pole 7000kg masina kaalu 4 vedu ja plokeeringut et kogu seda võimsust normaalselt tarbida. Pigem pruugiks seal mõnda T-25 mootorit, pole igasuguseid mõttetuid vidinaid mis pe...e minna võivad  ja kütusekulu on ka täitsa ok.
Ma ei hakka senna automootorit peale toppima
Vasta
#32

auto mootor on tegelikult vägagi jumekas.
sobivate ülekannetega saaks tekitada koosluse, mis jaksab kõiki töid teha nö. tühikäigul tiksudes.
kõrvad puhkaks.
pisemad mootorid peavad sama tulemuse saamiseks korralikult tööd tegema.
ehk siis vähemasti lärmi on oluliselt rohkem.
Vasta
#33

Ega ma loodagi, et keegi mu häid Smile ideid kohe rakendama tormab. Inimene valib ikka kõigepealt sellest kuhjast, mis kuuri taga "tasuta" võtta on. Mul ka mingid mõtted liiguvad, valikud on 2.0 75 KW ja 2,8 110 KW.
Palun mitte hakata küsimusi esitama teemal "millal valmis saab"

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#34

Tühikäigul tiksudes oleks tarvis küllaltki palju käike kiiruse muutmiseks, et saaks ainult tühikäigul tiksuda, selle asemel mugavam sujuvalt gaasipedaaliga kiirust muuta... Siis oleks tarvis mõnd uuema traktori käigukasti kus kiirusi 40 ringis ja power shift ei teeks ka üldse paha, fergussoni  dyna6 sobiks ka Wink
Vasta
#35

Mul Tz'ga sama lugu. No ikka kaua kaua saab selle paagi täiega. Enne metsavedu sai paak enamvähem täis lastud, nii 10 liitri kanti vast. Sai oma 20 tihumeetrit palke sel aastal koju lohistatud, ikka niisama ka kõvasti joristatud ja kui ükskord meelde tuli kütust kontrollida, mõtlesin, et seal saavad küll ainult aurud olla veel. Tegelt oli oma tubli veerand paaki alles. Töötunde tuli ikka kindlasti rohkem kui kulunud liitreid. Seega ma ei kahtlegi et moodsad väikemootorid on sõiduautode mootoritest ökonoomsemad. Vähem silindreid, väiksem kubatuur ja tänu sellele hulka väiksem pind, mis mootoris hõõrdumist tekitab. See kõik tagab parema kasuteguri madalama väljundvõimsuse juures. Mingist võimsusest alates võib vabalt automootor juba ökonoomsemaks osutada, sest pideva täisvõimsuse juures vaevalt see väikemootor enam kuigi head võimsuse ja põletatud kütuse suhet pakub.

Nende hobujõudude arvutustega läks siin natuke ära rappa. Smile 
Võimsuse näol on tegu pöördemomendi ja nurkkiiruse korrutisega. Kui pöördeid vähendada kaks korda, tõuseb pöördemoment kaks korda. Nende korrutis jääb aga samaks. Seega võimsus et sõltu sellest, kui palju mingit ülekannet aeglustada. Kadusid mitte arvestades, on võimsus sama nii mootori väntvõllilt kui ka rattalt mõõtes. Väändemoment ja pöörete arv sõltuvad aga ülekandest.
Selles kas traktor jõuab kohalt ära minna või mitte, ei mängi võimsus erilist rolli. Oluline on veoteljega edasi antav väändemoment. Umbes nagu rattamutritega.. kui piisavalt väänet avaldada, siis küll ta liikuma hakkab. Väändemomenti on võimalik tõsta aeglustava ülekande abil. Ehk siis maakeeli öeldes, iga mootoriga, mis arvestataval hulgal väändemomenti omab, on võimalik traktor liikuma panna, võimsus määrab aga ära selle, kui kiiresti on võimalik see traktor liikuma panna. Tavaliselt on mootorite pöörded nii suures plaanis võttes muidugi üsna samas suurusjärgus ja seetõttu võimsus ja väändemoment üsna võrdelises seoses (mida rohkem väänet, seda võimsam mootor). Sisepõlemismootoritel on küll aga halb omadus omada head väändemomenti väga kitsas pöörete vahemikus. Üldiselt soovitaks seda ülekannete valmistamisel arvesse võtta. Kui sõiduauto mootor näiteks 1000rpm juures omab 3x rohkem väänet kui väikemootor 3000rpm juures, siis teoorias võibki kõik ülekanded 3x kiiremad teha ja kokkuvõttes saavad asjad täpselt sama hästi tehtud 3000rpm asemel 1000ga. Wink
Vasta
#36

Ütlen viimast korda et see väike bensukas on ajaraiskamine ja sa pettud väga kui esimest ringi lähed tegema... 
Mõne auto väike diisel koos kastiga on igati ok, pole mõtet end petta kujutelmaga et väike hiinakas suudab seda tagasilda mõistliku kiirusega ringi ajada. Vahekast, gaz 51 differ, lõppülekanded... Ükskõik kui vedela ôli sa ka sinna sisse kallad siis ikkagi on külmaga hing kinni, töötegemisest parem üldse ei räägi. Saad trakatori mis venib edasi nagu tigu mööda märga m'i...   
Väike 40-60kw mootor koos kastiga ette ja saad traktori millega pole häbi ka vahest koduväravast kaugemale sõita. Jääb ära igasugune siduri aretamine jne, nupust läheb käima ja kui vaja teeb ka muid vigureid.  Kui selle väikse bensukaga tahad liikumise pealt hüdraulikat kasutada siis see sõnnik lihtsalt sureb välja... 
Kui hakkasin ise ehitama seda siis arvestasin siia 100-150hp mootori, pane vähemalt pool selest kui nii võimast ei taha. Reservi peab olema. Vaatan teie arvutusi ja ei suuda oma silmi uskuga, teooria on teil poistel hea aga praktika... Kuhu jääb veere takistus pehmel põllul selle kolakaga, kuhu jäi jõuülekannete kadu jne... Selleks et aialappi künda või kultiveerida on peale jôu ka kiirust vaja, 0,5km\h ei ole kellegi künd vaid pesuehtne sonkimine.  Räägite et bensukas võtab vähe kütet, teoreetikud mul siin. Jutt nagu müügimeestel, paberi peal paistab tõesti ilus aga praktikas kultiveerid sellise kiirusega pool päeva on porgandi peenart mille võiks korraliku jõuallika olemasolul poole tunniga ära teha...  Kuidas siis selle küttekuluga jääb? 

Ei tasu probleemseid kohti nähes proovida neid kõigest väest eirata vaid teha kohe masin mis reaalselt ka toimib.  Muravei sillast aitaks küll 14hp jaoks, seda silda aga ei aja see plönn korralikult käimagi. Las puulõhkuja olla ühes tükis, traktorile ikka traktorile sobilik mootor.  

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#37

(17-05-2015, 11:27 AM)mlsluik Kirjutas:  Vaatan teie arvutusi ja ei suuda oma silmi uskuga, teooria on teil poistel hea aga praktika... Kuhu jääb veere takistus pehmel põllul selle kolakaga, kuhu jäi jõuülekannete kadu jne... Selleks et aialappi künda või kultiveerida on peale jôu ka kiirust vaja, 0,5km\h ei ole kellegi künd vaid pesuehtne sonkimine.

Ei tasu probleemseid kohti nähes proovida neid kõigest väest eirata vaid teha kohe masin mis reaalselt ka toimib.  Muravei sillast aitaks küll 14hp jaoks, seda silda aga ei aja see plönn korralikult käimagi. Las puulõhkuja olla ühes tükis, traktorile ikka traktorile sobilik mootor.  

No ju sa mind silmas pead Big Grin . Olid meeles küll mul need veeretaksistus ja jõuülekannete kadu, aga need asjad on ka Gaz 53-el täitsa olemas, seega võrdlesin ainult ülekandeid ja hobujõude. Väändemomendi pärast peaks olema võimalik 14 hj -ga aeglaselt puukoormat vedada küll. Aga olen nõus, et rohkem võimsust vajavaid töid, nagu seda on kündmine, ei ole selle võrrimootoriga võimalik teha. Nagu ütles Ksf olli, siis ülekanne ei suurenda võimsust, vaid väändemomenti. Seega künniks vajaminevat võimsust lihtsalt ei ole olemas.... Smile .
Teiste väiketraktoritega hobuseid võrreldes, aga ei tasu ka tähelepanuta jätte tagaratta diameetrite erinevusi.



(16-05-2015, 23:36 PM)olli Kirjutas:  Nende hobujõudude arvutustega läks siin natuke ära rappa. Smile 
Võimsuse näol on tegu pöördemomendi ja nurkkiiruse korrutisega. Kui pöördeid vähendada kaks korda, tõuseb pöördemoment kaks korda. Nende korrutis jääb aga samaks. Seega võimsus et sõltu sellest, kui palju mingit ülekannet aeglustada. Kadusid mitte arvestades, on võimsus sama nii mootori väntvõllilt kui ka rattalt mõõtes. Väändemoment ja pöörete arv sõltuvad aga ülekandest.
Selles kas traktor jõuab kohalt ära minna või mitte, ei mängi võimsus erilist rolli. Oluline on veoteljega edasi antav väändemoment.

Õige tähelepanek! Seda arvutuste juttu siia kirja pannes juba teadsin, et panen terminoloogiaga puusse- ühesõnaga on väändemoment see õige sõna Big Grin ...
Vasta
#38

http://www.kuldnebors.ee/search/soidukid...eal_type=M
Tundub, et leidsin sobiva mootori koos käigukastiga, kuna on tagaveoline, siis pole vaja ka diffri kinni keevitamisega mässata, tegin tasuvus kalkulatsiooni ja see ostes tuleb sama hinnaga nagu soetada gaz53 küljest käigukaste ja asju. Saab ehk selle masina esisilda ka kasutada, ja kere läheb arvatavasti vanarauda ära kui keegi sealt midagi omale ei taha. Sealt radiaatorid ja värgid olemas ja peaks elektroonikat piisavalt vähe olema.
Tänud kaasforumlastele kes järjepidevalt pinda käisid automootori ideega ja mind ümber veensid Rolleyes
Vasta
#39

(16-05-2015, 22:38 PM)Marko Kirjutas:  2.0 75 KW ja 2,8 110 KW.
Palun mitte hakata küsimusi esitama teemal "millal valmis saab"

Mul oleks valikuvõimalusena pakkuda,ka 2.5 transiti konesi,näit.2 komp.Ühel luukas,teisel bossi pump.Saaks ka veel enmv.kompl.kastika peale kauba,ilma kastita tagasild toppelt rattad Wink
Vasta
#40

Oioioi, nüüd läks puhta metsa Smile
Ma ju kirjutasin, et inimene valib selle hulgast, mis olemas on. Mul on vähemalt 3 traktori ehitamiseks rauda, oleks siis tegija ka...
Aga unistamine (või projekteerimine, kasvõi peas) ei pidavat suur patt olema Big Grin

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne