GL4 / GL5 käigukastiõli
#21

API GL norm iseenesest mingeid plusse ja vaheklasse ei tunne.
GL4+ või GL4/5 on kujunenud turul kokkuleppelisena ja tähistab õlisid, mis on mõeldud integreeritud difriga manuaalkastidesse. Praktikas tähendab see, et sellise õli hõõrdetegur (oluline sünkroonrõngastele) vastab klassile GL4 ja EP (extreme pressure) sooritusvõime ületab tunduvalt GL4, kuid ei saavuta päris GL5. Viimase tõttu neid suure teljenihkega difritele ei soovitata. Tavalistele manuaalkastidele on nad aga vägagi sobivad. Kusjuures, eriti hinnatud on GL4+ õlid vanematel lääne 2-taktitsiklitel, mille kitsavõitu käikarihammakad mootoriõli, GL3 või ATF-iga üldse kesta ei taha. Samas GL4+ on märgsiduri jaoks tihti viimane piir enne libisema hakkamist.
Vasta
#22

No nii, saaga jätkub:
Sai siis kodutöö netis kenasti tehtud ja sõelale jäi:
https://www.stokker.ee/transmissioonioli...-773849596

nii nagu tahtsin, täissünt ja GL4. 
Poes aga pudelit näpu vahel keerutades, loe siit või loe sealt, no EI OLE kusagil kirjas, et on täissünt või, et on GL4. Pudelil EI OLE kirjas üldse mis klassifikatsioonile see vastab, mitte midagi. Aktiivne müüja krapsti ligi, et mis värk? Kohe kõne tootejuhile, kes vannub pisarsilmi, et on GL4, ja vanasti olevat see isegi sildil kirjas olnud, miks enam ei ole, no ei tea, uus silt aga raudselt sama õli sees... No kus tema teab mis seal sees on ? Mingi kamm siin on, miks tootja selle markeeringu sildilt "ära kaotas" ?

Sai siis koos müüjaga veel variante vaadatud. Esimese hooga pakuti muidugi GL3/4/5 markeeringuga vinkut.. , et see sobib raudselt kõigile... no ei sobi. sorri.

Siis leidsime:  http://www.ceneo.pl/22713733
see on muide üks väheseid tooteid mille kirjelduses mainitakse, et on mõeldud "käsitsi lülitatavatesse KÄIGUKASTIDESSE kus on nõutud GL4"

Seda muidugi letis ei olnud, see tuleb tellida. Saab seda imet siis näha, mis selle vinku peal tegelt kirjas on, a tundub paljulubav.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta
#23

(10-04-2017, 19:08 PM)spitfire Kirjutas:   et ei tehta vahet käigukasti õlil ja difri õlil. No mulle sobib, kuna mul ringleb sama õli nii kastis kui difris
Valemist on puudu mootori asetus ja veoskeem. Nurkülekannete puudumisel on võimalik asendada see jäme plörr automaatkäigukastiõliga. Mõned firmad panevad seda juba tehases sisse. Olen ka mõnedel autodel vahetanud, mingeid kiireid probleeme pole olnud. Külmal talvehommikul saab pealegi kohe käigukangi normaalse jõuga liigutada. Eriti põdeda pole vaja, automaatkastid on ka hammasrattaid täis. Tõsi, sünkronisaatoreid seal ei ole.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#24

(02-05-2017, 22:10 PM)Marko Kirjutas:  
(10-04-2017, 19:08 PM)spitfire Kirjutas:   et ei tehta vahet käigukasti õlil ja difri õlil. No mulle sobib, kuna mul ringleb sama õli nii kastis kui difris
Valemist on puudu mootori asetus ja veoskeem. Nurkülekannete puudumisel on võimalik asendada see jäme plörr automaatkäigukastiõliga. Mõned firmad panevad seda juba tehases sisse. Olen ka mõnedel autodel vahetanud, mingeid kiireid probleeme pole olnud. Külmal talvehommikul saab pealegi kohe käigukangi normaalse jõuga liigutada. Eriti põdeda pole vaja, automaatkastid on ka hammasrattaid täis. Tõsi, sünkronisaatoreid seal ei ole.

Pole vajadust olnud volvo245'e m47 käigukasti sisse piilud kes seal elab, aga määrib seda kasti justnimelt ATF ja peale õlivahetuse pole selle kastiga muud teha tulnud.
Vasta
#25

(02-05-2017, 22:10 PM)Marko Kirjutas:  ... on võimalik asendada see jäme plörr automaatkäigukastiõliga...

Olen ka mitmele autole pannud ATFi käigukasti ja probleeme pole esinenud. Mõttekäik oli sama, et automaatkastil ju ka hammakad sees. Ja minu arust olid Mazdad need masinad, mis manuaalkasti lubasid ATFi panna. Lihtsalt insenöörid võtsid julguse kokku ja lubasid, ega seal midagi teistmoodi ehituselt pole.
Tuli meelde, et märgsiduriga motikale panin ka. Seal ju peaaegu automaatkast sees, ainult juhitakse käsitsi. Tol korral oli mõte just ketaste libisemist ellimineerida.
Vasta
#26

Mul üks auto on, (TR7) mille manuaalkasti tehas originaalis pani ATF-i, aga mõned aastad hiljem sellest siiski loobuti ja asendati (viskoosust ei mäleta vist 75w90) GL4, miks seda tehti ei tea. 

Ega ma ise ka ei viitsi alati lugeda teiste pandud linke, kui endal otseselt sama probleemi pole, aga panen siis kolmandat korda sama lingi, kus minu arust oli ka see kirjas miks ATF parim vaik ei ole. 

http://www.widman.biz/uploads/Transaxle_oil.pdf

Sama Richard Widman kirjutab siin väga põhjalikult lahti ka tänapäevased mootoriõlid versus vanad autod, kes inlissit paneb, väärt materjal (ta kirjutab küll lähtuvalt Corvairist, aga ärge laske häirida):

http://www.widman.biz/uploads/Corvair_oil.pdf

Väga lühike kokkuvõte neile kes otsivad oma vanale 60/70/80-nendate hobiautole sobivat õli ja tahavad kiireid vastuseid; kuna tänastes õlides on kõik vanad head lisandid asendatud rohelistele sobivatega või üldse kadund, siis on hea valik (olenemata viskoosusest) kui leiad pakendilt API CI-4 või siis vähemalt CJ-4 märgistuse. Nendes õlides on seda "vana head" kraami oluliselt rohkem kui teistes. Poest riiulilt meil paraku neid ei leia. A kui maaletoojat tüüdata siis tavaliselt ikka on, enamasti 20 liitrises vinkus.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta
#27

(02-05-2017, 23:28 PM)spitfire Kirjutas:  ... aga panen siis kolmandat korda sama lingi, kus minu arust oli ka see kirjas miks ATF parim vaik ei ole...

Panen siis teist korda lingi, kus Mazda peakonstruktor Mazdamutso räägib just ATFi headest külgedest.

https://ja.wikipedia.org/wiki/%E5%B1%B1%...1%E5%85%AD
Vasta
#28

(02-05-2017, 23:28 PM)spitfire Kirjutas:  Ega ma ise ka ei viitsi alati lugeda teiste pandud linke,
Kas tead, et enamus inimesi tänapäeval ei viitsi rohkem korraga lugeda kui üksainuke A4 leht? See on tõestatud fakt, allikat hetkel ei leia. Eriti hästi töötab see reegel siis kui lugejale seal olev info eluliselt vajalik ei ole. Big GrinBig Grin

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#29

(02-05-2017, 23:40 PM)motamees Kirjutas:  Panen siis teist korda lingi, kus Mazda peakonstruktor Mazdamutso
Suller oled, vitsa väärt, ma ei hakka isegi oma väite tõestamiseks Jaapani keelt õppima.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#30

Ok, sullerdasin väheke, vitsa väärt. Peakonstruktori nimi oli hoopis Yamamoto Nakanske ja talle ikka natuke ei meeldinud ka ATF. Värv nimelt oli liiga veripunane, oleks teinud sinise. Nüüd lahendasin ka keeleseaduse probleemi ära, sest tõlkisin peaaegu poole artiklist.
Palun vabandust, täna enam ei tee.  Sad
Vasta
#31

Opelil kastiõli vahetades küsis peamehhaanik, kas seda pole ilmselt mitte kunagi vahetatud, et õli nii must on?
Reaalselt oli - kõigest 30 tuh km tagasi, kui auto ostsime.

Ehk siis ei oskagi arvata, kas GL4+ tähistusega vedelik oli süsimustaks muutunud sünkrode korrodeerumise vm tõttu.
GL4 tegi jaheda ilma käiguvahetuse veidi kergemaks s.t kang liigub käigust välja ja uuele käigule füüsiliselt kergemini. Aga seda teeb vist igas mehhanismis värske õli.
Vasta
#32

Paarkümmend aastat tagasi olin Tallinnas Honda esinduses praktikal. 80tuhat sõitnud kastiõli oli alati täiesti puhas.
Esimese õlivahetuse, peale ostmist, lasin eraldi kanistrisse. Kasutusel oli Mobil1RF mootoriõli. Kasutasin seda oma Datsuni mootoris. Datsuni mootor oli siis veel remontimata ja võttis Tallinna reisu peale 3L õli.
Auto marki pidi hoolega jälgima, kuna osadel oli kastis mingi eriline kastiõli. Hiljem läks kõik üle mootoriõlile.
Vasta
#33

(02-05-2017, 22:45 PM)motamees Kirjutas:  ...Tuli meelde, et märgsiduriga motikale panin ka. Seal ju peaaegu automaatkast sees, ainult juhitakse käsitsi. Tol korral oli mõte just ketaste libisemist ellimineerida.
Kui tehase poolt ettenähtud või lubatud ATF kasutada siis hea idee. Aga nt. Jawa käigukasti kohta oli siin samas foorumis või siis motokuuris aastaid tagasi hoiatus koos pildiga, et käigukasti hammakad võivad ebanormaalselt kiirelt ära kuluda ATF kasutades kastis. Seletati vist sellega, et ATF mõeldud klass kõrgema  koostekvaliteedi ja täpsusega (detailide hambumine, tööpinna siledus/töötlus) käigukasti kui seda on vana idabloki päritolu tehnika.
Vasta
#34

(03-05-2017, 10:30 AM)mossepower Kirjutas:  ... kui seda on vana idabloki päritolu tehnika.

Iz Jupiter oli. Probleeme pole pärast olnud. Siduri probleem sai küll leevendust.
Vasta
#35

GL3/4/5 käigukastiõlid on mõeldud peamiselt töökodadele, et ei peaks erineva GL klassiga õlisid varuma. Ja nagu universaalsete asjade puhul kombeks, ei täida nad ühtki ülesannet hästi.

"ATF manuaalkastis" usk on raske kaduma. Nagu ka usk, et "kui õli pole värvust muutnud, siis on ta puhas".
Automaatkastides kasutatakse planetaarhammasülekandeid, mille hammaste vahelised erisurved on väga väikesed. Seega õlide võrdlused manuaalkastidega ei päde. ATF õlid pole ka API GL alusel normitud. Praktilise poole pealt, võimsamatel tänavasõidu youngtimer-kahetaktitsiklitel tähendab ATF käigukastis üldiselt hammakate enneaegset surma.

Tehased on lubanud minevikus igasugu imeasju, kahetaktilistele kõrgelt legeeritud neljataktiliste mootoriõlisid, manuaalkastidele ATF ja mootoriõlisid, amortidesse turbiini- ja värtnaõlisid jne. Eluterve skepsis on ka siin asjakohane.
Vasta
#36

No minu õli saaga sai siis lõpuks lahenduse sellise õli näol:   http://www.ceneo.pl/22713733


VALVOLINE MAXLIFE MTF 75W90 GL-4 
Ei olnud plaanis kellelegi reklaami teha, aga nuta või naera see ei olnud sugugi lihtne ülesanne leida aus GL4.
Vinku peal on ilusti kirjas, et on GL4 (ja ainult GL4), et on TÄISSÜNT ja et on ette nähtud KÄIGUKASTIDESSE, ning on eraldi mainitud, et käiguvahetus saab eriti sujuv olema  Big Grin
Vinku ise oli suht tolmune, näha et 100 aastat laos seisnud ja kõigele lisaks pidi see veel sortimendist välja minema... Vot nii.. Seltsimehed unetud jookske nüüd..

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta
#37

(04-05-2017, 19:59 PM)argo1974 Kirjutas:  GL3/4/5 käigukastiõlid on mõeldud peamiselt töökodadele, et ei peaks erineva GL klassiga õlisid varuma. Ja nagu universaalsete asjade puhul kombeks, ei täida nad ühtki ülesannet hästi.

GL4 ja GL5 õli ei saa olla samas vinkus, siia ongi ju koer maetud, need on täiesti erinevad asjad. See ei ole mngi "unversaal õli " see on puhas GL5 mis seal sees on. Diffri puhul pole vahet, GL5 on sinna muigugi parem. selles pole küsimus. Aga käimari puhul on suur vahe, kumb su autol on ette nähtud kas GL4 või 5. Müügi kalad selles virr-varris paraku ei orienteeru, loodetavasti töökoja vennad jagavad paremini matsu.

Triumph GT6, Corvair Spyder, Datsun 280Z, BMW E21, VW Buss
Vasta
#38

Vastupidi, GL 3/4/5 jms tegelikult API GL normile mittevastavad õlid (norm vaheklasse ei tunne, õlitootjad üritavad lihtsalt tähistamiseks oma keelt leiutada) on just universaalõlid. Võimalik on see tänu moodsatele aditiividele, mis võimaldavad luua nt survetaluvuse järgi GL 5 õli, millel on samas sünkroniseeritud manuaalkastis kasutamiseks GL 4 "libedusomadused". Selline GL4/5 õli on tänuväärne eriti just selle poolest, et pakub nõrgemates käigukastides - olgu siis sõiduautode  sünkroniseeritud kastid või eraldi karteriga märgsiduriga tsiklite kastid - muid probleeme tekitamata (sünkrode või siduri libisemine) just hammasratastele täiendavat kaitset. GL 3/4/5 tähendab põhimõtteliselt GL5 survetaluvust kombineeritud GL3 hõõrdeomadustega.
Vasta
#39

GL4 käigukastiõli saab ka FUCHSi nimega.

https://www.fuchs.com/uk/en/special/prod...ae-75w-90/
https://www.fuchs.com/uk/en/special/prod...e-sae-75w/

Neist õlidest ei oska midagi kosta. Jäi lihtsalt silma märge GL4 ja meenus see teema siin... Rolleyes
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne