Teema on suletud

KÜSIMUSED, mis oma teemat ei vääri (osa 2)

(11-10-2018, 19:58 PM)CORRADOg60 Kirjutas:  ...
Kui madalatel pööretel annaks mõistlikult kasutada tüüpilist Honda klooni väikemootorit? Nagu näiteks see.
Maks võimsus on jah neil seal 3500 kandis, aga kas näiteks 2000-2200 pööret ühtlasel koormusel oleks mõeldav? 
Saan aru et jõudu on madalamatel pööretel vähem. Pool maksimumvõimsusest on täiesti piisav.

Mingil põhjusel hakkaboriginaali pöördemomendi kõver 2 krpm pealt. Kusjuures see on pidevalt tarvitada lubatud (Continous Rated Power) võimsus ja pöördemoment, mitte lühiajaline maksimum. Tõenäoliselt on põhjuseks määrimise puudulikkus. Ma kahtlen, et kloon oleks originaalist parem...

Arvesta, et kõvera alguses on pruukida pool võimsusest, kuid langus pöördemomendis on alla 10%. Seega sõltuvalt tegelikult vajalikust koormusest võib asi ka tühikäigul kenasti põksudes kenasti wäänata jaksata.

Palju Sul wäänet tarvis on? Minu tähelepanek Flindi "kuuepoolsese" klooni kasutamisest MF jõujaamana ütleb, et vahet ei ole, aks tiksutada tühikäigul või panna täispööretel - ühtviisi naksutab minna. Põhjagaasil ainult kiireminiWink

Kõnealustest väikemootoritest eksisteerib ka reduktoriga variante, kus ülekandesuhe sinna 2:1 kanti. Need ongi juhuks, kui on vaja ca 2000 pööret, kuid samas saab mootor töötada maksimumpööretega. Nii et ehk tasub selles suunas ringi vaadata.

Ma mõtisklesin veel teemal "metsatöö ja tunnihind". Pakutud numbrid kisuvad veidi ulme kanti. Kas leidub kodanikku, kes on nõus maksma tihu lõikamise eest näiteks 40 eurot? Ajapõhine arvestus on otstarbekas juhul, kui mingit tükipõhist kriteeriumi on raske määratleda. (Siia käib näiteks trimmeriga niitmine, kus pindala määramine on üsna keeruline ja ka mõtetu.) Antud juhul see nii ei ole, läheneda saab ju tihumeetri- ja hektaripõhiselt.  Pealegi peaks ajapõhise arvestuse juures olema mingi "pääsla", mille töövõtja läbib, et ei tekiks hilisemaid vaidlusi-arusaamatusi tellijaga. Tükitöö on ka tegijale motiveerivam, muidu võib ju puu najal istudes õlutit kulistada Big Grin

(11-10-2018, 23:06 PM)Janka Kirjutas:  Sama meelt ja ise toimiks hinna arvutamisel täpselt sedasi selle vahega, et tihurehkendus las jääb tellija teha ja tema sahtlisse, kui ta seda nii väga soovib teada saada.
Lähtun mõtteviisist, et olen siia ilma sündinud ja elan teatud aja. Minu elamise aeg on see, mis maksab ehk omab mingit väärtust nii mulle, minu lähedastele, sõpradele-tuttavatele. Kui mulle tehakse ettepanek oma aega kellegi peale kulutada, vahetada seda aega raha vastu, siis määran sellele ajale hinna ehk teisisõnu müün ära teatud osa ajast, mida ma enesele ei hoia. Olgu see müüdav aeg siis tund, päev, nädal või kasvõi aasta(d). Nagu turul müüakse aiasaadusi, mis oma toidulaualt üle jäävad. Nii lihtne see ongi.
Tükitöö või -kaup on tänaseks igavik. Minu jaoks kindlasti. Kui on välja mõeldud selline totakas inimelu kestvust ja kvalteeti mõjutav vahend nagu raha, siis olgu ka minu siin ilmas elamise ajal oma hind. Määran selle ise.

Mulle tundub hoopis, et majandustsükkel on tipufaasis ja sellest ka niisugused "meri põlvini" avaldused. Lihtsalt inimestel on raha nii palju käes, et sellel puudub väärtus. Üks näide: nädala algul oli vaja lasta kaks tutikat talvekummi tühjadele velgedele peale tõmmata ja tasakaalustada. Selle 10-15min töö eest küsiti 24 eur. Ilmselgelt hindavad ka oma elu 100 eur/h. Paljuvõitu erilisi oskusi mitte nõudva töö eest.

(12-10-2018, 08:04 AM)alfredo Kirjutas:  Viimase aja tähelepanekuid seoses Goobeliga.

Teinekord vaatan juutuubist igasugu asju. Ja esilehel kuvab pidevalt soovitusi, mida ehk järgmiseks vaadata. Täiesti arusaadav, et kui paned sinna kirja, tahan vaadata väikeseid kassipoegi, siis antaksegi sulle järgmise sessiooni ajal veel rohkem neid armsaid karvakerasi. Kuskil töödeldakse sinu vajadused läbi ja tehakse vajalik otsus. Mõistlik.

Teine äärmus on see, kui sinu soovidest saadakse pisut teisi kanaleid pidi teada.
Üks eriti meelde jäänud juhtum on ajaliselt paari kuu tagune, kui rääkisime sõbraga mingitest spetsiifilstest teemadest ja tahvelarvuti oli ka sealsamas lähedal. Möödus kuskil tund. Äratan arvutusmasina unereziimist lahti ja ülla-ülla - umbes kümnest soovitusest kolm-neli haakub täiesti üheselt eelnevalt räägitud teemaga. Väga kitsa valdkonnnaga, kusjuures sellsit otsingut ise ei olnud sooritanud. Vägisi jäi mulje, et tehisintellekt kuulas meid pealt, pano algoritmid tööle ja andis soovitusi. Müstika.

Kusjuures ei ole Sa üldse ainus, kes selliseid asju tähele paneb.
Ma siin paar nädalat tagasi tegin taburetiga väikese salto ja vigastasin selga. Luud-kondid terved, lihtsalt põrutus.

Ja siis järgmisel päeval jooksis mu naise faceeboki reklaamireast läbi miskine seljavalu reklaam, mida pole seal muidu kunagi olnud. Kusjuures eriti kõhedust tekitav oli see, et reklaampildil hoidis modell oma kätt just täpselt selle koha peal, kus minul valus oli. Selline asi võttis veidi mõtlema küll. Seda enam, et mingit vastavasisulist guugeldust ega isegi kirjalikku info edastamist minu õnnetuse kohta ta teinu polnud.

(12-10-2018, 10:09 AM)oltsberg Kirjutas:   Pakutud numbrid kisuvad veidi ulme kanti. Kas leidub kodanikku, kes on nõus maksma tihu lõikamise eest näiteks 40 eurot? Ajapõhine arvestus on otstarbekas juhul, kui mingit tükipõhist kriteeriumi on raske määratleda. (Siia käib näiteks trimmeriga niitmine, kus pindala määramine on üsna keeruline ja ka mõtetu.) Antud juhul see nii ei ole, läheneda saab ju tihumeetri- ja hektaripõhiselt.  Pealegi peaks ajapõhise arvestuse juures olema mingi "pääsla", mille töövõtja läbib, et ei tekiks hilisemaid vaidlusi-arusaamatusi tellijaga. Tükitöö on ka tegijale motiveerivam, muidu võib ju puu najal istudes õlutit kulistada Big Grin

Juhul kui sa metsaomanikuna müüd oma metsa puiduks, siis umbes sellist hinda sa maksadki kokkuvõttes...40 euri tihu. 
Ma tulistan momendil puusalt ja arvudesse väga ei süvene aga, oletame, et müüd 10ha keskmist kuusemetsa kokkuostjale kes tuleb ja lõikab ning veab välja. Sulle makstakse selle metsa eest umbes 45000 euri. 10hax180tihux20euri. Tihu hinnast on kadunud 40-45 euri.  Detailides võin mööda panna aga suurusjärgud peaksid umbes sellised olema.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!

(12-10-2018, 08:04 AM)alfredo Kirjutas:  Vägisi jäi mulje, et tehisintellekt kuulas meid pealt, pano algoritmid tööle ja andis soovitusi. Müstika.

Suur vend pidi meid pealt kuulama. Seega soovitus, vaadake oma kodu üle, ega seal lutikaid ei ole.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!

20eur/tihu kokkuostja käest saada on vist juba kõva (läbirääkimise) tulemus. Erilist statistikat küll ei oma, aga paar korda aastas ikka saadetakse pakkumisi. Esimesed pakkumised kipuvad olema 5-10 euri kanti. Ja ei ole tegu mingi lepavõsaga. Ei tea keda nad sellega püüda üritavad. Sad

(12-10-2018, 12:40 PM)olli Kirjutas:  20eur/tihu kokkuostja käest saada on vist juba kõva (läbirääkimise) tulemus. Erilist statistikat küll ei oma, aga paar korda aastas ikka saadetakse pakkumisi. Esimesed pakkumised kipuvad olema 5-10 euri kanti. Ja ei ole tegu mingi lepavõsaga. Ei tea keda nad sellega püüda üritavad. Sad

Metsa lõikamise väljavedamise ning müügiplatsile veo eest sooviti saada 20 eur/tihu, ega ei teagi kas seda nüüd palju.  Seda siis Saaremaal, Kuressaarest umbes 50 km.

(12-10-2018, 12:03 PM)zazik Kirjutas:  Kusjuures ei ole Sa üldse ainus, kes selliseid asju tähele paneb...

Ma panin juba aastaid tagasi tähele, et meil sõbraga ei ole arvutis samad asjad mette. Kui lüüa sisse kindel otsingusõna, siis peaks ju tulema samane list ette. Noh nagu ENEt vaadates on sõna kommunism all kõigil identne kiitusejutt. Googel aga tõlgendab, erinevatele inimestele, sama sõna erinevalt. Ok, ei tõlgenda, aga näitab erinevaid pilte vähemasti.

(12-10-2018, 13:19 PM)motamees Kirjutas:  
(12-10-2018, 12:03 PM)zazik Kirjutas:  Kusjuures ei ole Sa üldse ainus, kes selliseid asju tähele paneb...

Ma panin juba aastaid tagasi tähele, et meil sõbraga ei ole arvutis samad asjad mette. Kui lüüa sisse kindel otsingusõna, siis peaks ju tulema samane list ette. Noh nagu ENEt vaadates on sõna kommunism all kõigil identne kiitusejutt. Googel aga tõlgendab, erinevatele inimestele, sama sõna erinevalt. Ok, ei tõlgenda, aga näitab erinevaid pilte vähemasti.

See on isegi mõistetav. Tundub üsna arusaadav, et "suur vend" teab Sinu poolt kasutatavate otsingusõnade ja vaadatavate materjalide järgi Sinu eelistusi ja toidab neid vastavalt. 

Aga minu ja Alfredo tähelepanekud on juba taseme võrra kõrgemad, googel teab meie mõtteid, ilma et me neid kirjalikult arvutile tutvustanud oleks. Puhtalt suusõnalise jutu või veel hullem - omaette mõeldud mõtete järgi teab, mida meile pakkuda.

(12-10-2018, 13:35 PM)zazik Kirjutas:  ... omaette mõeldud mõtete järgi teab, mida meile pakkuda.

Siin peab ikka puhta juhusega tegemist olema.
Muide inimene näeb asju, mida ta soovib näha (mis parasjagu päevakorral). Kui ma ostan omale järjekordse "uue" auto, alles siis näen, kui palju neid ringi liikleb. Ainuke erand ses suhtes on Twingo.

(12-10-2018, 12:20 PM)viplala Kirjutas:  
(12-10-2018, 08:04 AM)alfredo Kirjutas:  Vägisi jäi mulje, et tehisintellekt kuulas meid pealt, pano algoritmid tööle ja andis soovitusi. Müstika.

Suur vend pidi meid pealt kuulama. Seega soovitus, vaadake oma kodu üle, ega seal lutikaid ei ole.

Seda lutikat kannab enamus vabatahtlikult taskus igal pool kaasas.

Leidsin sõna mida kuugel ignoreerib. Lennukirööv. Olen mitu päeva tulutult üritanud üht teist otsida. Ükskõik mis kastmes selle sõna sisestad saabub vaikus ja hakkab rääkima millest iganes aga mitte asjast.

Aquila captas non muscas.

Aga Kapo ei ignoneeri  Big Grin varsti on kop-kop....

(12-10-2018, 12:40 PM)olli Kirjutas:  20eur/tihu kokkuostja käest saada on vist juba kõva (läbirääkimise) tulemus. Erilist statistikat küll ei oma, aga paar korda aastas ikka saadetakse pakkumisi. Esimesed pakkumised kipuvad olema 5-10 euri kanti. Ja ei ole tegu mingi lepavõsaga. Ei tea keda nad sellega püüda üritavad. Sad

Jah, sul on õigus, ma ei julgenud nii reaalseks hindadega minna. Ja siis ohitakse, et miks omanik teeb palgist küttepuud. Johhaidii, selle küttepuu eest saab mitu orda rohkem kui palki kokkuostjale müües. Sõber müüs just metsa raieõiguse. 8ha korralikku kuusemetsa. Parim pakkumine oli 30 000+- täpset summat ei mäleta peast. Ja seda ka tänu sellele, et naabrimees tegeles metsaga ja ta tehnika oli parasjagu naabruses. Ülejäänud pakkusid kõik 10 000 euri vähem. Mis see teeb siis... korralik kuusik on mingi 250-350 tm/ha kohe kindlasti.  See teebki pakkumise hinnaks 10+- euri. Õudne tegelikult.

Parem varblane käes, kui kajakas pea kohal!

(12-10-2018, 12:10 PM)viplala Kirjutas:  
(12-10-2018, 10:09 AM)oltsberg Kirjutas:   Pakutud numbrid kisuvad veidi ulme kanti. Kas leidub kodanikku, kes on nõus maksma tihu lõikamise eest näiteks 40 eurot?
Juhul kui sa metsaomanikuna müüd oma metsa puiduks, siis umbes sellist hinda sa maksadki kokkuvõttes...40 euri tihu. 
Ma tulistan momendil puusalt ja arvudesse väga ei süvene aga, oletame, et müüd 10ha keskmist kuusemetsa kokkuostjale kes tuleb ja lõikab ning veab välja. Sulle makstakse selle metsa eest umbes 45000 euri. 10hax180tihux20euri. Tihu hinnast on kadunud 40-45 euri.  Detailides võin mööda panna aga suurusjärgud peaksid umbes sellised olema.
40eur/tm langetamiskulu puhul saab vaid okaspuidu ja kase-haavapakuga ilma peale maksmata metsa koristada. Päriselt.
ise projektijuhtimist tehes oli 3..4a tagasi langetamine + väljavedu 12eur/tm. Ei olnud vahet, kas lage- või harvendusraie (valgustusraiet mul vist polnud). Väljavedu on siis lähimale tee-äärsele kohale, kus teha ladustamisplats.
mul kusagil isegi olemas toonane tabel, kus tulud-kulud sees. Kummaline oli nt, et Pärnu külje alt tasus "täpiga haaba" viia auto seljas Kundasse. Kohapeal realiseerimisega võrreldes oli ca +1..2eur/tm. Mul seda natuke ikka oli - mälu järgi ca 600..700tm.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"

(12-10-2018, 15:48 PM)13piisab Kirjutas:  Kummaline oli nt, et Pärnu külje alt tasus "täpiga haaba" viia auto seljas Kundasse. Kohapeal realiseerimisega võrreldes oli ca +1..2eur/tm. Mul seda natuke ikka oli - mälu järgi ca 600..700tm.

Vabandust OT eest, ma ei tea metsast jms eriti palju.

Aga Kundas sai 1-2 eurot tm eest rohkem. Ja kogus oli 600-700tm.

See teeb max 2x700 eurot, ehk 1400 eurot. Kuidas on võimalik, et see transport nii väikese kasumi puhul ära tasub? Üks auto võtab peal 20 tm? 25?
See tähendab siis 700/25= 28 auto autokoormat?
1400 eurot/28 sõitu=50 eurot kasumit ühe sõidu kohta? Plaju need metsaveo autod kütet võtavad, 25L/100 km? Rohkem? Mees tahab ju ka raha ja auto remonti jne.
Kuidas plussi tulla?

Ma metsaveost ei tea tegelikult midagi, seega vb ajan pläma ka siin. Sel juhul palun andeks.

(12-10-2018, 16:04 PM)ivo86 Kirjutas:  Üks auto võtab peal 20 tm? 25?
1) kui laoplatsil materjali jagub, siis koorem ei ole alla 30tm.
2) mulle jäi kulude mahaarvamisel kätte 1..2eur/tm rohkem. Pärnu küttepuu ja Kunda "misiganespuu" (ilmselt "paberimassipuu"?) hinnavahe oli suurem, kui 1..2eur/tm.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"

Kuna viimased kuumad arutlused siin nuhkimise ja metsa teemal, siis viskan õhku hübriidküsimuse, mida ammu olen küsida tahtnud.

Kust kuradist saavad metsafirmad infot?

Mulle tuli kunagi töömeilile(!) (allpool selgitan, miks hüüumärk) kiri, et teile kuuluval kinnistul xxxxxxx:yyy:zzzz on dohhuija küpset metsa, meie tegutseme parajasti läheduses, majandaksime teie metsa kah ära. Mu metsakorraldajast sõber rääkis, et nagu majanduskava ära kinnitatakse, nii info asjast huvitatud firmadele lekitatakse ja kaarnad lendavadki kohale. Aga minu metsas tatsas metsakorraldaja viimati aastal 1992.

Keegi pole ka kohapeal kiibitsemas käinud, oleksin seda tähele pannud. Ja pealegi oleks siis korraga moosima tuldud (mets kohe elamise kõrval). Järgi jääb aerofoto vaatamise variant. Profid oskavad sealt isegi puuliike eristada.

Ja kuidas ikka minu töömeil välja kaevati? Ma põlnd mingi pressiesindaja või tirektur, kelle kontaktid kuskil avalikult ripuvad. Ja ükskord ühest teisest firmast helistati kah. Kus nad mu numbri saivad? Ja kuda üldse kinnistu omanikke välja kaevatakse? Ma olen kunagi ühe projektiga seoses seda pidanud tegema, kuradi tüütu oli, käi muudki vallavalitsuste ja maavalitsuse vahet, ja telefoninumbreid oli ikka raske leida Sad

(12-10-2018, 17:49 PM)oltsberg Kirjutas:  Ma olen kunagi ühe projektiga seoses seda pidanud tegema, kuradi tüütu oli, käi muudki vallavalitsuste ja maavalitsuse vahet, ja telefoninumbreid oli ikka raske leida Sad

 Kui Sa ametniku ust ja tööaega kulutamas käisid, kas ametnik võttis vastu rõõmsa või kurva või kurja näoga?
Vaata, osasid tegelasi võtavadki ametnikud vastu rõõmsa näoga, sest neil on põhjust külalise üle (jälle kord) rõõmustada. Big Grin
Või siis teevad näo, et rõõmustavad.
Teema on suletud




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 4 külali(st)ne