GSM Võrgu 10 aastat /20 aastat
#1

Autondusega on otseselt seotud ka mobiilinduse areng, seega palun mitte väga pahasti öelda, kui sellise teema ette võtaks, sest 94 aasta lõpp-95 aasta alguses saab Eestimaine GSM võrk 10 aastaseks.
Lihtsalt mõned faktid GSM mobiilindusest:
1991 on Nokial valmis esimene GSM mobiil, masstootmiseks. (kes viitsib välja uurida, mis mudel?)
´94 oli Tallinnas võimalik GSM võrgus lobiseda, kurjad keeled räägivad, et selle ajastu mõistes hirmkallilt (paarkümmend eek/min).
´95 aasta algul algas EMT GSM võrguarendus ja hakati laiemalt rääkima GSM-ist.
´95 aasta sügiseks oli asi reaalselt toimiv ja mitte ainult Tallinnas, vaid ka teistes linnades.
Esimesed üksikud tugijaamad suurematel maanteedel olid juba samal aastal, 96 aasta jooksul muutus teenus täiesti tarvitatavaks, maanteed ja väiksemad linnad olid \"võrgutatud\".
Radiolinja alustas vist 95 aasta esimesel poolel?

Ise olin valiku ees, kas osta esimeseks mobiiliks NMT \"kohver\", hirmkallis Nokia 450 NMT käsitelefon, või GSM. Valisin GSM-i, kuigi naerdi, et koos liitumisega peab ostma abonent pileti Tallinna või Tartusse, sest levi mujal puudus.
minu esimene GSM oli siis Nokia 2010 , sel momendil oli see mitte kõige uuem mudel ja maksis kasutatuna... oohh..., uus maksis 2 oohh-i. (liitumine EMT-ga maksis 1500 eek, sellest 1000 ettemaksuks ja 500 eek liitumine.) Saadaval oli ka Nokia 1010, mis on kõige vanem Nokia GSM mida mina tean. Disainilt samasugune kui 2010, kuid oluliselt pikem ja raskem.
Järgmisteks olid juba \"väike ja mugav\" N 2110 sellele järgnesid N 1610 ja siis juba uuemad.
Ericsoni ajalugu eriti ei tea, esimene mida mäletan, oli pooliku tellise mõõtu karp, millel oli küljele klapitav antenn, mis pidevalt irdus telefoni küljest.

Palun siis parema mäluga inimestel parandada ja täiendada...

ps. spikerdatud natuke emt.ee ja nokia.ee -st.


Vasta
#2

Ehk siis täpsemalt. 29. novembril 1994, tehti Radiolinja Eesti võrgus esimene GSM mobiilkõne Eestis. Ning kuna asja sees olen siis veel: esimene klient liitus Radiolinja Eesti GSM võrguga 10. jaanuaril 1995 aastal, mil toimus võrgu kommertsiaalne avamine.
Esimeseks kliendiks oli Eesti Vabariigi President, härra Lennart
Meri.
Minu esimene mobiil oli GSM Siemens S1, jube raske ja suur oli, aasta oli siis 1996, liitusin Radiolinjaga (tollal veel Europuhelin) ettemaksuks 1000 ja liitumine mingi 400 kui mälu ei peta.
Tänaseks olen siis ise RLE töötaja juba 5,5 aastat Smile
Vasta
#3

Liitusin EMT GSM võrguga 95 oktoobris Levi&Kuto nimelises ettevõttes Tartus Vanemuise tänaval, kus liitumise ja ettemaksu eest kasseeriti 2000 +sissetuleva kõne numbri näitamise teenuse eest 175 eeku. Koos liitumisega sai posu klambriga kokku tõmmatud A4-jasid, kus kirjas gsm telefonidel kasutatavate funktsioonide kirjeldused (näiteks kuidas muuta tervitusteksti, et sisestad midagi sarnast - #*42** tekst *# ja ongi Smile) Tolle aja paljudel telefonidel menüüdes paljusid asju ei olnud (nagu suunamised jm.) Lisaks sai leviala kaardi, kus oli hetke ja aasta jooksul planeeritav leviala. Too hetk sai rääkida suuremates linnades ja 96 aasta algul ka Tallinn-Pärnu maanteel. Tartu-Tallinna vahelisel teel aga mälu järgi veel isegi 96 aasta suvel levi ei olnud Sad Tahaks loota, et kuskil vanade dokumentide ja muu jama vahel on äkki see kaart säilinud, kui leian, panen siia üles Smile
Esimeseks telefoniks oli \"vändaga\" Ericsson GH172 Hotline, mis kasutatud peast koos uue akuga maksis tol momendil 4100 eeku. Niipalju ei ole ma ühegi hilisema telefoni eest enam maksnud Smile Kõnehinnad olid vist midagi 8,xx eeku päeval ja 6,xx õhtusel soodusajal.

EDIT...
Ise ostsin telefoni hädavajadusel, kuna lauatelefoni ei õnnestunud minu piirkonda mitte mingi nipiga saada, kuid tegelesin arvutite müügi ja hooldusega ning seetõttu oli telefon hädavajalik. Vähemasti 95 aasta lõpul oli mobiiliomanikke suht vähe ja sellest tulenevalt:
- vähesed olemasolevad mobiiliomanikud kasutasid tihti telefoni teatud elundi pikendamiseks. Hästi nõmedalt on meeles, kuidas üks tollane tuttav tegi baaris ettepaneku, et ma oma telefoni lauale tema oma kõrvale paneksin. Tülgastav, kuidas läbi asjade \"isatsetakse\"
- linnaliini bussis taskus helisev telefon pani pensionärid vihaselt sisistama, tundsin ennast nagu rahvavaenlane.
- See Ericsson oli selline Nokia 1610 mõõtu telefon ja ma ei pea teda eriti suureks küll aga nõudsid ööklubide turvamehed vahepeal põuetasku ette näitamist, pidades seal olevat telefoni pudeliks Smile
- 95 detsembris tuli maha kena lumi. Kuna suvel olin sõpradega Tartu laululava kaarel käinud, siis oli teada kuidas sinna üles saab ja otsustasime minna kaarele liugu laskma. Mingi hetk oli politsei kohal ja käsutas meid sealt alla. Kõik läks kenasti seni, kuni meid kohapeal läbi otsiti ja minu taskust telefon leiti. Püüdsin küll selgitade, et see on minu oma jne. kuid vastati, et nii noor tatt saab telefoni ainult varastades (olin 18). Teised aeti lihtsalt autode peale aga mul võeti telefon käest, pandi käed raudu ja pisteti mingi pisikese vitara tagaosas olevasse puuri. Jaoskonnas küll asi lahenes aga nalja tegi selline suhtumine küll Smile
Vasta
#4

al Kirjutas:/ minu esimene GSM oli siis Nokia 2010 , sel momendil oli see mitte kõige uuem mudel ja maksis kasutatuna... oohh..., uus maksis 2 oohh-i./
1995 augustis väljus ka minu rahakotist üks oohh, täpsemalt siis 6000.-, kui tuttavatuttavalt pruugitud 2010 ostsin... nahkkotiga ja puha... \"suure akuga\"...

esimene gsm-kaart kestis kolm aastat, siis läks gsm-kaartide taevasse. Teine on kestnud siiamaani Smile räägivad küll, et uuemad pidid paremad olema ja toetama targemaks muutunud aparaate tõhusamalt ja mis kõik veel... a las ta olla Smile sureb millal sureb Smile
Vasta
#5

Kui juba meenutamiseks läks, siis saab kohe mitu juubelit korraga ära märkida.
1)Tuleval neljapäeval täitub mul 10 aasat IT alal töötmisest.
2)GSM-i kasutamiset täitub mul ka peagi 9 aastat. See aparaat sai vist 1996 talvel hangitud

Kuna mu tollane tööandja oli EMT edasimüüja , siis sai kohe alustatud EMT/NMT lepingute ja aparaaatide müügiga. 1995 sai mu ülemus õnnelikuks GSM -i omaikuks oste endale 2110-ne ja minu kasutada jäi tema peiler.
Vahva aeg oli, kui helistasid ja oli levist väljas ,siis oli suht kindel, et oli kodus Nõmmel, sest seal veel tugijaama polnud.

Minu esimene GSM oli 2010, mis mul siiani kasutusel varutelefonina. Õnnelik juhuse tõttu sain selle uue aparaddi omanikuks kõigest 4000.- EEk eest, mis oli tolle aja mõiste täietsi tausta. (Näitesk 2110i maksis 14000.-) Olin ilgelt kõva tegija, set seemudel lubas lisaks lugemisel ka saata SMS-sõnumeid aj arevstada erldi kõne aegsid sisevate ja väljuvate kõnede puhul.

Tollal tegelesin ka lihtsamat sorti remont- ja hooldustöödega GSM/NMT aparaatidele ja seega sai nähtud igasugu huvitavaid riistupid.

Olin ise ka ilmselt üks vähesid ja viimaseid inimesi, kes vähem, kui aasta enne MNT võrgu sulgemist sellega liitus ning üks viimaseid lepingu lõpetajaid 2000a. (Sain viimase mohikaanlse särgi).
Põhjus oli väga lihtne. Maal vanavanemate juures GSM ei levinud (ja ei tee ka seni seda väga hästi) ning õnnestus ühelt oma kliendilt ära osta täis auto varustusega NMT250 (seega sama korpus, laadija ja aku , kui minu 2010-l). See oli selle võrra hea ost, et sel telefonil olin vähem, kui kuu tagasi vahetanud korpuse, nupud ja aku. Kõigest 1000.- eest sain kaasa ka suure auto antenni , autolaadija ja hoidiku.

Nüüdseks olen kolmanda GSM telefoni omanik (kõik eelmised ka veel alles), sest vahepealne 6150 ei pidanud mahvile vastu ja sisemine antenni osa lagunes ära.
Neist kolmest olen kõige enam rahul 2010-ga mis kõige vastupidvam.
Üks sündroom on veel selles GSM telefonide arengus- mida uuem mudel seda lühem on aku eluiga.
2010 esimene nikkel-kaadium originaalaku pidas vastu 3 aasat, järgmine nikkel-metallhydriid 2 aastat, siis praeguse 5100 liitium aku elupäevad hakkvad juba enne aasta möödumist ühele poole saama.

OÜ Green Oval

MTÜ Eesti Land Roveri Klubi

Kristjan (+372)5010599

Land Rover'iga nakatatud ja mudas müttamas aastast 1996!
Vasta
#6

Lisks veel....

Kuna tegelesin sellal firmas ka logistikaga, siis oli kõige kindlam vahend kediiti või kaupa ilma volituseta kätte saada võttes taskust mobiil ja öelda, et ma räägin ülemusega. Helistada ei tulnud kordagi, sest ainuüksi telefoni näitamine lahendas kõik probleemid. Minusuguse (tollal 19-20 a. vana) inimes puhul peeti seda eriti suure usaldusväärsuse märgiks. :-)

Naljakim lugu oli, kui koos ülemusega, käisime kupa tellimas. Üks nõme mutt teatas, et \"TELLIMUSI VÕTAKSE VASTU VAID TELEONI TEEL!\", siis sai mindud ruumi teise otsa ja seistud seljaga muti poole ja helistsud mutile. Kõne ajal siis jalutasime rahulikult muti juurde tagasi. Viimae visks meile kiire pilgu ja sisistas \"OOTAKE , MUL ON KÕNE!\", hetk hiljme viskas ta meile uue pilgu ja märkas, et mu ülemus räägib temaga. See üllatunud ilme jääb mulleilmselt elu lõpuni meelde. Valitses haudvaikus ja see kestis muti poolt kogu tellimuse vormistamise aja. :-)

Kõige piinlikumad hetked olid siis, kui ühistranspordis midagi põuetaskus helisema hakkas, sest siis olin ma kõigi kaaskodanike tähelapnu alla. Nõme oli tasakesi torusse sisitada \"helista 15 min pärst, olen bussis\", kui kõik see 150 inimest sind jõllitas.

Eks oli ka Tallinna ööklubides sella \"pungitva\" põuetaskuga mitu kord nalja. Samas oli naljakas kui vööklambriga vööl rippuv \"pool kilo\" tantsu takstis vastu kaaslase kintsu pendeldas.

OÜ Green Oval

MTÜ Eesti Land Roveri Klubi

Kristjan (+372)5010599

Land Rover'iga nakatatud ja mudas müttamas aastast 1996!
Vasta
#7

aga minul on kodus selline Big Grin


Nokia 1
Nokia 2

igati tore asi... kaarti sisse ei lähe.
kui vaja siis isegi võtab pildi ette(laadija on ka olemas)..



Pictures powered by Chronos Sp5110 +värisev käsi.
Vasta
#8

Mina sain oma esimese mobiili (GSM) 6 aastat tagasi ja telefoniks oli Nokia 5110. Kahjuks see ei tööta enam. Sad
Peale seda telefoni on mul veel olnud teine 5110, 5510 ja praegu 3310.
Mul on olnud algusest peale EMT leping ja number on säilinud kuni siiani sama, SIM kaart peaks olema vist teine või kolmas.
Vasta
#9

Mõned asjad siis aegade tagant:EMT kodulehelt
leviala kaart 1.01.1997
ja hinnakiri

Kõnehinnad on siis kõvasti alla läinud Rolleyes


Vasta
#10

Endale peresse jõudis esimene mobla aastal 97,tegu oli isa tollase Saaremaa kolleegi endise Nokia NMT-ga (vist THF-1). Hirmsuur nui ja mitte just kõige paremas seisukorras-aku isoleeriga kinni,klahvid kulunud ja Taebla kandis polnud ka erilist levi. Kaasas oli sel veel kaks eri pikkusega antenni,üks auto,teine tavakasutuse jaoks.Mõned kuud hiljem vahetas ta selle ühe uuema Nokia NMT vastu (väliselt 1610,siiani kodus alles).No ja alates 1998.aastast on keegi pereliikmeist alati GSM-i kasutaja olnud (isa on kogu selle aja),esimene GSM oli 5110 ja Nokiale oleme truuks jäänud (peres esindatud nii 5110,3310,3510i kui ka 3100).
Endal GSM alates 2001.aasta suvest (peagi 3,5 aastat);kogu aeg EMT ja sama number ning telefoniks praegu teine 3310 (esimene tõmmati Tallinnas ära,kuid tänu Eesti politseile sain selle veel tagasi)
Vasta
#11

Nüüd jälle 10 aastat möödas.
Huvitavaks asjaoluks võiks märkida selle, et gsm võrk on küll täienenud, aga töötab ka veel endisel viisil.
Näiteks vana Nokia 2010 aastas 1993 töötab siiamaani praeguses gsm võrgus, lihtsalt ei paku kõiki võimalusi ja on vähem kõnekanaleid, kuna töötab vaid tavalises gsm 900 bändis.

Mis tuleb muidugi ära mainida, et EMT uued 3,5G kirjaga sim kaardid ei tööta vanades Nokiates, sealjuures igiivanades Ericssonides töötavad küll.
Saab muidugi tellida ka vana sim kaarti veel õnneks.
Aga Elisa ja Tele 2 kaardid töötavad küll veel ka vanades Nokiates, vähemalt kõnekaardid kindlasti, teiste kohta pole uurinud ja minu aastaid tagasi võetud lepinguline sim töötab ka veel.
Mul vanade mobiilide kogu, saan selliseid asju katsetadaSmile
Ehitasin isegi Nokia 2010-le uue aku ja saan seda kasutada.

Lihtsalt jutujätkuks mainisin ja mõtlen, et huvitav kaua veel saab neid igivanu GSM-e kasutada.
Aga see on põnev, et nendega siiani helistada saab.

Akude eluea kohta ütlen niipalju, et kõige paremini kestavad originaalakud, need kipuvad muidugi kallimad ka olema.

50-60ndate uunikumid ruulivadSmile laz 695-d on ka väga tegijad asjadSmile
Vasta
#12

Mul vedeleb üks aku. Umbes poole tellise suuruse telefoni küljest. Minu meelest oli juba GSM aegne see telefon aga välistatud pole, et NMT ajast. Telefon ise kadunud asjade hulgas ehk siis minu majapidamisest pole seda viimase 15 aasta jooksul leitud. Äkki antud mõnele lapsele mängida koos veidi suurema akuga. Oli teisel 2 akut, suurem ja õhem. See aku moodustas ise telefoni tagumise kaane.

Инвалид информационной воины на фронте Пярну-Хииу. 
Tsiteerides John McCaini: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki"," rääkis Basse.
Vasta
#13

mul igapäevaselt ikka veel kasutusel 2005 a soetatud Nokia 5140i, seda originaalakuga, laadima peab nii 4-5 päeva tagant sõltuvalt kõnesagedusest. Korra olen küll korpust vahetanud, kuna paar kummiklappi irdus ja ilmastikukindlus kadus.
Enne seda oli pikka aega ka 5110 kasutusel ... teised mudelid ei ole üle paari-kolme aasta vastu pidanud.
Vasta
#14

Esimene telefon oli mul soome sõbralt saadud NMT , tüüpi ei mäleta , kuid oli selline sangaga kandmiseks mõeldud ja paari tellise suurune. Toru käis magnetiga apastraadi külge ning klaviatuur oli toru tagaküljel. Ega sellega tänavale saanud, autos vaid sai kasutada. Antenni viskasid magnetiga bussi katusele ja oi neid õelaid pilke...Oli mul üks esimesi LT-28 Viljandis, pikka iga talle sõbra käes, et oleks ka üks viimane!
Esimene "päris "mobla oli siis veel Q-GSM- st ostetud taskutelefon, Motorola.
Nalja tegi nende esinduse eputrillade Kollane- roheline vorm.
Olid ajad!

Tervitab Veteran.
Vasta
#15

Peris lahe, minul oli esimeseks Ericssoni "klots" aastal ....krt ei mäleta enam hästi, aga vist 90-date algupoole see oli, sai just läbi häda oma ehitusettevõte registreeritud, muretsetus paar must-valge ekraaniga arvutit, olid vist 286 vms, ekraan nii pisike, et higiseks võttis...
Aga telefon oli aus, teenis pikka aega ja oleks tänaseni vast käinud, kui poleks kolmandalt korruselt trepikojas alla lennanud. Siis tulidki Nokiad, kõige tublim oli 5110, siis 6110 - see oli mu meelest üks asjalik riist, ainuke, mille pärast ka maha müüsin. Teised saavad ikka nii tehniliselt kui ka ..noh, moraalselt lihtsalt otsa. Praegu näpin kah miskit Nokiat, tavalist, mitte mingit
puute- ega toppimiskindlat. Kuid...tehnika tehnikaks, aga kui mainite EMT-d, siis ma kohe tulistan! Sest kui üks asi Eestimaal väljaheide on, siis on see asi EMT! Hõisatakse 4G ja kõiki teisi tähestikke ning numbreid hõlmavaid võrke ning taevalikku õndsust lubatakse, aga tavalist levi Tartu külje all tagada ei suudeta. Sõdin juba mitu head aastat...


Vasta
#16

Kas sul sellest teema ka üleval EMT-s ?

50-60ndate uunikumid ruulivadSmile laz 695-d on ka väga tegijad asjadSmile
Vasta
#17

(28-03-2014, 21:30 PM)Veteran Kirjutas:  Esimene telefon oli mul soome sõbralt saadud NMT , tüüpi ei mäleta , kuid oli selline sangaga kandmiseks mõeldud ja paari tellise suurune. Toru käis magnetiga apastraadi külge ning klaviatuur oli toru tagaküljel. Ega sellega tänavale saanud, autos vaid sai kasutada. Antenni viskasid magnetiga bussi katusele ja oi neid õelaid pilke...Oli mul üks esimesi LT-28 Viljandis, pikka iga talle sõbra käes, et oleks ka üks viimane!
Esimene "päris "mobla oli siis veel Q-GSM- st ostetud taskutelefon, Motorola.
Nalja tegi nende esinduse eputrillade Kollane- roheline vorm.
Olid ajad!

Tänan,tänan! Sinu endine LT-28 D on minu käes uue hingamise juba saanud ja eks turgutan seda ka edaspidi jõuliselt.Wink
Aga selline "tellis-telefon" kaunistaks edukalt ka praegu minu bussi.... Big Grin Ega Sul seda kuskil riiulis ei vedele?
Vasta
#18

(28-03-2014, 21:52 PM)al101 Kirjutas:  Kas sul sellest teema ka üleval EMT-s ?
just mu küsimus. Mu kogemuse kohaselt liigutab paar kõnet numbrile "123" mägesid. Mitte loomulikult silmapilkselt, aga liigutab...

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#19

Vanade standardite ja harjumuste püsimisest - pin koodi sisestan siiani automaatselt KOOD ja #, mitte KOOD ja OK või ENTER Smile Tõenäoliselt kaob see harjumus koos puutetundliku telefoniga.
Vasta
#20

Nooremale rahvale uudistamiseks. See mu esimene "töövahend" umbes paarkümmend aastat tagasi.
Üks pilt ütleb rohkem, kui ...


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne