Velgede keskava vajalikkus ja muutmine
#21

(05-03-2018, 21:45 PM)mlsluik Kirjutas:  Kuramus säänse inina pääle ma sõida järgmise aasta üldse ilma ratasteta...  Toungue Big Grin

Kas varsti on miskise Jossi projektiteemat oodata?  Big Grin
Vasta
#22

(05-03-2018, 13:46 PM)v6sa Kirjutas:  
(05-03-2018, 02:58 AM)Edel Kirjutas:  Selline tore küsimus: Mitmel autol oled rattaid vahetanud et sellist juttu julged ajada? Mina olen seda teinud 12 aastat, iga aasta sadu autosid.
...

Tubli mees, aga millest isand Edel nii närvi nüüd läks? Ma nagu ei öelnud, et tema businäss tsentreerimisrõngaste müümisel mõttetu on. Väga kasulikud asjad on - saab mugavalt ratta alla. Aga palun ära tule väitma, et ilma ei saa!

Minu hooldada on viimased 9 aastat pidevalt 5 autot ja paar käru. Varem oli autosid vähem. Neist kolmel on praegu kasutusel veljed, mille keskava on märgatavalt suurem, kui rummul. Ju mul siis lihtsalt on olnud õnne, et korda kümme ei ole mingit vibratsiooni tekkinud. Ja ma kavatsen jätkata samal viisil, kuna ma tõesti ei leia vajadust tsentreerimisrõngaste järele.

Samas mõtlema hakates - ju mul siis ongi õnne, kuna olen ilma vibratsioonita pannud Lada alla klonksvaageni veljed ja mosse alla mersu rattad. Ärge teie niimoodi tehke - see ei ole ohutu. Ikka õiged veljed õigete ja kulumata poltidega ning tsentreerimisrõngastega. Majandusele ka meeldibWink

Mina ei läinud närvi, aga sellisele jamajutule peab vastama.

Ma ju mainisin, et igal autol ei pruugi väristada. Ja ma ei ole seal töökojas ainus, kes sellega tegeleb.

Teema  lõpp.

Vahetan käiku enne mootori piiraja sekkumist...
Vasta
#23

Seda plastik tsentreerimis ringi nägin esimist korda paarkümmend aastat tagasi Saksas,kus see
ka välja möeldud kohalikele kahe vasaku käelistele kes muidu ratast paigaldada ei suuda Sad
Mina pole seda oma ega kliendi masinale küll paigaldand ja probleeme pole kah kunagi olnud..
Puhas marketingu meeste jama,80ndatel oli masinaid millel tehasest tulles juba velje auk oli suurem ja polnud mingeid
vibrasid ....Vibrad tulid siis kui tulid sellised sönad marketing,turvalisus,konsuum ...
Tuli ühel päeval vanaprouast klient oma vanal mondeol öli vahetama,aga oh häda mul olemas olnud
filter ei sobind ja endal uue järgi aega minna polnud..Saatsin tädi ise poodi uue järgi ,tulebki tagasi
öige filter käes ja karteri punn kah näpus.ma siis küsin et mis sa mulle sellest töid ,et seda pole vaja ju ei
poes öeldi et selle peab iga kord ära vahetama.Pole ma neid punne kunagi vahetand välja arvata kui töesti on juba
näha olnud et vaja vahetada ja 30aasta jooksul probleemi pole kah ette tulnud. Meil see karteri punni müügi
teema tuli mingi 5aastat tagasi kui leiti et iga öli vahetusega on voimalik 3€ ju rohkem teenida..
Eestis oleks vöind ntx vana Dvigateli tehase panna neid terve maailma jaoks tegema
siis vöib olla ostaks ta kah öli vahetuse juurde Big Grin Big Grin

Impreza 2,5 07 chrysler 200 2.4 2013 gaz 51 rat rod Shineray 250 ATV
Vasta
#24

(06-03-2018, 01:02 AM)Edel Kirjutas:  Ma ju mainisin, et igal autol ei pruugi väristada. Ja ma ei ole seal töökojas ainus, kes sellega tegeleb.

Teema  lõpp.

Miks see lõpp ikka nii kiiresti tulema peab Smile

Võsa ju kirjutas et

2) poldid/mutrid ja nende avad peavad olema kulumata, tsentris ja omavahel vastavuses. Kui kooniline polt/mutter sfääriulises avas veel ära tsentreerib, siis sfääriline mutter/polt koonilises avas on paras peavalu.

Juhul kui augud ovaalsed või perse keeratud valede poltidega. Ütle mulle üks hea põhjus, kuidas on võimalik mitte tsentreerida täppis ringis koonustega avasid, koonus poltide või mutritega? Kas seal on mingi velje eriline aura, et nad ei peaks oma asukohale asetsema? Juhul kui augud on ovaalsed, on tegemist perses veljega tegelikult. Ja juhul kui augud ei ole mõõdust väljas, siis tsentreerib väga hästi, sest lihtsalt nii on. Juhul kui keskava jaoks kasutatakse rõngaid tänu sellele, et augu koonused ei klapi tsentriga... kus siis kurat see velje turvalisus jääb mida tootjad tikutulega takka ajavad? Kui mingi plastikust junn velje tsentris, suudab tervet auto kineetilist massi, 100-200 km/h liikudes vibreerimata hoida loperguste velje aukudega, Milleks neid polte siis üldse vaja on?

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!
Vasta
#25

Mul on Bemmi veljed täis keevitatud aukudega ja üle puuritud Fordi mõõtu. Aastaid sõitnud, tsentreerimisrõngad lasin ka teha, need paraku siiani garaažis riiuli peal, kasutanud ei ole. Mõõt siis 5x120 - 5x112. Saab ka nii.

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#26

(06-03-2018, 01:28 AM)Marko Kirjutas:  Mul on Bemmi veljed täis keevitatud aukudega ja üle puuritud Fordi mõõtu. Aastaid sõitnud, tsentreerimisrõngad lasin ka teha, need paraku siiani garaažis riiuli peal, kasutanud ei ole. Mõõt siis 5x120 - 5x112. Saab ka nii.

Saab ikka kui mehel seal mütsi all saepuru pole ja kaks vasakut kätt Big Grin

Impreza 2,5 07 chrysler 200 2.4 2013 gaz 51 rat rod Shineray 250 ATV
Vasta
#27

(06-03-2018, 01:02 AM)Edel Kirjutas:  Mina ei läinud närvi, aga sellisele jamajutule peab vastama.

...
Teema  lõpp.

Nüüd on mul aega järele uurida, mis osa minu jutust oli jama?

Et peab olema hoolikas ja on tülikas liigsuure avaga velgi alla keerata? Või et pole hea  lasta kärinal polte kinni ära? Või see, et veljeavad ja poldi istepinnad peaks soovitavalt olema kulumata, et ratas viskumata alla saada?

Või häiris isand Edelat mu otsekohene kõnepruuk?

Või oli lihtsalt halb päev, et tuli sedamoodi virtuaalselt pasunasse sõita?
Vasta
#28

kustutasin paar "keskava-kraaklemise" teema posti, mis otsest lisainfot ei sisaldanud. Lõpetame palun kemplemise ja lepime kenasti ära.

teema on aga huvitav - osad masinad on ju lausa loodud ilma toetava ratta keskavata. Nt 5x205 auguvalemiga M401 (ning ehk ka selle Opeli-eellased?) ja VW põrnikas. Viimasega on mul mõned suved sõidukogemust ja mõned korrad ilma erilise lisatähelepanuta rattavahetusi - plekkveljed suutsid end üpris "automaatselt" ära tsentreerida ja ei mingit viskumist. Mida ei saa ma paraku öelda ühtede 5x110 poldivalemiga igapäevasõidukite all pruugitavate valuvelgede kohta - olen korra-kaks need ilma tsentreerimisrõngasteta alla lajatanud ja kohe nobedalt tsentreerimisrõngad üles otsinud ja süsteemi lisanud... Järgmine kord proovin sportlikust huvist ksf v6sa õpetusi - teoorias võiks ju tõesti ilma keskava-toeta rattad viisakalt alla saada, aga praktika on praktika Smile

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#29

No ei toeta ju veljed ei ZAZ,Moskvitš; VW LT-28 jne. rattarummu peale keskelt. Ikka ainult rattapoltide ja mutrite najal. Pole häda midagi. Eeldades,et kui tegu kaubikuga siis peaks nagu velje kandma rummu otsas aga ei.... seega ohtlikku pole siin midagi.
Mainin,et VW LT 28 esiratta poldid kippusid vahetevahel lahti kerima... aga seda tuleb jälgida. Ja lahtitulev ratas annab ka ikka tsipa ennem märku,jõuab veel autu kinni pidada. Big Grin
Vasta
#30

(07-03-2018, 07:45 AM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  No ei toeta ju veljed ei ZAZ,Moskvitš; VW LT-28 jne. rattarummu peale keskelt. Ikka ainult rattapoltide ja mutrite najal. Pole häda midagi. Eeldades,et kui tegu kaubikuga siis peaks nagu velje kandma rummu otsas aga ei.... seega ohtlikku pole siin midagi.
Mainin,et VW LT 28 esiratta poldid kippusid vahetevahel lahti kerima... aga seda tuleb jälgida. Ja lahtitulev ratas annab ka ikka tsipa ennem märku,jõuab veel autu kinni pidada. Big Grin

Pluss köik vöimalikud söiduka haaked nii kerged kui rasked...

Impreza 2,5 07 chrysler 200 2.4 2013 gaz 51 rat rod Shineray 250 ATV
Vasta
#31

Näedsa, kõik kaklevad ja mina oleks äärepealt löömimgu maha tudunud...Smile)))

Mina Edelaga ühes parteis ja samuti päris mitu aastat oma elus rehviekspert OÜ töökoja juhmina mööda saatnud (nüüd on sellest sujuvalt Vianor saanud) ja paar raudfpolt reeglit olid nö. must:

- tsentrirõngad või õiges keskkava-mõõdus veljed ALATI (hooajal müüdi enne buumiaega juba uusi velgi päris palju, kümnete jooksude kaupa, koos uute rehvidega; kõik augud välja venimata ja poldid uued)
- Pallkeeret koonusesse ja vastupidi ei keeratud kunagi.
- Kõik veljed keerati alla momentvõtmega, vastavalt, kas 12mm või 14mm polt v mutter ja need momendikad käisid korrapäraselt maaletooja juures taatlemises.

Aga ilma tsentrirõngata, vahel siiski tuli velg alla panna, kas polnud rõngast võtta/oli kadunud või tõi kunde ise velje ja profid, kes päevast päeva AINULT seda tööd tegid, ei pruukinud neid siis paika saada. Nii kahjuks oli.

Üks pooltargument tsentrirõngale veel: oletame, et sul on uus tasakaalustuspink, just taadeldud, koos uute koonuste jne-ga, uus valuvelg 17" ja uus rehv. 
Paned velje tasakaalu, kõik on ideaalselt nullis.
Siis võtad pingist velje maha, keerad 90 kraadi edasi või tagasi, paned uuesti pinki; KAS ta siis on uuesti nullis ehk tasakaalus?

Ei ole.
Aga miks ei ole? Koonusega peaks ju veel kõige paremini ratta saama läbi keskkaugu ära tsentreerida....
Te proovige, kes ei usu... Toungue


.
Vasta
#32

Tsitaat:Ei ole.
Aga miks ei ole? Koonusega peaks ju veel kõige paremini ratta saama läbi keskkaugu ära tsentreerida....
Te proovige, kes ei usu... [Pilt: tongue.gif] 
Aga miks siis ikkagi ei ole?
Olen isegi seda imestanud (ja pingi kinnitusorgani ebatäpsuse süüks pidanud)
Ideaalis paks ikka null olema kui on nulli pandud.
(kaob ju ära mõte 5 grammi täpsusega rihtida, kui see reaalsusesse ei jõua?)
Vasta
#33

(07-03-2018, 14:50 PM)stihl Kirjutas:  Üks pooltargument tsentrirõngale veel: oletame, et sul on uus tasakaalustuspink, just taadeldud, koos uute koonuste jne-ga, uus valuvelg 17" ja uus rehv. 
Paned velje tasakaalu, kõik on ideaalselt nullis.
Siis võtad pingist velje maha, keerad 90 kraadi edasi või tagasi, paned uuesti pinki; KAS ta siis on uuesti nullis ehk tasakaalus?
Ei ole.

Sa väidad ju praegu, et tsentreeriv ava ei tsentreeri mõmmigi....
See ikka vastuargument vaherõnga vajadusele Sad

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#34

(07-03-2018, 14:50 PM)stihl Kirjutas:  ...ja profid, kes päevast päeva AINULT seda tööd tegid, ei pruukinud neid siis paika saada....

.



Kui muu võib olla aga päevast päeva töö tegemine ei tee veel kedagi profiks.   Üldiselt on rehvivahetajad eestis suhteliselt alamrass töökojas, ja seda tihti ka põhjusega  Rolleyes

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
#35

Õige kolhoosnik kerib Golfile 4x100 alla fordi velje 4x108 või Mersule 5x112 omega velje 5x110 ja seda kõikide poltide järk-järgult pingutamisega.
Ja sedagi on võimalik teha nii, et masin sõidab normaalselt.
Vasta
#36

Osad knott haagise rummud ka on ilma tsentreeriva kapslita....
Vasta
#37

(07-03-2018, 17:29 PM)maisalup Kirjutas:  Osad knott haagise rummud ka on ilma tsentreeriva kapslita....

Oda, päris siledad vä?
Vasta
#38

(07-03-2018, 14:50 PM)stihl Kirjutas:  ...
Üks pooltargument tsentrirõngale veel: oletame, et sul on uus tasakaalustuspink, just taadeldud, koos uute koonuste jne-ga, uus valuvelg 17" ja uus rehv. 
Paned velje tasakaalu, kõik on ideaalselt nullis.
Siis võtad pingist velje maha, keerad 90 kraadi edasi või tagasi, paned uuesti pinki; KAS ta siis on uuesti nullis ehk tasakaalus?

Ei ole.
Kas see on alati nii? Või vaid mingil protsendil juhtudest?
Ja kas tsentrirõnga lisamine kaotas selle efekti?

Hakkas huvitama Big Grin
Vasta
#39

Selline väike kõikumine on täiesti ok.
Isegi kui tegu oleks kalibreeritud kaalude, rõhu või temperatuuri anduritega, mis näitaks ,001 täpsusega, ei saaks sa neid kõrvutades kolme ühesugust näitu.
Vasta
#40

(07-03-2018, 18:00 PM)v6sa Kirjutas:  
(07-03-2018, 17:29 PM)maisalup Kirjutas:  Osad knott haagise rummud ka on ilma tsentreeriva kapslita....

Oda, päris siledad vä?
Enam ei suutnud kiirelt leida aga jah ühed olid päris sileda kapsliga keskel. Mitu korda ette jäänud kuskil ja koguaeg imestan, et keskel pole toetuspunkti aga nii oli jah täiesti siledad. 
Juures kirjeldust polnud ainult 500kg võibolla oli atv haagisele 20km/h mõeldud rumm.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne