maaelust. Ja sotsialismist natuke kah
#21

Siingi aeg edasi läinud- oma kurtmisega mitu postitust hiljaks jäänud.
No mida sa hing teed. Ega ei saa Põhja-Korea moodi kapseldunud riik ka olla. Muutunud oleme tõesti. Õhtul vilja kuivatades minnes õues  e küla  vahele praegu täielik vaikus. Ei tüdrukute kilkeid, punnvõrri pirinat. Need, keda omal ajal viljamägedelt liugu laskmast koju manitsesin, on suureks saanud. Nende lapsed losutavad sohval, nutikad peos, vahest karistuseks kupatatakse õue.  
     Hommikul kuue-kaheksa vahel missugused sõiduautovoorid ühe inimesega (just naisterahvad) sees Viljandi poole lippavad(olen 30 km Viljandist)ja õhtul tagasi. Ametnikud, õmblejad, kassapidajad. Varem-hiljem renditakse isakodu maadega lihaveise kasvatajale ja ise linna korterisse. Lähikonnas mitu talu, kus toimetavad vennad-vanapoisid- kauaks neid ilma naishingeta majas.
    Mu tööandjal lapsi-lapselapsi 15 ringis, kuid kohapärijat saa neist kellegist. Ikka aastas kümme-viisteist hektarit põldu käest ära- mida sa ikka rabad ja Priaga sekeldad. Tehnika on hea, saab peaaegu üksi hakkama. Seeaasta noor sugulane Tallinnast sai siit 7 hektarit maad ja proovib astelpajuistandust rajada nädalavahetuseti. Aga kisub ka sedamoodi, et ostab Leedu odava marja ja pressib Pollis mahlaks. Pole siin hooajatöödeks inimesi võtta.
Ostsin korra pudeli talupiima. Ega rohkem ei osta- olen ka aasta lüpsjana töötanud ja tean mis vahe kannusselüpsi ja  torusselüpsi piima mekil. Ju ta seal Kärinä külas liiga palju laudaõhuga kokku sai.
Nisu kuivatatud, suviraps valmib, tegin 300 km tsiklitiiru Maanteemuuseumini. Kassiratta- Kanepi vahel palju turismitalusid. Ilmselt põllumajanduse jätnud, aga kas see teenindaminegi veepeal hoiab? Mind sisse keerama küll ei ärgitanud. Eestimaa nii väike, et hämaraks ikka koju jõuab. Rõngust paar pätsi imehead ahjusooja leiba omale ja naabrile sadulapauna.
Naabripoiss aastaid Iirimaal farmis tööl, võttis pruudigi sinna kaasa. Nüüd septembri keskele rentis pulmadeks siin mõisa ja läheb pärast jälle. Toetab isa-ema väiketalupidamistki, kui neil kitsas käes .
Vasta
#22

Mitte, et ma halaks või lausa nutma hakkaks. Lihtsalt tahtsin seda teemat veidi arutada. Sest kohati õudne oleks ükspäev naabertallu minna ja avastada, et seal pole enam hingelistki. Suvel käivad inimesed maakodudes ainult muru niitmas ja talvel vahest harva visatakse ennast korra siit läbi. Ja pole ka pisike kant. Lihtsalt see äge "vibratsioon" mis kunagi täie lauluga töötas asendub nüüd mingi kõleda, külma ja süsteemse ning hästi madala jorinaga. Ei koti kedagi, et vanem põlvkond peab panka saamiseks maakonna teise otsa minema. Rääkitama toidukaupade ja muu eluks vajaliku kättesaamiseks. 
Sellepeale tuli üks karikatuur meelde, millel seisis Eestimaa kaart. Tallinn oli ilusti oma maakonna piiridega ära märgitud ja seal elu vohas. Ülejäänud eestile oli pikalt, kaardus kirjas peale maalitud "tühermaa". Praegu tundubki see tühermaa silme ees tekkivat. 
Ma tean. Olen kohati vanas ja heas kinni. Aga kui uus on hullem, siis ma olen seal kinni põhjusega. Ja kindlasti pole ma riigikogu omadest targem/elukogenum. Aga huvitav oleks näha, kuidas need vennikesed siin elades ennast tundma hakkaksid, kui nad tunneksid sama, mida enamus maainimesi. Kui vaadata, kuidas igasugu haldusreformid ja muud maaelu "edendavad" seadused töötavad, siis on mulje, et kõik peab linnastuma ja maa olgu ainult inimestele, kes ei oska õigesti elada kaubanduskeskustes, nutitelefonid käes ja starmani müügimehed neid poodides kottimas. 
Ei vaidle vastu. Aeg lähebki edasi ning sellega kaasnevad muutused. Muutustega on valik, kas kohaned või mitte. Aga ei tasu unustada, et müntidel, isegi euromüntidel on teine pool olemas. 
Minu eesmärk polnud selle postitusega(nüüdseks teemaga) viha üles keerata kellegi vastu. Vaid lihtsalt arutada, sest ma tean, et ma pole ainuke, kes sedasi tunneb/mõistab asja, mis toimub siin ja praegu me ümber. Ja nagu praktika näitas, siis ma polegi ainuke.

Almost Again
Vasta
#23

Aga läheneme asjale vähe teise külje alt, mis te arvate, kas klaas on pooltühi või pooltäis? 


[Pilt: 1f0dcbfe-92fa-4712-9ee8-98e28eca6735.jpg]

Mina isiklikult vaatan seda klaasi ja nendin fakti et siin veel vett küllalt, selles on piisavalt et juua lonks ja täie hooga edasi tegutseda.
Ehk ma ei saa tegelikult aru kus kandis te siis ringi liigute?   Sõites mööda eestimaad näed haritud põllumassiive ja tärkavat ettevõtlust. Viisaastaku plaanidega rajatud põllud poldritele ja paekivi kuhilatele olid juba siis loodud hääbuma, viljakas maa mida on kasulik harida on enamasti kasutuses Ega muidu põllumaa hinnad näiteks meiekandis tartumaal üle 3000€ hekterilt ei küündi.   Sööti on jäänud väikesed nö perselapid kuhu asjakohase tehnikaga ei pääse ja mille harimine ei ole kasulik.
Kuna ressursse ei ole piiramatult käes siis ei saagi olla tänapäeval sellist arutult käitumist nagu 30-40 aastat tagasi kus Bakuu oli meie ja ülejäänud oli pohhui.  Mis te targad arvate et piiri taga on rohi rohelisem või.   Aga vat ei ole, täis peldik ja bardakk on idapool mida paljud siin taga igatsevad.  Nagu öeldakse et russia on suur ja lai, davai - paydem - pojehhali - bakaa....
Siis jõudis kätte see aeg kui tuli hakata mõtlema et ots otsaga kokku tulla ja oma tegemistega kasumisse jõuda, kuna ressursside põletamise eest tuli maksma hakata ning neid ei olnud enam võimalik sellistes kogustes riigi tagant varastada.  Vaat see oli paljudele ületamatu raskus, ka meie lõpetasime põllumajandusega tegelemise 90ndate lõpul sest harjumuspäraselt sai kütet krooniga ja vilja eest said 1.50.... Kui aeg läks edasi ja kütte eest tuli hakata maksma 10krooni liiter kuid vilja hind oli ikka 1.50....      Järgi jäid need suutsid tootmise viia sellisele tasemele kus see juba ära tasus.   Väiketootjad seda ei suuda. Targemad muutsid suunda ja hakkasid kasvatama seda mille turustamisega plussi jääd, lollemad põrusid. Karmilt öeldud kuid nii see ju tegelikult oli. 
Nüüd on käes aeg mil kodumaine ja kohalik toit on hinnas. See on tõmband käima paljud väiketalud kes on senini varjusurmas virelenud.  Kui nüüd aus olla siis viimastel aastatel on just kohaliku toidu kasvatamise eesmärgil isegi käed mullaseks tehtud ja iga aastaga suuremaks läinud haritav maa, järgmiseks kevadeks taas 3-4 hektarit juurde. Nii et väiketalu pidamine on tänapäeval igati võimalik, tasub lihtsalt käed taskust välja võtta ja tegutseda.  Kuid enne tuleb asi kriitilise pilguga üle vaadata, kas on piisavalt teadmisi ja ressurssi...
Käega lööma minnes ei ole kunagi miskit head tulnud.

Ei kao need väiketalud kuskile. Olid, on ja jäävad ka edaspidi. 
Eestis ringi sõites näen ise küll turismitalusid, väiketalusid, maal tegutsevaid ettevõtteid ja paljut muudki head, rohkem kui venes, latis või mõnes teises riigis. Noore riigi kohta käib küll, eks aeg paneb asjad paika ja elu läheb edasi.

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#24

Õige Hr. Luik. Tundub, et kibedat tööaega enam ei ole paljudel ja saavad klahve toksida ajaviitmiseks ja genereerida ideid, mis on lahendatavad vähestele väljavalitutele.  ( mina olen poolpenskar) . Tee seda teadustamise tööd oma kodurajoonis ja samuti vaatega kogu Eesti suunas.  ehk lähevad maale tagasi need, kes teavad mis maaelu on.  Tallinn on juba nii paksuks läinud nendest, et hingatagi pole midagi. Ehk lähevad siis hinnapakkumised töö saamiseks kah tagasi normaalseks, et ise mitte peale ei pea maksma ja saaks tööst vabal ajal kodus perega olla ja puhkusel käia nagu haritud kõrgklass meedias propageerib ( Talinnas sündinud ja 20 aastat ettevõtlust pidanud ja maakatega võidelnud õiglaste hindade eest)

Tegelikult on alati kõige ohtlikumad inimesed ühiskonnas truualamlikud käsutäitjad kelle ainuke soov on
                                           OLLA KEEGI JA SILMA PAISTA
Vasta
#25

Üldiselt näitavad viimase aja uuringud, et edu on mitte tehtavate pingutuste vaid rohkem juhuslikkuse tulem. Küsimus on selles, et kas inimesel on võimalus mingitele võimalustele ligi pääseda või ta omab piisavalt laia maailmapilti mis ei tulene ainult sellest, et õpitakse mingit kitsast distsipliini. Selle pealt teevad edukad inimesed teisi arvustades otsuse oma maailmapildilt, mis tundub olevat vaid suure töö vili. Kes kunagi on mänginud lauamängu "Monopol" teab, kuidas eduseisus olevat mängijat tabab teatud eufooria, mis  muudab inimese suhtumist... Kui vaatan tagasi oma tutvusringkonnas ja tööandjate seas, siis sellist inimest peaaegu ei ole, kes oleks midagi välja mõelnud ja sellega edu saavutanud. Kõik on olnud reeglina "õigel ajal, õiges kohas".
Vasta
#26

Isegi kui keegi tahaks midagi maal täna teha või tulla maale tegelema põllumajanduse või loomapidamisega, siis see on lihtsalt võimatu, sest maad kui sellist ei ole lihtsalt saada. Absull kõik normaalsed lapid on käputäie suurte põllumeeste käes, ning juurde ei saa seda maad kusagilt. Ja need samad suured suudavad oma perega need tuhanded hektarid ise üleval hoida tänu mega toetustele, tänapäevasele tehnikale ja hulgimüügi stabiilsusele, samas nö lisandväärtus kohalike inimeste jaoks töökohtade näol on suur null. Ime siis, et keegi maale ei taha tagasi tulla, sest siin lihtsalt pole enam võimalik midagi korda saata kuna puudub maa mida karjatada või harida. 

Tegemist on sellise nokk kinni, saba lahti olukorraga, kus enamus maid on läinud sujuvalt valitud tegelaste kätte kes töökohti ei loo. Inimesed kui nad ka tahaksid, ei saa kusagilt maad mida kasutada saaks. Tänu sellele ka talud tühjenevad ning uut pealekasvu ei teki ega saagi tekkida. Anna inimestele maad ja sinna tekib elu, võta maa ära, ning elu kolib mujale. Nii oli see sajandeid tagasi, nii ka praegu.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#27

Jutt kisub juba spiritimi valda RolleyesAga Kassiga olen täitsa nõus.Kui Ta minu nahka pistaks,elaks minu HING Temas edasi,ehk hakkab isegi minu moodi mõtlema Big Grin Big GrinST:positiivselt................
PS:Olen kunagi siin seda juba maininud,sõites ringi kagu Eestis(jutu järgi perifeerias)näen ainult ilusaid maju,hoove,nagu etalonid kohe.Kas nüüd nn.uusrikaste omad,aga lausvaesusest küll muljet ei jää.
Vasta
#28

Hmm,ma maakas olnd eluaeg ja pole siin väga miskit kurta,põllumajandusega küll ei tegele,töö tuleb ise kodu,hulka saan ise reguleerida.Nüüd saab tolmuvaba tee ka veel,kevadeks tuleb kate peale,vot see on progress... Big Grin
Vasta
#29

Tsitaat:1. Teatavasti inimhinged rändavad ja asuvad teatud aja pärast peale keha surma uude kehasse, nn sünnivad uuesti. Ja teatavasti on Maa elankikond tublisti suurenenud. Küsimus on, et kust kohast tuleb juurde vajalik kogus uusi hingi?

2. Teine küsimus on mõneti keerulisem, samas vb aga isegi lihtsam. Kuhu lähevad hinged siis, kui nad on saavutanud piisava arengutaseme ja ei vaja enam arenemiseks uuestisünde?
1. Vajalik kogus uusi hingi vabastatakse sõdades, terrorirünnakutes, suitsiidis, katkude ja taudidega. Muidugi avariid, laevahukud, maavärinad, üleujutused, tulekahjud, lennuõnnetused, vulkaanipursked, kaevanduse plahvatused jpm.
2. Pole kursis, mõned usuvad taevast ja põrgut.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#30

(25-08-2016, 21:43 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  See asi,et kõik hääbub,ongi tõsi! Seda on igast august näha. Liikuge Tallinnast kaugemale ja näete ise mis toimub. Kohati tundub elu ilus aga tegelikult on asi hull ja hullemgi veel. Ladvas on aetud sellist poliitikat,et see peakski nii minema. Olen seda varemgi ütelnud,et kõik hakkas siis pihta,kui mutikestelt enam piima vastu ei võetud. Sad  Kui nii edasi läheb siis lõpeb asi nii,et korraldatakse,et ise vabatahtlikult anname kõik ära. Ka maad. Kui maa on "puhastatud" kõigest siis järgmisena istume kuskil supiköögis üheskoos ja meenutame vanu ilusaid aegu.
Ps. Niikaua kui elan,kireb meie talus kukk ja haugub koer! Seda võin lubada. Smile

Aga kass? Kuhu kass siis jääb.
Vasta
#31

v126


Aga kass? Kuhu kass siis jääb.

Kass restaureerib tehnikat, mille maksumus võtab ka valitsuse liikmed õhku ahmima - saab hakkama. Kõik on tahtmises kinni.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#32

maaelu on peetis küll omadega. ja järjest sügavamale läheb.
igasugu krdi untsantsakaid kolib siia massilliselt.
hullem kui linnas, suisel ajal kuuleb ikka korraga vähemalt kümmet muruniidukit ümbruskonnas töötamas.
teed autosid nii täis, et maantee muljet see igapäevane ummik küll enam ei jäta. kruusateid pole ka enam varsti kusagil,
kõik paugatatakse asfaldi alla. või mis krdi asfalt, isegi tänavavalgustus kolib juba pisemategi teede äärde.
tõsiselt masendav. päriselt.
ja elu on vaeseks ka muidugi jäänud. kohalikel pole viimasel ajal enam isegi v8 länkkari ostmiseks raha, peavad teised mingite pipra nimega porgedega läbi ajama. või no vähemasti oli ükspäe külapoe eest neid korraga kolm tükki.
ja pole ju mingi äärelinn. esimese valgusfoorini läheb igal hommikul enam-vähem täpselt tund aega sõitu.
kuke kiremist ja sõnnikuhaisu muidugi küll enam kahjuks ei trehva.
Vasta
#33

Ehk annate andeks,sest...:

Nimelt kuskil mõni kuu tagasi märkasid lapsed teeääres talust vast 25 m. eemal ühte viletsat ja märga kassi. Oli teine teeääres kraavis rohu sees ja näugus. Välja paistis nagu räämas tõhk. Võtsime siis märja kiisuproua ja pappkastis  viisime kasvuhoonesse. Oli teine täitsa läbimärg. Üks silm vigane ja kohe varsti selgus,et ka vist pea pime. Ühe kõrva juurest oli nagu mäda tulemas...  Peale päeva kosus ja hakkas ümbrust nuusutama. Lõpuks viisime vaesekese lauta. Õppis nädalaga elu selgeks,käib ise omi radu pidi ja on kohanenud maaeluga. Ei koperda jalus ega midagi.
Nüüd edasi mõelda...kuidas sai selline kass meie talu ligidale? Tuli ise........ ei! Pime kass ei kõmbi võõras kohas ringi. Kõrvaltalust mõnisada meetrit vast ka ei tulnud.... seega keegi viskas oma vigase kassi meie talu ligidale teeäärde kraavi. Vaat nii. Ma muud küll ei mõelnud välja. Toredad inimesed ikkagi,mina pea siin võõraid kasse....  Eks arvatakse,et küll talumees üles korjab ja söödab. Mis mul muud üle jääb. Varjupaika ei taha ka viia,see on kindlasse surma minek. Sad  Las elab laudas. Kuniks seda veel on. Juba nädalat paar pusin jõudumööda,et 115 aastat vanat lauta päästa raudpostide paigaldamisega iga laetala alla. Siiani püsis ei tea mille või kelle najal. Nüüd vast seisab veel. Tegin reguleeritavad postid,neid annab 15 cm pikemaks keerata. Seega saab pisut raskust seintelt ära.
Eks näis mis edasi. Seega ei ole ma Kasse unustanud.
Vasta
#34

[colorM=#000000]Aga kass? Kuhu kass siis jääb.[/color]
Kass pani Linnukese nahka,nüüd ehk mõtleb minu moodi Big Grin Big Grin
Vasta
#35

(26-08-2016, 22:44 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Ehk annate andeks,sest...:

Nimelt kuskil mõni kuu tagasi märkasid lapsed teeääres talust vast 25 m. eemal ühte viletsat ja märga kassi. Oli teine teeääres kraavis rohu sees ja näugus. Välja paistis nagu räämas tõhk. Võtsime siis märja kiisuproua ja pappkastis  viisime kasvuhoonesse. Oli teine täitsa läbimärg. Üks silm vigane ja kohe varsti selgus,et ka vist pea pime. Ühe kõrva juurest oli nagu mäda tulemas...  Peale päeva kosus ja hakkas ümbrust nuusutama. Lõpuks viisime vaesekese lauta. Õppis nädalaga elu selgeks,käib ise omi radu pidi ja on kohanenud maaeluga. Ei koperda jalus ega midagi.
Nüüd edasi mõelda...kuidas sai selline kass meie talu ligidale? Tuli ise........ ei! Pime kass ei kõmbi võõras kohas ringi. Kõrvaltalust mõnisada meetrit vast ka ei tulnud.... seega keegi viskas oma vigase kassi meie talu ligidale teeäärde kraavi. Vaat nii. Ma muud küll ei mõelnud välja. Toredad inimesed ikkagi,mina pea siin võõraid kasse....  Eks arvatakse,et küll talumees üles korjab ja söödab. Mis mul muud üle jääb. Varjupaika ei taha ka viia,see on kindlasse surma minek. Sad  Las elab laudas. Kuniks seda veel on. Juba nädalat paar pusin jõudumööda,et 115 aastat vanat lauta päästa raudpostide paigaldamisega iga laetala alla. Siiani püsis ei tea mille või kelle najal. Nüüd vast seisab veel. Tegin reguleeritavad postid,neid annab 15 cm pikemaks keerata. Seega saab pisut raskust seintelt ära.
Eks näis mis edasi. Seega ei ole ma Kasse unustanud.
Kena tegu,aga maailma parandajaks nii ikkagi ei saa.Olukord ju sama nagu meie nn.pagulaspoliitika,võta1 ,saad ...........................
Vasta
#36

(26-08-2016, 22:58 PM)linnuke Kirjutas:  Kena tegu,aga maailma parandajaks nii ikkagi ei saa.Olukord ju sama nagu meie nn.pagulaspoliitika,võta1 ,saad ...........................
Noi saingi aga pisikesed olid juba surnult sündinud. Ja tundub,et uus laar tulemas. Big Grin
Vasta
#37

(25-08-2016, 20:46 PM)Necro Kirjutas:  ...
Aga mille kuradi pärast mul on tunne, et varsti sellist asja enam ei ole nagu väiketalu? On ainult mingid onud pealinnas, kes ei tea põllumajandusest halli aisugi ja siis loobivad seadusi kirjutada. Miks mulle viimasel ajal lööb noa selga tunne, et kõik see on varsti ainult pildil või videol. Või siis raamatus või kuuled nende suust, kes legende räägivad. Maal tundub kõik hääbuvat. Kas ma olen segi läinud või ma iiveldan üleliia muretseda? 
...

Murel on alust. Sad

Mida Sa sellest talust minnes kaasa ostsid?

Vastuses võib peituda põhjus...
Vasta
#38

(26-08-2016, 07:01 AM)jurkman Kirjutas:  Paraku jah, Eesti on praegu otsesel hävinguteel.
...

Seega ma ei näe Eestil küll tulevikul mingit erilist perspektiivi -
...
Samas , EU laguneb täpselt samamoodi nagu lagunes N Liit, viimase üks põhieesmärke oli samuti rahvusriikide hävitamine, see jäi küll pooleli, aga selle rolli võttis EU elegantselt üle.

Vinguda isand Jurkman juba oskab. Big Grin  Selle postituse valguses on viimane aeg haara ümber valge lina ja hakata lähima surnuaia poole roomama...

Milline on Sinu lahendus selle olukorra parandamiseks?
Vasta
#39

Vinguda isand Jurkman juba oskab. [Pilt: biggrin.gif]  Selle postituse valguses on viimane aeg haara ümber valge lina ja hakata lähima surnuaia poole roomama...

Võin julgelt soovitada ilusaimat Eesti surnuaeda.Tegu nimelt sellega,et minu Emale(81 a)meeldis alati surnuaedu nn.külastada,Samas minu paps(kah 81) oli eluaegne fotomees,siint siis pilte surnuaedadest nii,et tapab Big GrinKõik küll must valged,vanakooli värk ju.
Vasta
#40

(27-08-2016, 13:16 PM)linnuke Kirjutas:  Vinguda isand Jurkman juba oskab. [Pilt: biggrin.gif]  Selle postituse valguses on viimane aeg haara ümber valge lina ja hakata lähima surnuaia poole roomama...

Võin julgelt soovitada ilusaimat Eesti surnuaeda.Tegu nimelt sellega,et minu Emale(81 a)meeldis alati surnuaedu nn.külastada,Samas minu paps(kah 81) oli eluaegne fotomees,siint siis pilte surnuaedadest nii,et tapab Big GrinKõik küll must valged,vanakooli värk ju.

Surnuaed,see on meie tulevik.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne