Robotniiduk
#21

(16-05-2016, 11:09 AM)saarrand Kirjutas:  Krundil tiigid, pargitud masinad, lahtiselt ringi liikuvad kanad, koerad jms, kuidas nendega hakkama saab?
Tiigid ja peenrad tuleb siis ümbritseda traadi või aiaga. Piisab täiest dekoratiivsest traat võrkaiast. Vähimagi takistuse korral keerab robot ümber. Väidetavalt isegi murul oleva palli vastu sõites. Loomade/lindudega on teine lugu. Seal peres kus Husq toimetab on ka koer kes armastab muru peal pikutada. Peremees rääkis, et korra niiduk teda müksas. Sellest polnd hullu. Küll on aga koeral suht kohev saba ja sellest sõidaks niiduk küll üle. Siiani pole seda õnneks juhtunud. Kanad vast kuskl ei vedele ja astuvad ise eest ära.
Vasta
#22

(16-05-2016, 11:22 AM)viplala Kirjutas:  
(15-05-2016, 22:03 PM)veix__ Kirjutas:  Kuna robotniidukid väga levinud pole, siis võiks arvata et see on mingi tehnika viimase aja saavutus, aga selle taustal tundub üsna uskumatu, et nägin Husqvarna robotniidukit Eestis esimest korda juba 18 või isegi 19 a tagasi. 

>Robotniiduk aastast 1969.  Patent ja kirjeldus

Unustasin mainida, et see oli ikka päikesepatareidega. Kui nüüd kitsendaks teemat päikesepatareide abil töötavale robotniidukile, millal selline võis olemas olla?
Vasta
#23

siiski - on ka "päris teraga" roboteid. Viking (mis on Stihli nn aiariistade bränd?) näeb alt välja selline:
[Pilt: attachment.php?attachmentid=121394&stc=1...1409240760]
on muidugi lärmakam, kui nn zhilettniidukid. Kasutab vaheldumisi mõlemat terapoolt - niitmise taaskäivitamisel varieerib tera pöörlemissuunda.

Husq-ga võrreldav ca 2000m2 jaoks ette nähtud riist on Husq-st ca 10% odavam ja kaasas on paigalduseks vajalik (Husq-l ei ole!) ehk kokku 15..20% väiksem hind. Akuga seonduv on Vikingil eriline ja konkurentidest palju asjalikum - see 194Wh on tervelt 6,8Ah (konkurendid on ca 3Ah kandis) ja lubatav laadimine-töö vahekord on ajana 1-2 (st laeb 1/3 koguajast). Konkurentidel on 2-1 ehk laevad 2/3 ajast.
ka baseerub väidetavalt Vikingi nn tehasedimensioneerimine rahulikumatel töötsüklitel, kui valdkonnas kohati kombeks - osad tootjad arvestavad väidetavalt ainult tehnilise võimekusega ja tootja poolt antava max pindala teenindamiseks peab niiduk pidevalt töös (st järjepanu niitmised ja laadimised) olema. Viking on väidetavalt oma pindala andmisel ka inimesega arvestanud ning jätnud mõnikümmend % ööpäevast ajaks, mil inimene niidukil jalga puhata käsib.

igatahes lähen homme Vikingit katsuma - kostub "kahtlaselt hea" Smile

Viking toetab kahte laadimisjaama. See omadus ei ole tegelikult päris iseenesestmõistetav ja plaanides (kunagi) masinat kasutada mitmes kohas / laadejaamaga, tuleks võimekus üle täpsustada!

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#24

Endale pole veel soetanud seda riistapuud, kuid naabirmehele kinkisid lapsed ühe sellise ja eelmisel suvel ei pidanud ta praktiliselt üldse oma tavaniidukit kasutama. Üksikud korrad kohtades, kuhu polnud otstarbekas seda riistapuud lasta laseb ta käsitsi 10-15 minutiga üle ja võrreldes varasemaga, kus ta tunde pidi nühkima oma aias regulaarselt ringi (puid, peenraid ja põõsaid on omajagu) on juba ajalise võidu tõttu seade oma hinda paari aastaga väärt.
Mul praegu käib niitmine traktoriga ja kuna murulapid on veel majaehituse järgselt üsna tühjad ja neljakandilised, siis käib see kähku, kuid on plaanis sel talvel veidi rohkem nende elukate teemaga end kurssi viia. Naabri hea kogemus müüb  Cool .
Vasta
#25

Keegi müüb kasutatud mänguasja, manuaallaadimisega, 200€:


http://soov-ee.postimees.ee/258822-robot...tails.html
Vasta
#26

sellel suurikul üllatavalt jõudu.Kunde kodus rohul pikutades jäin talle ette,kärutas küljelt sisse.Öösel telgis magades suutis ka telgi kahel korral üles leida,alul nügis seina nii et putka rappus ja hiljem sattus kuidagi serva alla ja tahtis alt läbi saada,aga loobus ja pani punuma.
Vasta
#27

kevad on taas käes. Möödunud aastal jätsin ma niiduki soetamata. Peamised põhjused:
1) Hind: viisakas niiduk maksab ca 500eur. Viisakas nutiseade maksab ca 500eur. Kokku pannes maksavad nad robotniidukina üle 2keur - isegi arendusteks nt nn riistade hinnast 50% jättes (mida on vast priskelt) oleks mõistlik hind maamehe loogika järgi kusagil 1500 kandis.
Samas paistab aasta hiljem, et aastaga ei ole hinnad kukkunud (mille põhjus võiks olla tihenev konkurents ja arendusrahade eeldav tagasiteenimine. Turunduse mõistes toote elutsükli "star" faasist "cash cow" tsüklisse siirdumine), niiet ilmselt pole mõtet massilisi hinnalangusi oodata - see ootamine võib liiga pikaks kujuneda Smile
2) Võimekus: mu kahe muru (kodu + maakodu: ca 1500m2 + 2000m2) niitmine ühe masinaga ei ole praegusele tehnikale reaalne. Või peaksin ma masina kõvasti üle dimensioneerima (=$$$), et ta nädalavahetust maakodus olles seal üldse midagi korda saadaks

kodus tahaks aga siiski ilma niidukit kräunutamata hakkama saada, niiet piilun taas roboteid.

vaatan selliseid, mida manustabelil kirjeldada püüdsin. Kas on kellelgi nendega kogemusi? Kas on mu vaadeldule lisaks aspekte, mis on olulised? Kas traadi võib maasse matta ja ka nt 60mm kõnniteekivi alla? Kas traat on lihtsalt ilmastikukindla isolatsiooniga 1-sooneline kaabel?
Worksi kui nn hiinlase lisasin nimistusse, kuna mul on paar Worx käsitööriista ning olen nendega päris rahul - lintlihvija on nt ca 6..8a jooksul mul päris karmi elu elanud, aga teenib väsimatult edasi: vähemalt mehaanikat tundub Worx hästi tegevat. Ka on julgustav, et Worxi müüb Stokker ning paistab, et kõikvõimalikud varuosad on kenasti saadaval - loodetavasti püsib see olukord mõnd aega veel nii.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#28

Kasutan Worx 792-e kolmandat hooaega ja ei oska ühtki puudust välja tuua. Muru on u 1000m2, ebatasane, peenraid ja puid-põõsaid täis, aga töö on korralikult tehtud ja vajadust bensumootoriga niidukit käima tõmmata ei ole enam olnud. Mõõtsin ka ära, et tervel hooajal kasutas seade 9kW elektrit, nii et umbes euro igas aastas tuleb arvestada "bensurahaks" Smile
Piirdekaabel on jah tavaline ühe soonega traat, vajadusel võid jätkata tavalise traadiga - mul tuli paarkümmend meetrit puudu ja suvalise vasktraadi jupiga toimib kenasti.
Kui Sul on kasutuse osas spetsiifilisi küsimusi, võid saata ka PS.

Janno

Vanade külgkorvide paradiis: http://kylkad.blogspot.com
Vasta
#29

väikesed konsulteerimised viisid mind hoopis Ambrogioni ja olen ca nädalakese jagu üks neist õnnelikest inimestest, kes on end pannud sellise masina (mille all teeb tööd usutav 29cm diameetriga asine tera) ostujärjekorda:
https://www.stokker.ee/robotniiduk-l85-e...-429122579

uskumatu, et ka AD 2017 on Eestis kaupu, mis on defitsiit, aga itaallastel on probleem nõudluse rahuldamisega, mis vihjab, et riist on hinnas. Tobe on, et kuuldavasti tootja jagatavad tarnegraafikud ei päde ning ilmselt hakkan Jaanipäeva järel ka muid asju piiluma.

lisasin Ambrogio ka teh andmete võrdlustabelisse - on tegelikult sarnane Vikingiga. Lihtsalt aku on Ambrogiol mahukam, aga all olev korralik vikat ja selle mõõdud ning niidupindalad (Vikingil on muidugi pindala kummaliselt suures ulatuses varieeruv) ja hinnatase on sarnased. Ka on mõlemad mudelid ilma GPSi, WiFi jms lisavidinateta ehk "plankversioonid". Niiet kui keegi oskab mingitpidi Vikingi hinda painutada (kuigi Viking ja Husq hinnad ei taha vist painduda?) ning on valmis mulle seda paindumise-meelehead tegema, võtaks ma Vikingi tõsise kaalumise alla.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#30

Saksa webipood tahab 300 euri rohkem ja 2-5 päeva tarneajaks Big Grin
Vasta
#31

Maarjamaal ümarduks see hind mulle teises suunas ja päris asjalikult. Hinnavahe nn teoreetilise siin müüdava ja ses veebipoes pakutava vahel on päris mehine.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#32

Kas 21-sel sajandil mõni selline riistapuu ka valmis on tehtud, mis ilma igasuguse kaablite kaevamiseta omale aia olemuse selgeks teha oskab ja meelde jätab? Või saab talle siis vähemalt piirkonna selgeks õpetada, et natist kinni ja sõidad koos vajalikud kohad läbi - näe, sinna ei lähe aga vot siit tee eriti hoolikalt jne. Endal krunt jumalast sopiline ja puid-põõsaid täis - igasugu traaditamine on keeruline.
Vasta
#33

Kas traadi võib maasse matta ja ka nt 60mm kõnniteekivi alla?

Mina lõikasin kõnnitee kivisse ca 1 cm sügavuselt soone sisse ja nügisin kruvikeerajaga traadi sinna. Sõidab ilusti üle kõnnitee ja läheb teisele poole niitma.
Siiamaani pole probleeme olnud ja samuti ei häiri see soon mind karvavõrdki.

M.

ZAZ965A 1968
Vasta
#34

Husqvarna manuaal ütleb, et traadi võib paigaldada kuni 20 cm sügavusele, seega võiks kivi all toimida küll. Endal samamoodi soon kivisse lastud aga maetuna oleks muidugi viisakam.
Vasta
#35

Käisin täna vastavas kaupluses ja esitasin siin juba esitatud küsimuse spetsialistidele. Selgus, et sellist tarka masinat pole veel olemas, või kui on, siis liiga kallis ja meil neid ikkagi pole. Ja näidati mingit keskmise motobloki suurust masinat, millega ka kõige keerulisema asetusega traadi lubasid kiirelt maha panna. Teenustööna.

Siis lugesin veel läbi nende poolt kaasa antud poodi tutvustava ajakirja(tavahind 4.95), kust sain teada, et see üllas poekett toetab heldelt mootorisporti(ehk omaniku lihase poja harrastust) ja annab inimeste unistustele tiivad finanseerimisteenuse näol(firmadele 12, tavalisele tahmanäole 25 protsendilise aastase interestina). Loomulikult oli seal veel muud huvitavat reklaamteksti, kui toredad kliendid neil on ja nii sedasi. Hea, kui inimestel hästi läheb. Ilmselt jääb sel aastal too pakutav pooleteisttuhandene muruvurr ostmata ja naispere saab oma keha edaspidigi voolujoonelisemaks treida, olemasoleva tehnika baasil siis.
Vasta
#36

Piirdetraati ei pea üldse maa sisse kaevama. Paned maa peale, plastnaeltega pingule ja ühe suvega on traat ise maa sisse kadunud.
Vasta
#37

(14-06-2017, 09:29 AM)bom Kirjutas:  Husqvarna manuaal ütleb, et traadi võib paigaldada kuni 20 cm sügavusele, seega võiks kivi all toimida küll.
Ambrogio manuaal annab vaid 50mm. Saame peagi näha...

muide manuaalid räägivad palju huvitavat - nt perimeetertraadi kujundite abil masina kiirendatud korras laadimisdokki juhtimisest jms-st, mis suure hurraaga "ma ju oskan küll traati maha kerida"-tuhinas arvesse võtmata jääda võivad.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#38

(28-06-2017, 01:30 AM)13piisab Kirjutas:  
(14-06-2017, 09:29 AM)bom Kirjutas:  Husqvarna manuaal ütleb, et traadi võib paigaldada kuni 20 cm sügavusele, seega võiks kivi all toimida küll.
Ambrogio manuaal annab vaid 50mm. Saame peagi näha...

muide manuaalid räägivad palju huvitavat - nt perimeetertraadi kujundite abil masina kiirendatud korras laadimisdokki juhtimisest jms-st, mis suure hurraaga "ma ju oskan küll traati maha kerida"-tuhinas arvesse võtmata jääda võivad.

Käisin hiljuti loomaaias.  Seal 1 usin  robot teeb mustreid murule,  sarnane ufode viljaringidega.  Marki  ja traati ei vaadanud, a vaevalt keegi selle kujundi sinna traadiga maha märkis.
Ja ilma traadita niidukit nägin mõned aastad tagasi vasulas. Niitis kahte eriti suurt hoovi ja käis läbi värava. Marki jälle ei mäleta a hind oli vist 4-5 tonni. Mingi jutt meeles, et värava asukoha õpetamine oli kõige raskem, umbes võta käekõrvale ja näe see on värav kust sa käima hakkad.
Vasta
#39

(28-06-2017, 14:12 PM)klemm Kirjutas:  Käisin hiljuti loomaaias.  Seal 1 usin  robot teeb mustreid murule,  sarnane ufode viljaringidega.  Marki  ja traati ei vaadanud, a vaevalt keegi selle kujundi sinna traadiga maha märkis.
mu niiduk teeb kah "viljaringe". See on lihtsalt programmi osa ja väljaspool perimeetritraati ta seda ei tee - keeldub seal üldse midagi tegemast.

Ehk siis olen 2 nädalat "õnnelik" Ambrogio omanik.
masin on see "kahetonnine ja kolmeteistjapoolekilone": http://www.ambrogiorobot.com/en/models/view/l85-elite-1

ehk siis ei ole odava otsa "supermarketi-niiduk" (mis tiitlit lahkelt nt Worx-le omistatakse).

Kirjutasin just Stokkeri inimesele sellise kirja:

Tsitaat:Tere ...,

kasutajamanuaal sellist probleemi ei anna: kui masin käima panna, siis ta keerutab end ringi ning lõpetab mingi hetk lihtsalt "Lift" alarmiga. Video (mul on neid veel...):
http://teet.luarvik.org/v/asjalik/VID_20..._.mp4.html

pesin kasutajamanuaali soovitust järgides puhtaks (kuigi seal otsest taolist käitumist kirjeldatud ei olnud, siis päädib teema ju alati LIFT-alarmiga), tegi tunni-paari jagu töötamise nägu, aga nüüd jälle sama jama:
http://teet.luarvik.org/v/asjalik/VID_20..._.mp4.html

lõhub muru, aga ei niida. Kas toon remonti?

Üldiselt pole masinaga seni üldse rahul ja ilmselt pole see masin mul kordagi suutnud akut tühjaks toimetada – iga kord tekitab enne mingi jama:
1) tekitab videote kombel lift-alarme. Eriti agaralt viimastel päevadel
2) kaevab ennast pehmel pinnasel (mida mul natuke ikka on: selle kohta tootja ei hoiata) sisse
3) kardab mu vana muru, mis on natuke künklik: jääb sinna kinni
4) vaiadega paigaldatud traati on ca 10 korda läbi lõiganud: kihutab traati ning pidurdab selle peal. Asub siis agressiivselt traadi peal olles oma ratastega kraapima ning tõmbab selle vaiadest lahti. Tulemiks on lõikajast läbikäiv traat

tulem on praeguseks see, et isegi enne p1 teema tekkimist / süvenemist ei suutnud masin reaalselt mu murukasvuga toime tulla – nüüd tundub ta aga lausa mõttetu.

Ehk siis seni on minu silmis mittetöötav toode ja isegi kui selle keerutamiseni viiva softi- või riistvaravea likvideeritud saab, jäävad ilmselt muud probleemid kehtima. Sellisel juhul eelistan oma vana head toimivat muruniidukit ja vaataks, õige kuidas (vähemasti minul) mittetöötava suhteliselt kalli riista eest raha tagasi saab.

Aitäh,
Teet

tegin veel pärast kirjutamist ka softiupdate, aga masina esimene ringiroomamine tõi taas ohtralt keerutamist. Seekord küll mitte tavapärast "lift"-alarmiga lõppu, niiet võimalik, et softis on vastavate andurite "valuläve" lihtsalt kõrgemale kruvitud.
ei saa muidugi riistvaraviga välistada, aga selline keerutav-raputav käitumine võiks viisaka terviklahenduse puhul igal juhul välistatud olla.
praegu küll toimetab, aga suures plaanis olen pehmelt öelda skeptiline, et see riist hästi tööle hakkab ning mul aasta pärast ilus muru on. Just selleks ta soetatud saigi - mul seni kasutusel olnud vedavate ratastega Husq-niidukiga jõuan toimetada nii ise, kui naine, aga roboti pidev ringikakerdamine peaks siiski tulemusena rohkem silmailu pakkuma. Kraapiv rohmakas "tank" on aga pigem (enamjaokt sel aastal külvatud) murule kahjuks, kui kasuks.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#40

Õnneks jagab siin keegi ka reaalseid kogemusi. Täna just ehituspoes vaatasin mingit suht seksika välimusega kolu ja üritasin arvutada teemal - töötund - maksumus. Poole hektari masinad on muidugi veel kallimad.
Esialgu panen selle mõtte kalevi alla tagasi.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne