MTZ 80/82 D-240 mootori tsentrifugfaal õlifiltri vahetamine euro õlifiltri vastu
#21

(16-01-2018, 13:26 PM)viplala Kirjutas:  ...
Rääkida siinkohal, et pappfilter on parem ja efektiivsem ning tsentrifuug ei kõlba kuhugile, on minu arust natuke kohatu.

Palun viidet, kes nii on antud lõimes rääkinud.

Ning puht tehniline küsimus: kuidas määrasid tsentrifuugi seinale kinnitunud osakeste läbimõõtu?

Ilmselt olen ma siis lihtsalt saamatu, aga diislikütusega puhtaks pestud tsentrifuug oli puhas ka järgmisel korral lahti võttes. Huvitav, et edaspidi on sama mootori tsentrifuug igal kevadel paraja vildi endale kasvatanud, aga vat sel korral ei midagi... Kuigi pöörles hääle järgi.

Aga kui kogenumad ütlevad, et pesta võib, siis on ju hästi - pesta on lihtsam, kui puhtaks kaapida. Cool
Vasta
#22

(16-01-2018, 14:43 PM)Daff Kirjutas:  Tsentrifuugi vastalistele üks küsimus.
...

Kas siin teemas on keegi tsentrifuugi vastu sõna võtnud?

Küsimus oli: kas võib asendada. Võib ju. Võid väidad pappelemendi peale üleminekuga midagi vältimatult paha kaasnevat?

Kas peaks - see on pigem küsimus asjaoludest. Big Grin Vahetatav element on kindlasti ressursimahukam pikas perspektiivis. Õigeaegselt ja hoolikalt hooldatud tsentrifuug on odavam ja väiksema ökoloogilise jalajäljega. Ning mõlemad lõpetavad õli puhastamise, kui hooldusvälbad räigelt üle lasta. Sad
Vasta
#23

(16-01-2018, 14:59 PM)v6sa Kirjutas:  
(16-01-2018, 14:43 PM)Daff Kirjutas:  Tsentrifuugi vastalistele üks küsimus.
...

Kas siin teemas on keegi tsentrifuugi vastu sõna võtnud?

Küsimus oli: kas võib asendada. Võib ju. Võid väidad pappelemendi peale üleminekuga midagi vältimatult paha kaasnevat?

Kas peaks - see on pigem küsimus asjaoludest. Big Grin  Vahetatav element on kindlasti ressursimahukam pikas perspektiivis. Õigeaegselt ja hoolikalt hooldatud tsentrifuug on odavam ja väiksema ökoloogilise jalajäljega. Ning mõlemad lõpetavad õli puhastamise, kui hooldusvälbad räigelt üle lasta. Sad

See küsimus pole otseselt kellegi pihta sihitud ja väitma ma kohe kindlasti midagi ei hakka. Igal mehel oma tõde ja nagunii jääb peale see kes kõige kõvema häälega oma tõde kuulutab.Lihtsalt paarist postitusest kumas läbi kerge kahtlus selle filtritüübi suhtes. Ja kuna siin nagunii käib kohati mingi arusaamatu madin siis toome teemasse veel ühe muutuja sisse, et juttu jätkuks kauemaks. 

Tegelikult on siin foorumis kunagi seda ühe filtri eelistamist teisele päris põhjalikult  lahatud.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#24

Mis vahetamisse puutub, siis pappelementi ära keerates lödistab vist isegi hullemini mootori külje täis. Tagurpidi ju küljes. Oma käega seda teinud ei ole, aga arvan,et nii võib olla. 
  Minul tsentrifugaal küljes ja kui ilma katteta käima panna, siis hakkab kohe tühikäigul ringi käima. Kontrollimise mõttes proovisin. Aga samas peale seiskamist mitte kunagi surinat kuulda ei ole.....ei teagi kas siis töötab või ei?

Your mama might be proud of you, but this ain't your mama's world.
Vasta
#25

(16-01-2018, 15:26 PM)Daff Kirjutas:  See küsimus pole otseselt kellegi pihta sihitud ja väitma ma kohe kindlasti midagi ei hakka. Igal mehel oma tõde ja nagunii jääb peale see kes kõige kõvema häälega oma tõde kuulutab.Lihtsalt paarist postitusest kumas läbi kerge kahtlus selle filtritüübi suhtes.
...

Aga sellest hoolimata on need, kes Sinuga ei nõustu, tsentrifuugivastased, eksole.

Ainsad, kes siin džotile viskusid, olid tsentrifuugi kaitsjadWink Kuigi õige ta on, et filtritüübil endal pole viga midagi. Töötab küll, lihtsalt perioodiliselt tuleb avada ja puhastada (nagu selgus, võib ka pesta).
Varem viidati Mani elemendile kui sobivamale asendusele. Kas see jookseb iga kord tühjaks tühjaks või on vastavad klapid olemas, et filtri vahetusel kõike täis ei lödistaks?
Tsentrifuugi avamisel pääseb maailma täis õlitamata, kui ettevaatlikult tegutseda Cool

Kusjuures ka mulle ei tundu tsentrifuugi asendamine mõistlik.

Küll jääb mulle arusaamatuks, miks peaks krusal olema lisaks tsentrifuugile veel pappfilter.
Vasta
#26

(16-01-2018, 15:34 PM)hannest Kirjutas:    Minul tsentrifugaal küljes ja kui ilma katteta käima panna, siis hakkab kohe tühikäigul ringi käima. Kontrollimise mõttes proovisin. Aga samas peale seiskamist mitte kunagi surinat kuulda ei ole.....ei teagi kas siis töötab või ei?

Kui nüüd russi tsentrifuuge võrrelda siis neid on kahte sorti. Vanal  50 on haruvoolu filter ja 240 on peavoolufilter. 50 käib filtrist läbi mingi osa õlist aga 240 käib filtrist läbi kogu õlikogus mis pump karterist üles saadab. 50 filter pöörleb tunduvalt suuremate pööretega ja tema seismajäämine on eriti "lärmakas". 240 filter aga ei oma nii suuri pöördeid ja kui võlli puksid on korras ja filter ise ka hästi tasakaalus siis ei ole teda eriti kuuldagi. Kui aga sodi korjab siis järelikult töötab.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#27

(16-01-2018, 15:45 PM)v6sa Kirjutas:  .......

Küll jääb mulle arusaamatuks, miks peaks krusal olema lisaks tsentrifuugile veel pappfilter.

Ma arvan, et peamine põhjus on õlivahetus välp 100 000 km. Seda 36 liitrit õli on järelikult pappfiltritega keeruline puhas hoida nii pika kilometraaži juures.

Aquila captas non muscas.
Vasta
#28

(16-01-2018, 16:12 PM)Daff Kirjutas:  
(16-01-2018, 15:45 PM)v6sa Kirjutas:  .......

Küll jääb mulle arusaamatuks, miks peaks krusal olema lisaks tsentrifuugile veel pappfilter.

Ma arvan, et peamine põhjus on õlivahetus välp 100 000 km. Seda 36 liitrit õli on järelikult pappfiltritega keeruline puhas hoida nii pika kilometraaži juures.

Sedapidi on küll õige. Mu küsimus on pigem selles, miks üleüldse seda paberelementi vaja on, kui tsentrifuug kord olemas on.
Vasta
#29

Tere

Tsentrifuug puhastab sama hästi kui peenpuhastusfilter, kui hooldada nagu vaja- nii jäi meelde venekeelsest kirjandusest kunagi.
Vajadust vahetuseks nagu pole, uus filter näeb lihtsalt kaasaegsem välja.
Vasta
#30

(16-01-2018, 14:55 PM)v6sa Kirjutas:  ...Ilmselt olen ma siis lihtsalt saamatu, aga diislikütusega puhtaks pestud tsentrifuug oli puhas ka järgmisel korral lahti võttes. Huvitav, et edaspidi on sama mootori tsentrifuug igal kevadel paraja vildi endale kasvatanud, aga vat sel korral ei midagi... Kuigi pöörles hääle järgi.

Aga kui kogenumad ütlevad, et pesta võib, siis on ju hästi - pesta on lihtsam, kui puhtaks kaapida. Cool

Õppisin kunagi ammu (aga siis olid zillid bellad juba olemas), et peale pesu tuleb tsentrifuugi seinale panna kuivatuspaber. Me pole viitsinud paberiga jännata ja lõikasime noaga lihtsalt sita välja. Millele nuga ligi ei pääsenud, jäigi "kuivatuspaberiks" seinale.
Vasta
#31

(16-01-2018, 18:15 PM)motamees Kirjutas:  
(16-01-2018, 14:55 PM)v6sa Kirjutas:  ...Ilmselt olen ma siis lihtsalt saamatu, aga diislikütusega puhtaks pestud tsentrifuug oli puhas ka järgmisel korral lahti võttes. Huvitav, et edaspidi on sama mootori tsentrifuug igal kevadel paraja vildi endale kasvatanud, aga vat sel korral ei midagi... Kuigi pöörles hääle järgi.

Aga kui kogenumad ütlevad, et pesta võib, siis on ju hästi - pesta on lihtsam, kui puhtaks kaapida. Cool

Õppisin kunagi ammu (aga siis olid zillid bellad juba olemas), et peale pesu tuleb tsentrifuugi seinale panna kuivatuspaber. Me pole viitsinud paberiga jännata ja lõikasime noaga lihtsalt sita välja. Millele nuga ligi ei pääsenud, jäigi "kuivatuspaberiks" seinale.

Kas paber siis selle pärast, et sodil oleks kuhugi kinni jääda? 
Turbo russi mootoril olen kasutanud Hengsti filtrit koodiga: 0451203012 Usun, et see sobib ka eelpool mainitud filtri jalaga. Õlifiltri eelis tsentrifugaali ees kasutajale on vist ainult hoolduse/kasutuse mugavus/kiirus. Vana filtri keerad maha ja uue peal ning töö tehtud, tsentrifugaal nõuab vähe rohkem lähedust ja tähelepanu lisaks liikuvate osade rohkus( filtriga võrreldes) mis võib tähelepanuta jäämisel kehvasti lõppeda.
Vasta
#32

(16-01-2018, 14:55 PM)v6sa Kirjutas:  Ning puht tehniline küsimus: kuidas määrasid tsentrifuugi seinale kinnitunud osakeste läbimõõtu?

Ei olegi määranud ja ei ole ka väitnud et määrasin.

Muide, mul olid tsentrifuugi ees ja taga kraanid ning manomeetrid. Hea oli vaadata millise surve juures asi tööle hakkas. Põhimõtteliselt läks kaks (nn töötava mootori pealt, väga head ja korras) tsentrifuugi prügimäele, enne kui kolmas norm surve juures töötas. Seega ma kujutan ette, et aastakümneid vanad tsentrifuugid ei töötagi enam normaalselt. Võllid ja pesad kuluvad, tekivad loksud. Kui tahta korralikku tsentrifuugi, peaks selle uue panema.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#33

No mis nende tsentrifuugidega siis tänapäeval on? Vanasti töötasid, nagu "kellavärk". Mida rohkem paska vuugi sees on, seda kauem undab - selle järgi tulebki tegutseda. Kui ikke väga kauaks undama jääb, tuleb lahti võtta. Seal sees oli siis ikka mitu cm paska. Mõnel mehel jättis lõpuks undamise järgi, siis oli raske lahti võtta. Pask oli osad kinni võtnud. 
Paber pannakse trumli sisse lihtsalt torru keerates. Kuidas ta saab kusagile vahele minna, kui tsentrifugaaljõud viskab ta vastu seina ja sinna ta ka jääb/kleepub. Kui paberit sai pandud, siis vist panime liimiks natuke tavotti vahele. Sama on sodijäänustega, mis visatakse seina kinni. 
Töötavatel osadel pole ka eriti midagi kulumas. Vurr ju kergitab ennast veidi reaktiivjõul ka üles ja laager (oli vist üks) ka pidevalt õli sees. Täpselt ei mäletagi, aga õlisurve vist kergitas ka seda vurri ja tekitas ujuva "laagri". Tugilaager ainult vajalik peale mootori seiskamist.
Kui vurr ikke ringi käib, siis ta ka töötab õli puhastajana. Ega mustus õli sees füüsikaseaduste vastu ei saa. Kui teil vurrid tühjad, siis vaatate sinna sisse ehk liiga sageli.
Minu kogemused vurridega on veokate pealt. Traktori asju enam ei mäleta.
Vasta
#34

Minu Russil hakkas sügisel selline pull, et peale puhastamist enam käima tsentrifuug ei lähe, vähemalt ei kuule mingit heli. Varasemalt toimetas ilusti, aga nüüd ei miskit. Võtsin lahti, puhastasin uuesti, miskit umbes nagu pole, samas ei hakka ka koguma tahma. Milles võiks asi olla? Varasemalt peale puhastamisi pole sellist asja olnud.

Aitan seadmete monteerimis ja demonteerimistöödel ning konstruktsioonide ehitamisel
www.ransar.ee
info[ät]ransar.ee
51934170 
Vasta
#35

Pikilõtk on korvil?
Düüsid umbes ei ole?
Vasta
#36

(16-01-2018, 22:17 PM)saarrand Kirjutas:  Minu Russil hakkas sügisel selline pull, et peale puhastamist enam käima tsentrifuug ei lähe, vähemalt ei kuule mingit heli. Varasemalt toimetas ilusti, aga nüüd ei miskit. Võtsin lahti, puhastasin uuesti, miskit umbes nagu pole, samas ei hakka ka koguma tahma. Milles võiks asi olla? Varasemalt peale puhastamisi pole sellist asja olnud.

Hoolimata varasematest väidetest liig puhta tsentrifuugi võimest s---a sadestada, on kogemus sellest, kuidas eelajaloolisel Scanial läikima löödud tsentrifuug 6000km jooksul mitte grammigi ei setitanud. Vana kooli spetsialist tõmbas noa seljaga kraapsud seinale ja järgmise 10k.km jooksul õlivahetuseni oli sentimeeter sadet.
Belarussi fuugi ei tea, aga teistel on ülioluline olnud alumise kummirõnga vahetus iga puhastusega.
Vasta
#37

isiklikud solvamised ei ole ok - ma ei hakanud ülalt poste kustutama, aga ajutine 3-päevane postitamiskeeld aitab ehk juttu edaspidi natue filtreerida.
http://forum.automoto.ee/showthread.php?...#pid441895
http://forum.automoto.ee/showthread.php?...#pid441900
(16-01-2018, 12:06 PM)unimüts Kirjutas:  Tänapäeva õlid on nii külmalt kui kuumalt sama vedelad. Ma ei saa aru miks te seda tavotti seal mootoris kasutate. Isegi jutt, et sissetöötamise ajaks -lühikeseks perioodiks ei soovitata.
ei ole nii ja seda näeb lausa silmaga. Nt Castrol Edge 5W-30 ning Edge 5W-30 LL (mis on päris kallis õli. Castroli lipulaev) puhul voolab õlivahetusel mootorist välja hulka vedelam kuum õli, kui seda on asenduseks minev külm.
natuke odavam BP 5000 5W-40: sama lugu. Odavad poolsündid ehk Magnatec ning BP3000 on samuti külmalt paksemad.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#38

unimüts Kirjutas: Tänapäeva õlid on nii külmalt kui kuumalt sama vedelad. Ma ei saa aru miks te seda tavotti seal mootoris kasutate. Isegi jutt, et sissetöötamise ajaks -lühikeseks perioodiks ei soovitata.

No see on ju täitsa asjatundmatu inimese jutt. Iga üks ju näeb oma silmaga,et õli paksus külmaga erinev. Vene õlid teistega võrreldes ikka külmaga täitsa paksud. Ja isegi 10W30 on praegu külmaga nagu vedel mesi. Kuumalt muidugi kõik vedelad.Kamza õli tundub soojal ajal olema nagu vesi....
Naabrimees muidugi väitis,et kui panna lekkivasse mootorisse vene õli,ei pidavat niipalju välja ajama,kui teiste moodsamate õlidega. No ei oska midagi ise kosta ja ei usu,et sõber kellel halle juukseid pea täis, nüüd päris valetaks ka. Big Grin
Vasta
#39

(17-01-2018, 10:51 AM)13piisab Kirjutas:  isiklikud solvamised ei ole ok - ma ei hakanud ülalt poste kustutama, aga ajutine 3-päevane postitamiskeeld aitab ehk juttu edaspidi natue filtreerida.
http://forum.automoto.ee/showthread.php?...#pid441895
http://forum.automoto.ee/showthread.php?...#pid441900
Muidugi. Las tulevikus unimütsi lapsed loevad.
Vasta
#40

(17-01-2018, 10:51 AM)13piisab Kirjutas:  
(16-01-2018, 12:06 PM)unimüts Kirjutas:  Tänapäeva õlid on nii külmalt kui kuumalt sama vedelad. Ma ei saa aru miks te seda tavotti seal mootoris kasutate. Isegi jutt, et sissetöötamise ajaks -lühikeseks perioodiks ei soovitata.
ei ole nii ja seda näeb lausa silmaga. Nt Castrol Edge 5W-30 ning Edge 5W-30 LL (mis on päris kallis õli. Castroli lipulaev) puhul voolab õlivahetusel mootorist välja hulka vedelam kuum õli, kui seda on asenduseks minev külm.
natuke odavam BP 5000 5W-40: sama lugu. Odavad poolsündid ehk Magnatec ning BP3000 on samuti külmalt paksemad.
Siia sobiks juurde ka veidi täpsem seletus. W tähe ees olev viskoossusnumber näitab mootoriõli viskoossust külmalt ning ilma W täheta number viskoossust 100°C juures.
Kui võtame õli 5W-30 siis külmalt on selle voolavus 3.8 cSt ning soojalt (100°C juures) 9.3 cSt e. siis ca. 2.5 korda erinev. Aga eks seda on ka kõik need, kes mootoriõli on vahetanud, oma silmaga näinud. Seda muidugi juhul kui vana õli lasta välja töösoojast mootorist.

Külmalt kui kuumalt sama vedel õli oleks nt. näitajatega 20W-20 aga tänu määrdeomadustega naftaproduktide/õlide üldistele omadustele mina sellist õli veel näinud ega selle olemasolust kuulnud veel pole. Samas teoorias võib olla seda sünteesides (mitte looduslikku päritolu) täiesti võimalik valmistada.

Väljatoodud arvväärtused on pärit siit: Link

Aga tsentrifugaalfiltritest rääkides siis isiklik kokkupuude on ainult Sapaka tsentrifugaalfiltriga, mis asub väntvõlli otsas ning pöörleb seega sama kiirusega kui mootor ise. Võimalik et sellest madalast ja varieeruvast pöörlemiskiirusest tulenevalt ka vähene filtreerimisvõimekus, aga igastahes on Sapaka mootori juures 2 põhiasja millest kinni peaks pidama:

1. Tsentrifuugi puhastades eemaldatakse ainult käega tulev lahtine "mustus", kõvasti kinniolev kõnts on haakepinnaks uuele mustusele.

2. Raamatus Sõiduautod soovitatakse kasutada ainult mootoriõli Avtool kuna see on ilma lisanditeta toorõli. Juba Žigulii õlile on juurde pandud mootorit seest pesevad/puhastavad lisandid, mistõttu ei tööta tsentrifuug enam piisavalt efektiivselt.

Võin kohe lisada et ka endal olen saalede vahelt õlirõhu tänapäevase mineraaliga "ära pesnud" ning see sapakate juures tüüpviga, et saaled "hõredad" kuna see tsentrifuug lihtsalt ei tööta piisavalt efektiivselt pesemisomadustega tänapäevaste õlidega. Selle raviks on süsteemi tänapäevase õlifitri lisamine.

Võimalik et traktori tsentrifugaalfilter on palju asjalikum ja läbimõeldum, aga siiski soovitaks lugeda et mis manuaalis kirjas on õli ja õlifiltri puhastamise kohta.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne