automoto.ee foorumid

Täisversioon: Vanad bussid, osa 3
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Lehti: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Üks PAZ ja üks TA ootavad oma saatust Tartu lähedal metallikokkuostus. Mõlematel alles ainult metalliosa, ehk kere ja raam, sisemus välja kistud (kummid veel küll all).
andres22 Kirjutas:PAZ 672M müügis:
http://www.auto24.ee/webcache_kasutatud/...24_ee.html

Rääkige mehed, kas seda bussi on keegi vaatamas ka käinud. Kelmi-onul on hirmus isu selle omanikuks saada, aga Hiiumaalt vähe kehva vaatama minna. Kiire aeg praegu pealegi. Kui, aga keegi oskab seisukorra kohta infot anda oleks tore. Omanik teadagi ei laida oma kaupa, ülemäära, aga ei kiida ka.
Näete siis,ajasite mul jälle were keema.Kui keegi oskaks aidata?
Petss: sedakorda oskan vaid äraspidiselt aidata, kahjuks. Mu oma tuttav turismitalupidaja sealtsamast Kanepi lähedalt, kellelt huvi pärast infot küsisin, väitis ennastki kohale minevat ja pakkumist tegevat. Tundub, et seda pilli alghinnaga küll kätte ei saa ja ei usu, et soovid tema rahakotiga võistlema hakata.
Denisovetsi lehele on nüüd tekkinud ka KAG-i lugu. Katsun seda kah sarnaselt PAG-ile ja Kubanile refereerida.

1920. aastal loodi tollases Leedu pealinnas Kaunases ettevõte "Amlitas" (siin kasutan KAG-i järglase UAB Autosabina kodukal olevat nimekuju). Tähendab see "Ameerika leedulaste aktsiaseltsi" ning tegevusala ettevõttel: autoremont ja kereehitus. Esimesed Fordi baasil bussid valmisidki seal 1924.

Iseseisva Leedu ajal tegutses Kaunases kaks suuremat bussiehitajat: Amlitas ja Kaunase omavalitsuse autobussiettevõtte garaaž  Kaunase eeslinnas Šančais. Tehastes valmistati kogu Leedu jaoks autobusse, peale Fordi ka nt MB, MANi ja Saureri alustel. NSVL okupatsioon ja Teine maailmasõda lõpetasid Kaunases ajutiselt bussitootmise.

Pärast Teise maailmasõja lõppu loodi Kaunases esmalt kaks autoremondiettevõtet: autoremonditehas nr. 3 "Amlitase" baasil ning Kaunase autobussikerede remonditöökoda bussiettevõtte garaaži baasil. Aastake hiljem reorganiseeriti senised kaks bussiehitajat üheks Kaunase Autoremonditehaseks (vene k. KARZ, leedu keeles KAG). Esialgu tegeldi autoremonditehases trofeesõidukite remondi ja veoautode baasil bussiasendajate ehitamisega (baasmasinad neil ZiS-5 ja Studebaker US-6 eeskätt). 1949 spetsialiseerus KAG veoautode GAZ-MM, ZiS-5 ning neil baseeruvate autobusside kapitaalremondile, samaaegselt alustati ka puit-metallkerega, ZiS-il baseeruvate autobusside L-1 tootmist. Toodeti seda mudelit kuni aastani 1952, mil Leedu NSV Ministrite Nõukogu otsusega spetsialiseerus KAG GAZ-veoautode kapremondile.

Samal aastal ehitati endisesse autokerede remonditöökotta uus tsehh, kus alustati väliselt GZA-651 meenutava puitkarkassiga autobussi KAG-1 tootmist. Tehase juht oli tookord V.Pupejka ja peakonstruktor V.Paulavičius. KAG-3, mille väljatöötamist juhtisid samad insenerid Pupejka ja Paulavičius, läks tootmisse 1956. Buss oli puitkarkassil vagunkerega, põhines GAZ-51A alusel ning mahutas 23+7 reisijat. Vähemalt Leedus olid KAG-3-d maarajoonide levinuimad autobussid, seda ka pikka aega pärast PAZ-652 seeriatootmise alustamist. 1950. aastate lõpus toodeti igal aastal ca 350 uut autobussi. Samuti tegeles tehas KAG-ide kapitaalremondiga, kus iga 4-5 aasta järel ehitati bussile uus kere.

1962. aastal kolis autobussitootmine senisest asukohast Šančaist Aleksotase eeslinna, kus seni oli tegutsenud Leedu põllumajandusministeeriumile allunud, GAZ-51-sid remontinud tehas. Enne seda, aastal 1959 konstrueeriti Pupejka juhtimisel ka täismetallkerega autobuss KAG-4, baasmudeliks sel samuti GAZ-51A. KAG-4 jäi aga katseeksemplariks, kuna samaaegselt jagas NSVL autotööstuse ministeerium ümber erinevate autoremonditehaste prioriteete. KAG-4 baasil oli konstrueeritud ka täismetallkerega furgoonauto KAG-41, kuid eriotstarbeliste furgoonide tootmine läks Baltimaades Tartu Autode Remondi Katsetehasele. Seetõttu jäi tootmisse ka vananenud KAG-3, mille välimust küll aja jooksul moderniseeriti kasutades KAG-4-le planeeritud elemente.

Koos PAZ- ja LAZ-busside osakaalu suurenemisega lõpetati ka KAG-3 tootmine (täpset aastat allikas ei anna).

1979 alustati KAG-is Ikarus-busside kapitaalremonti, kaks aastat hiljem hakati kogu Baltikumile remontima KamAZi mootoreid, 1987 ka muid agregaate. Samaaegselt bussidega valmistati ka UAZ-452 baasil katafalke.

Tehas lõpetas oma senisel kujul tegevuse jaanuaris 1993.

Ametlike andmete kohaselt tootis KAG oma elu jooksul ca 12000 autobussi ja eriautot.

Link Denisovetsi lehele: http://denisovets.narod.ru/remz/remzpage.../karz.html
Nädalavahetuse Lätis käies nägin Smiltene autokrossil renoveeritud ja sõitvat RAF bussi aastast 1959 (nii omanik väitis). Ma pole numeratsioonide osas väga kodus, aga siinset foorumit vaadates võis see olla siis RAF 251, kuigi... Omanik näitaa ka fotoalbumit renoveerimistöödest ja selle albumi peal oli kirjas hoopis RAF 9??. Oskab keegi seletada, või sain ma lihtsalt asjadest valesti aru.
Endal polnud fotoaparaati ligi, aga ka paljud eestlased klõpsisid seda bussi, loodetavasti jõuab mõni pilt ka netti ja küllap ma siis viitan.
Bussi omanik on Cesisest. Tema jutu järgi renoveeris ta masinat 4 aastat. Esimestel piltidel nägi buss väga kehvakene välja; muuhulgas ehitati talle täiesti uus puidust karkass. Stiilsed mehed olid igatahes, isegi Belomori pakk vedeles armatuurilSmile)
keskealinevanur2 Kirjutas:Nädalavahetuse Lätis käies nägin Smiltene autokrossil renoveeritud ja sõitvat RAF bussi aastast 1959 (nii omanik väitis). Ma pole numeratsioonide osas väga kodus, aga siinset foorumit vaadates võis see olla siis RAF 251, kuigi... Omanik näitaa ka fotoalbumit renoveerimistöödest ja selle albumi peal oli kirjas hoopis RAF 9??. Oskab keegi seletada, või sain ma lihtsalt asjadest valesti aru.
Endal polnud fotoaparaati ligi, aga ka paljud eestlased klõpsisid seda bussi, loodetavasti jõuab mõni pilt ka netti ja küllap ma siis viitan.
Bussi omanik on Cesisest. Tema jutu järgi renoveeris ta masinat 4 aastat. Esimestel piltidel nägi buss väga kehvakene välja; muuhulgas ehitati talle täiesti uus puidust karkass. Stiilsed mehed olid igatahes, isegi Belomori pakk vedeles armatuurilSmile)

Kapitaalitud RAF-251-d (kapremondiga tegeles miski Riia autoremonditehas) said minu teada tõesti indeksi RAF-975 või RAF-976. Info pärineb RCForumist ja kui miski hetke leian seal sobramiseks, ehk õnnestub ka lisateavet edastada.
Seda RAF-i näeb (natukene küll halva nurga alt) http://www.rally.ee/?a=a022&b=88649
http://www.melatlux.lv/index.php?cat=noma&bus=7
http://www.rcforum.ru/modules.php?name=F...start=1080

Kas see neil lehtedel olev valge/punane RAF-976 on sama isend, mis Smilteneski??
RCForumi lehel veel üks teine Lätimaal korrastatud RAF-976, samuti on teada üks rape Venemaal, mis nüüd Mosgortransi muuseumis.
Niipalju on veel selgeks saanud, et pärast seda, kui RAF lõpetas -251 tootmise (1958) läks tootmine Riia ART-sse nr.2, indeksiks siis RAF-975. 1960te lõpus hakati -975sid kapitaalima ja indeksiks sai RAF-976.
mrali Kirjutas:http://www.melatlux.lv/index.php?cat=noma&bus=7
http://www.rcforum.ru/modules.php?name=F...start=1080

Kas see neil lehtedel olev valge/punane RAF-976 on sama isend, mis Smilteneski??

Jah, seesama punane tegelane seal Smiltenes oligi. Väga võimalik, et need mehed tulevad sama bussiga 13. mai Tääksi krossile. Nad pidid maad kuulama, kas sellise aparaadiga üle piiri saab ja kui saab, siis lubasid sellega tulla.
See sinine RAF-976 nagu originaali lähedasem just suunatulede suhtes kui punane buss. Igatahes lahe ,et säänsed asjad alles.Kurb waid ,et mitte siinmail.
Läheb küll teemast veidi välja, aga lugege, GAZ-i friigid, kokku, mitme GAZ-i mudeli detaile on kasutatud bussi kõrval seisva krossiauto nr 8 kabiini juures. Smile Võidusõidu tehnilised tingimused, mis lubavad vaid GAZ-ilt pärinevaid plekke, on muide täidetudSmile
Avastasin laupäeval mööda Riia-Pihkva kiviteed sõites,et vähemasti üks vanema malli LAZ,katuse õhuvõtjaga ja ümara tagaotsaga on veel alles,isegi rohelised katuseaknad paistsid alles olevat.Nägin teda maanteelt,nii 200 m kauguselt.Tuleval kuul ,taas sinna sattudes ka üritan ka mõned pildid teha.
Flanagan
Mis on saanud endises Tarbusi (praegu GoBus) aianurgas seisnud Ikarustest ja Laz-idest, juba mitmendat kuud on see aianurk tühi?
Martti Kirjutas:Mis on saanud endises Tarbusi (praegu GoBus) aianurgas seisnud Ikarustest ja Laz-idest, juba mitmendat kuud on see aianurk tühi?

Teises aianurgas Wink
[Pilt: 02796892b3036.jpg]

See KaVZ on ehitatud mingisuguseks puhkeruumiks.
Hilinenud teade,aga reedel,4.mail,oli lõuna paiku üks PAZ buss Lasnamäe maksimarketi parklas parkimas. Seni,kui ma poes ära käisin,jõudis see minema sõita.
Huvitavad uksed on sellel,polegi volditavad,nagu tavaliselt!
Üks KaVZ nähtud täna Koidu linnasuunalise trollipeatuse taga. Vist endine TTTK oma. Ei jõudnud trolli aknast paremini kaeda.
EdR Kirjutas:Hilinenud teade,aga reedel,4.mail,oli lõuna paiku üks PAZ buss Lasnamäe maksimarketi parklas parkimas. Seni,kui ma poes ära käisin,jõudis see minema sõita.
Huvitavad uksed on sellel,polegi volditavad,nagu tavaliselt!

See pärit Harjumaalt. Paari kuu eest oli veel esimene uks voldik, siis sain ta pildile.
Lehti: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43