automoto.ee foorumid
Garaaži ehitamine - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Vaba teema (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Teema: Garaaži ehitamine (/showthread.php?tid=36849)



RE: Garaaži ehitamine - Inri - 03-11-2018

(03-11-2018, 09:29 AM)olli Kirjutas:  Kes lubas? Projekteerija? Võibolla on tolle villa difusiooni takistus tegur midagi muud kui nt isoveri villadel? On ka muud erandid võimalikud. Muidu rusikareegli järgi kui villa oleks vähemalt meeter, siis on 9mm OSB jah OK  Big Grin Vähema villaga pääseb aga niiskus villast läbi kiiremini kui OSBst. Tulemuseks kondensaadi ja hallituse teke plaadi villa poolsel küljel. Seda leevendab kindlasti korralik aurutõke toas.

Kuna ma ehitaja pole siis minu jaoks arusaamatu kuidas osb plaadist vesi läbi jookseb aga õhk mitte? Endal vaja laepealne soojustada ja oli ka plaanis vill ja taladepeale osb, et käia saaks, aga ilmselt loll mõte.


RE: Garaaži ehitamine - olli - 03-11-2018

(03-11-2018, 09:35 AM)Inri Kirjutas:  Endal vaja laepealne soojustada ja oli ka plaanis vill ja taladepeale osb, et käia saaks, aga ilmselt loll mõte.

Tuleb jätta tuulutusvahe villa ja osb vahele. Aga sel juhul osb enam tuuletõkke rolli ei täida. Samas kui tegu vahelaega, siis enamasti sinna tuuletõket ei tehtagi, vaid ikka katuse konstruktsiooni osana. Peaasi on, et kui toas ja õues rõhud erinevad (väljatõmbe vent käib, ahjus tuli põleb vm), ei hakka külm õhk otse läbi villa tuppa minema.


RE: Garaaži ehitamine - stretch - 03-11-2018

Milleks üldse kasutada soojustamiseks villa, kui osad kiidavad erinevaid PUR-vahte taevani? Hind?


RE: Garaaži ehitamine - olli - 03-11-2018

(03-11-2018, 15:00 PM)stretch Kirjutas:  Milleks üldse kasutada soojustamiseks villa, kui osad kiidavad erinevaid PUR-vahte taevani? Hind?

Jep. Viimati uurisin, siis pur-vaht oli umbes 250-300 eur/m³. Tavalise villa hind algab vast 50 kandis. Väidetavalt sooja peab pur vaht paremini, nii et kulu väiksem, aga ikka röögatu erinevus.


RE: Garaaži ehitamine - maisalup - 03-11-2018

Tavaline vill on 14eur m3 pigem, aga pur vahu hind pigem paisumatta kujul ja kui see seina lasta saab sellest võibolla15m3 muidu ei telliks seda keegi...


RE: Garaaži ehitamine - olli - 03-11-2018

(03-11-2018, 19:05 PM)maisalup Kirjutas:  Tavaline vill on 14eur m3 pigem, aga pur vahu hind pigem paisumatta kujul ja kui see seina lasta saab sellest võibolla15m3 muidu ei telliks seda keegi...

Vaatasin paroc extra hinda praegu. See selline kõvem, kannatab sarikate vahele panna. K-rautas praegu kõva soodukas, 17,5 paki eest (150mm), mis teeb siis 35 euri m³. Leti hind samas ongi 50 euri m³ kohta. Pur vahu hind, mis mulle on öeldud on just selline paisunud kujul. Paisumata kujul ju mõttetu arvestust pidada, sellest pole kliendil midagi kasu. Kui tead odavamaid kohti, siis võid julgelt jagada. Wink


RE: Garaaži ehitamine - klemm - 03-11-2018

(03-11-2018, 19:23 PM)olli Kirjutas:  
(03-11-2018, 19:05 PM)maisalup Kirjutas:  Tavaline vill on 14eur m3 pigem, aga pur vahu hind pigem paisumatta kujul ja kui see seina lasta saab sellest võibolla15m3 muidu ei telliks seda keegi...

Vaatasin paroc extra hinda praegu. See selline kõvem, kannatab sarikate vahele panna. K-rautas praegu kõva soodukas, 17,5 paki eest (150mm), mis teeb siis 35 euri m³. Leti hind samas ongi 50 euri m³ kohta. Pur vahu hind, mis mulle on öeldud on just selline paisunud kujul. Paisumata kujul ju mõttetu arvestust pidada, sellest pole kliendil midagi kasu. Kui tead odavamaid kohti, siis võid julgelt jagada. Wink

Pur 200.- cm3 paisunud olekus ikka.  Isoveri ostsin just 14.- cm3.   10 cm kiht puri maksab 20.- m2.   Isoveriga panen 35 cm kihi, ühest kuubist saan ca. 3 m2.   Ja osb panen otse vastu villa  Smile


RE: Garaaži ehitamine - 13piisab - 25-11-2018

peaks lae soojustamise eel valgustite kaablid ära sikutama. Aga kuhu need panna ja milliseid valgusteid plaanida?

lisan manusese pildikese oma 2 auto garaazhist ja esimese mõttena kirja pandud valgustiste asukohtadest. Oranzhid on valgustikohad, hallid "lärakad" seinel on aknad. Uks tuleb tõstetav - sinna kohale pigem vist valgustit ei plaaniks (?).

kaks valgustigruppi:
- keset lage (mul on sarikad laeks - lagi on kaldus ja keskel kannab IPE-tala) pistaks kandva tala alla ehk ca 2,7m kõrgusele kaks nn üldvalgustit - laia suunadiagrammiga. Äkki sellised 1,5m pikad LED pulgad, mida valguseteemas kiideti?
- seinte ülaosadesse (ca 2,6m kõrgusele) paneks 6tk 20W prozhektorit (samuti 4000K)

lisaks veel 4 valgustit kanalisse (10..20W prozhektorid) ja 2tk töölaua kohale (30W prozhektorid?) - aga need hetkel veel kaabelduse võtmes ei põle (noh - kanali kaabeldus on muidugi juba paigas Smile )


RE: Garaaži ehitamine - Kodanik2 - 25-11-2018

Prožektoreid väldi. Tekitab tugevaid varje ja lihtsat pimestamist. Pigem kasuta ajusa valgusega lampe. Selline led nagu sa viitad on mul ainult töölauakohal ja jätkub, samas kaugemale ei jagu valgust.


RE: Garaaži ehitamine - 13piisab - 25-11-2018

noh - ma püüangi igas suunas olevate valgustitega ühtlasema tulemuse saada / varjusid mitte tekitada.

põhiküsimus on mul hetkel, kas panna valgustid ikkagi kõik lakke - ja kui nii, siis millised need olema peaks? Nt IPE-talal olev "üldvalgusti-grupp" jätta paika ja lisada teise grupina lakke veel 4 punkti sarnased "töövalgustid"? Annab ilmselt varjude vaates parema tulemuse?


RE: Garaaži ehitamine - motamees - 25-11-2018

Valgustid katsu panna kõik pikad, siis ei saa ise valgust varjata nii kergesti. 
Valguse poolest probleemne on alati rattakoopad. Ülevalt valgus sinna ei paista ja seinapealne valgus kipub silma näitama, kui taha vaatad. Ilmselt oleks hea, kuidagi hajutatud valgust sinna suunata mitmest kohast. Omal jäigi see hea lahenduseta ja kasutasin koguaeg käsilampi, mis ikka jalus ja maha kukkuma kippus.
Üldine töövalgus on mul laes. Kogu garaasi pikkune rivi, teine teispool autot. Auto etteossa on pandud rivi ristipidi. Tuleb vaadata nii, et kapott ei varjaks mootori valgustamist.
Kanalit mul pole, aga soovitaks ka seal pikka rivi mõlemal pool seinal.


RE: Garaaži ehitamine - huvi5 - 25-11-2018

Pane 6 luminofoorlampi sinna ruumi, hea hajus valgus, lülitamine tee gruppides, et mõnda saaks ka eraldi lülitada, näiteks laua kohal, kui pole vaja terve ruumi valgustamist. Led prozekorid on väga jamad.


RE: Garaaži ehitamine - zazik - 26-11-2018

Mina olen ka seda meelt, et garaažiseintel peaks eelistama pikki lampe prozhektorite asemel, samuti on asendamatu aku-led kandelamp. MTJ-s kasutasime varem kohtvalgustitena nn. pika pirniga prozhektoreid, aga nende pirnikulu oli jube suur, kuna olid väga põrutustundlikud. Paar aastat tagasi sai soetatud mõned Sellised (muidugi märkimisväärselt soodsama hinnaga) ja siiamaani toimetavad edukalt. Ledide suurimad eelised garaazhitingimustes ongi suhteline põrutuskindlus ning ka madalam töötemperatuur. Kui juhuslikult pihta minna, siis ei kõrveta ennast ära.

Asjalik pealamp teeb olemise veelgi mugavamaks, kuid ainult pealambist kindlasti ei piisa.


RE: Garaaži ehitamine - 13piisab - 26-11-2018

astusin Espakist läbi - vähemalt Tallinnas neil (nad ju "frantsiisikas") 1,5m pikki 70W Tesateki LEDe ei ole ja võtsin paar 60W 1,2m pikka. Pistikus proovides andis tõesti hunniku luumeneid. Eks laes näeb, kuidas suunadiagrammi tegelikult on ning mis mu silm 4000K-st arvab.
(senise põhjal tundub, et LED prozhe 3000K on vähe, 4000K paneeli number aga palju).

ma tahan puht põhimõtteliselt 21saj kombel ehk LEDdega valgustada, niiet luminofoorid las jääda. Tegu on siiski hobigaraazhiga, niiet idee ja põhimõte on võimalikust (minu poolt ehk mitte tajutavastki) luminofoorist kehvemast spektrist olulisem Wink

mingi valgustigrupi lisaks lülitile ka liikumisanduriga töölepanek ei ole ehk paha mõte. Selle funktsiooni saab alati lisalülitiga elimineeritava teha - et kui mingil hetkel mingites tingimustes ei tundu enam hea mõte, on kaotamine lülitamise vaev.

ülalt sai selgeks, et pikkus loeb ja see on täitsa loogiline ning usun ja järgin. Aga paigutus-soovitused on jätkuvalt teretulnud - panen praeguse plaani kohaselt 2tk+4tk lakke ja jätan igale seinale selle ülaossa (mingi tavapistikust ehk kompaktsema) pistiku hilisemaks nn lihtsaks täiendamiseks.
kogu seinaperimeetri lampide alla panek oleks kindlasti liialdus - seda on kokku 30m, mis annaks 1,5m 70W LEDdega 1,4kW võimsust ja 128 000lm Wink


RE: Garaaži ehitamine - aavu - 26-11-2018

Ma paneks selle tala külge 4 lampi ja mitte alla vaid kaks ühele poole ja kaks teisele poole. Eraldi lüliti võiks olla puldiga avatava ukse puhul nende kahe tule jaoks mis põleksid auto tagurdamise alal garaaži ja neid lülitaks ülestõusev uks ise. Algselt lubati ülestõstetavat ust. Sest edaspidi sa ju autot töölaua ette ei saa normaalselt. Kui just mingit relsisüsteemi ei areta.

Muide uks tundub ka kuidagi kitsas joonisel nii ca 2m +iga. Auto peab ju väga põiki sisse mahtuma, et töölaua ette jõuda.


RE: Garaaži ehitamine - Qunts - 26-11-2018

Sai ka minul see aasta valmis uus garaaz ja mina panin külgseina mille pikkus 7,2m 2 tk 1,2 meetri pikkust Led lampi ja jagasin seina kolmws ehk siis kaks lampi ja sein jagada kolmeks ning lambi keskoht oli paigaldus punk.
Laiust on garaazil 10,8 meetrit ja tagumisse seina sai kolm 1,2 meetri pikkust LED lampi mille pikkus sammuti 1,2 meetrit.
Aga kuna uks sai tavalisest laiem ehk 4,2 meetrit ja ukse kõrval akende kohal kaks lampi siis otsustasin lakke lisaks ukse kohale veel 2 tk. paigaldada.
Peale nende mis sai ukse kohale lakke paigaldatud (2tk). on kõik ülejäenud paigaldatud 2,4 meetri kõrgusele seina peale.
Lisan Kõrgused: seina tagumine ots on seest 3,3 meetrit ja eest 4,5meetrit ja minu jaoks on valgust piisavalt ja olen väga rahul, ei tekki ka auto rattaste vahetusel mingisuguseid varjusid.
Minu paigaldatud Led valustustite pilte on siin juba jagatud ja ei näe vajadust seda uuesti teha.


RE: Garaaži ehitamine - 13piisab - 26-11-2018

aitäh kaasa mõtlemast.
täiendasin skeemi uksemõõtude ja uksega, mis viib nn külalistemaja / suvesauna köök-elutuba-saunaeesruumi.
viisin valgustikohad oma viimase mõtte kohtadele, aga see joonistab välja, et pigem võiks äkki hoopis IPE-tala lambid selle otstesse viia ja talaga risti pöörata. Ning lisada keskele talale ühe või kaks.
seinad ja lagi saavad muidu pahtli alla (et oleks sile ja ei korjaks tolmu / see oleks kergelt eemaldatav) ning lähevad heleda poolläikiva (läikiv on vist liialdus?) värvi alla - need aitavad ilmselt kah valgusel tulla mitte ainult valgustitelt vaid ka peegeldumistena vabadelt seina- ja laepindadelt.


RE: Garaaži ehitamine - honkomees - 26-11-2018

(26-11-2018, 22:02 PM)13piisab Kirjutas:  ... täiendasin skeemi uksemõõtude ja uksega, mis viib nn külalistemaja / suvesauna köök-elutuba-saunaeesruumi.
viisin valgustikohad oma viimase mõtte kohtadele, aga see joonistab välja, et pigem võiks äkki hoopis IPE-tala lambid selle otstesse viia ja talaga risti pöörata. Ning lisada keskele talale ühe või kaks ...

töölaua kohale seinale/seina juurde lakke kindlasti korralik valgusti, seljatagant laest tuleb valgus ei ole hea täppistööks. Akna valgusest võib mitte piisata ja pime aeg on pikk.


RE: Garaaži ehitamine - motamees - 26-11-2018

Auto katuse kohale pole mõtet lampe panna. Sul enam-vähem keik 6 lampi valgustavad autoid pealt. Tööd tehakse küljel, all ja sees.


RE: Garaaži ehitamine - meli666 - 14-01-2019

Vaja lihtsalt püstipandavat ja soodsat lahendust, et mõned masinad ja rauakola varju alla saada. 
Jäi silma selline PVC hall:
https://www.osta.ee/pvc-hall-72m-117772505.html
Pildi järgi nüüd raske vastupidavust ilmselt määratleda. Plaanis korralik puit hoone nagunii teha. Aga kuna toored palgid said alles metsast välja, siis nende materjaliks lõikamine, rääkimata hoone püstipanemisest võtab ikka mõne aasta. 
Ruutmeetrite suuruse kohta on see hind odav, samas jällegi piisavalt suur, et ei tahaks peale aastat tõdeda, et räbalad järgi.
Ehk kellegil kogemust?