automoto.ee foorumid
Vanad bussid, osa 3 - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Eesti Vanatehnika Ajaloo ja Teadmiste Kogumik (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=108)
+--- Foorum: Vanem Rasketehnika (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Teema: Vanad bussid, osa 3 (/showthread.php?tid=13638)

Lehed: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44


RE: Vanad bussid, osa 3 - Mister X - 08-06-2008

Selle viimase Kaljo Järvise Viljandi-Abja Laziga olen ma saatuse tahtel isegi 2000. aasta augustis sõitnud. Buss oli mälu järgi punane ja üllatavalt heas konditsioonis. Sain alles praegu teada, et tolle isendi "aiste" vahel paiknes hoopis isepaigaldatud diisel. Huvitav, kas Maz?


RE: Vanad bussid, osa 3 - Edel - 08-06-2008

mustninja Kirjutas:
EdR Kirjutas:Ja ikka on segaseks jäänud küsimus,millal sõitis Viljandi maakonnas viimane LAZ-695N? Mõtlen Viljandi ATP-d,mis kurseerisid enam vähem samadel liinidel kui praegu Mulgi Reisid.
Viljandi ATP kandis kaks viimast LAZi maha juunis 97. Sõidus nad niikaua muidugi ei olnud. Seisid parginurgas viimased 1,5 aastat, ametlikult reservis, tegelikkuses keegi neid bensumootoreid käivitada ei üritanud. Viimane reaalselt kasutuses olnud isend kandis numbrit 293DAH ja see läks müügiks juulis 96. Pärast seda sõitsid veel pea neli aastat maakonnas Taisto (Suure-Jaani Buss) LAZ 695d, kokku 4 bussi. Päris viimane oli Kaljo Järvise LAZ (diisel), mis liikus Viljandi-Uue-Kariste-Abja liinil 2001 lõpuni, kuni liinikonkursi tulemusel liin Viljandi ATPle läks.

Tänud! Päris huvitavat infot sain sellest. Mäletan veel 80-te teises pooles sai korduvalt sõidetud Viljandist Karksi-Nuia ja alati oli selleks LAZ. Siis tuli pikem paus vahele,96a. suvel sai autoga sealmail käidud aga ei mäleta midagi sellest ajast. Vast 2001a. mais Viljandisse asja tegin,oli plats(bussijaam) LAZ-dest juba lage...
Mida kõike ei teeks,et saaks veelkord originaalse (ja bensiinimootoriga) LAZ-695N-ga sõita. Kas Eestis keegi taastab mõnda sellist bussi ka?


RE: Vanad bussid, osa 3 - Mister X - 08-06-2008

Ehk kusagil Eestimaa nurgas on mõni Laz sõiduvõimelisena liikvel - teenindamaks õpilasliine või nii... Fantaseerida ju võib, aga reaalsus on vist see, et ega enam ei ole küll. Lazidega regulaarmarsuutidel kurseerimise rekordit hoidis enese käes tõenäoliselt Tarbus, kus viimased Lazid (ja isegi üks Paz!) liikusid kindlasti veel 2002. aasta suvel, ehk isegi 2003. aastal. Siiski-siiski, ei tasu unustada Järva-Jaanis olevat Lazi, mis üsna heas korras, vajab vaid veidi kohendamist!


RE: Vanad bussid, osa 3 - andres22 - 08-06-2008

Ei tea küll viimast seisu, kuid paar aastat tagasi oli Jõgevamaal töökorras LAZ 695N küll olemas:
http://www.automoto.ee/galerii/view_photo.php?set_albumName=album03&id=IMGP0653
Lisaks on/olid küllaltki korralikud Antslas seisvad 695Nid
http://www.automoto.ee/galerii/view_photo.php?set_albumName=album03&id=IMG_0174
http://www.automoto.ee/galerii/view_photo.php?set_albumName=album03&id=IMG_0175
Ning ka Tartus müügis olnud õppesõidu 695N (kui metalliks ei läinud, oma kohast see ära kadus talvel):
http://www.automoto.ee/galerii/view_photo.php?set_albumName=album03&id=IMG_1262


RE: Vanad bussid, osa 3 - Regardman - 08-06-2008

Mister X Kirjutas:Selle viimase Kaljo Järvise Viljandi-Abja Laziga olen ma saatuse tahtel isegi 2000. aasta augustis sõitnud. Buss oli mälu järgi punane ja üllatavalt heas konditsioonis. Sain alles praegu teada, et tolle isendi "aiste" vahel paiknes hoopis isepaigaldatud diisel. Huvitav, kas Maz?
Üldiselt olid MAZi diislid jah, mõni leidlikum aretas KamAZi.


RE: Vanad bussid, osa 3 - mustninja - 09-06-2008

Mister X Kirjutas:Selle viimase Kaljo Järvise Viljandi-Abja Laziga olen ma saatuse tahtel isegi 2000. aasta augustis sõitnud. Buss oli mälu järgi punane ja üllatavalt heas konditsioonis. Sain alles praegu teada, et tolle isendi "aiste" vahel paiknes hoopis isepaigaldatud diisel. Huvitav, kas Maz?
Ei ütle kindlalt, kuna täpset infot ei oma. Sama bussiga sai 96 suvel tehtud klassiekskursioon Saaremaale, oli juba siis dislaga. Kahjuks ei taibanud bussijuhilt tookord täpsemalt uurida. Kusjuures dünaamika oli masinal muljetavaldav. Terve ekskursiooni vältel leidus vaid mõni üksik sõiduautojuht, kes tollest tankist mööduda üritas. Reeglina käis asi vastupidi.
Bussijuht kahekohalisi spidomeetrinäitusi igatahes ei armastanud. Kui Vatla lennuväljal spidolt 120 lugesin, sain uurimise peale juhipoolse kinnituse, et kellad oluliselt ei valeta ka Smile


RE: Vanad bussid, osa 3 - Aspelund - 09-06-2008

See Viljandi Laz on tegelikult Viljandi KEK-i vana buss. KEK-i jõudis ta 80-ndate aastate keskel, minu mäletamist mööda Lätist juba kapitaalremonti vajavana. Bussi remontisid kaks meest (hilisem bussijuht ja keevitaja) kolm aastat. Selle aja jooksul sai bussi alumine osa minu mäletamist mööda täiesti uus.

Seejärel läks ta liinile ja vedas KEK-i inimesi kuni 90-ndate alguseni. Siis mingil hetkel ta erastati ja sai endale MAZ-i mootori. Viimase kohta väideti küll, et sellega kaasnesid mingid probleemid raamiga, kuna MAZ-i jõuallikas oli mõnevõrra raskem kui originaal.

A.


RE: Vanad bussid, osa 3 - Edel - 09-06-2008

Aspelund Kirjutas:See Viljandi Laz on tegelikult Viljandi KEK-i vana buss. KEK-i jõudis ta 80-ndate aastate keskel, minu mäletamist mööda Lätist juba kapitaalremonti vajavana. Bussi remontisid kaks meest (hilisem bussijuht ja keevitaja) kolm aastat. Selle aja jooksul sai bussi alumine osa minu mäletamist mööda täiesti uus.

Seejärel läks ta liinile ja vedas KEK-i inimesi kuni 90-ndate alguseni. Siis mingil hetkel ta erastati ja sai endale MAZ-i mootori. Viimase kohta väideti küll, et sellega kaasnesid mingid probleemid raamiga, kuna MAZ-i jõuallikas oli mõnevõrra raskem kui originaal.

A.

Kas jutt käib tolle praegu müügisoleva 697 (572AJU) kohta?


RE: Vanad bussid, osa 3 - mustninja - 09-06-2008

EdR Kirjutas:
Aspelund Kirjutas:See Viljandi Laz on tegelikult Viljandi KEK-i vana buss. KEK-i jõudis ta 80-ndate aastate keskel, minu mäletamist mööda Lätist juba kapitaalremonti vajavana. Bussi remontisid kaks meest (hilisem bussijuht ja keevitaja) kolm aastat. Selle aja jooksul sai bussi alumine osa minu mäletamist mööda täiesti uus.

Seejärel läks ta liinile ja vedas KEK-i inimesi kuni 90-ndate alguseni. Siis mingil hetkel ta erastati ja sai endale MAZ-i mootori. Viimase kohta väideti küll, et sellega kaasnesid mingid probleemid raamiga, kuna MAZ-i jõuallikas oli mõnevõrra raskem kui originaal.

A.

Kas jutt käib tolle praegu müügisoleva 697 (572AJU) kohta?

Jah.
Aasta oli siis 87, kui selle KEKi bussiga meie õpilasrühm mõne kilomeetri kaugusele Siniallikule toimetati. Pedagoogidel oli küll plaan meid liinibussi toppida, aga kuna see jäi tulemata, siis mindi lähedalseisva KEKi bussijuhi jutule. See lõbus vana viskaski meid ära, kusjuures sõitis suure maantee poolt päris sinna metsa sisse (mõned, kes kohapeal on käinud, teavad ehk teeolusid - aastal 87 oli see metsatee seal sõidukite jaoks täpselt sama läbimatu). Omal jõul roomas sealt ka välja. Kõva maastur on see buss igatahes.


RE: Vanad bussid, osa 3 - andres22 - 10-06-2008

Tartu LAZ 699R ka ikka müügis:
http://www.auto24.ee/webcache_kasutatud/752/auto_php-id=505752-www_auto24_ee.html


RE: Vanad bussid, osa 3 - Edel - 10-06-2008

See on vist ka ainus töökorras LAZ-699,mis Eestis alles jäänud on. Huvitav,mis hinnaks küsitakse?
Huvi äratab ka,et vedav sild on Raba,ehk siis samast firmast nagu Ikaruste silladki.
Ka ise olen salongis sõites täheldanud LAZ-del suurematel kiirustel mõningat undamist. Aga et see aeg on juba väga kaugele jäänud,ei mäleta enam täpselt.
See LIAZi ja LAZ-i video,mis siia ennist panin,on LAZ-il pisut kuulda undamist.


RE: Vanad bussid, osa 3 - zazik - 10-06-2008

Sel 699-l esirattad vist MAZ-i omad. Kas ainult rattad või ka sild, mootor jne?


RE: Vanad bussid, osa 3 - mustninja - 10-06-2008

zazik Kirjutas:Sel 699-l esirattad vist MAZ-i omad. Kas ainult rattad või ka sild, mootor jne?
Kütuseks seal märgitud bensiin. Seega mootor vast ikka ZILi oma.


RE: Vanad bussid, osa 3 - Sillu - 10-06-2008

mustninja Kirjutas:
zazik Kirjutas:Sel 699-l esirattad vist MAZ-i omad. Kas ainult rattad või ka sild, mootor jne?
Kütuseks seal märgitud bensiin. Seega mootor vast ikka ZILi oma.
Rattad on selle bussil ikka originaalid, ilmselt ka mootor.


RE: Vanad bussid, osa 3 - Edel - 10-06-2008

LAZ-699 olidki juba sellised rattad. Mootor raamatu andmete järgi "bensiiniõgard" ZIL-375 (LAZ-699A). Ei tea mis vahe on sellel mootoril ja ZIL-130-ga aga hääle järgi paistavad mõlemad samad olevat.
mootoriga ZIL-130 varustati LAZ-695-d ja ZIL-375 aga LAZ-697-d ja 699-d.


RE: Vanad bussid, osa 3 - XTA - 11-06-2008

EdR Kirjutas:LAZ-699 olidki juba sellised rattad. Mootor raamatu andmete järgi "bensiiniõgard" ZIL-375 (LAZ-699A). Ei tea mis vahe on sellel mootoril ja ZIL-130-ga aga hääle järgi paistavad mõlemad samad olevat.
Mootoril ZIL-375 on silindri läbimõõt 8 mm suurem (108 vs 100mm), sellest tuleb ka võimsuse ja töömahu vahe - ZIL-375 7,0 L ja 180 hj; ZIL-130 6,0 L ja 150 hj.


RE: Vanad bussid, osa 3 - Edel - 11-06-2008

Mind huvitab,kas ZIL-375-te ka mõne veoka peal kasutati? Pole väga põhjalikult uurinud aga siiani on see mootor mulle vaid LAZ-de peal silma hakanud.


RE: Vanad bussid, osa 3 - kolz - 11-06-2008

EdR Kirjutas:Mind huvitab,kas ZIL-375-te ka mõne veoka peal kasutati? Pole väga põhjalikult uurinud aga siiani on see mootor mulle vaid LAZ-de peal silma hakanud.
Enamus URAL-e olid selle mootoriga.


RE: Vanad bussid, osa 3 - mrali - 11-06-2008

Lisaks pruugiti ZiL-375 mootorit ka liassikutel (677 versioonid).


RE: Vanad bussid, osa 3 - Albu - 11-06-2008

andres22 Kirjutas:Ei tea küll viimast seisu, kuid paar aastat tagasi oli Jõgevamaal töökorras LAZ 695N küll olemas,
Lisaks on/olid küllaltki korralikud Antslas seisvad 695Nid,
Ning ka Tartus müügis olnud õppesõidu 695N (kui metalliks ei läinud, oma kohast see ära kadus talvel).

Lisaks omalt poolt neile ka Tapal paikneva 695N 919AHC. See on küll pikalt seisnud, kuid täitsa komplektne: sisemus, sh juhikoht, on korras, mootor peal, aknad terved ja kere seisukorral pole ka väga hullu. Kui keegi vaid suudaks, võiks selle korrastada ja oleks (veel) üks LAZ, millega nostalgiasõite tehaRolleyes
Pilte sest LAZist väljast ja seest:
http://fotoalbum.ee/photos/Albu/29582061