Maa-alune Eesti
#21

Stebeli kohta rääkis keegi kunagi sellise jutu, et seal oli olnud see ka mingi soomusauto..stiilis tagumine ots paistis. Võib vabalt ka legend olla.

Igasugustest saarte patareidest räägib aga raamat \"Ülesküntud saarte kroonika\", oma kallutatusest hoolimata huvitav raamat. Kirjeldatud on seal ka seda, kuidas Koguva lennuväljalt käisid vene pommitajad DB-3 Berliini pommitamas.

Asp

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#22

Hiiumaal Tahkunas e.Lõimastus ka siis esimese ilmasõja aegsed rajatised mida arendati pisut enne teist ilmasõda edasi ja vene arme kasutas piirivalve otstarbel (lokaator jaam) .Praegusel ajal avatud ,aga sealgi alumine(alumised) korrused vee all.
Kohalikud ajaloo huvilised koostöös piirivalvega kaevasid sellel kevadel välja kahuritoru jäänuki (esimese ilmasõja aegne) ca.7 meetrit pikk ,seegi on seal Lõimastus näha.

M 411 60.a.,M410 60.a.,M401 56.a.,M403 64.a.,
M 424 64.a.,M423 62.a.,GAZ M20 48.a.,Opel Kadett B 71.a.,
Vasta
#23

s-teet Kirjutas:Kolm korrust maa alla peaks olema Stebeli patarei saaremaal.
http://www.saaremaa.ee/uudised/arhiiv/1700/25stebel.php
Praegu vist ikka jälle/veel vett täis ja seal ei ole midagi teha.

aga ükskõik kuhu kahtlastesse kohtadesse ronima minemisel peaks käima kindlasti mitmekesi. On päris palju inimesi ka lihtsalt kanalisatsioonikaevudesse kukkunud ja ära uppunud.
Seal artiklis on kirjas et õnnestus tühjaks pumbata. On kuskilt kõrvu jäänud selline jutt et oli pumbatud tühjaks tuletõrjeautodega NL ajal. On seal keegi käind ka? Kas vesi on ka kõige kõrgema korruse üle ujutanud või on ainult üleujutadud madalamad korrused?
Vasta
#24

kas ta ei ole mitte kinni betoneeritud ...vähemalt kui mina seal käisin siis ei saanud mitte yhtegi korrust maa alla !

Martti Kirjutas:
s-teet Kirjutas:Kolm korrust maa alla peaks olema Stebeli patarei saaremaal.
http://www.saaremaa.ee/uudised/arhiiv/1700/25stebel.php
Praegu vist ikka jälle/veel vett täis ja seal ei ole midagi teha.

aga ükskõik kuhu kahtlastesse kohtadesse ronima minemisel peaks käima kindlasti mitmekesi. On päris palju inimesi ka lihtsalt kanalisatsioonikaevudesse kukkunud ja ära uppunud.
Seal artiklis on kirjas et õnnestus tühjaks pumbata. On kuskilt kõrvu jäänud selline jutt et oli pumbatud tühjaks tuletõrjeautodega NL ajal. On seal keegi käind ka? Kas vesi on ka kõige kõrgema korruse üle ujutanud või on ainult üleujutadud madalamad korrused?
Vasta
#25

korgits Kirjutas:kas ta ei ole mitte kinni betoneeritud ...vähemalt kui mina seal käisin siis ei saanud mitte yhtegi korrust maa alla !

Martti Kirjutas:
s-teet Kirjutas:Kolm korrust maa alla peaks olema Stebeli patarei saaremaal.
http://www.saaremaa.ee/uudised/arhiiv/1700/25stebel.php
Praegu vist ikka jälle/veel vett täis ja seal ei ole midagi teha.

aga ükskõik kuhu kahtlastesse kohtadesse ronima minemisel peaks käima kindlasti mitmekesi. On päris palju inimesi ka lihtsalt kanalisatsioonikaevudesse kukkunud ja ära uppunud.
Seal artiklis on kirjas et õnnestus tühjaks pumbata. On kuskilt kõrvu jäänud selline jutt et oli pumbatud tühjaks tuletõrjeautodega NL ajal. On seal keegi käind ka? Kas vesi on ka kõige kõrgema korruse üle ujutanud või on ainult üleujutadud madalamad korrused?
Ma ise pole käinud seal aga suvel satun just Sõrve ja siis lähen ja vaatan lähemalt.
Vasta
#26

Stebeli patarei on kahel pool Sõrve-Jämaja teed,mina olen viimastel kordadel kui sinna kanti sattunud olen,üksnes merepoolses osas (kus on komandotorn) käinud.Teisel pool on üsna soine kant ning tee sinna oli tavaautole (Scorpio) eelmisel aastal pea läbimatu.Aga mäletan põngerjaastaist (kuskil 15 aastat tagasi),et mingid hiidsuured punkrid on sääl küll,kuid vett täis.Sealpool (raskemini juurdepääsetava osa juures) olid raudselt veel Vene aja lõpus lisa-infotahvlid,Stebeli näol oli tegu ühe N.aja nö legendaarse sõjaväelasega.
Komandotorni juures on ka üks künka alla peidetud ehitis (kahurialus äkki),millesse sissepääsust edasi ei julgenudki minna.Karta võib,et ka see on suuremalt jaolt vett vms soga täis.
Aga sest tühjakspumpamisest polnud küll varem midagi kuulnud,kuigi tol perioodil elas mul vana-vanaema kah Sõrves ning käisime perega ikka igal aastal seal...kuid ju ma olin siis tol ajal veel liig väike.
Vasta
#27

Üks pildike Stebeli komandotorni juurest,see ausammas asub tolle künkakujulise ehitise peal:
http://www.album.ee/?o=200693140&showdetails=1&uilang=3
Tehtud möödunud suvel ühe sakslasest tuttava poolt,pildil mu isa.
http://www.album.ee/?o=200693139&showdetails=1&uilang=3
Ning see foto on tehtud komandotornis ja nägusid teen mina ise...Wink
Vasta
#28

Veits täiendust mu Stebeli-jutule veel.Otsisin raamaturiiulist üles Mati Õuna raamatu \"Võitlused Läänemerel\" teise osa ning seal võib leida ka mõne pildi patarei praegusest olukorrast.Halvemini ligipääsetavas kohas on suurtükialused,nii et see künkaalune ehitis oli ilmselt komandopunkt.Suurtükialus kujutab seal maa-alust betoneeritud ehitist,mis on ülevalt lahtine ning fotot vaadates on need šahtid täiesti vett täis.Pole ka ime,kuna see kant on suhteliselt niiske pinnasega.Samas raamatus on ka läbilõikejoonis suurtükitornist ning seda võib küll pidada kolmekordseks:kõige üleval olid soomustorni mehhanismid,selle allmürskude etteandeseadmed (ning ka käik ilmselt teenindusruumidesse) ning kõige all veel diiseljõujaam ja mingid muud mehhanismid.
Põhimõtteliselt sarnase projekti järgi olevat ehitatud ka Lõimastu patarei Hiiumaal (vt ka http://www.mil.hiiumaa.ee/kukeraba/loimastu_2.html ).Samal viidal ka veel Stebeli patarei plaane.
Ja veel,Stebel ei ole eriti venepärane nimi...seega tegu arvatavalt päritolu poolest juudi või volgasakslasega.
Vasta
#29

On selle all mõeldud Vardja sidepunkrit?
Kuskil kuus aastat tagasi,enne veel kui ET seal asunud kaugejaama lõplikult kinni pani,käis Kersna seal Hommiku TV-ga.Võimsa mulje jättis telekast vaadates,ka aparatuur oli praktiliselt kasutamata (miskeid raadiotelegraafiseadmeid oli kasutatud üksnes 1967.aasta tormi ajal).
Karta on aga,et kogu sealne tehniline staff läks vist vanarauaks...Sad


svenson Kirjutas:
Jansa Kirjutas:Mina tean enamvähem korras olevat vaid Kose punkrit, aga sinna ei saa niisama sisse. Ma tean muidugi vähe ka, nii esimese klassi tasemel Smile

Kose oma on ja heas korras kuid ventilatsiooni ei ole juba ammu sees hoitud ja niiskus on osa mööbelt ära rikkunud... ja sellepärast on ta korras kah, et tsiviliste pole sinna sisse niisama lastud! igatahes väga põnev koht...
Vasta
#30

hehee....kas ikka läks =P
vähemalt yks raadiosaatja on alles =P ..................sellega pole ju midagi teha ...vähemalt ma ei suutnud seda tykk aega tööle saada ning kui sain siis enam ei osand sellega midagi teha =P

mrali Kirjutas:On selle all mõeldud Vardja sidepunkrit?
Kuskil kuus aastat tagasi,enne veel kui ET seal asunud kaugejaama lõplikult kinni pani,käis Kersna seal Hommiku TV-ga.Võimsa mulje jättis telekast vaadates,ka aparatuur oli praktiliselt kasutamata (miskeid raadiotelegraafiseadmeid oli kasutatud üksnes 1967.aasta tormi ajal).
Karta on aga,et kogu sealne tehniline staff läks vist vanarauaks...Sad


svenson Kirjutas:
Jansa Kirjutas:Mina tean enamvähem korras olevat vaid Kose punkrit, aga sinna ei saa niisama sisse. Ma tean muidugi vähe ka, nii esimese klassi tasemel Smile

Kose oma on ja heas korras kuid ventilatsiooni ei ole juba ammu sees hoitud ja niiskus on osa mööbelt ära rikkunud... ja sellepärast on ta korras kah, et tsiviliste pole sinna sisse niisama lastud! igatahes väga põnev koht...
Vasta
#31

mrali Kirjutas:Üks pildike Stebeli komandotorni juurest,see ausammas asub tolle künkakujulise ehitise peal:
http://www.album.ee/?o=200693140&showdetails=1&uilang=3
Tehtud möödunud suvel ühe sakslasest tuttava poolt,pildil mu isa.
http://www.album.ee/?o=200693139&showdetails=1&uilang=3
Ning see foto on tehtud komandotornis ja nägusid teen mina ise...Wink
See pilt kus sa nägusid teed , kas see redel läheb sealt alla korruse jagu või on enne juba vesi ees. Ja see kus sa oled see tundub olevat üsna korras veel, ma mõtlen siis seinu( betooni). Aga seal siis alla kus on diiselmootorid, kas need on ka siis veel seal vee sees alles?
Vasta
#32

See on tehtud komandotornis (teisel korrusel),mis on täies ulatuses maapealne ehitis.Üleujutatud kahurialused asuvad sest kohast päris kaugel (teisel pool Sääre-Jämaja teed).Seda,et seal miskid diislid oleksid alles olnud,ei tea,tollel Hiiumaa lehel on läbilõikeplaani vaadates diislid kõige alumisel maa-alusel korrusel ja kahurikoha suhtes nihutatult.
Komandotorn oli möödunud suvel suht talutavas olukorras veel,igal juhul ronimisrauad seina seest välja ei tulnd...Big Grin



Martti Kirjutas:
mrali Kirjutas:Üks pildike Stebeli komandotorni juurest,see ausammas asub tolle künkakujulise ehitise peal:
http://www.album.ee/?o=200693140&showdetails=1&uilang=3
Tehtud möödunud suvel ühe sakslasest tuttava poolt,pildil mu isa.
http://www.album.ee/?o=200693139&showdetails=1&uilang=3
Ning see foto on tehtud komandotornis ja nägusid teen mina ise...Wink
See pilt kus sa nägusid teed , kas see redel läheb sealt alla korruse jagu või on enne juba vesi ees. Ja see kus sa oled see tundub olevat üsna korras veel, ma mõtlen siis seinu( betooni). Aga seal siis alla kus on diiselmootorid, kas need on ka siis veel seal vee sees alles?
Vasta
#33

korgits Kirjutas:hehee....kas ikka läks =P
vähemalt yks raadiosaatja on alles =P ..................sellega pole ju midagi teha ...vähemalt ma ei suutnud seda tykk aega tööle saada ning kui sain siis enam ei osand sellega midagi teha =P

mrali Kirjutas:On selle all mõeldud Vardja sidepunkrit?
Kuskil kuus aastat tagasi,enne veel kui ET seal asunud kaugejaama lõplikult kinni pani,käis Kersna seal Hommiku TV-ga.Võimsa mulje jättis telekast vaadates,ka aparatuur oli praktiliselt kasutamata (miskeid raadiotelegraafiseadmeid oli kasutatud üksnes 1967.aasta tormi ajal).
Karta on aga,et kogu sealne tehniline staff läks vist vanarauaks...Sad


svenson Kirjutas:
Jansa Kirjutas:Mina tean enamvähem korras olevat vaid Kose punkrit, aga sinna ei saa niisama sisse. Ma tean muidugi vähe ka, nii esimese klassi tasemel Smile

Kose oma on ja heas korras kuid ventilatsiooni ei ole juba ammu sees hoitud ja niiskus on osa mööbelt ära rikkunud... ja sellepärast on ta korras kah, et tsiviliste pole sinna sisse niisama lastud! igatahes väga põnev koht...
Kas Kose sidepunker on siis nüüd avatatud või on ikka tavlistele inimestele suletud. On kellelgi pilte sellest.
Vasta
#34

ei tavalised inimesed sinna sisse küll ei saa!
Vasta
#35

Erilistele inimestele on igalpool uksed avatud =P

svenson Kirjutas:ei tavalised inimesed sinna sisse küll ei saa!
Vasta
#36

korgits Kirjutas:Erilistele inimestele on igalpool uksed avatud =P

svenson Kirjutas:ei tavalised inimesed sinna sisse küll ei saa!
Kust kohast läheb piir tavaliste ja eriliste inimeste vahel.
Vasta
#37

Tsitaat:Kust kohast läheb piir tavaliste ja eriliste inimeste vahel.
Need nimekijad kinnitatakse KAPO-s presitendi kantselei ettepanekul. Rolleyes

OÜ Green Oval

MTÜ Eesti Land Roveri Klubi

Kristjan (+372)5010599

Land Rover'iga nakatatud ja mudas müttamas aastast 1996!
Vasta
#38

Täna sõitsin mööda Tallinn-Paldiski mnt ja vaatasin seda romula lähedus olevat punkrit ja veetase oli alanenudSmile. Kahjuks jäi aga fotokas koju nii et pilte pragu saada poleSad. On keegi käinud ka seal sees. Ja kus on need teised mis asuvad seal kandis, kaasa arvatud see kahetasapinnaline. Kas need on ka samamood iveega täidetud.
Vasta
#39

no ma mõtlesin tsiviilisikuid...
Vasta
#40

seal on aasta ringselt veetase väga kõrge !

Martti Kirjutas:Täna sõitsin mööda Tallinn-Paldiski mnt ja vaatasin seda romula lähedus olevat punkrit ja veetase oli alanenudSmile. Kahjuks jäi aga fotokas koju nii et pilte pragu saada poleSad. On keegi käinud ka seal sees. Ja kus on need teised mis asuvad seal kandis, kaasa arvatud see kahetasapinnaline. Kas need on ka samamood iveega täidetud.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne