automoto.ee foorumid

Täisversioon: Kas ostaksid endale elektriauto?
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Hobune o ntõesti väga hea võrdlus!
Esiteks sai hobusele tõeliseks konkurendiks lõplikult jämedalt 20 aastat tagasi ATV "leiutamine". Kuid siiski on ikkagi veel palju-palju valdkondi ja paikasid maapeal, kus hobust ei asenda miski. Ahjah, koera/põdra(rakendit) ka mitte.

Just nädalajagu tagasi rääkis üks Talveralli naissoost Kohtunik oma aasta/kahe taguse loo. Ostsid siis oma vana (oli äkki 27 aastat vana) tööhobuse kõrvale T-25'e, et vanakese vaeva vähendada. Et las diisel teeb tööd. Teeb jah ja kiiremini kündmist/külvamist jne aga siis oli aeg sügisesest metsast puud välja tuua. Siiani on seda selles talus aastakümneid kui mitte aastasadu tehtud muidugi hobusega aga nüüd mindi traktoriga - seegi ju auto üks versioone. Lõpptulemus: mingi koju, toodi vana hobune ja see tõmbas sealt metsast välja nii traktori kui käru puudega. Nüüd käiakse ikka metsas edasi hobusega, sest traktor lihtsalt lõhub kogu metsa ära!

Just sedasorti paigad + tohutute vahemaadega inimtühjad alad ning MÄED: seal pole autole ega sisepõlemismootorile kohta. Jah, ATV ja eriti selle ujuv derivaat ARGO-laadne on võimeline hobust liikumisvahendina asendama aga sel pole grammikesti veojõudu. Sama ka mootorkelguga. Loomal on "looma jõud" aga ka Looduse poolt "projekteeritud" olematu jalajälg. Seda nii otseses kui kaudses mõttes. Ja ka siis tuleb lõpuks ette piir, kuskohast edasi läheb vaid ja ainult loom ja mistahes autoga pole sel mitte midagi teha. On ka inimene loom ja peale vetesügavuste suudame me minna "omal jalal" absoluutselt kõikjale.

Üldiselt kuuldused hobuse ja sisepõlemismootori peatsest surmast on tugevalt liialdatud Wink
(09-02-2013, 16:59 PM)Jahimees Kirjutas: [ -> ]Peaaegu alati pean ma elektriautode teemade kohta lugedes tõdema, et selle promomisega unustatakse ära kaine mõistus ja hakatakse millegipärast suure suuga hurjutama teisi ja kiitma ennast. Tähti kasutades võib kirja panna kõiksugu erinäiteid, kuid imelik on just see, et inimesed ei taha (või unustavad) vaadata asju laiemalt, ikka vaid oma nurga alt.
Me elame süsteemis, kus kõigel on hind, niisamuti on hind elektril. Praegu on see võrreldes vedelkütustega justkui odav, kuid kas tõesti leidub inimesi, kes arvavad, et kui ühel päeval keegi leiutab mobiiliaku, mis salvestab endasse paagitäie vedelkütusega võrdväärselt energiat ja kõik inimesed tormavad elektriautosid ostma, et siis jääb elektri hind odavaks? Inimkonnal on juba praegu elektrienergia tootmisega raskusi, mõelege, mis juhtub nõudluse radikaalse tõusu korral.
Ja et ennetada „panen oma aeda tuuliku“ stiilis vastulauseid, siis proovige aru saada, et ühiskond on üles ehitanud süsteemi, mis vajab toimimiseks maksudest tulenevat raha. Kui seda ei saa vedelkütuse aktsiisist, siis saab seda kusagilt mujalt. Ehk siis sotsiaalse elukorralduse samasuguseks jätkumiseks (lasteaiad, korrakaitse, haiglad, kultuur, teed...) peab kusagilt kellegi taskust ikkagi raha tulema ja meie riigi praeguses süsteemis saab see olla vaid lihtkodanik.
Et inimeste igapäevaelu muutuks märkimisväärselt odavamaks tuleb kõigepealt läbi suruda radikaalne üldelukorralduse muudatus. Selle ülemaailme juhtumine on aga inimahnuse tõttu üsnagi välistatud...

Mis puudutab seda kaerasööjate ajastul olnud pessimismi sisepõlemismootoritega liikurite kohta, siis tegelikkuses olid iseliikuvate vankrite algusaegadel olemas proua Daimleri laadsed inimesed ka elektriautode osakonnas. Arengulisi edusamme tehti mõlemal poolel, kuid siis ühel poolel see areng paraku peatus. Tänapäeva sisepõlemismootoriga autode esiisad näitasid oma potensiaali, ning mitte ainult ei võtnud üle kaerasööjate rolli, vaid ületasid nende suutlikkust/kasutusmugavust üsna vähese aja möödudes. Elektriautodel on olnud palju aega oma potensiaali näitamiseks, kuid praegu tuleb siiski tõdeda, et reaalses elus omatakse oma eduka venna ees veel liiga vähe eeliseid ja seepärast võiks natukene vastu võtta ka kriitikat, sest sajandiga võiks ikka ka tulemust olla!

Ma ei ole elektritranspordi vastane. Rongide näol on olemas väga hea näide elektri kasutamisest transpordis, kuid see ongi näide, mille toomisel ei tohi ära unustada, et kõik lahendused ei pea töötama ja sobima igale poole. Seda tuleb ka kõige tulisematel pooldajatel endale mõnikord tunnistada. Mõelge kasvõi alalsivoolu ja vahelduvoolu peale - mõlemal on oma plussid, miinused ja kasutusvaldkonnad.

Ma ei taha asjatult kärpida elektriinimeste visiooni ja tiibu, kuid olge oma elus ja sõnavõttudes ka realistlikud.

Eks need asjad loksuvad kindlasti lähitulevikus(5a) jooksul paika ning ilmselgelt läheb elektriga sõitmine kallimaks. Vahet pole kas elektri hind tõuseb kohutavalt või kaotatakse ära toetus auto ostmiseks. Kokkuvõtteks on soodsam sõita uue 16K-20K maksva diisliga kui 40K maksva elektriautoga . 20K hinnavahet siis ei sõida enam tasa. Tavainimese jaoks pole tähtsust kas raha läheb kütusele või liisingule.

Ja hetkel inimesed ei näe kaudseid kulusid mis hakkavad tulevikus olema. Võetakse puhtalt elektri hind ning siis arvestatakse ümber see,et mitu eurot 100KMi peale läheb. Kui ma tahan aastas ikka 4-5 korda käia Lõuna Eestis siis ma peaksin vähemalt 2-3 korda tee peal laadima või kasutama muid alternatiive: buss,fosiilkütuse auto,mingisugune kiirlaadimis jaam,akuvahetus jaam ja mis jällegi omakorda tekitavad kaudseid kulusid.
Tallinnast Koidula piiripunktini on umbes 300kmi kui otse sõita.

+ Teine suur kaudne kulu on see kui KÕIK tarbijad hakkavad kodudes autosid laadima siis elektri võrk ei kannata ju seda välja. Seda tuleb uuendada ja kaudselt maksame selle ka kinni.

+Kiir laadimis jaamad võivad ka lisaks elektri kulule hakata teenustasu küsima.

+Aeg maksab ka midagi ning asjade planeerimine. Elektri auto ei paku täieliku vabadust ning kuigi ma võin temaga 75% sõitudest teha peaksin hoidma peres ka ühte tavaautot. Maksan siis 2 auto eest. 2 kindlustust,ülevaatust,hooldust jne . Jällegi lisa kulu.

+Hetkel pole veel selged elektriautode kulud pikemas plaanis kuna autod on vähelevinud ning usun,et väga helgelt lükatakse asju garantii alla. Pole hea avastada 3 aasta pärast ,et nüüd on see ja too elektroonika vidin läbi ning palun mitu tuhat eurot maksta Smile Elektri autode poputamine käib kuna see on uus suund ja see on vaja turule tuua. Lõpuks peab autotootja ja omad kasumid kuidagi kätte saama.

---

Natukene teisest kuid ka mõneti lähedasest teemast. Nimelt hakkasin ka e-sigaretti tarbima.Olin 5a suitsumees ning nüüd juba kuu aega puhas olnud ja tavasuitsu ei taha ka.

Siiamaani on nikotiiniga vedelikku lubatud müüa eraisikute vahel ja aktsiisi pole. Nüüd kui e-sigaret on levima hakanud tahetakse kas nikotiiniga vedelik päris ära keelata või maksutada. Eri riikides on erinevad mõtted seoses sellega.

Teiselt pool tavasuitse mis on väga tervise kahjulikud ei keelata ära kuna nende pealt ju mõnus aktsiis jookseb.

Ja riikide jaoks on kõige parem inimene kes maksab töötasu pealt makse,maksab aktsiisi,maksab käibemaksu,riigilõive ja sureb juba ennem pensioni jõudmist ära Smile

Et jah kuna kütuseaktsiisist tulev summa läheb teede ehitusse siis see raha korjatakse kokku kasvõi automaksu näol mida saab ka elektri autode omanike käest korjata .

Ja jällegi. Bensiini hind ilma maksude ja aktsiisita tuleks umbes 60-65 senti! Selle sees on kütuse omahind ja tanklate kasum.

Ühesõnaga praegu maksame otseselt bensiini eest teatava summa ära,et saame autoga sõita. Tulevikus maksame võib olla isegi suurema summa kaudsemalt ära .
Gravity toob välja huvitava aspekti - kütuseaktsiis hoiab teed ühes tükis ja läbitavad. Elektriautode puhul ei maksta (otseselt) kütuseaktsiisi - seega on alternatiivenergial (mis ei pruugi elektriga piirduda) kulgevate sõidukite kas otsene või kaudne maksustamine nende levides veel ees.

vahepeal kaldus teema aga rohelise energia poole. Viitan igaks-petteks, et tuuleenergia seda ei ole: teadupärast on asjade hind korrelatsioonis nende tootmiseks kulunud energiaga (...ja elektriauto on kallis...). Suured (MW-diapasoon) tuulikud on soodsaimad - aga needki ei too püstipanekuraha + tagasihoidlikku ühekohalist aastast marginaali oma (tootja poolt lubatava) eluea jooksul toodetava energiaga tagasi. Selle äri aluseks on esimese 12a jooksul makstav taastuvenergiatoetus, mis on elektrienergia hinnast natuke suurem.
EI .EI. EI ja 1000 X EI OSTAKS! Sellel mitsul peab olema teine auto sabas kes veaks sõiduks vajalikku lisavarustust.Lisaks lambanahkadele ,viltidele jne peab olema ka labidas ja lükkamisetiim ,et liikuma saaks.Meie "hooldatud" majade ees ja teeäärtes kus lumi läheb pehmeks ei saa selle p...dikuga ei tagasi ei edasi.Saaks sest saastast lahti enne kui autokasutaja päris sandiks jääb!
(07-03-2013, 11:26 AM)jurka Kirjutas: [ -> ]...
lükkamisetiim ,et liikuma saaks.Meie "hooldatud" majade ees ja teeäärtes kus lumi läheb pehmeks ei saa selle p...dikuga ei tagasi ei edasi.
...

Loll jutt suhu tagasi!Toungue Võrdse rehvi ja õigete võtetega ronib, kui loom. Raskus on ju vedavail rattail.Cool
Aga paraku ei ole kumbagi elektriautode puhul kuigi tihti näha.

Lolli järjekindlusega kaevab iga auto sisse. Ka maasturi, lihtsalt aega läheb kauem.Toungue

Labidas on aga meie oludes vältimatu ettevaatusabinõu igal autol, mitte ainult elektriautol.
(07-03-2013, 11:33 AM)v6sa Kirjutas: [ -> ]
(07-03-2013, 11:26 AM)jurka Kirjutas: [ -> ]...
lükkamisetiim ,et liikuma saaks.Meie "hooldatud" majade ees ja teeäärtes kus lumi läheb pehmeks ei saa selle p...dikuga ei tagasi ei edasi.
...

Loll jutt suhu tagasi!Toungue Võrdse rehvi ja õigete võtetega ronib, kui loom. Raskus on ju vedavail rattail.Cool
Aga paraku ei ole kumbagi elektriautode puhul kuigi tihti näha.

Lolli järjekindlusega kaevab iga auto sisse. Ka maasturi, lihtsalt aega läheb kauem.Toungue

Labidas on aga meie oludes vältimatu ettevaatusabinõu igal autol, mitte ainult elektriautol.

Loll on olla loll!Tagurpidi ei lähe see aparaat sittagi Kui esimene ratas on kerges lohus,või lumerant ratta taga,peksavad tagumised tühja ja kõik.
(07-03-2013, 18:51 PM)jurka Kirjutas: [ -> ]...
Tagurpidi ei lähe see aparaat sittagi Kui esimene ratas on kerges lohus,või lumerant ratta taga,peksavad tagumised tühja ja kõik.

Milline tagavedune see tagurpidi lumes ronib? Kõik jäävad hätta. Eriti siis, kui alla keerata odavaim saadaolev säästlamell ja gaasi kasutada lülitina. Nähtud neid juhmjuhte küll rehvi siristamas jääl.
All naast.Hilux kastikas liigub ka enam kui see "sõidu"auto.Kellele meeldib kellele mitte,miujaoks on ta Kõ.ts!
(07-03-2013, 19:43 PM)jurka Kirjutas: [ -> ]All naast.Hilux kastikas liigub ka enam kui see "sõidu"auto.Kellele meeldib kellele mitte,miujaoks on ta Kõ.ts!

Nuh, selles oleme sama meelt, et palju pahameelt tekitanud liikurid i-mevad... Eriti talvel.

Aga kui paneme sellelesamale hiiluksile alla säästulamellid, rooli keskmise sotsiaaltädi ja palume sõita tagavedusena siis... Ei liigu ka kuhugi. fekaal auto või?Toungue

Viisakas elektriauto korraliku varustusega on teine asi. Kahjuks kallis säärane...
Ma olen mõelnud, et nii kesk-pikas perspektiivis ehk nii umbes hiljemalt 5 aasta pärast on mul hetkel kasutuses olev väikekaubik ennast lõpuni ammendanud ja selle asemik saab päris kindlasti olema elektrimootoriga auto. Ausalt ütelda ma vaatsin juba see sügis päris pikalt seda Renault Kangoo baasil olevat elektrikat ja minu vajadusi tööautona rahuldaks see täielikult. Tegelen ehitustöödega ja kasutan kaubikut rohkem liikuva tööriista kuurina millega saab hommikul objektile sõita ja vahest nii poole tonni jagu materjale kaasa vedada. Reaalne päevane läbisõit tavaliselt vähem kui 40km. Minu kõhklused veel hetkel on see sama akude eluiga ja auto praegune hind aga ütleme nii, et ma usun teaduse võidukäiku lähimas tulevikus Smile
Ilmselt liigub see akude teema sinna super kondensaatorite poole ja siis ei tohiks enam eluiga ega hind muresid tekitada.
Ja mis puutub maksustamist siis küteaktsiisi asemel neile mingi maks ikka välja tuleb mõelda, millegi eest tuleb ju teid ehitada ning ma arvan, et see ei oleks õiglane kui see tuleks beebitoidu käibemaksust.
Mainiks ära, et kõigil mitsu elektriautodel on all sellise mõõduga rehvid millele korralikke talverattaid (rehve) eestis saada on pea võimatu (nüüd võib-olla juba on). Pandi alla neile sellised mida oli toona suuremas koguses saada. Wink Vaevalt, et keegi viitsib neile uusi korralikemaid rehve nüüd osta.

Teemasse kah: Ise ei poolda kuna talvel ei ole võimalik läbida suuremaid vahemaid - Vägagi tihti tuleb neid puksiiriga notsuni toimetada.
Praegu räägitakse Top Gearis elektriautodest,tasub vaadata.
(16-03-2013, 23:09 PM)tak35744 Kirjutas: [ -> ]Praegu räägitakse Top Gearis elektriautodest,tasub vaadata.
Ei saa, samal ajal ETV-st Lilyhammer: maffiooso kolib Norrasse ja tema sõidab seal ka keset talve elektriautoga. Mingi meil mittelevinud tüüp, aknad on küll kogu aeg servast jääs, aga mitte häirivalt ja teele polegi jäänud kahes esimeses osas…
Norrakate endi TH!NK

[Pilt: 759px-Think_City_2007.jpg]
Kuulge, ma lugesin siin vanemaid kirjutisi ja need tekitasid minus küsimuse: mis tegusid te hr. G. Daimleri abikaasale kaela püüate määrida?
(18-03-2013, 11:26 AM)olevtoom Kirjutas: [ -> ]Kuulge, ma lugesin siin vanemaid kirjutisi ja need tekitasid minus küsimuse: mis tegusid te hr. G. Daimleri abikaasale kaela püüate määrida?
Lugu
Hee, paistab, et siin on proua Bertha Benzi suured teod hoopis proua Daimlerile omistatud.
Vähemalt esmapilgul ma küll proua Daimleri tegude hulgast midagi NII erakordset ei leidnud, kui proua Benzi ajalooline autosõit.
(11-02-2013, 23:09 PM)13piisab Kirjutas: [ -> ]Gravity toob välja huvitava aspekti - kütuseaktsiis hoiab teed ühes tükis ja läbitavad. Elektriautode puhul ei maksta (otseselt) kütuseaktsiisi - seega on alternatiivenergial (mis ei pruugi elektriga piirduda) kulgevate sõidukite kas otsene või kaudne maksustamine nende levides veel ees.

Mingid päevad tagasi kõlas jutt AK-s sellest, et eestis ei saa enam teemaksuta, sest ei ole raha teede remontimiseks.

Link: http://www.ap3.ee/Default.aspx?Publicati...6e5d850e27
(23-03-2013, 17:51 PM)karvik Kirjutas: [ -> ]
(11-02-2013, 23:09 PM)13piisab Kirjutas: [ -> ]Gravity toob välja huvitava aspekti - kütuseaktsiis hoiab teed ühes tükis ja läbitavad. Elektriautode puhul ei maksta (otseselt) kütuseaktsiisi - seega on alternatiivenergial (mis ei pruugi elektriga piirduda) kulgevate sõidukite kas otsene või kaudne maksustamine nende levides veel ees.

Mingid päevad tagasi kõlas jutt AK-s sellest, et eestis ei saa enam teemaksuta, sest ei ole raha teede remontimiseks.

Link: http://www.ap3.ee/Default.aspx?Publicati...6e5d850e27

Teemaks on oma olemuselt tunduvalt mõistlikum kui näiteks meil praegu rakendatav raskeveokimaks. Tingimusel, et raskeveokimaks kaotatakse, olen ma kahe käega teemaksu poolt.
Just sel põhjusel, et praegu maksavad ainult Eesti vedajad päris korralikku kopikat, kuid lõunapoolsete turusolkijate (LAT, LIT, POL ja ROM) arvelt ei laeku meile midagi. Eriti hull on lugu kallurite maailmas, kus lõunanaabrid vahepeal kohalike elu päris põrguks tegid. Raskeveokite teemaks tooks meile kõvasti tulu, sest need välisvedajad, kes meid külastavad, ei saa seda külastust nagunii vältida.

Sõiduautod on muidugi teine rida, aga nendele teemaksu kehtestamine oleks meie oludes ka jabur. mingisuguse 20km lõigu maksustamine ei annaks mitte midagi, sest infra- ja kontrollikulud sööks kogu saadava tulu ära.
(23-03-2013, 23:05 PM)zazik Kirjutas: [ -> ]Just sel põhjusel, et praegu maksavad ainult Eesti vedajad päris korralikku kopikat, kuid lõunapoolsete turusolkijate (LAT, LIT, POL ja ROM) arvelt ei laeku meile midagi. Eriti hull on lugu kallurite maailmas, kus lõunanaabrid vahepeal kohalike elu päris põrguks tegid. Raskeveokite teemaks tooks meile kõvasti tulu, sest need välisvedajad, kes meid külastavad, ei saa seda külastust nagunii vältida.
Kas Eesti vedajad lõunapool ei käi turgu solkimas? Või on sealne maksusüteem selline et iga vedaja maksab?