automoto.ee foorumid

Täisversioon: Abi puulõhkujaga
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Lehti: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
(18-06-2014, 22:06 PM)Qunts Kirjutas: [ -> ]...kas keegi ka müüb mõistliku hinnaga lõhutuid puid ???
no näiteks minu kandis on juppideks saetud pinnud tavaliselt kakskümmend raha ruumist ja värskest lepast pliidipuu kolmkümmend kolm raha samuti ruumi eest.
(19-06-2014, 00:10 AM)v6sa Kirjutas: [ -> ]Kõik küttepuu hinna üle vingujad võivad ju võtta ühendust mõne metsaomanikuga ja ise puud teha. Reeglina jutt muutub peale paari päeva metsas.Big Grin
Soovitavalt võiks puid teha ikka 30-40 ruumi ja Zubrikuga 50km kaugusele koju vedada. Siis (linna)kodanik näeb ka mis elu on! Big Grin
Basilio teab... Juba mitu aastat teab...Rolleyes
Nii suure kolvi puhul peab olema kiire töö jaoks mingi üüber jagaja mille hinnad algavad kuskil seal 500euro kanti. Pmkaubamaja jagajal on liiga väikesed surveühendused. Mul 50sele pumbale tuleb jagaja 80liitirse läbilaske võimega ja 3/4 tollise voolikuga, et ei hakkaks kuumutama. Nš100 pumba puhul oleks mõistlik kasutada jagajat kus surveühendused on 1tollised et tagada silindri kiire liikumine ja õli mitte kuumutamine. Kui osta odav jagaja, siis pole kasu suurest pumbast kui jagaja ei suuda seda õli kogust läbi lasta.
Mul on veel selline jagaja kus pole potensiaali hoidjat vahel ehk siis neutraal asendis käib õli jagajast ilma takistuseta otse läbi.
(19-06-2014, 21:34 PM)meli666 Kirjutas: [ -> ]Kuna mul tuleb vähemalt 30 tonnise surumisjõuga aparaat...
... Kolv mõõt küll jäi soovitust natuke väiksemaks-140mm.
... Silindri liikumine oli tiguaeglane. Peaks vist ikka 2-3 sekundiga 60-se ahjupaku lõhki ajama.
Päris karmilt paned, vana! Tahad et asi töötaks kiirelt nagu mõte ja arendaks hirmsat surumisjõudu ka veel. Siis läheb tõesti kalliks selle tegemine. Pole küll minu asi, aga kas plaanid apastraadiga raha tegema hakata? Soovid tunduvad igatahes ambitsioonikad! Smile
Ise oleksin rahul kui paku lõhki surumiseks ja tagasikäiguks kuluks alla 10s. Peenemad ja sirgemad pakud kavatsen niikuinii kirvega pooleks lüüa. Need mis paari-kolme laksuga pooleks ei lähe, lähevad kuhja masinat ootama. Kirve ja/või kiiluga tümitamine võtaks niikuinii rohkem aega kui kasvõi aeglase masinaga lõhkumine. Põrutatud käed ja õlad saab pealekauba. Mida masin ka võtma ei peaks, lähevad sae alla. Loodetavasti on neid vaid mõni üksik. Mõeldav on ka saega sellistele jutt peale tõmmata, lõheneb paremini.
Aga see on minu arusaamine praegu. Eks siis näeb kui lõhkuja tööle saan, võib olla hakkan ka teistmoodi arvama. Wink
NS -100 pump nõuab ka vähemalt 20kw mootorit.
Tsiteeriks siinkohal...iseennast, sellesama teema 5 leheküljel
http://www.youtube.com/watch?v=8jf7XxxCXbI

Hiiglasuur hüdrolõhkuja 140 mm silindriga on mul ka olemas, jõudu annab sellele UN053. Viimati leidis kasutust aastate eest, 60+ mõõdus keerdus kase lammutamisel.
Nüüd ootab lõhkumist 60+ cm tammetüvede virn.

Kõik väiksemad lõhub see hooratastega puuhobune.

Ehitamise lõbu on teine teema aga vajadust sellise hiigelmasina järele on tõeliselt vähe, iga päev normaalmõõdus puid sellega hirmutada ei ole mingit mõtet.

Kolmandaks masinaks miks mitte. Voolikud minu omal "belorussi" mõõdus üleminekuga ühendatud UN tõstuki kopa silindri "DT75" traktori hüdrovoolikute jämedusse liini. Tõstuki enda jagajat peab kabiinis istuv "operaator" sangutama. Nii vähe, kui vaja on olnud, saab hakkama.
(20-06-2014, 09:12 AM)pkmp Kirjutas: [ -> ]Nüüd ootab lõhkumist 60+ cm tammetüvede virn.
Mis tammetüved täpsemalt on? Pikkus? Kui on paari meetrised ehk saab diili teha?
(20-06-2014, 09:22 AM)autojuht Kirjutas: [ -> ]
(20-06-2014, 09:12 AM)pkmp Kirjutas: [ -> ]Nüüd ootab lõhkumist 60+ cm tammetüvede virn.
Mis tammetüved täpsemalt on? Pikkus? Kui on paari meetrised ehk saab diili teha?

Sellised sorteeritud ülejäägid, Hummulimaa
(19-06-2014, 21:34 PM)meli666 Kirjutas: [ -> ]
(18-06-2014, 23:47 PM)Basilio Kirjutas: [ -> ]Nimelt et pumpa tasub selle jaoks veel poest uuena osta, aga kui jagaja ka sealt seltsi tahab tulla, siis odavam oleks äkki valmis hiina puulõhkuja osta? Oled sa kokku löönud kõik materjalid, mis lõhkuja ehitamiseks vaja?

Kuna mul tuleb vähemalt 30 tonnise surumisjõuga aparaat, siis kallimaks jubinaks osutus silinder.
Üleüldse silindrid on päris hinnas. Otsisin siin jupimat aega 150mm kolvimõõduga isendit. Lääne koppade jms kasutatud isendite eest tahetakse vaata,et veel tuhat ja peale saada. Lõpuks leidsin T-130 jossi saha silindri. Kolv mõõt küll jäi soovitust natuke väiksemaks-140mm. Aga silinder oli vähemalt uus. Rahakott küll jäi paraku ikkagi 450.- võrra kergemaksSad.
Kui nüüd miskine NS -100 pump ja lääne jagaja veel juurde liita, siis kisub 1000.- juurde.
Mul muidu MTZ-82 taga 32-se pumba najal üks lõhkumisproov ära ka tehtud. Silindri liikumine oli tiguaeglane. Peaks vist ikka 2-3 sekundiga 60-se ahjupaku lõhki ajama.
Üks vanem pilt ka ehitatavast aparaadist. Nüüdseks asi juba omajagu edasi liikunud, aga uuemaid pilte pole teinud. Tuleb teine päris suur võrreldes mingi hiinlasega. All 200L vaat mõõtude võrdlemiseks.


Hiina oma on külapealt ka kunagi prooviks toodud. Ega ei saa öelda, et täisjama oleks. Aga töökiirus on küll selline, et paras tass kohvi juua, kui pakku lõhki pressib.

60+ paku lõhkumiseks 2-3 sekundiga peab tõeline Arnold Schwarzenegger olema, sest kui pole just hiigelsaagmasinat millelt pakk lõhkujale veereb peab see pakk kuidagi masina peale saama.

Minu oma raam on praktiliselt maapinnal aga 50 cm pika 60+ läbimõõduga paku raamile veeretamine on tõsine punnitamine.

Mitmeks ühekorraga niikuinii ei lõhu, selleks peab masin 200+ kw diisliga olema, seega peab ka poolikuid nihutama... mis omavad massi ja mahtu.

Seega kui masin liikuma lülitada on see oodatud puhkehetk kõva võimlemise vahel ja see aeg võib rahus pikem olla.

Normaalmõõdus puid ei ole mõtet sellise masinaga hirmutada, need jäägu vastava mõõduga väiksematele riistadele.
Jamate nende jämedate silindrite ja madalate rõhkudega. Kõik läheb suureks kätte ära. Leidke 180-200 atise töösurvega pump, siis on jagaja pisike, voolikud peened, silinder peen ja kiirem jne. Ja jõuab üksi kuuri alla vedada. Võhmas ksf maisalup`i kahepumbaline lahendus minu nägemuses praegu parim. Pealetõstjaks vana Arnold Sw. hakkab hädiseks jääma, vast Klitško`d tasub veel appi vaadata.
Minu lõhkujal ongi selle pärast 2astmeline pump- peened lõhub kiiresti (50liitrit/min silindri edasitagasi käik 5-6sek surve 40 kuni 90atm reguleeritav) ja jämedate pakkude puhul on jõud taga(pumba tootlikus 16liitrit minutis ja pump on võimeline välja lööma kuni 310atm) Ringi ajavat mootorit pole ka nii suurt vaja.
Silindri jämedus 90mm pealt, kolb siis 80mm ja sellest minu jaoks maailm, vajadusel saab tera alla lasta ja pooleks lükata paku mitte neljaks. Kui tavalised poe lõhkujad 5-6tonni siis minu iseehitis 210atm juures peaks arendama lõhkumisjõudu 12tonni.
(20-06-2014, 19:51 PM)meli666 Kirjutas: [ -> ]
(20-06-2014, 08:19 AM)Basilio Kirjutas: [ -> ]Peenemad ja sirgemad pakud kavatsen niikuinii kirvega pooleks lüüa. Need mis paari-kolme laksuga pooleks ei lähe, lähevad kuhja masinat ootama.
Vaat siit tekstist tulebki välja ainult kiiluga pooleks hüdrolõhkuja mõtetus.
Kui aga panna 6-ks või 8-ks tera, siis ei tee see "tavasilinder" jällegi midagi. Olgu või 250 Bar see pumbarõhk.
No ei tea kas pooleks lõhkuja päris 100% mõttetu on. Oleneb muidugi jah, millega võrrelda. Mina olen sunnitud võrdlema kirve, kiilu ja kuvaldaga. Neid asju on saanud pruukida küllaga. Kavas on masinale teha ka neljaks lõhkuv kiil.
Restiga lõhkuja on kõva sõna küll, ei ütle paha midagi. Kui pappi on, miks mitte. Võiks siis mõelda juba terve halumasina(wood processor) ehitamise peale, kui pikemaid puid palju peeneks teha. Mina pean piirduma sellisega, mida ehitan. Tsiteerides kodumaist animaklassikat: "Olud on sellised!"
Küsiks veel sportlikust huvist, mis wägi seda monstrumlõhkujat ringi ajama hakkab?
Eespool mainiti ka juba hea tehniline lahendus ära, kaheastmeline pump, mis lubab kasutada lahjemat mootorit. Minu teada on ka 7t hiinakal juba kaheastmeline lõhkumine peal. Kui puu vastu hakkab, lükkad kangi lõpuni ja siis saad maksimumrõhu.
Kindlasti ootan huviga kommentaare ja pilte.
ega kellegil sellist pumba komplekti pole vaja?
ühes otsas 67 ja teises otsas on 32Y nimeline pump

[Pilt: DSC01921.JPG]

[Pilt: DSC01917.JPG]
(20-06-2014, 22:16 PM)MeelisV Kirjutas: [ -> ]ega kellegil sellist pumba komplekti pole vaja?
ühes otsas 67 ja teises otsas on 32Y nimeline pump

[Pilt: DSC01921.JPG]

[Pilt: DSC01917.JPG]

Kas seal on miskine kiirust muutev reduktor vahel? Mis on sel juhul ülekandesuhe ja kas muudab ka pöörlemissuunda? Gabariidid?
(22-06-2014, 00:32 AM)kolentin Kirjutas: [ -> ]Kas seal on miskine kiirust muutev reduktor vahel? Mis on sel juhul ülekandesuhe ja kas muudab ka pöörlemissuunda? Gabariidid?

reduktor on seal sees küll
aga mis kiirusega pöörleb üks ja/või teine võll ja ratas ma ei tea
pärineb see jurakas väidetavalt gaz tüüpi autotõstuki küljest

gabariiti ei oska kohe öelda kuna asi asub eemal ja pilt on varem tehtud
aga ehk saab siit miskit aimu kui võrralda 32-se pumbaga mis on esiplaanil.

[Pilt: DSC01918.JPG]
Huvitav, kas 32'se pumba all on vända koht või? Kui nii, siis miks ta seal on?
see reduktor on pärit ehk mootori eest, gardaan kinnitus otse mootori väntvõllile ja sealt sai ehk käima vändata mootorit?
olevat olnud jah 5T autotõstuki pumbajaam asukohaga mootori otsas
ehk otse mootori vändast sai pöörded ja see väntamise koht asendab seda mida kardaan siis ära võttis.
(20-06-2014, 19:51 PM)meli666 Kirjutas: [ -> ]
(20-06-2014, 08:19 AM)Basilio Kirjutas: [ -> ]Peenemad ja sirgemad pakud kavatsen niikuinii kirvega pooleks lüüa. Need mis paari-kolme laksuga pooleks ei lähe, lähevad kuhja masinat ootama.

Vaat siit tekstist tulebki välja ainult kiiluga pooleks hüdrolõhkuja mõtetus.
Kui aga panna 6-ks või 8-ks tera, siis ei tee see "tavasilinder" jällegi midagi. Olgu või 250 Bar see pumbarõhk.
On endalgi nähtud ja kogetud neid igasugu samsdelano tavalõhkuijaid.
Seepärast ongi ambitsioon natuke võimsam masin ehitada.
Ideaalis võiks olla nagu friikartulilõikur:
http://www.youtube.com/watch?v=QII-hubgffI
See masin arendab ka 35T surumisjõudu. Kindlasti tuleb ka minu masinale taoline pakutõstja. Kes siin eespool pakkude punnimisest rääkis, võtku ka sellest snitti.
Arusaadav, et sellise resti puhul 40+ keerdu kasvanud oksliku paku puhul jääb ilmselgelt jõudu väheks ilmselt.
Kuna mul ka suurest jaost soomets, siis ongi enamus pakke keerdus ja väga vintsked lõhki minema. Eks see rohkem nüüd proovimise teema ole. Ilmselt siiski üle 6-ks tera välja ei mängi.
Jagajaks olen plaaninud selle osta: http://www.pmkaubamaja.ee/index.php?page...20&lang=et
Kolm sektsiooni siis sellepärast: lõhkuja silinder, pakutõstja silinder ja lõhkuja tera üles alla silinder.
Pumpa vist sajast ei panegi. Piisab ilmselt viiekümnesestki. Sest kui pakku lõhki surub, siis samal ajal paras uus pakk otsida.
Aga masin tuleb ikka ainult koduseks tarbeks. Aga ajavõitu peaks omajagu tulema, kas pakk ühe töökäiguga valmis või siis sipsib silindriga edasi tagasi mitmeid kordi.
Eks näis. Kui asi valmis, kajastan ka siin teemas tulemusi kindlasti.

Jõudu ehitama aga juhiks mõnele asjaolule kavandamise käigus tähelepanu:

Pakkude punnimisest: pealetõstja on hea aga kuidas saab pakk pealetõstja "haardeulatusse"? 60+ tüve tükeldad koha peal ära ja edasi? Hea kui kuidagimoodi veeretada jaksab.
Lahendus? Kui on metsatõstuk, millega pakke raamile tõsta aga siis pole ka tõsteraami vaja (mina teen nii). Kui ei ole, siis peab lõhkuja olema suht lihtsalt liigutatav või suisa iseliikuv oma käiguga (minu teine, "normaalmõõdus" puude lõhkuja on iseliikuv)

60+ pakk ühe töökäiguga 6 ja 10 kw ? Kindlasti mitte.
Mis saab siis kui masinal jõud otsas ja paku tükid restis kinni?
Siit tuleb kiiluga pooleks "mõttekus" :-)

3 sektsiooniga 120 liitrine jagaja?
Lõhkuva silindri suure hüdrosüsteemiga juhtida väikest "resti" liigutavat silindrit? Ehk on mõistlik kaks eraldi hüdrosüsteemi ?
Kui "pumpa sajast ei pane" ei ole ka 120 l jagajal mõtet.

60+ pakkudel rõhku sõnale "ajavõit" ma ei paneks, pigem stiilis "saaks need raiped kuidagimoodi jalust ära" sest veelkord: selline oversize splitter on hea kollektsioonis 3 masinaks, millega "tavapuid" ei lõhuta. Seega tuled ja viled, ehk mitmeks korraga lõhkumine, pealetõstjad ja mahaveeretajad oleks liigne luksus.

Aga ehitamise rõõmu ma tean, vahest tuleb pähe mõte ehitada ka mõni eriti imelik aparaat.
(25-06-2014, 11:19 AM)pkmp Kirjutas: [ -> ]Pakkude punnimisest: pealetõstja on hea aga kuidas saab pakk pealetõstja "haardeulatusse"? 60+ tüve tükeldad koha peal ära ja edasi? Hea kui kuidagimoodi veeretada jaksab.
Lahendus? Kui on metsatõstuk, millega pakke raamile tõsta aga siis pole ka tõsteraami vaja (mina teen nii). Kui ei ole, siis peab lõhkuja olema suht lihtsalt liigutatav või suisa iseliikuv oma käiguga (minu teine, "normaalmõõdus" puude lõhkuja on iseliikuv)
Küsimus on vist rohkem herr uurmaakrile, aga piuksatan ise ka oma mõttepoja siia vahele. Sain enda massinavärgi juba niikaugele, et lõhkus mõned pakud. Selgus aga, et puuduva birkaga Brežnevi aegsel mootoril tundub pöördeid liiga palju olevat. Puusalt kõmmutaks et 2800 või 3000. Mediteerin praegu vahevõlli ja 1:2 ülekandega rihmarataste üle. Mootorike pealekauba nõrgavõitu, korralik jalakapakk tõmbas hinge kinni. Aeglustava ülekandega saab ehk mõlemad kärbsed ühe hoobiga ära lüüa.
Mõte liigub seda rada pidi, et rihmaseibi olemasolul saaks välitingimustes kasutada jõuallikana ka motoblokki. Sellel ju üks rihmaseib vaba. Niikuinii tuleb motoblokk koos käruga varsti maale kaasa võtta, et kohapeal riita laotud pakud tee äärde vedada. Igasugune väljaveotehnika nimelt puudub...Rolleyes Lõhkujale pakkus sõber veeretamiseks esiveolise auto tagasilda. See lõhkuja-raip on vidinate külgepookimise järel nii raskeks juba muutunud, et tõstsin jaanilaupäeval sellega oma selja ära. Siiamaani liigun ringi nagu sõjainvaliid. Rattad on lõhkujale juba hädavajalikud.
Kogu minu segase jutu mõte oleks siis, et lõhkuja võiks olla mingi iseliikuva jõuvankri järel veetav ja vajadusel lisaks elektrimootorile ka sisepõleka pealt käitatav. Saaks metsas need selgarebestavad pakud ntx neljaks teha. Kodus võib juba elektri väega kasvõi hambaorkideks ajada.
Kes need siin kõik kaebasid, et muruka mootor üle ja panna pole kuhugi? Pisema lõhkuja jaoks peaks nelja-hepasest mootorist jätkuma. Kui mitte muidu, siis piisava ülekande korral ikka.
Lehti: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34