SWINGBLADE SAWMILL
#1

Tervitused.

Plaan oleks ka hakata ehitama saeraami.
Valikuid on nagu kolm, kas
       1.Saeketiga ( miinuseks on see, et toodab liiga palju saepuru)
       2. Lintsaega (miinuseks on palgi pööramise vajadus servatud laudade saamiseks)

       3. Kettaga, swingblade tüüpi saeveski 
                           https://www.youtube.com/watch?v=5kIYhksSczI

On äkki kellelgi kogemusi, kust leida näiteks sellist tüüpi saeketas (pikkipuu ketas, võimalikult vähe hambaid)
Vasta
#2

Sellise ketta leidmine on paras peavalu. 

http://www.carbideprocessors.com/popular...nt-blades/
http://www.walter24.pl/cenniki/cennik_pi...walter.pdf

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#3

3. Ka sellel on puudused Sad
seega otsustama pead ikka plusside alusel. Kui tahad teenust teha ja kiirus taga, samas ka maksevõimeline klient omas käest võtta, siis võid hakata spets ketast otsima.
Teisel pool suurt lompi kasutavad nelja- ja kuuehambaga ketast, vahel ka paar tükki rohkem. Selline peab vastu, kui on piisavalt paksust ja kvaliteet materjalist tehtud, (loe: hind on korralik ja puru tuleb palju).
Alusta ikka sellest, palju plaanid saagida, kas omaks tarbeks või ka naabrile või kogu vallale. Muide vallad läksid meil alles hiljuti suuremaks.

Sii on pärismitu teemat ja ma arvan, et autorid ei keela nõuandeid.
Valmistanud metsakohin
Valmistanud Donn
Ja veel natuke juttu, võib ka sealt vaadata

Ise kasutan suhteliselt tavalist ketast, nii vähe hambaid kui masskaubal võimalik, mõeldud toore okaspuu saagimiseks. Ostetud Stokkerist, sest sealt sai kõige soodsamalt. Kettaid kaks tükki, ühte kolm korda teritanud, teine vajab teritust. Esimene saagis natuke rauda ja mõned plaadid puudu, teine saagis ühe teritusega ligi 15 tihu.
Sügavale lasta ei saa, umbes 8 cm, sügavam tuleb kaks korda lasta, oleneb ka materjalist, mida saed. Kui on kiire ja tahad ruttu saagida, siis vajad võimsamat mootorit ja suuremat ketast.
Edu!

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#4

kui ketta hind hakkab piirama raami ehitust, siis on ilmselgelt mõtekam midagi muud ette võtta.
Vasta
#5

Ma olen päris pikalt vaadanud neid kettaid. Kuulsamad ja väga kvaliteetsed on ülal postis toodud Lucas'e omad. Samas postis on ka poolakate Walter kettad, mis käraks meiesugustele küll ja veel. Suure tõenäosusega samuti kvaliteetsed ja üsna ok hinnaga. Kõige odavamad mis ma leidnud olen ja millega saaks oma saagi proovida, toon ma ära allpool. Mul ei ole õrna aimugi mis nad endast kujutavad või kaua vastu peavad. Arvatavasti saevad nagu iga teinegi ketas, kuid hammaste arv on 40 või min 36, mis on päris ok kui suurt kiirust taga ei aja. Ma enda jaoks otsisin enam vähem 600mm läbimõõduga, suuremat pole vaja ja väiksem ei pruugi 200mm läbi närida. 

28 euri, 600mm ja 40 hammast
https://www.ceneo.pl/43849935

17 euri, 500mm ja 40 hammast
https://www.ceneo.pl/43849935

67 euri, 600mm ja 36 hammast
https://www.narzedzia.pl/pila-tarczowa-z...25621.html

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#6

(23-02-2018, 15:09 PM)Sunaam Kirjutas:  ... 1.Saeketiga ( miinuseks on see, et toodab liiga palju saepuru)...

Kui metsa tehakse, siis laastud lendavad - see pole viga vaid omadus.
Vasta
#7

(23-02-2018, 23:31 PM)motamees Kirjutas:  
(23-02-2018, 15:09 PM)Sunaam Kirjutas:  ... 1.Saeketiga ( miinuseks on see, et toodab liiga palju saepuru)...

Kui metsa tehakse, siis laastud lendavad - see pole viga vaid omadus.

Pigem on saekett üliaeglane ja see on juba ülisuur viga. Lint tahab liiga tihti teritamist või vahetust, see on suur viga. Ketas on neist kolmest kõige kiirem, ja vastupidavam, kuid pingi ehitus kõige keerulisem, mis samas ei ole viga vaid väljakutse Smile

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#8

(23-02-2018, 23:48 PM)viplala Kirjutas:  Pigem on saekett üliaeglane ja see on juba ülisuur viga...
Selle väitega olen täitsa päri. 
Oma tarbeks teha, käib küll.
Vasta
#9

Tööstusse - ketas
Väiketootmine - lint
Oma metsatukk - kett
Oma hoovist mõned jupid - Alaska mill

Jagan uuesti oma kollektsiooni erinevatest saekaatritest. Ehitamist planeerivale mehele on siin vaatamist küll.
Kõik videod on listi sattunud mingi põhjusega.

https://www.youtube.com/watch?v=N0XL9-jT...WOKRU&t=0s

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#10

(24-02-2018, 00:05 AM)Marko Kirjutas:  Tööstusse - ketas
Väiketootmine - lint
Oma metsatukk - kett
Oma hoovist mõned jupid - Alaska mill

Aga miks mitte?

Tööstusse - ketas
Väiketootmine - ketas
Oma metsatukk - ketas
Oma hoovist mõned jupid - ketas

Suurte puude jaoks - lint


Muide, oskab keegi tuua mingid arvutused kw ja ketta läbimõõdu/sae sügavuse suhtes? Mulle endale on jäänud mulje, et saagida 200mm sügavust , oleks vaja jõudu umbes min 10 kw, keskmine 15kw, norm 20 kw. Esimesel juhu oleks lõikekiirus üsna aeglane aga oleks veel võimalik lõiget sooritada enne kui pingi taha vanadusest maha kooled, viimasel juhul umbes nagu tööstuslikes saekaatrites. Parandage mind...

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#11

Suurte puude jaoks saab kasutada ka väikese nihkega topeltkettaid.

Miks selline joru? Tasuvusarvutus, ei muud midagi keerulist.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#12

(24-02-2018, 01:22 AM)Marko Kirjutas:  Miks selline joru? Tasuvusarvutus, ei muud midagi keerulist.

Ah ei, nokin niisama. loomulikult on paari plangu saagimiseks alaska omal kohal. Samas ma tõsiselt kaaluksin kett vs lint või lint vs ketas kui puude läbimõõt ei ole primaarne.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#13

https://www.youtube.com/watch?v=QaRLOOhR...U&index=43

Kahekettalina siis siin. Mõnes mõttes parim tasapinnaline, eriti lihtsa hoolduse poolest.
Kahe mootoriga saaks ka ehitust lihtsustada.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#14

Ma endale kavatsen sellise ehitada, küll mite auto mootoriga, kuigi plaanis oli algselt. Praegu vaikselt ostan juppe kokku, kui hästi läheb hakkan suvel ehitama. Mul vaja mõned plangud saagida, aga ma liiga laisk alaska jaoks. 





Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#15

Me ei tohiks teise mehe teemat päris kaaperdada, aga ehk on tal siit ka midagi kõrva taha panna, eriti projekti algfaasis.
Mõne plangu jaoks 90kraadise kahekettalise ehitamine on majanduslik enesetapp. See peab iga päev tihusid tegema.
Alaska jaoks liiga laisk? Kui videoid vaatad, tundub jah, et jama ja aeglane. Praktikuna ütlen, et kui saag eespool hoida ja niiöelda vastukiudu töötada, siis jõudlus paraneb peaaegu kaks korda. See oli nüüd miljonivastus.
Minu tammejunni saagimise videos seda näha pole aga siis ma polnud puldis ka.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#16

Mõned kommentaarid võõrasse teemasse ehk unistuste hävitamine Cool
600-se kettaga 200 mm saagimissügavust saada on ühe- või kahekordne üritus, kui pole just tegu nelja hambaga sae ehk freesiga. 36 hambaga 600-se ketta saagimise sügavus on vast 120mm, sügavamal kuumeneb, hakkab loperdama, poob kinni ja kui kilovatte üle jääb, siis paneb jooksma või hakkab vastu, lühidalt jama suur. Vaata ketaste paisumispilude ulatust, siis saad teada ligi kaudse saagimise sügavuse, korralikul kettal peaks olema ka peale kirjutatud.
Mõni tihu laudu-prusse on odavam osta, selleks raam ehitada, ka mõnikümmend tihu tuleb veel odavam osta. Päästjaks võib olla alaska-tüüpi raam, neid ka erinevaid ja annab täiustada.
Kui rõhk jää väljendile mõned tihud, siis alaska, ehk raskemal juhul kett või lint.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#17

(24-02-2018, 11:41 AM)metsakohin Kirjutas:  Mõned kommentaarid võõrasse teemasse ehk unistuste hävitamine Cool
600-se kettaga 200 mm saagimissügavust saada on ühe- või kahekordne üritus, kui pole just tegu nelja hambaga sae ehk freesiga. 36 hambaga 600-se ketta saagimise sügavus on vast 120mm, sügavamal kuumeneb, hakkab loperdama, poob kinni ja kui kilovatte üle jääb, siis paneb jooksma või hakkab vastu, lühidalt jama suur. Vaata ketaste paisumispilude ulatust, siis saad teada ligi kaudse saagimise sügavuse, korralikul kettal peaks olema ka peale kirjutatud.
Mõni tihu laudu-prusse on odavam osta, selleks raam ehitada, ka mõnikümmend tihu tuleb veel odavam osta. Päästjaks võib olla alaska-tüüpi raam, neid ka erinevaid ja annab täiustada.
Kui rõhk jää väljendile mõned tihud, siis alaska, ehk raskemal juhul kett või lint.

ärme unusta ka seda,et saekaatrites kus ketastega lastakse on vesijahutus peal ja ka siis lähevad kettad laperguseks ja spets sell alasil tümitab kettad õigeks tagasi.
Vasta
#18

(24-02-2018, 11:41 AM)metsakohin Kirjutas:  Mõni tihu laudu-prusse on odavam osta, selleks raam ehitada, ka mõnikümmend tihu tuleb veel odavam osta. Päästjaks võib olla alaska-tüüpi raam, neid ka erinevaid ja annab täiustada.
Kui rõhk jää väljendile mõned tihud, siis alaska, ehk raskemal juhul kett või lint.

Aga kuhu siis fun jääb? Kas kõike peab kohe maksumusse arvutada. Minu jaoks on rahulolu tööst palju tähtsam kui iga sendi ratsionaliseerimine. Alaskat ma ei puutu. Mulle ei meeldi see mitte üks raas. Ja kui ma tahan oma kahte tihu lasta kahekettalises saekaatris, siis ma ehitan endale selle ja tunnen sellest rõõmu, nii seda ehitades kui sellega tööd tehes Smile

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#19

Täpselt nii mehed, kõik ei pea end ära tasuma, mul naine ka vahest maurab, et mis see kõik maksma läheb kuid ma rahustan teda, et see on mu hobi mis hiljem on kasulik kuna saab selle abil oma tegevusi lihtsustada. Kui mehel on huvi kuidas asi töötab ja sportlik huvi see valmis ehitada, siis las ta teeb. 
Ise olen mõelnud ka vahest swingblade teemat, kuid mina teeks nii, et ketas lõikab koguaeg maapinnaga horisontaalselt, enamasti pole vaja lõigata üle 150-200 mm korraga. Siis saaks 600mm ketta panna mutriga ilusti ja lihtsalt võllile kinnituma. Teiseks teeks saeketta ette-taha liikuvaks horisontaalses suunas, kui 200 lõikest jääb väheks siis saab üheltpoolt palki 200 lõigata minnes ja teiselt poolt veel 200 tagasi tulles. Kui kohe keerutada ja palgil põsed maha lõikad alustuseks siis peaks saama kuni 600mm tüvest nii jagu küll. sellest juba piisab kui sul pole ürgmetsa kus 1,0 meetrise läbimõõduga puud kasvavad.  
Ketta jahutusega on selline teema aga, et saetee peab olema piisavalt lai, kui räsa on liiga väike, hakkab puit nühkima vastu plaati ja kuumutama seda. 
Lisaks saekaatris läheb palk-palgi järgi mida kodus ei juhtu, vahepeal käib ketas tühja kuni materjali eemaldad eest ja materjali keerad sel ajal saab ketas jahtuda. Asjal on jumet küll.
Vasta
#20

hmm, tööstuslik palgiviilutamine käib ikka lindiga. ja väiksem tootmine kettaga. naabrimees peab raami juba tubli paarkümmend aastat. ketas meetrine, hambaid kuuskümmend millegagi, lõikesügavus törts alla neljakümne. vett ei joose kuskilt peale. kui väga propelleritoorik ette satub ja nii ullult poob, et ketta loperdama võtab, lastakse palk tagasi ja pudelist kettale jahutust. jahutusega raame polegi kuskil ette jäänud. ja mingeid paisumispilusid ka kettal pole.
swing blade on kahtlemata jumekas riist ja tasub tegemist. mistahes paigalseisva palgi lõikeviiside olulisimaks puuduseks on oluliselt kehvem puru imemine. pöördketta versioonid näikse kõike suuremad pudistajad olevat.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne