automoto.ee foorumid

Täisversioon: vana jalgrattalamp
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
leitsin ühe pommaegse ratta kus oli küljes selline lamp(härkel) mis aastast võib pärineda?
http://nagi.ee/photos/ifff/9199085/
Mul on endalgi selline lamp, küll aga natukene kehvamas seisus ning mõngiad pisemad jupid puudu. Pärineb ehk 40-50'ndatest..

Kevin.
Sellised garbiidilambid olid kasutusel 20-ndatel, võibolla ka veidi hiljem veel, Valdo ütleb kohe täpsemalt. Aga jah, nooremate kolleegide jaoks on ka 50-ndad mingi hämar kauge minevik!

Tervitustega Veteran.
[quote=Veteran]
Sellised garbiidilambid olid kasutusel 20-ndatel, võibolla ka veidi hiljem veel, Valdo ütleb kohe täpsemalt. Aga jah, nooremate kolleegide jaoks on ka 50-ndad mingi hämar kauge minevik!

Härrased, 99% kaubast alates aastast 45 oli MADE IN USSR (see 1 % siis USA (lendliisi) kraam), ehk siis see lamp ikka enne 40-ndaid. Ise pakun, et kuna tundub et ees on mitte lääts vaid sileklaas on lamp kuskil 20 30 algus vast ehk. Endalgi üks garbiidilamp läätsklaasiga, puudu vaid garbiidi düüs. Düüs ise kõigeolilisem osa, alt metallist ja pealt keramika (põleti osa). Kui kellegil düüs (põleti) olemas oleks huvitatud.
Nimetet lamp pärineb 95% tõenäosusega 1930ndate algusest või keskelt. Oman kahe täpselt samamsuguse lambi jäänuseid.
Valdo ilmselt on selle teemaga tõesti rohkem kursis. Siin foorumiski on ta koos mõne teise mehega karbiidilambi tööpõhimõtet selgitanud. Koolivend Villisele täpsustuseks lisaks, et kas lääts või tavaline klaas (enamusel juhtudel ikkagi kumerWink) - see oli lihtsalt komplekteerimise küsimus, deteerida selle alusel ilmselt ei saa. Põleteid oli ka täismetallist, ühe kui ka kahe düüsiga. Keraamilisi põleteid müüs hiljaaegu laatadel üks tuntud vanavarakaubitseja, oli tal saadud kusagilt karbitäis neid.
Kasutati karbiidilaternat ka enne 20-ndaid ja meie mail ka kuni kultuuritoojate tulekuni ja ka hiljemgi veel. Aga eks suurema leviku said need (nagu ka jalgrattad) tõesti 20-ndail, siis kui rahval juba hakkas natuke vara ja võimalusi tekkima. Kuna neid on säilunud üksjagu ja mälestusi ärakadunud/visatud lampidest veelgi rohkem, siis tundub, et neid oli kasutusel ikka üksjagu. 30-ndate teisel poolel hakkasid rohkem kasutusele tulema dünamolambid.

Aga küsimus teemaalgatajale - mis jalgrattaga oli lanbi küljes tegu ? Ei usu ka , et lambile oli kirjutatud "härkel" , lisaks julgen arvata, et "leidsin" ja "aegse" kirjutatakse üldiselt nii , nagu mina siin teginWink. Selgituseks - kirjutasin lihtsalt igavusest ja jutt ei pruugi olla 100 % tõde.Toungue
tegu oli tavalise nõuka aegse jalgrattaga kus oli see lamp külge poogitud,kinnitus oli ise tehtud.
ei hakanud uut teemat tegema ...
täna garaazhi koristuse käigus jäid sellised asjad näppu ... esimene mingi vana dünamo aga ehk saab lambi kohta rohkem infi ...

http://fotoalbum.ee/photos/xander4/sets/676231
xander4 Kirjutas:ei hakanud uut teemat tegema ...
täna garaazhi koristuse käigus jäid sellised asjad näppu ... esimene mingi vana dünamo aga ehk saab lambi kohta rohkem infi ...

http://fotoalbum.ee/photos/xander4/sets/676231

Radsonne'i dünamo 1930ndate teise poole tüüpiline ese.

Columbia karbiidlamp tõen. 1920ndate keskpaigast või teisest poolest. Kahjuks on lambist puudu alumine osa, karbiidianum (veeanum on olemas). Ma pean oma koliladudes tuhnima, mul on karvane tunne, et mul võib just Columbia lambi rape hävinud laternaosaga olemas olla, kus karbiidianum terve on...