Teema on suletud

Ikarus, osa 3

Sillu Kirjutas:[quote=SimmuJee]
Armatuurlaud ja rooliratas EI OLE MITTE MILLESTKI \"aretatud\" ,vaid sellised olidki varasematel kandilistel Ikarustel ,nii 250 ,255 kui ka 260 ja 280. 260 olid uste avamise ja sulgemise nupud sellisel juhul kahes järjestikuses horisontaalreas (3+3) armatuurlaua allosas. 280 ilmselt siis analoogiliselt 4+4 ,kuid seda pole ise näinud kuna sellise armatuurlaua ajal Tartus veel 280 ei olnud. Millal täpselt SimmuJee piltidel näha olev armatuurlaud uuematüübilisega asendati ,ma ei tea. Igatahes 80.-te alguses sõitsid Tartu linnaliinidel nii vanema kui ka uuema armatuurlauaga Ik 260-d. See ,et tegu veel vanatüübilise armatuurlauaga isendiga ,teeb SimmuJee piltidel nähaoleva bussi VÄGA väärtuslikuks ning seetõttu tuleks sellel kindlasti silm peal hoida. Ise pole sellise armatuurlauaga Ikarust enam aastaid kohanud. Sellise vanemat tüüpi armatuurlauaga pikamaa-Ikarusega ,ei mäleta kas oli 250 või 255 ,olen samuti oma teadliku elu jooksul vähemalt ühel korral sõitnud.
1977 kevadel muutus armatuurlaud 3-tasapinnaliseks. Siis tekkis ka paks plastrool ja uste nupud toodi üles kaldpinnale. Enne olid uste nupud all reas.

Kas siis kadus ka roolisamba ümbert plastmassist kate?Mul midagi nagu meenub.

Regardman Kirjutas:See on Värska Auto buss ning omanikude silmade alla ma parem ei satuks enam, need ei saa muffigi aru.

Kas see vana pikamaaikaruss? Milles see nende omanike troppus seisneb? Tahvad prügimäele viia või? Kui nad seda teevad, siis tuleks omaniku maja üles otsida ja selle lähistel korraldada pidurdamatud bussi peied, stripparite ja ohtra alkoholi ja laaberdavate rullnokkadega. Varaste hommikutundideni.

Kui veel 260 ja 280 armatuurlaua muutuste juurde tulla ,siis enam-vähem koos kandiliste uksenuppude tulekuga asendus ka armatuurlaua puiduimitatsioonist kate mustaga. Enam-vähem sellepärast ,et näiteks Tartu bussidest 638 ja 639 olid juba kandiliste nuppudega ,kuid veel vanatüübilise kattega. Ja nüüd tuleb meelde küll ,et osadel päris viimastel 260 ja 280 olid uksenupud kahe kõrvutiasetseva vertikaalrea asemel üksteise kohal asetsevates horisontaalridades ,ülemine rida siis avamise ja alumine sulgemise nupud.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee

Soobel Kirjutas:
Regardman Kirjutas:See on Värska Auto buss ning omanikude silmade alla ma parem ei satuks enam, need ei saa muffigi aru.

Kas see vana pikamaaikaruss? Milles see nende omanike troppus seisneb? Tahvad prügimäele viia või? Kui nad seda teevad, siis tuleks omaniku maja üles otsida ja selle lähistel korraldada pidurdamatud bussi peied, stripparite ja ohtra alkoholi ja laaberdavate rullnokkadega. Varaste hommikutundideni.
Omanikud ei oska bussi väärtust hinnata, pakkuvad 250 tonni jne... ja tihtipeale teevad töö nii täis peaga, et juhet neil pole.

Sillu Kirjutas:Kui veel 260 ja 280 armatuurlaua muutuste juurde tulla ,siis enam-vähem koos kandiliste uksenuppude tulekuga asendus ka armatuurlaua puiduimitatsioonist kate mustaga. Enam-vähem sellepärast ,et näiteks Tartu bussidest 638 ja 639 olid juba kandiliste nuppudega ,kuid veel vanatüübilise kattega. Ja nüüd tuleb meelde küll ,et osadel päris viimastel 260 ja 280 olid uksenupud kahe kõrvutiasetseva vertikaalrea asemel üksteise kohal asetsevates horisontaalridades ,ülemine rida siis avamise ja alumine sulgemise nupud.
70-ndatel oli sageli uste nupp roolisamba küljes. Võimalik, et ise pandud. Juht klõpsas midagi rooli alt ja uksed avanesid. Must armatuurlaud võis tulla 1985, kui salongi pruun seinamaterjal heleda vastu vahetati. Mustad pulgad ja uksekatted tulid 1983. Pruunid istmed vahetati tumepunasteks kevadel 1987 EAM seeria tulekuga.

Martin256 Kirjutas:70-ndatel oli sageli uste nupp roolisamba küljes. Võimalik, et ise pandud. Juht klõpsas midagi rooli alt ja uksed avanesid. Must armatuurlaud võis tulla 1985, kui salongi pruun seinamaterjal heleda vastu vahetati. Mustad pulgad ja uksekatted tulid 1983. Pruunid istmed vahetati tumepunasteks kevadel 1987 EAM seeria tulekuga.
Tartu bussidest saabusid 640-642 ,need siis 260 ,1984. aasta varakevadel ning need olid juba musta armatuurlauaga ;samuti ka sama ,1984. aasta suve alguses saadud Tartu esimesed 280 nr. 500 ,501 ja 503. Samadest bussidest alates \"muutusid\" ka torud mustaks. Salongi pruun siseviimistlus pidas tõesti veidi kauem vastu: Tartu bussidest olid minu mäletamist mööda esimesed valge seinakattega 646 (260) ja 506 (280) ;mõlemad saadi minu mäletamist mööda 1985 kevadel.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee

PETSS Kirjutas:Linna 260 ja 280 juhid ei viitsinud neid nuppe kõiki wajutada .Õismäe osadel bussidel oli siis wastavalt kas 2 või 3 ukse avanime wiidud ühe nupu alla.Esiukse awamine oli eraldi nupuga.Ega nad tollel ajal toda esiust heameelega ei awanud.
Mõnigatel olid jah ka nupp või siis tumbler kus uksi awada ja sulgeda sai.Tundus ,et isearetatud asjad.Mõni wend oli tipptunnil närvis ja helistas kõik aeg kella .Tagatipuks pani sul nina eest sul uksed kinni.

Kuidas nende valget värvi plastkatetega uste kohal oli? Kas alguses olid nad kõigil bussidel valged ja kui paljudel? 90ndate keskpaigast mäletan ainukesi säilinud valgeid ainult mõnel üksikul Tartu bussil, nr 18-l (Ik 260) oli tagumine \"paak\" hele, nr 23-l (Ik 280) aga eelviimane. Leidus ka \"musti\", mis lähemal kaemisel kunagi valged olid olnud.
Plastkatetes olid avariikraani juurde pääsemiseks avad, aga mingeid katteid ma neil küll meenutada ei suuda. Kas originaalis olid need üldse olemas?

martinmannik Kirjutas:Kuidas nende valget värvi plastkatetega uste kohal oli? Kas alguses olid nad kõigil bussidel valged ja kui paljudel? 90ndate keskpaigast mäletan ainukesi säilinud valgeid ainult mõnel üksikul Tartu bussil, nr 18-l (Ik 260) oli tagumine \"paak\" hele, nr 23-l (Ik 280) aga eelviimane. Leidus ka \"musti\", mis lähemal kaemisel kunagi valged olid olnud.
Plastkatetes olid avariikraani juurde pääsemiseks avad, aga mingeid katteid ma neil küll meenutada ei suuda. Kas originaalis olid need üldse olemas?
Plastkatted värviti üle juhtide algatusel, originaalis olid nad alati valged. Põhjus võis olla see, et plast määrdus kergelt. Millel esimesena värviti, ei mäleta. Peamiselt olid nad Tallinnas musta värvi, aga lõõtsal 2091 kollased ja rohelised juba aastal 1975, 1977 tuli palju punaseid, lisaks veel 2677 valged, 2410 sinised, 2001 kere värvi, kap.remonditutel sinakashallid. Kinnituskruvid olid alguses kollakad, 1975 augustist mustad. Avariikraani katted Tallinnas ei kadunud kuhugi.
Veel kabiinidest. Kuni 1977 märtsini olid kabiinid suure klaasiga, siis juhi selja tagune klaas muutus madalamaks. Must kabiin tuli 1983 sügisel

Ei usu, et värviti. Need, mis olid ikka mustad, olid seda juba tehasest saadik. Egas muidu poleks ka väljaspool Tallinnat katted mustad olnud. Olen näinud ühte poolekskukkunud plastkatet ja too oli ikka must mis must - nii seest kui väljast. Ka ei ole ma tähele pannud ühtegi valget kriimu.

Kapitaali bussidel olid paljudel ka sisemised torud uuesti üle värvitud.Need aga hakkasid suht kiiresti kooruma ja tehasewärv tuli välja.Külgmised suunatuled olid ka esimestel kollastel bussidel samasugused nagu 180 ntel.

Martin256 Kirjutas:1977 kevadel muutus armatuurlaud 3-tasapinnaliseks. Siis tekkis ka paks plastrool ja uste nupud toodi üles kaldpinnale. Enne olid uste nupud all reas.
Seejuures seda \"paksu plastrooli\" muudeti veidi 80.-te päris alguses: selle läbimõõt visuaalselt hinnates suurenes veidi ning keskosast kadus kiri \"Ikarus\" ;samuti muutus pisiasjades veidi rooliratta disain ,ehkki üldine kujundus jäi samaks. Ja kuna siin oli juttu ka istmetest ,siis: kõige viimased ,päris \"lõpu\"-eelsed 260 (Tartus 671 ning Viljandis 926) ja 280 olid uuetüübiliste ,kõrgema seljatoega ning veidi kõvemate istmetega.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee

martinmannik Kirjutas:Ei usu, et värviti. Need, mis olid ikka mustad, olid seda juba tehasest saadik. Egas muidu poleks ka väljaspool Tallinnat katted mustad olnud. Olen näinud ühte poolekskukkunud plastkatet ja too oli ikka must mis must - nii seest kui väljast. Ka ei ole ma tähele pannud ühtegi valget kriimu.
Mis olnud see olnud, midagi pole parata. Värvisid küll ise, peale vaheremonte tulid paljud nii välja. Ja paljudel hakkas ka värv kiirelt maha kooruma. 1983 tulid tehasest mustast plastist, neil oli ka pealispind faktuurne

Tallinnas mäletan,et kahel wiimasel sõitnud 180 olid juba sees 260/280 istmed.

Sillu Kirjutas:Armatuurlaud ja rooliratas EI OLE MITTE MILLESTKI \"aretatud\" ,vaid sellised olidki varasematel kandilistel Ikarustel ,nii 250 ,255 kui ka 260 ja 280.

Millal täpselt SimmuJee piltidel näha olev armatuurlaud uuematüübilisega asendati ,ma ei tea. Igatahes 80.-te alguses sõitsid Tartu linnaliinidel nii vanema kui ka uuema armatuurlauaga Ik 260-d. See ,et tegu veel vanatüübilise armatuurlauaga isendiga ,teeb SimmuJee piltidel nähaoleva bussi VÄGA väärtuslikuks ning seetõttu tuleks sellel kindlasti silm peal hoida. Ise pole sellise armatuurlauaga Ikarust enam aastaid kohanud. Sellise vanemat tüüpi armatuurlauaga pikamaa-Ikarusega ,ei mäleta kas oli 250 või 255 ,olen samuti oma teadliku elu jooksul vähemalt ühel korral sõitnud.
See Ikarus paistab tõesti üsna vana, seda on näha ka ukselingist. Kas tal tagumine uks ikka oli?
Pole siiski päris esimesest seeriast, algul oli küll samasugune armatuurlaud, kuid näidikud sellised nagu olid Ikarus 180-l. Ka oli algul ainult üks uks. Hiljem lisandus tagumine uks, siis tulid uued, nn. \"uputatud\" ukselingid. Hiljem sai algul esiuks ja siis ka tagauks ajami, aga see oli vist juba 80-ndate sees.

Kaþdy automobil se stane jednou veteranem, nebude-li dřive seðrotovan.

SimmuJee Kirjutas:Ühes kohas Põlvamaal:
http://pilt.ee/photo/31397/11713924/
http://pilt.ee/photo/31397/11713932/
Midagi ka EdR\'ile Smile . Aga kätte saada teda sealt on väga raske v.a. juhul kui *palju* pappi on.
Ma vaatan seda bussi välispilti ja esiplekk on sellel vist vahetatud,ka värvide erinevusest võib seda näha,peaks nagu punast värvi olema,see aga valge. Vanematel oli sellel esiplekil ka suurte tähtedega kiri IKARUS olemas,sellel plekil aga seda pole. Muidu oleks kohe taibanud et tegemist on vanat tüüpi 255-ga.

Vahetan käiku enne mootori piiraja sekkumist...

smolin Kirjutas:
Sillu Kirjutas:Armatuurlaud ja rooliratas EI OLE MITTE MILLESTKI \"aretatud\" ,vaid sellised olidki varasematel kandilistel Ikarustel ,nii 250 ,255 kui ka 260 ja 280.

Millal täpselt SimmuJee piltidel näha olev armatuurlaud uuematüübilisega asendati ,ma ei tea. Igatahes 80.-te alguses sõitsid Tartu linnaliinidel nii vanema kui ka uuema armatuurlauaga Ik 260-d. See ,et tegu veel vanatüübilise armatuurlauaga isendiga ,teeb SimmuJee piltidel nähaoleva bussi VÄGA väärtuslikuks ning seetõttu tuleks sellel kindlasti silm peal hoida. Ise pole sellise armatuurlauaga Ikarust enam aastaid kohanud. Sellise vanemat tüüpi armatuurlauaga pikamaa-Ikarusega ,ei mäleta kas oli 250 või 255 ,olen samuti oma teadliku elu jooksul vähemalt ühel korral sõitnud.
See Ikarus paistab tõesti üsna vana, seda on näha ka ukselingist. Kas tal tagumine uks ikka oli?
Pole siiski päris esimesest seeriast, algul oli küll samasugune armatuurlaud, kuid näidikud sellised nagu olid Ikarus 180-l. Ka oli algul ainult üks uks. Hiljem lisandus tagumine uks, siis tulid uued, nn. \"uputatud\" ukselingid. Hiljem sai algul esiuks ja siis ka tagauks ajami, aga see oli vist juba 80-ndate sees.
Esimene IK255 tuli 1973. aastal. Siis oli juba 2 ust. Muutus oli 1977 märtsis, mil värvid vahetusid puna-valgeks.

Kiri \"Ikarus\" esipaneelil oli jah kõige vanematel mistahes mudelinumbrit kandvatel kandilistel Ikarustel selline:

http://img66.imageshack.us/img66/3465/mr...s011rv.jpg ,

seejärel selline:

http://img66.imageshack.us/img66/9633/mr...s261qt.jpg

ning veel hiljem kadus selle alt \"joon\" ära.

PS. Esimesel pildil on läbi esiklaasi hästi näha ka vanematüübiline armatuurlaud.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee

Esimesed 255 olid minu teada alt punased ,ülalt walged.
Teema on suletud




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne