automoto.ee foorumid

Täisversioon: Arvuti toiteplokist akulaadija
Teile näidatakse hetkel lihtsustatud versiooni tekstist. Vaadake täisversiooni õiges formaadis.
Kas keegi on sellise asja ka ise valmis teinud...?

Mul on paar võimast lauaarvuti toitekat üle ja mõte liigub.
Tean, et neil tuleks pinget kuidagi tõsta (12V >> 14V), aga oma elektroonikateadmised pärinevad aastast "kilp ja mõõk"...Smile))

Erinevates garaažiides seisab autosid ning akud lähevad ju laadimata hukka.
Odavad poelaadijad ei kõlba kuhugi ning kallid hulgi osta pole väga otstarbekas.
(25-09-2015, 10:39 AM)stihl Kirjutas: [ -> ]...
Mul on paar võimast lauaarvuti toitekat üle ja mõte liigub.
...
Erinevates garaažiides seisab autosid ning akud lähevad ju laadimata hukka.
Odavad poelaadijad ei kõlba kuhugi ning kallid hulgi osta pole väga otstarbekas.

Miks odavad poelaadijad ei kõlba (kui jutt käib n.-ö. hoolduslaadimisest, mitte tühjakstõmmatud aku elustamisest)?

ATX toiteploki ümbertegemisest on juttu olnud, näiteks siin:
http://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?t=545406
Mõned mõtted vene foorumitest:
Esimene
Teine
Kolmas

[unistus] Oleks aega ja tahtmist ja viitsimist ja vajadust, prooviks ise ka. [/end unistus]
 Mina olen ehitanud AT toiteplokist(nagu näide nr3 wiki432)[need on 486 toitekad] ühe akulaadija. Midagi keerulist ei ole, kui saad aru mismoodi üldjoontes toiteplokk töötab. Mis ja kus on 5V ja 12V alaldi ja kuidas 5v -5v ning -12V ahel välja rookida. Juhtkivi TL494ja või KA7500 klemme tuleb ka lugeda osata Big Grin
KUi olevtoom'i antud lingis seda
http://www.pavouk.org/hw/atxps.png
skeemi lugeda oskad siis on lihtne kui ei siis pole mõtet (see skeem on esimeste ATX plokkide oma mis on väga sarnased vanade AT plokkidega)
  Ise tegine sellise variandi järgi:
[Pilt: zar_03.gif] http://www.samopal.su/node/1
Siin juttu ka, aga ise kahjuks venekeelest väga aru ei saa. Aga see skeemike tekitab lühisekaitse, + reguleerib pinge nagu vaja. Läheb see siis allesjäänud 12V alaldi otsa.


Kui tööle hakkab siis akusid saab ilusti laadida-selline laadija ei "mõtle" üldse mis tal järel on-annab 14V peale-niikaua kui lühise kaitse rakendub. Üldiselt pole pooltühjade akudega seda juhtunud. Järelvalveta pole ise seda jätta julenud, kuigi mõnikord on ununenud paariks päevaks laadima.
 
Tegin kunagi matkabussile arvuti toiteplokist akulaadija. Mul oli trafoga toitekas. Kerisin trafo sekundaarmähist senikaua, kui laadimise ajal voolud õigeks sain. Katsetasin veel täitsa tühja akuga, et põlema ei läheks ja mitmepäevast tsüklit, et üle ei laadiks. Lõpuks sain asja õigeks ja töötab siiani (6aastat).
Ilma koormuseta ei tasu voolu mõõta ja minu mäletamist mööda kerisin traati poolilt maha. Toitekas nägi välja selline, nagu eelneva postituse kolmas näide enne lõhkumist.
Üks pilt ka sealt teemast olemas.
http://forum.automoto.ee/showthread.php?...154&page=6
Läpaka toited on pisemad ja kõrgema pingega, annavad kuskil pool amprit. Kas nendest poleks lihtsam teha laadijat?
(25-09-2015, 19:44 PM)aavu Kirjutas: [ -> ]Läpaka toited on pisemad ja kõrgema pingega, annavad kuskil pool amprit. Kas nendest poleks lihtsam teha laadijat?

 Nii ja naa, ühe läpatsi 19V toiteka muutsin 16,5V liseks, poleks ka 14 probleem olnud. Ja saaks sellest kusagil 4 A.
Ning läpatsi adaptreid ei vedele niisama nagu arvuti toiteplokke.
Ei leia praegu seda õpetust üles aga vaja läks selleks hulka takisteid millest valida selline millega väljundpinge sobilikuks muutus. Lähedasim on see:
https://hackaday.io/project/3469-modifyi...wer-supply
 Ja OT mõttes tuleks kindlasti mõõta nagu siin, VÄLJA LÜLITATUD plokki millele antakse teisest toitekast vastav pinge peale. Väiksema pinge korral lihtsalt ei ole tollel otsitaval klemmikesel 2,5V vaid vähem.
(25-09-2015, 14:10 PM)Wiki432 Kirjutas: [ -> ]Mõned mõtted vene foorumitest:
Esimene
Teine
Kolmas

[unistus] Oleks aega ja tahtmist ja viitsimist ja vajadust, prooviks ise ka. [/end unistus]

Ma selle esimese venelase 5nda variandi peale täitsa hakkasin mõtlema.

Kift oleks veel, kui oleks

- mingi muu ilus korpus (neid suvalisi tühje kaste vist müüakse tänapäeval poes?) Ilusti värvida, ilus sang, kleepekad jne
- digivoltmeeter
- digiampermeeter
- paar LED-i
- väljundpinge sujuv reguleerimine 9 - 16V (seda vist ei saa päris)
- korralikud pehmed kaablid (auto võimu toitekaablid ntx) + ilusad klemmid

Aga sellest voolutugevusest ma ei saa hästi aru: parematel on u. 10A.
Kui mul on mänguarvuti toitekas, millel on suurelt peale kirjutatud 500W, siis peaks ju rohkem saama...?

Koolist nagu mäletaks, et 1W = 1Volt X 1 amper, ehk P = IU, ehk I = P/U ehk 500/12 = 41,66A
Või on neil kasutegur nii vilets ja ülejäänu läheb toa soojendamiseks?


P.S. olevtoom: miks ei kõlba? - miks käopojal ei meeldi mööda maad tokerdada, vaid ikka tahab puu otsa...Smile
(paar odavat olen ka prügikasti visanud - kel trahvo põlenud, kel mingi muu häda)
Pealegi: miks see nokitsemise rubriik siin üldse on? - Kõike saab ju poest tänapäeval.

P.S.2. Mul on üks teine veel, 400W-ne. Kas kahte paralleelselt ei anna ühte korpusse panna? Saaks juba täitsa võimsa asja. 
Ventikatega ja puha.
Vaatasin, et mul on kolm tk läpaka laadijaid. 12V ja 3,33A peale kirjutatud, HP omad. Uuepoolsed pealtnäha, ühel puudub väljundi juhtmest enamus, sisendjuhtmed kõigil lauaarvuti juhtme moodi. Ise ma ilmselt nendega miskit ei tee. Kes tahab, viib minema.