automoto.ee foorumid
Masin majapidamisse - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Eesti Vanatehnika Ajaloo ja Teadmiste Kogumik (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=108)
+--- Foorum: Vanem Rasketehnika (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Teema: Masin majapidamisse (/showthread.php?tid=42060)

Lehed: 1 2 3 4


Masin majapidamisse - Mahno - 14-09-2012

Tere

Pole päris selle foorumi teema, aga siin paistab olema praktilise kogemusega inimesed koos, seepärast võtan ülbuse kokku ja küsin.

Soovitage palun, mis oleks mõistlik abimees maja ümbruse üsna aiamaa/kartulimaa harimisel ja ehk ka mõne väikese transporditöö tegemisel ja ehk ka lume lükkamisel?

Oma aruga olen jõudnud nii kaugele, et vene väiksemaid traktoreid T16 ja T25 pean liig suurteks, lisaks on suur osa neist eelmiste omanike poolt juba ennem mind ära tapetud.

Variandid siis, millele olen mõelnud:
a) mõni suurem motoblokk a la MTZ05 (vaadates youtubest sellise masinaga töötamise videomaterjali, tundub et parajalt füüsiline töö, mitte palju kergem kui labidaga kaevata. Hind ei ole ka liiga odav. See-eest kompaktne.)
b) TZ-4k-14 (kas sellele mõistliku hinnaga juppi ka veel saada on? Korralikku isendit leida ka raske.)
c) jaapani kasutatud väiketraktorid (Rahalises mõttes osta kõige kallim, aga pikemas perspektiivis ehk kõige muretum?)
d) midagi veel?


RE: Masin majapidamisse - v6sa - 14-09-2012

Mul paar tuttavat peavad sama plaani, mistap natuke muljetan...

Enne tasub selgeks teha, mille alusel valitakse. On selleks mõõdud, mass, võimekus mingit konkreetset ülesannet täites? Kõike korraga (eriti odava raha eest) ei saa!

Siis saab täpsemalt arutleda.

2rattalised on tülikad kasutada, kuid kerged ja väikesed. Ning Itaaliast leiab ka kopsakamaid, mille kasutajasõbralikkus on nõukatehnikast peajagu üle. Ilmselt ka hind...
TZ on ülehinnatud (ja ära trööbatud enamasti). Lisaks ei liha ega kala. Üsna raske ja suur, kuid erilist võimekust ei ole.
Vene tehnika on suur, raske ja minu arvates ülehinnatud. Ilmselt nõukaihaluse pärand... Samas on riistu saada, ehitus on teada ja varuosi liigub.
Kasutatud japsid on tume maa. Samas on neil potensiaali palju. Tasub meeles pidada, et pahatihti ei ole neil üldse rippsüsteemi. Ning kui ongi, siis mingi ebastandardne, kuna isegi CAT1 on suuremate mõõtmetega, rääkimata meil vene tehnika tõttu levinud CAT2 süsteemist. Varuosade saadavus on küsitav ja oskusteave pea puudub.
Parima hinna-kvaliteedi suhtega tonnise eluskaalu juures on hiinlased. Lihtsad, robustsed ja teevad töö ära. Ning enamasti on CAT1 rippsüsteemiga, st. need suudavad haakida ka CAT2 seadmeid.

Mina soovitan kõigepealt hiinlast kaeda ja alles siis japsi minna uurima. Kubotad-Isekid on head, kuid keegi ei tea, mis neil tegelikult kõhus on...


RE: Masin majapidamisse - saarrand - 14-09-2012

Mul on kodus igasuguseid nii vene kui ka välismaa traktoreid kombaine jms ja ma võin küll öelda, et TZ-4K-14 täidab kõik ootused ja lootused. TZ kasutan viimasel ajal põhiliselt just metsas puude veol kuhu suurte masiantega ei pääse, samuti ohtralt põllutöödel ja lausa asendamatu abiline on ta mul viljakuivatis erinevatel transporttöödel.
Need, kes väidavad, et suutlikkust ei ole, on kas väga viletsa masina saanud omale või ei oska kasutada. Ma arvan, et ma eriti ei eksi, kui ma ütlen, et minul kasutuses olevad TZ-d on siinses vabariigis ühed enim kasutuses olevad masinad.
Kõik oleneb muidugi, mis tööd täpsemalt teha vaja on. Mul on olemas kõik haakeriistad sellele masinale ja pisiaiamaad kus ei ole mõtet rasketehnikaga müttata saab kõik tehtud. Lisaks on kütuse kulu üsnagi olematu. Varuosade sadavus on ka täitsa olemas, kuigi neid sul polegi eriti vaja, kui just ostes mingit eriti läbitöötatud varianti endale ei saa. Teatud juppe muidugi keerulisem ilmselt leida, aga mootorijuppe saab Tallinnast vabalt. Mul pole enam kui 20 aastase kasutuse jooksul vaja olnud muud remontida, kui mootoril kolvirõngaid ja kütusepumpa vahetada, silindrit muidugi ka. Pluss muu lihtsalt nipet näpet ja hooldus.
Samas, T-16 on samuti vägagi universaalne, mingi hetk oli omalegi plaaanis see lisaks võtta, aga siis tekkis vajadus suuremate masiante järele ja ausalt üteldes, ega enam eriti puudust ei tunne, et oleks mõnd põkat veel vaja.
Hiinakaid ei soovitaks üldse, oli omal ka mõni aasta tagasi, utiliseerus kole kiiresti., kohe alguses lagunesid erinevad asjad ja läks üsna ruttu müügiks. Mul muidugi palju tööd taga ka.
Veel pisemad motoplokid on jällegi asendamatud väikeaedades.
Edu!


RE: Masin majapidamisse - Mahno - 14-09-2012

Japsid tulevad sageli mullafreesiga, mis on ostes traktori "hinna sees". Sellisele masinale tulevad haakesüsteemi aisad eraldi juurde osta. Müüja telefonijutu järgi on seejärel rippsüsteem "standardne", iseküsimus mis standardist on jutt. Traktorimüüjad müüvad ka kõikvõimalikke haakeseadmeid sinna juurde, raha olemasolul pole seetõttu need probleemiks...

Hiinakad...3-4 keuri eest pole ma midagi hiinapärast leidnud.


RE: Masin majapidamisse - runts - 14-09-2012

Hiinakatega on tööalaselt kokkupuude mul olemas. Olen neid natuke näppida saanud ja endale küll ei ostaks. Pigem vaataks mõnda kasutatud japsi. Need on päris pommikindlad masinad. Kui mu mälu mind ei peta, siis osadel japsidel käis jõuvõtuvõll teistpidi ringi. Sellisega võib tulevikus haakeriistadega natuke keeruliseks minna. Eks kasutaud masina ostmine muidugi natuke riskantne on. Kui ise piisavalt teemat ei valda, siis oleks hea mõni erapooletu spetsialist ostmisele kaasa võtta.


RE: Masin majapidamisse - v6sa - 14-09-2012

(14-09-2012, 13:12 PM)saarrand Kirjutas:  Mul on kodus igasuguseid nii vene kui ka välismaa traktoreid kombaine jms ja ma võin küll öelda, et TZ-4K-14 täidab kõik ootused ja lootused.
...

Jah, kui temast oodatagi vaid ülemõõdulist motoplokki. Oma keskliigendist roolimise ja võrdsete ratastega ronib päris hästi. Originaalriistad on parajasti tasakaalus masina võimekusega.

Ainult hind paneb kukalt sügama - ega Sinagi sellest alla 3 k€ ju loobu? Ning vähe vaiksemat ja paremini käivituvat mootorit võiks see ka omadaToungue

Originaalrehvide kitsus ja kõrge rõhk tekitavad teatavaid probleem pinnalpüsimisel. Aga neid leevendab rataste arvu kahekordistamineBig Grin

Tihti kiputakse aga TZ pidama täielikuks traktoriks, mida see siiski ei ole.

Suuremahulises tööks peaks ikka midagi tummisemat vaatama.


RE: Masin majapidamisse - Mahno - 14-09-2012

Küsin siis ìgaks juhuks üle, mispidi on "õigetpidi" jõuvõtuvõll


RE: Masin majapidamisse - runts - 14-09-2012

Õigetpidi on traktori tagant vaadates päripäeva.


RE: Masin majapidamisse - seeteine - 14-09-2012

Kui suurest/väikesest aiast jutt on?


RE: Masin majapidamisse - E303 - 14-09-2012

http://kuldnebors.ee/search/pollumajandus/traktorid-ja-kombainid/tz-4k-14/search.mec?pob_post_id=15372830&p TZ-4k-14 kuldses börsis täitsa müügis 2000 euro eest. Kuigi need traktorid on juba 20 või rohkem aastat vanad siis varuosade saamine võib saada probleemiks. Sama raha eest saaks ka sakslase RS-09


RE: Masin majapidamisse - pen.skar - 14-09-2012

Väiketraktori etaloniks võiks võtta New Holland 3010- mugav, kerge juhtida. Elektroonikat pole, käike 150 m/h (hea üksi kive korjata, istutustööd) kuni 30 km/h (ATV asemel). Umbes 15 ha talu peab sellega ära!.Hiinakas on sama osta kui poola põllutöömasin- liiga pehmest metallist. Kui juppe hakkab vaja minema, on juba tootmisest maas. T-16m on pea 50 aastat samasugune, väheste võimalustega. Samas metsas tirima on ta parem kui T-25. Tz- no kuidas sellega viljakuivatis toimetada saab- ära lämmatab. Kas ta veidi kitsas pole? Tz aiamaal vagudel on seni hea, kui jõnksu teed. Järgmise töökäiguga nagu võimendaks seda ja lõpp kisub õite kõveraks. RS on endisaegsetest parim. kuid osade, haakeriistade ja tema enda saadavus...


RE: Masin majapidamisse - saarrand - 17-09-2012

Kui ära lämmatab, siis tehke oma masin korda, mul ei lämmata küll midagi ära, samuti kohe kindlasti ei hakka madalatel pööretel pooma ja kütust täis tõmbama, see on kõik remontimata masinate viga!
Kõik oleneb muidugi aia suurusest loomulikult. Mul ongi need TZ-d suurte masinate kõrval väiksemate tööde tarvis, selge on see ot sa väikese põkaga ei lähe maanteele 90 km/h. Maasisse vajumine on ka kaheldav, ma tõesti kasutan seda igal pool ja pole topeltrattaid elus vaja läinud. Eks muidugi kinni on võimalik alati jääda kui asja mitte mõistusega võtta. Kartulivagusid ajada on kehva, aga muldan küll väikesi juppe igaaastaselt.
Hiinakat endiselt ei soovita. T-16 ja 25 on minuarust ka arvestatavad masinad.
Ilmselt mingisugust mega kallist masiant ei maksa väikeaeda osta, kui just miljonär ei ole. Aga edu valikul Smile


RE: Masin majapidamisse - Mahno - 17-09-2012

Vabandust, et nii kaua vastamisega aega läks. Õunamahl tahtis õuntest välja ajamist ja seened metsast koju toomist Smile

Aia suurusest: Siiani on pensionärist vanaema selle ilma igasuguse tehnikata ära harinud. Aga tema elab kohapeal ja saab labidaga iga päev natuke (või natuke rohkem) kaevata. Minu peamine puuduv ressurss on aeg.

10k maksvat traktorit tõesti ei ole mul mõtet osta, siis tasuks külvata muru ja raha aiasaaduste eest turule viia. Üsna kaua saaks turul käia. Ok, siis tuleks murutraktori vajadus Big Grin

See 3-4k euri ongi mu valupiir, sellest ma üle minna ei tahaks. Uut hiinakat selle eest ei saa. T16 või 25 oleks tööloomad küll, kuid nad on esiteks liiga suured, teiseks ära "ratsionaliseerimata" ja retsimata masinat leida on suht võimatu, vähemalt selle raha eest.
TZ vs jaapanlane....see on vist ainus küsimus.

Mul on selle ühe hea meel, et keegi motoploki usku mind keerama ei hakanud Smile


RE: Masin majapidamisse - saarrand - 17-09-2012

Mine vaata esialgu poes mõnd Jaapani masinat, saad hinnangu kuidas meeldib ja kuuled ilmselt ka mõndagi heast halvast. Mul on ühel tuttaval üks japs, püüan talt ka uurida, kuidas masinaga rahul on.


RE: Masin majapidamisse - diesel - 17-09-2012

japside põhihäda potipõllumehe jaoks on madal kliirens.
teistkordset muldamist kartulitele ilmselt enam väga ei tee ja metsas kändude otsas ka ei ukerda.
kui juhtuvad olema ees ja taga ühte mõõtu rattad, siis on suht lihtsalt võimalik kergitada. kui mõõt erinev, siis läheb juba leiutamiseks kui nelivedu ikka soov säilitada on.


RE: Masin majapidamisse - Maanteemuuseum - 17-09-2012

(17-09-2012, 09:29 AM)Mahno Kirjutas:  ... See 3-4k euri ongi mu valupiir, sellest ma üle minna ei tahaks. Uut hiinakat selle eest ei saa. T16 või 25 oleks tööloomad küll, kuid nad on esiteks liiga suured ... TZ vs jaapanlane....see on vist ainus küsimus....
Endal oli sama mure, vaja väikest traktsit, millega kõike toimetada: muru niita, künda, kultiveerida, vagusid ajada, käru vedada ja õunapuude vahel mesitarusid ümber tõsta (teised pereliikmed appi ei tuleBig Grin). Aastat 4 tagasi ostsin siis pisikese hiinaka, 38 kiloeegule kauplesin hinna. Umbes selline See muidu üsna vastu pidanud, pisikesed vead ikka ja põhiprobleemiks siis varuosad, nt imemõõdus siduri survelaager, mida toodavad vaid 2 tehast maailmas ja mõlemad Hiinas! Keegi ei telli ja müüja ammu pankrotis. Kliirens on väiksevõitu tõesti, aga kartuli saab mullatud.


RE: Masin majapidamisse - rollfix - 17-09-2012

Endal peres Kubota B7001 põllumajanduslik mudel Zen-Noh.
4-veoline, 3 käiku edasi ja aeglusti,16hj.Vinge ronija ja suurepärane abiline.Enda mudelil ka kopplaadur paigaldatud.


RE: Masin majapidamisse - pen.skar - 17-09-2012

Teenis mind, teenib edasi pojaperes. Kartulivõtt siis. Sic! Mtz vaheltharimiskummidel. Ja üks rippriist ei sega teist. [Pilt: 2144403709b13d_l.jpg]


RE: Masin majapidamisse - Talupoeg taluja - 18-09-2012

Hommikut!
Olen neid vanemaid traktoreid siin näinud külameestel küll. Ja ka mõnda uuemat. Väikemajapidamisse kuluks ikka T-25 ära. Just sellepärast,et jõudu on,kütet võtab vähe,osad saadaval. Kuigi ajavad asja ära ka vanemad TD-20-ned. Nendega aga see häda,et remondimees pead olema kõva,sest traktorid juba vanad ja logisevad igast otsast. Samas jääb just natuke puudu nendest põkadest. T-16 traktor kulub ka marjaks ära,sest sellega saab lihtsalt kahe puu vahelt läbi trügida.....ja kõike vedada majapidamises. Väärt riist!
Samas tahetakse neid Hiinakaid... Arvan,et käiksid ka need. Aga sinnamaani,kui häda pole. Kui midagi juhtub,saab olema paras kannatus nendele osasid hankida. Sellepärast ma ei kiida neid. Sest kujutage ise ette olukorda,kui midagi juhtuma peaks kiirel tööajal. Käite nagu tola mööda poode ja ilma,et mõnda juppi saada. Samas vene masinale leiate osasid igalt poolt. Aga eks igaüks otsustab ise,mis traktori ta oma majapidamisse toob.Wink


RE: Masin majapidamisse - IIIFFFAR - 18-09-2012

Sihuke inime, kel kodus traktor, on nagunii lollakas! Mulle ka 16 meeldib aga arvatavasti , kulla Taluja, pead Sinagi teistmoodi hingama õppima.










AGA MÕNED KEPSUD HOIAME IKKA MADRATSI ALL SOOJAS...