automoto.ee foorumid
TZ 4K-14 mootori remont - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Eesti Vanatehnika Ajaloo ja Teadmiste Kogumik (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=108)
+--- Foorum: Vanem Rasketehnika (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Teema: TZ 4K-14 mootori remont (/showthread.php?tid=14033)

Lehed: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29


RE: TZ 4K-14 mootori remont - klaave - 07-03-2013

Tänud.
Mootor tõesti sarnane piltidel kujutatuga, ja töötab probleemideta. Ainult kui külmal ajal (talvel) jätad seisma väga aeglastel pööretel on käevitamine raskem. See võib aga olla ka nende eripära või vanusest sõltuv.
On ka väike probleem raamiga. Kohalt võttes käib läbi väike jõnksatus. Roolikarbi alune on loksuvaba ja avastasin et lõtkub tagasilla külge minev raami ots mille sees pöörleb kardaan. Pole veel hakanud laiali kiskuma, aga milles võib olla probleem? Võib arvata et väheses määrimises, aga kas keegi on laiali kiskunud. Kas sealt leiab äkki mingi kulunud puksi või midagi hullemat?

Ette tänades
Klaave


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 07-03-2013

Mina kunagi aastat 5-7 tagasi lammutasin sama vea pärast selle tagasilla pulkadeks. Muidu ei saa lahti võtta kui haruta tagasild pooleks. Ei leidnud otseselt midagi eriti hullu kulunud olevat, puhastasin asjad ära ladusin kokku tagasi ning määrisin tugevalt neid nipleid, mis on kardaanitunneli peal, eriti 2 tagumist. Sinna ühte ei taha eriti määre üldse sisse minna, pead raami roolist liigutama nii, et hakkaks minema (seal on sellised sooned sees, kuhu määre läheb). Seega, minul ei olnud seal midagi viga, lihtsalt kuivaks oli jäänud kõik (kuna ma algusest peale ei saanud sinna määret sisse). Siiani toimib asi mõlemal traktoril ilusti. Mul oli muidugi probleem niisugune, väike nõks käis läbi ka näiteks künnipõllul lohkudest jms läbi sõites. Praeguseks hetkek olen kasutanud seda põkat üle 20 aasta ja olen ülirahul.
Kui sul tuleb loks samast kohast, siis usun, et sul piisab ka määrimisest.

Kas keskliigendi poldid on kõik ilusti kinni raami küljes? Mitmetel on need stoperdusest lahti ja siis on raami katki loksutanud, vaata mõlema poole omad üle, nii ees otsa küljes kui taga.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - probemees - 18-03-2013

Kas kellegil on juhendit või juhiseid, kuidas tz-il rooli karpi reguleeritakse, mure selles et rool on vahepeal kohati raske. Kohapeal peab vahest lausa kahe käega keerama, samas sõiduajal on kerge, aga kohati läheb jälle raskemaks. Ise arvan et kõik päris korras selle karbiga pole. Vb on kellegil pilte, jooniseid. Mis õli seal roolikarbis käib üldse. ?[/align]


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 18-03-2013

Sinna sobib tavaline TAD-17i ehk tatt.
Kas rool mõlemale poole keerates raske või ainult ühele poole keerates?

Tõenäoliselt on tiguhammasratas kulunud, endal aitas selle keeramine 180kraadi, ehk siis uue ala peale ja asi sai peale lötku timimist hea.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - probemees - 19-03-2013

No kui raskeks läheb, siis ikka mõlemile poole keerates on ikka paras väänamine, sest samast jälle jumala kerge, nt siin laupäeval sai puid maja keldrisse veetud ja kui tahtsin õuepeal ringi keerata, siis isegi kohapeal seistes jää peal oli rool nii raske et pm kahe käega pidin väänama. Vb mõjutas see ka et haagisel oli üks rehv tühi.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 19-03-2013

(19-03-2013, 17:01 PM)probemees Kirjutas:  No kui raskeks läheb, siis ikka mõlemile poole keerates on ikka paras väänamine, sest samast jälle jumala kerge, nt siin laupäeval sai puid maja keldrisse veetud ja kui tahtsin õuepeal ringi keerata, siis isegi kohapeal seistes jää peal oli rool nii raske et pm kahe käega pidin väänama. Vb mõjutas see ka et haagisel oli üks rehv tühi.

Ei siis on tigu kulunud. Aitab kui keerata see teistpidi. Minul on rool nii kerge, et lapsed saavad ilusti sõidetud. Sul hakkab teatud hetkel pooma.
Kuidas lötkuga lood on?


RE: TZ 4K-14 mootori remont - probemees - 20-03-2013

Hakkab jah teatud hetkel pooma, sest samast on jälle kerge ja järgmine hetk peab kahe käega väänama. Sa mõtled rooli lõtku ?
No kui roolil seda vabakäiku keerutada, siis see lõtk on vast kuskil 10 max 15c. Kui nüüd kella peal vaadata siis ütleme nii et 12-st 2-ni on see lõtk. Loodan et said aru mida mõtlesin.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 21-03-2013

Sain aru, siis lõtk väga suur ei ole. Ma usun, et peaks piisama roolikarbi suure hammasratta keeramisest 180 kraadi ja asi uuest kokku laduda. Kui rooli vabakäik ka väga suur on, siis oleks kulunud seal otsas olev puks aga hetkel tundub see kombes olema.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - probemees - 21-03-2013

Kui keeruline see töö on, kas roolikarp tuleb päris maha võtta ? traktorit päris pooleks vist võtma ei pea. ? Mida teeb see määrdenippel seal karbi peal, seda olen ka määrinud, aga midagi vist väga paremaks ei läinud.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 21-03-2013

Ei ole üldse keeruline. Pooleks ei pea võtma, isegi roolikarpi pole vaja maha võtta. Pealt karbi servadest poldid lahti ja ongi karp laiali. Määrdenipliga määridki teo vahele vähe paksemat materjali, ega sinna palju pole vaja, hakkab üleliigset välja ajama


RE: TZ 4K-14 mootori remont - probemees - 21-03-2013

Selge nüüd lähiajal võtan käsile ja vaatan üle, mul traktoril pole kahjuks enam originaal rool (peale on pandud mingi nahkkattega opel-i rool eelmise omaniku poolt) vaatasin et üks müüb kas soov-is või kb kahte roolikarpi koos rooliga, äkki peaks selle ka kohe välja vahetama ja panema originaal rooli. Mina olen selline originaali pooldaja.

Mille veljed tz-ile veel alla sobisid originaal rehvidega. ?


RE: TZ 4K-14 mootori remont - fanatt - 21-03-2013

(21-03-2013, 21:42 PM)probemees Kirjutas:  Selge nüüd lähiajal võtan käsile ja vaatan üle, mul traktoril pole kahjuks enam originaal rool (peale on pandud mingi nahkkattega opel-i rool eelmise omaniku poolt) vaatasin et üks müüb kas soov-is või kb kahte roolikarpi koos rooliga, äkki peaks selle ka kohe välja vahetama ja panema originaal rooli. Mina olen selline originaali pooldaja.

Mille veljed tz-ile veel alla sobisid originaal rehvidega. ?

Ise just nuputasin mille veljed alla lähevad. Leidsin siis valemi mille järgi seda arvutada ja sain 5x139,7 ehk siis niva, uaz, gaz, kia, osad usa raud, jt. Keskauk oli vist 94 või midagi sellist, ei mäleta enam. Originaal rattad 16 tollised ja ratta poldid 14 autodel enamasti 12. Seega augud tuleb velgedel läbi puurida.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 22-03-2013

Jah, ise olen ka originaali pooldaja ja mingid veidrad kombineerimised peale ei lähe. Teise traktori (või õigemini varemed sellest, mis algselt ostsin varuosadeks) tahtsin ka täielikult originaalsena kokku panna.
Oleneb, mis see roolikarp maksab? Kui saad tead, anna mullegi teada, mul on see nuutidega võll, mis keskliigendisse läheb, põhimõtteliselt läbi, kuna mul kunagi ammu kiirel viljavõtuajal murdus liigend pooleks, st üks pool sellest ülemisest poolest murdus ära ja siis sai kiiruga tagasi keevitatud, jäi aga loks sisse ja kulutas võlli ära. Liigendi esimese poole olen juba uue haknkinud aga seda võlli pole veel jõudnud muretseda.
Veljedest peaks sobima jah kõige lihtsamini Pobeda omad. Järelhaagisel ongi mul Pobeda rehviga velg all, läks kevadel puuveo ajal lõhki ja sai kiirelt ringi vahetatud, et töö seisma ei jääks.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - probemees - 22-03-2013

Tahan ka just originaal rooli saada, see rool mis peal, selle jaoks on selle roolivarda ots ringi keevitatud, et see opel-i rool peale sobiks. sarrand palju sul neid tz-e kokku on üldse 2 töötavat masinat ja üks varuosadeks ?
Enne kui endale selle traktori leidsin, siis sai vaatamas käidud päris paljusid ca pool aastat otsisin, kuniks lõpuks leidsin selle õige. Isegi nende isendite eest taheti alates 1700 eur-i saada mis reaalselt oleks vast varuosadeks sobinud.
Muidugi nede velgedega on see teema et pobisid pole pm üldse ju enam ja ega neid velgi samamoodi kuskilt vist võtta pole. Üks muidugi müüb 200 eur-iga tervet tz-i originaal velgi koos rehvidega.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - klaave - 23-03-2013

Kuna Teil siin juba roolikarbist juttu siis küsin ka vahele. Kas karbil on selle tati kinnihoidmiseks ka mingi tihend või salnik alumises otsas. Mul voolab kui jube.
Kui on siis kas vahetuseks tuleb karp laiali võtta ja üldse masina küljest eemaldada.Sellisel juhul peab vist masina keskliigendit alt tungrauaga toetam muidu murdub pooleks või kuidas?

Olen paljudes võõrkeelsetes foorumites tuhnides (kirjast eriti aru ei saa aga piltide pealt saab nii mõnestki asjast aimu),leidnud enda jaoks nii mõndagi huvitavat ja ka kasulikku. Eks iga abi on võõra asja ehitusel abiks ja proovin isegi igast ettevõetud nokitsemisest pilti teha. kasvõi teistega jagamiseks. Kirjutades võib nii mõndagi selgusetuks jääda aga pilt aitab ikka.
Nüüd tundub, et minu isendile on 2s90 mootor lisatud ikkagi peale tehasest väljumist, kuna buldooseri raam on lõigatud ja keevitatud aiste vahelt laiemaks, et karter mahuks vahele. Plaanin selle aga soojemate ilmadega veelkord ümber teha ja esimese buldooseri korralikult ette rakendada.Tagumistele aistele ei ole lumelükkamine eriti kerge ja ka kasulik, eriti veel viltuse teraga. Ka sõita kogu aeg üle õla kiigates ei ole meeldiv
Lisan veel pildi roolikarbist ilma kaaneta. Äkki on kellelgi abi.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - saarrand - 23-03-2013

(22-03-2013, 21:02 PM)probemees Kirjutas:  Tahan ka just originaal rooli saada, see rool mis peal, selle jaoks on selle roolivarda ots ringi keevitatud, et see opel-i rool peale sobiks. sarrand palju sul neid tz-e kokku on üldse 2 töötavat masinat ja üks varuosadeks ?
Enne kui endale selle traktori leidsin, siis sai vaatamas käidud päris paljusid ca pool aastat otsisin, kuniks lõpuks leidsin selle õige. Isegi nende isendite eest taheti alates 1700 eur-i saada mis reaalselt oleks vast varuosadeks sobinud.
Muidugi nede velgedega on see teema et pobisid pole pm üldse ju enam ja ega neid velgi samamoodi kuskilt vist võtta pole. Üks muidugi müüb 200 eur-iga tervet tz-i originaal velgi koos rehvidega.

Ma pean vaatama, kas mul on äkki venna juures Pobi velgi veel alles, kunagi oli, aga ei ole enam kindel, kas alles.
Mul on 2 töötavat traktorit ja riiulitäis varuosi. Mul läks ühel (esimesel TZ-l) väntvõlli hoorata kiil katki ja siis otsisin väntvõlli (uus maksis siis 18 000EEK),üks pakus tutikat vänvõlli koos pooliku traktoriga (sisuliselt ainult sillad) ja siis võtsin selle komplekti varuosadeks. Mingi hetk aga leidsin ja otsisin juppe juurde ja eeline sügis sai asi kokku pandud ja nüüd on 2 töötavat masinat + mõned varuosad. Hea väiksematel abitöödel kasutada, ise nendega väga rahul.

Roolikarpi maha võttes on mõistlik traktorit veidi eest toestada, aga ega ta pooleks niisama lihtsalt ka ei murdu. Olen korduvalt teda erinevatel põhjustel laiali võtnud. Ja seal all on kummirõngas, mis mõõduga, seda enam ei mäleta. Väga paljudel olen näinud, et on liigendi poldid lahti ja on käigukasti ja tagasilla krpuse ära rikkunud. Kindlasti peavad need 3 mutrit olema stoperdatud.

Mul on üks originaal buldooseri raam olemas, eesinurk veidi kõver, aga muidu korralik.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - klaave - 23-03-2013

Kahjuks ei ole mul sellest raamist eriti kasu, kuna pean ta niikuinii ümber ehitama ja 4...5cm laiemaks tegema. Kasutan enda oma kuid tänud pakkumast.
Nüüd enda arvutis sobrades leidsin kellegi poolt skännitud originaalraamatu (tsehhi keeles) ja ka venekeelse tagavaraosede kataloogi. Kui on kellelgi huvi siis saan äkki aidata.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - Rapsijuurikas - 23-03-2013

Mul on paar tz velge,siledate rehvidega üle.


RE: TZ 4K-14 mootori remont - pannkook - 24-03-2013

kas topeltrattad panna on väga loll mõte?
Saaks haakuvust juurde ja ei vajuks nii kergelt läbi....


RE: TZ 4K-14 mootori remont - v6sa - 24-03-2013

(24-03-2013, 22:54 PM)pannkook Kirjutas:  kas topeltrattad panna on väga loll mõte?
Saaks haakuvust juurde ja ei vajuks nii kergelt läbi....

Kui rattalaagrid kannavad ja kusagile seetõttu laiustpidi kinni ei jää, siis pigem tark mõte. Niikuinii on need pitsalõikurid pehmes üks õnnetus.

Keerates ei tohiks ju kokku saada esimene tagumisega?