Maa-alune Eesti
#41

Saartel toimunu kohta infi hankimiseks soovitaks ka Mati Õuna \"Võitlused Läänemerel\",1.ja 2.osa,välja antud vastavalt 1996 ja 1997.Teises osas ka jooniseid-pilte Stebeli patareist ning esimeses samuti juttu varem mainitud punakotkaste retkedest Saaremaalt Berliini kohale.
Hiiumaa sõjarajatiste kohta veel: http://www.mil.hiiumaa.ee
Ning koduraamatukogus mul veel Heino Gustavsoni \"Merekindlused Eestis 1913-1940\" (1993) ning \"Tallinna vanemad merekindlused\" (1994).Ka sealt võib mõndagi leida.

Aspelund Kirjutas:Stebeli kohta rääkis keegi kunagi sellise jutu, et seal oli olnud see ka mingi soomusauto..stiilis tagumine ots paistis. Võib vabalt ka legend olla.

Igasugustest saarte patareidest räägib aga raamat \"Ülesküntud saarte kroonika\", oma kallutatusest hoolimata huvitav raamat. Kirjeldatud on seal ka seda, kuidas Koguva lennuväljalt käisid vene pommitajad DB-3 Berliini pommitamas.

Asp
Vasta
#42

Üks üldisem küsimus: kas kaitseliin oli täiespikkuses ümber Tallinna ja selliseid punkreid nagu Tallinn-Paldiski ääres on veel palju.
Vasta
#43

pehmelt öeldes sitaks Toungue

Martti Kirjutas:Üks üldisem küsimus: kas kaitseliin oli täiespikkuses ümber Tallinna ja selliseid punkreid nagu Tallinn-Paldiski ääres on veel palju.
Vasta
#44

Seda siis pehmelt öeldes, kas kaitse liini hulka kuulus ka Tallinn- Paldiski metroo. Kus see algab, kas sissepääs on avatud.
Vasta
#45

Nende sisenemis kohtade asukohti sulle nii kergelt keegi ei ytle .....lihtsal põhjusel ....kõik kohad on varisemis ohtlikud jne

Kui huvi on .....siis võid ju ntx minuga või mõne teise huvilisega kes tunneb asja, minna mõnikord sinna koobastesse Smile

<-lähi ajal on plaanis minna =)

Martti Kirjutas:Seda siis pehmelt öeldes, kas kaitse liini hulka kuulus ka Tallinn- Paldiski metroo. Kus see algab, kas sissepääs on avatud.
Vasta
#46

Aga kas see metroo on veel tervik, ma mõtlen et kas teoreetiliselt on võimalik jala minna Tallinnast Paldiskisse maa-alt. Kas on varisemisohtlik või on ka varisenud. Ükskord nägin telekast kui tuletõrjujad seal midagi kustutasid ja sinna sisse läksid, see oli ikka väga suur. Minu tead agab see Pääskülast aga ei tea hetkel kust täpsemalt. Sellest sain juhuslikult teada ühe tuttava käest.
Vasta
#47

Aspelund Kirjutas:Seal ei olnud kahur, vaid suure tõenäosusega piirivalve helgiheitja. Selles ruumis pole tegelikult midagi huvitavat.

Huvitavam osa on see, mis on kohe tee ääres, punkri uksed on küll kinni, aga akendest saab sisse. Seal võib huvitav jalutada olla.

Minu enda põnevaim maa-alune kogemus on saaremalt, kus ühe vana patarei komandopunktis olid veel 90-ndate keskel alles suured laevamootorid, mille kõrgus oli kindlalt üle kolme meetri. Kahjuks saab neid näha vaid väga kuiva suve järel ja ka siis on seal veel vesi sees.

NB. Alati tasub vees solistades mõelda ohutusele, sest kunagi ei või kindel olla mõne allapoole mineva šahti olemasolus.

Asp
Milline punker see on millel on uksed kinni( kas asub ka Kakumäel). Selle saaremaal oleva kohta küsiks veel seda et kui on kuiv suvi kui kõrge on siis veetase, ja kas mootoritele saab päris ligi ja käega katsuda.
Vasta
#48

ei ole ta suur ....mul kodus on pilt olemas sellest .....ja see ei ole metroo !!!! see on peetri merekindluse osa .......lihtsalt laste seas on selline kuulujutt ,et seal liikusid metroo rongid jne jne Big Grin

Ei saa minna pääskylast paldiskisse..........kõige rohkem saad seal kõndida 300 meetrit kuni tuleb varisenud koht ning varingu taga PEAKS ideeliselt olema vesi mille tase on palju kõrgem kui seal kus sina seisad . Seal käigus iseenesest on vee tase juba ylemunade Wink kui mitte kõrgem !!!

PS: Kõik varingud on saavutatud lõhkamise teel !!!

* korgits sai sealt 300 meetrit detonaatori juhet Big Grin

Martti Kirjutas:Aga kas see metroo on veel tervik, ma mõtlen et kas teoreetiliselt on võimalik jala minna Tallinnast Paldiskisse maa-alt. Kas on varisemisohtlik või on ka varisenud. Ükskord nägin telekast kui tuletõrjujad seal midagi kustutasid ja sinna sisse läksid, see oli ikka väga suur. Minu tead agab see Pääskülast aga ei tea hetkel kust täpsemalt. Sellest sain juhuslikult teada ühe tuttava käest.
Vasta
#49

Martti Kirjutas:Seal artiklis on kirjas et õnnestus tühjaks pumbata. On kuskilt kõrvu jäänud selline jutt et oli pumbatud tühjaks tuletõrjeautodega NL ajal. On seal keegi käind ka? Kas vesi on ka kõige kõrgema korruse üle ujutanud või on ainult üleujutadud madalamad korrused?

vene aja lõpul (86 või 87) pumbati stebeli patarei pea täielikult kuivale, kohale toodi väga võimsad pumbad tankimootoritega (ajakirjandusest käis läbi 1000 l/min - mina pole seda fakti kontrollinud). miks see uuesti täitus, on üks suur legend. küll räägitakse kraani lahti keeranud soomlastest ja siis jälle siseorganitest, kes sealt midagi leidsid.

vene arhiivist (mäletamist mööda polnud tegu eestlastest otsijatega) leiti joonised ja (ilmselt) ALMAVÜ koos kohaliku allveeklubiga pumpas käigud tühjaks. paar päeva oli see kõigile avatud (teisel korrusel olla paar korda ka sülelapsega emasid nähtud), turistibusse oli palju. ja siis oligi kõik. mitteametlikel andmetel (info pärineb miilitsatelt, kes küll samuti all käisid, kuid kes teadaolevatel põhjustel päris kõike ei saanudki teada) leiti sealt relvi ja laskemoona. ühest-kahest laibast käis ka jutt.

usaldusväärne on ka fakt, et kõige alumise korruse all oli veel üksik ruum, milles paiknes omapärane riistapuu. lampidest ja hammasratastest (ilmselt osad neist plastikust) seadeldis meenutas vaatajatele esimest USA arvutit (tean-tean, sensatsioon). millega täpselt tegu, jäi uurimata, sest ruum oli täielikult vee all. aga seal oli toimunud suurem põleng, sest detailid olid kõvasti deformeerinud. hilisemad uurimised ametlikest allikatest seda fakti ei kinnita, aga tegu pole siiski legendiga.

kas see üksik ruum oli neljas korrus või kolmas, seda enam ei mäleta. kaldun esimese kasuks, sest 3 oli korruseid laiemas plaanis ilma selle eriruumita. ja veel seda ka, et mäletamist mööda suudeti täiesti tühjaks pumbata vaid 2 korrust, kolmas jäi poolikuks. see aga jällegi minu poolt kontrollimata fakt.
Vasta
#50

klaabu Kirjutas:
Martti Kirjutas:Seal artiklis on kirjas et õnnestus tühjaks pumbata. On kuskilt kõrvu jäänud selline jutt et oli pumbatud tühjaks tuletõrjeautodega NL ajal. On seal keegi käind ka? Kas vesi on ka kõige kõrgema korruse üle ujutanud või on ainult üleujutadud madalamad korrused?

vene aja lõpul (86 või 87) pumbati stebeli patarei pea täielikult kuivale, kohale toodi väga võimsad pumbad tankimootoritega (ajakirjandusest käis läbi 1000 l/min - mina pole seda fakti kontrollinud). miks see uuesti täitus, on üks suur legend. küll räägitakse kraani lahti keeranud soomlastest ja siis jälle siseorganitest, kes sealt midagi leidsid.

vene arhiivist (mäletamist mööda polnud tegu eestlastest otsijatega) leiti joonised ja (ilmselt) ALMAVÜ koos kohaliku allveeklubiga pumpas käigud tühjaks. paar päeva oli see kõigile avatud (teisel korrusel olla paar korda ka sülelapsega emasid nähtud), turistibusse oli palju. ja siis oligi kõik. mitteametlikel andmetel (info pärineb miilitsatelt, kes küll samuti all käisid, kuid kes teadaolevatel põhjustel päris kõike ei saanudki teada) leiti sealt relvi ja laskemoona. ühest-kahest laibast käis ka jutt.

usaldusväärne on ka fakt, et kõige alumise korruse all oli veel üksik ruum, milles paiknes omapärane riistapuu. lampidest ja hammasratastest (ilmselt osad neist plastikust) seadeldis meenutas vaatajatele esimest USA arvutit (tean-tean, sensatsioon). millega täpselt tegu, jäi uurimata, sest ruum oli täielikult vee all. aga seal oli toimunud suurem põleng, sest detailid olid kõvasti deformeerinud. hilisemad uurimised ametlikest allikatest seda fakti ei kinnita, aga tegu pole siiski legendiga.

kas see üksik ruum oli neljas korrus või kolmas, seda enam ei mäleta. kaldun esimese kasuks, sest 3 oli korruseid laiemas plaanis ilma selle eriruumita. ja veel seda ka, et mäletamist mööda suudeti täiesti tühjaks pumbata vaid 2 korrust, kolmas jäi poolikuks. see aga jällegi minu poolt kontrollimata fakt.
Äkki oli tegemist ajamasinagaBig GrinBig Grin. Seal käin suvel kindlasti ära. Kas see \"ajamasin\" jäigi sinna alla?
Vasta
#51

korgits Kirjutas:ei ole ta suur ....mul kodus on pilt olemas sellest .....ja see ei ole metroo !!!! see on peetri merekindluse osa .......lihtsalt laste seas on selline kuulujutt ,et seal liikusid metroo rongid jne jne Big Grin

Ei saa minna pääskylast paldiskisse..........kõige rohkem saad seal kõndida 300 meetrit kuni tuleb varisenud koht ning varingu taga PEAKS ideeliselt olema vesi mille tase on palju kõrgem kui seal kus sina seisad . Seal käigus iseenesest on vee tase juba ylemunade Wink kui mitte kõrgem !!!

PS: Kõik varingud on saavutatud lõhkamise teel !!!

* korgits sai sealt 300 meetrit detonaatori juhet Big Grin

Martti Kirjutas:Aga kas see metroo on veel tervik, ma mõtlen et kas teoreetiliselt on võimalik jala minna Tallinnast Paldiskisse maa-alt. Kas on varisemisohtlik või on ka varisenud. Ükskord nägin telekast kui tuletõrjujad seal midagi kustutasid ja sinna sisse läksid, see oli ikka väga suur. Minu tead agab see Pääskülast aga ei tea hetkel kust täpsemalt. Sellest sain juhuslikult teada ühe tuttava käest.
Kuskil saates käidi seal sees(tuletõrjujad,pääasteamet), ja oli küll väga kõrge ja kuju oli poolring( võlv), tehtud oli betoonist ja näitas veel et põrandal olid kanalistasiooni kaevud( luugud muidugi puudu). Tundus olevat rohkem nagu künka all mitte päris maa sees.
Vasta
#52

masin on seal alles, aga ligi muidugi enam ei pääse. aga seal kraatri serval on ka huvitav käia ja ümbruskonnast alla viivaid shahte otsida.

ps kohalik omavalitsus käib vist hetkel selle territooriumi omanikuga või õigusjärglasega kohut. tüliõunaks siis omandiõigus. kas keegi teab, millise resultaadi see on andnud?
Vasta
#53

klaabu Kirjutas:masin on seal alles, aga ligi muidugi enam ei pääse. aga seal kaatri serval on ka huvitav käia ja ümbruskonnast alla viivaid shahte otsida.

ps kohalik omavalitsus käib vist hetkel selle territooriumi omanikuga või õigusjärglasega kohut. tüliõunaks siis omandiõigus. kas keegi teab, millise resultaadi see on andnud?
Mis kaatrit silmas pead, ei saa hästi pihta praegu asjale.
Vasta
#54

Käisin eile Hiiumaal ning sai esmakordselt ka Lõimastu kant üle vaadatud.Ainuüksi väljatiritud kahuritoru oli vaatamist väärt.Paraku polnud korralikku lampi kaasas,et pisut rohkem sealseid punkreid uurida.Komandokeskuse tunnelitesse pääseb sääl täiesti vabalt sisse,kuid edasiseks luureks oleks soovitav miskid kummikute moodi jalanõud ning hea taskulamp kaasa võtta.
Vasta
#55

my black, õige on ike kraater Big Grin

pidasin silmas peasissepääsu koos kahurialusega.
Vasta
#56

klaabu Kirjutas:masin on seal alles, aga ligi muidugi enam ei pääse. aga seal kraatri serval on ka huvitav käia ja ümbruskonnast alla viivaid shahte otsida.

ps kohalik omavalitsus käib vist hetkel selle territooriumi omanikuga või õigusjärglasega kohut. tüliõunaks siis omandiõigus. kas keegi teab, millise resultaadi see on andnud?
Ega sa sellest juhuslikult pilte ei teinud.
Vasta
#57

käisime vootele\'ga mere kindluse käikudes .........nu ja mõned pildid siis ...

http://www.pilt.ee/view/80972/
Vasta
#58

Vaatasin su pilte ja arvan et sul oli huvitav ekspetitsioon maa-all. Aga tead mul tekkisid neid pilte vaadates mõned küsimused: Mis lõhnaga õhk on maa-all? Seal ühel pildil oli väga paks uks, kas see on täis metall või on plekist ja seest tühi ja milleks seal üldse nii paksud uksed olid vajalikud. Tallinnas on ka üheskohas selline uks aga kahjuks kinni keevitatud. Siis küsimus selle pildi kohta http://www.pilt.ee/photo/80972/2333045/ , kas seal on toimunud varing? Siis selle pildi kohta ka http://www.pilt.ee/photo/80972/2333035/ ,kuidas need käigud saavad nii kõrgele? Ühel pildil oli hiigla kõrge ruum http://www.pilt.ee/photo/80972/2333024/ , kuidas kommenteerid seda? Pilt järgmine http://www.pilt.ee/photo/80972/2332859/ , Kas see käik läks maa-alla kuskilt maja seest? Küsimus selle pildi kohta http://www.pilt.ee/photo/80972/2332823/ , kas see on see kaitseliini vanim osa? Ja lõpuks üks eriline küsimus ka: kas sul on olema ka mingid plaanid nende käikude kohta, kui ei ole kas ära ei karda eksida? Küsimusi sai küll palju aga looden et mõnele ikka vastad .
Vasta
#59

oh issand .....ma juba kahetsen ,et panin pildid yles Toungue

Kui ostad mulle taskulampi uued patakad siis võime seal ära käia ning saad kõikidele oma kysimustele vastused Big Grin

Ära seal kyll ei eksi .......vähemalt mul pole selline asi kunagi õnnestunud aga mõndadel mu sõpradel see ikka õnnestub vahest =P

Selle kinni keevitatud ukse taha saab yhest teisest kohast ;-)

Selles hiigla kõrges ruumis olid kunagi mingid lauad ja yleval mingi putka kus omakorda oma tabloo. Sealt leidsin endale kaardid kus oli nii mõndagi huvitavat ning mingeid konserve kus sees oli imelik aine kilekotikestes Big Grin .......seda peaks seal veelgi olema ning paar kaarti ka kindlasti vedelemas Wink

Seda ei tea kas see on kaitseliini vanim osa Sad


Martti Kirjutas:Vaatasin su pilte ja arvan et sul oli huvitav ekspetitsioon maa-all. Aga tead mul tekkisid neid pilte vaadates mõned küsimused: Mis lõhnaga õhk on maa-all? Seal ühel pildil oli väga paks uks, kas see on täis metall või on plekist ja seest tühi ja milleks seal üldse nii paksud uksed olid vajalikud. Tallinnas on ka üheskohas selline uks aga kahjuks kinni keevitatud. Siis küsimus selle pildi kohta http://www.pilt.ee/photo/80972/2333045/ , kas seal on toimunud varing? Siis selle pildi kohta ka http://www.pilt.ee/photo/80972/2333035/ ,kuidas need käigud saavad nii kõrgele? Ühel pildil oli hiigla kõrge ruum http://www.pilt.ee/photo/80972/2333024/ , kuidas kommenteerid seda? Pilt järgmine http://www.pilt.ee/photo/80972/2332859/ , Kas see käik läks maa-alla kuskilt maja seest? Küsimus selle pildi kohta http://www.pilt.ee/photo/80972/2332823/ , kas see on see kaitseliini vanim osa? Ja lõpuks üks eriline küsimus ka: kas sul on olema ka mingid plaanid nende käikude kohta, kui ei ole kas ära ei karda eksida? Küsimusi sai küll palju aga looden et mõnele ikka vastad .
Vasta
#60

PS: mul ei olnud seal huvitav...käisin yhe vaguni ja vootele pärast seal .....ma tean seda kohta nii hästi seal ,et võin ka taskulambita need läbikäia Toungue
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne