automoto.ee foorumid
Mõistusevastased manöövrid liikluses - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Vaba teema (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Teema: Mõistusevastased manöövrid liikluses (/showthread.php?tid=49357)



RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - veix__ - 11-05-2019

(11-05-2019, 12:04 PM)Janka Kirjutas:  Hale soovitus.
Pigem hoian end selja taga toimuvaga pidevalt kursis, et kirjeldatud olukorraks valmis olla.

Maailmalõpuks tasub ka valmis olla. Ei ole kahtlustki, et see tuleb. Toungue


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - hulgus - 11-05-2019

(11-05-2019, 10:56 AM)veix__ Kirjutas:  Osta automaat, saad vasaku jala ja parema käega asja vähe rahulikumalt võtta. Big Grin Ja kinnise kongiga kaubiku korral (mul suhteliselt palju sõite sellistega olnud) jääb 1 peegel vähem üle vaadata.

Oli automaat. Ja kinnise kongiga "kaubik", mitu oli. Peegleid küll vähemaks ei jäänud Wink. Kaks vasakul, 3-4 paremal ja salongipeegel peale kauba. Peeglisse vaatad, kui mingi tegevus taga toimub, manööverdad või "1mm" puudu jääb. Muul ajal valvab peegleid mingi alateadvus silmanurgast, ... kogu aeg.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - veix__ - 11-05-2019

Nii on.
Lihtsalt tundub imelik kui mõnedel alateadvus sunnib neid iga mõne sekundi tagant vaatama.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Daff - 11-05-2019

Elu on näidanud, et need kõigesuuremad teoreetikud on roolitaga nagu õnnetus.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - veix__ - 11-05-2019

Aga proovi siis mitte olla. Sad


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Marko - 11-05-2019

Kas siin on gigantide heitlus? Kuna selle alguse juures olin minagi natuke tegev ja neid poetatud sekundeid tuletatakse ikka meelde, tõsi küll vaid vihjamisi, siis kriban veelkord. Peeglisse vaatamine või peegli vaateväljas hoidmine mingit alamproget selleks jooksutades ei häiri kunagi ette vaatamist. Kui häirib, siis oled samal tasemel kui käigukangi nupu pealt käikude skeemi vaataja. Või silmadega põrandalt siduripedaali otsija. Nii lihtne ju tegelikult? Perifeerset nägemist saab muide treenida. Ja see on vajalik.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - motamees - 11-05-2019

Kui see vaatamine nii automaatne on, kus siis üldse teate, et iga 2 kuni 20 seki järel vaatate?
Ja käigukangi nupu vaatamisest. Vaatan ikke vahel käikude asetust. Valesti ju panna ei tohi. Just paar päeva tagasi otsisin Midlineri tagurpidikäigu kohta.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Alts - 12-05-2019

Mida kiiremini sõidad, seda ahtam on vaateväli, mida algajam autojuht, siis sama.  Üldiselt lööb taga olevate vilkurite peegeldus erinevatelt peeglitelt "ohutule põlema". Samas olen ka inimene, kes 90 kraadise kurvi puhul automaatselt suunatuld kipub näitama ja vihkab ringteel liiklust segavaid inimesi, kes ei märgi oma mahasõitu suunatulega ja hoiavad selleläbi liiklust kinni. Viimastele võiks tõesti mingi karistuse leida. Laisk või loll võid olla aga sellega ei tohi teiste inimeste elu keerulisemaks teha.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - honkomees - 12-05-2019

(12-05-2019, 00:13 AM)Alts Kirjutas:  ... Samas olen ka inimene, kes 90 kraadise kurvi puhul automaatselt suunatuld kipub näitama ja vihkab ringteel liiklust segavaid inimesi, kes ei märgi oma mahasõitu suunatulega ja hoiavad selleläbi liiklust kinni. ...
paar OT, 
1. vanades, nii 50-ndate eeskirjades vist, oligi enne äkilist kurvi suuna näitamine ette nähtud.
2. ringteel suuna näitamise reaalne kasulikkus on kaheldav, taganttulijale pole tolku, ringile sõitjale pole eest lähitulede taustal suunatuli niikuinii nähtav. Ainult supermoodsate eraldi asetsevate led-päevatuledega auto puhul võib ringile suunduja näha ringil liikuja suunatuld.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - sturmbannführer - 12-05-2019

minu istumisasend ja peeglid on niimoodi regullitud,et vaatan nagu panoraam telekat.ei pea ekstra pead pöörama.mis puudutab pedaale,siis vasaku jalaga pidurdan ja paremaga annan gaasi.ülimalt mugav ja kindlasti ka ohutum,kuna jalg on vajaliku pedaali juures koguaeg


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - veix__ - 12-05-2019

(11-05-2019, 23:41 PM)Marko Kirjutas:  Peeglisse vaatamine või peegli vaateväljas hoidmine mingit alamproget selleks jooksutades ei häiri kunagi ette vaatamist.

Ei peagi häirima, aga reaktsiooniaega pikendab. Kui sa reaalselt vaatad kõrvalistujapoolsesse peeglisse (mis asetseb üsna suure nurga all võrreldes otse ees sõitva autoga), siis ei taha ju keegi hakata siin väitma, et kui täpselt pilgu ära pööramise hetkel ees sõitval autol pidurituled süttivad, siis tuleb su reaktsiooniaeg kehvem? Rolleyes Jah, ka sinna peeglisse tasub aeg-ajalt vaadata, aga mu poolt jutt käib sellest, et on vaja vaadata täpselt "nii palju kui otseselt vajalik ja nii vähe kui võimalik" ("programm" võiks olla nii seadistatud), mitte lasta silmadel alateadlikult vahetpidamata peeglite vahel tõmmelda.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Aare72 - 13-05-2019

(12-05-2019, 08:28 AM)honkomees Kirjutas:  paar OT, 
1. vanades, nii 50-ndate eeskirjades vist, oligi enne äkilist kurvi suuna näitamine ette nähtud.
2. ringteel suuna näitamise reaalne kasulikkus on kaheldav, taganttulijale pole tolku, ringile sõitjale pole eest lähitulede taustal suunatuli niikuinii nähtav. Ainult supermoodsate eraldi asetsevate led-päevatuledega auto puhul võib ringile suunduja näha ringil liikuja suunatuld.

1. Sarnane nõue kehtis üsna hiljuti veel. Siis küll oli enne peatee suunamuutust vastav märk (enam ei kasutata). Nüüd  igatahes neis kohtades tavaline hoiatusmärk. Nii mõnigi laseb seal vanast vaimust suunatuld plõksida.
2. Kaheldav küll aga see elementaarne kultuuri osa. Ja tegelikult siiski üldjuhul (tuli) paistab. Uuemate masinate puhul küll. Samas - mõni on nii agar, et näitab suunda juba enne esimest mahasõitu kuigi reaalselt lahkub viimasest......


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - indreksirk - 13-05-2019

(13-05-2019, 11:09 AM)Aare72 Kirjutas:  
(12-05-2019, 08:28 AM)honkomees Kirjutas:  paar OT, 
1. vanades, nii 50-ndate eeskirjades vist, oligi enne äkilist kurvi suuna näitamine ette nähtud.
2. ringteel suuna näitamise reaalne kasulikkus on kaheldav, taganttulijale pole tolku, ringile sõitjale pole eest lähitulede taustal suunatuli niikuinii nähtav. Ainult supermoodsate eraldi asetsevate led-päevatuledega auto puhul võib ringile suunduja näha ringil liikuja suunatuld.

1. Sarnane nõue kehtis üsna hiljuti veel. Siis küll oli enne peatee suunamuutust vastav märk (enam ei kasutata). Nüüd  igatahes neis kohtades tavaline hoiatusmärk. Nii mõnigi laseb seal vanast vaimust suunatuld plõksida.
2. Kaheldav küll aga see elementaarne kultuuri osa. Ja tegelikult siiski üldjuhul (tuli) paistab. Uuemate masinate puhul küll. Samas - mõni on nii agar, et näitab suunda juba enne esimest mahasõitu kuigi reaalselt lahkub viimasest......
Eesti Vanatehnika Klubide Liit annab igal aastal välja ajakirja "Vanad Veljed". Sel aastal põhiteemaks liiklusnõuete ajalugu, kuigi nii spetsiifiliseks nagu antud teemas, seal mindud ei ole. Küsige ajakirja klubidest. 
Soovin eeltoodud eksiarvamused kummutada:
1. 1929, 1938, 1950 ja 1957 aasta liiklusnõuete kommentaarid ning tol ajal kehtinud liiklemismäärused ei näinud ette kurvides suunamärguande andmist. Kasutatakse küll termineid "käänakutel suuna muutmine" ja "esialgse suuna muutmine", kuid neid on täiendatud vastavalt sõnadega "teisse sõiduteesse suunamisel" või on kommentaarides selgitatud, et kurvides või käänakutel see nõue ei kehti. Küll aga pöördel teisele teele või näiteks teise suunavööndisse või ka seismajäämisel. Alates 1958. aastast on kasutusel termin pööre, mis mingil viisil ei ole tõlgendatav kurvis sõitmise suunamuutmisena. Peatee suunamuutust tähistav liiklusmärk on ka täna kasutusel, kuid see on kasutusel üksnes ristmikel, kus peatee suund muutub (st peatee ei läbi ristmikku otse). Kurvi tähistav hoiatusmärk on samuti kasutusel, kuid see ei kohusta suunamärguannet andma. Peatee suuna muutust tähistav liiklusmärk tähistab selgelt ka ristmikku ning ristmikul on tegemist pöördega ka sellisel juhul, kui juhtumisi on tegemist sama nimega tänavaga. 
2. Maanteekiirusel ja pimedas ei pruugi suunatuli tõesti olla nähtav, kuid linnakiirusel, valgel ajal ning lähi- või sõidutuledega on mistahes auto suunamärguanne nähtav üldjuhul ka eespoolt. Kuni 1957. aasta lõpuni oli tõepoolest liiklemismäärustes kirjas, et suunamärguannet tuleb anda tagasõitvate liiklusvahendite juhtide hoiatamiseks, kui 1958. aastal jõustunud nõuded enam seda ei eristanud. Ringliiklusega ristmikul on otseliikumise suund piki ringi ning iga "väljasõit" ringilt on parempööre. Suunamärguande andmine enne pööret on kohustuslik (LS § 39 lg 1) ning seda tuleb teha õigel ajal, kuid mitte hiljem kui 3 sekundit enne kavandatavat pööret. Liiga varane suunamärguande andmine on eksitav, kuid suunamärguande andmine ei muuda eesõigust ei selle andja ega teiste juhtide suhtes. 

Eeltoodud väidete esitamiseks kontrollisin oma teadmised üle viidatud liiklemismäärustest ja kommenteeritud väljaannetest.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - honkomees - 13-05-2019

(13-05-2019, 12:11 PM)indreksirk Kirjutas:  Soovin eeltoodud eksiarvamused kummutada:
Vabandan, kui kellegi eksiarvamusele viisin. Kurvis suunanäitamise reeglist olen lugenud ühest vanast vene raamatust, kus eksamil mägiteel sõitmist küsiti ja seal oli see suuna näitamise kohustus viidatud, eeskirju lugenud nii põhjalikult ei ole.
Aga valgel ajal näha suunatuld autol, mil põlevad lähituled või suunatule kõrval või suunatulega ühes reflektoris olevad mitte-led päevasõidutuled, no ei ole võimalik, vähemalt mitte minu nägemisega, eredam tuli on üle, just ringilt ärapööraval autol näed tavaliselt alles vilkuvat küljepealset/peegli suunatuld, kui ta on juba küljega su poole. Teiselt poolt on need led-päevasõidutuled paljudel uutel autodel nii nõrgukesed, et tavaline parktuli on ka eredam ja siin on küll suunatuli alati nähtav. Samas tekib küsimus nende nn päevasõidutulede mõttekuses. 
Loomulikult on suuna näitamine kohustuslik, õige jne aga ringilt väljumise puhul ei näe ma erilist põhjust nende juhtidega pahandamiseks, küll aga mujal liikluses, kus tekivad igasugu ohuolukorrad. Ja loomulikult on järjekindel suunamärguande kasutamine harjumuse tekitamiseks alati vajalik.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - indreksirk - 13-05-2019

(13-05-2019, 14:12 PM)honkomees Kirjutas:  Aga valgel ajal näha suunatuld autol, mil põlevad lähituled või suunatule kõrval või suunatulega ühes reflektoris olevad mitte-led päevasõidutuled, no ei ole võimalik, vähemalt mitte minu nägemisega

Inimeste nägemine ongi erinev - suunamärguande mitteandmine põhjusel, et mina ise seda ei näe (või ei näeks teisel autol), ei ole minu arvates päris adekvaatne põhjendus. Lisaks seaduses sätestatud kohustusele on see inimlikult viisakas. Teine sõidukijuht, sõidutee ületamist ootav jalakäija või jalgrattur eeldab suunatule puudumisest, et liigud otse või jätkad ringil liikumist. Ei ole suunamärguanne mingi imerohi, kuid aitab siiski liiklust sujuvamaks muuta. Harjumusel on suur jõud, soovitan soojalt harjutada end suunamärguannet alati andma, kuna teineteist paremini mõistes oleme kõik rahulikumad ja sõbralikumad. Kui kedagi ei ole, siis pole sellel tõesti suurt praktilist väljundit, kuid alati ei märka me teist liiklejat.

Ringliiklusega ristmikult väljumisel on eestpoolt nähtav suunatuli väga oluline jalakäijale, kes soovib ületada sõiduteed. Kuigi tal on eesõigus, saab ta nii varakult infot Sinu liikumiskavatsuse kohta ja saab olla ettevaatlikum. Ka ristuvat sõiduteed ületada sooviv jalgrattur saab vajaliku info (tema liigub Sinu suhtes küljelt ja isegi veid tagantpoolt) - ka tema saab paremini arvestada võimaliku liikumisteede lõikumisega. Ja järgmisel ringile pealesõidul ootav autojuht, kes pingsalt jäälgib, kas ringil liikuv juht jätkab ringil liikumist või pöörab eelmiselt mahasõidult ära. Tema võidab aega, et käik aegsasti sisse lülitada ja olla valmis kohalt võtmiseks. See kõik on teineteise mõistmiseks ja liikluse sujuvamaks muutmiseks. Loomulikult saab ka ilma hakkama, aga liiklus on siiski koostöö. 

Oma enese tarkusest valime me enda arvates vajalikud liiklusnõuded, mida täidame ning teistele vaatama läbi sõrmede. Väga sageli on liiklusnõuetel aga ka sellised tagamõtted, mida lihtsa talupojamõistusega välja ei mõtle, kuid inimkäitumist veidi siiski mõjutavad. Valikuline liiklusnõuete täitmine eeldab väga põhjalikku analüüsi ning mõistmist, et teine inimene võib liiklus hoopis erinevalt tajuda. Me ei ole kõik ühesugused.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - rbr999 - 13-05-2019

Ringidel liiklemisest veel. Mulle väga meeldib rootsi ringliikluse kultuur. Keerates esimesest mahasõidust paremale kasutatakse paremat suunda. Otse ehk teisest mahasõidust minnes ei näidata midagi, sõidadki ju tegelikult otse. Kolmandale mahasõidule minnes minnakse ringile vasaku suunatulega ja enne mahasõitu parem suund. Ringile minnes pole mingit nuputamist kuhu keegi liigub. Õnneks või kahjuks olen need kombed siia ka kaasa võtnud Sad Mis rotsadel veel ringliikluses positiivne on, isegi tipptunni ummikutes toimib nn tõmblukk, ehk ringil olija laseb alati enda ette ka pealesõitu ootava auto. See pisku aitab tegelikult väga palju, eriti stockholmi ummikutes Cool


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - honkomees - 13-05-2019

(13-05-2019, 15:40 PM)indreksirk Kirjutas:  ... suunamärguande mitteandmine põhjusel, et mina ise seda ei näe (või ei näeks teisel autol), ei ole minu arvates päris adekvaatne põhjendus. ...
Ringliiklusega ristmikult väljumisel on eestpoolt nähtav suunatuli väga oluline jalakäijale, kes soovib ületada sõiduteed ...
Täiesti nõus, et see pole põhjenduseks mittenäitamisel. Samas ei ole kavatsenudki tüli kiskuda, seda enam, et ise pean suunanäitamist vajalikuks ja teen seda. Lihtsalt ringil mittenäitajad minu närvi ei kõiguta, nt ajavad vihale hoopis need autokonstruktorid, kelle projekteeritud autode suunatuld pole võimalik näha (ehkki saan põhjusena aru, et suurem osa maailmast ikkagi ei kasuta päevasõidutulesid, seadused ei nõua). 
Jalakäija positsioonilt ei ole osanud seda vaadata, kas nemad näevad või mitte.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - honkomees - 13-05-2019

(13-05-2019, 15:40 PM)indreksirk Kirjutas:  ... Ja järgmisel ringile pealesõidul ootav autojuht, kes pingsalt jäälgib, kas ringil liikuv juht jätkab ringil liikumist või pöörab eelmiselt mahasõidult ära. Tema võidab aega, et käik aegsasti sisse lülitada ja olla valmis kohalt võtmiseks. See kõik on teineteise mõistmiseks ja liikluse sujuvamaks muutmiseks. ...
No ma kirjutangi selle järgmise pealesõidu ootaja vaatepunktist, et pooltuledega sõitva ringil suunda näitava auto suunatuld pole võimalik näha enne, kui see auto on juba ringilt maha keeranud ja küljega ootaja poole, seega on minu vaatevinklist pohui, kas ta näitas või mitte.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - diesel - 13-05-2019

mul üks vanker on seukse suunaga, et keila ringidel ei saa mahasõidu suunda väga näidata.
kuni ringi peal oled ja nö. kerget vasakpööret teed, ei lähe parem suund kuidagi sisse.
teine sama marki ja eri mudeliga sõiduriist laseb enam-vähem viisakalt suuna sisse panna.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Janka - 13-05-2019

(13-05-2019, 18:47 PM)rbr999 Kirjutas:  Ringidel liiklemisest veel. Mulle väga meeldib rootsi ringliikluse kultuur. Keerates esimesest mahasõidust paremale kasutatakse paremat suunda. Otse ehk teisest mahasõidust minnes ei näidata midagi, sõidadki ju tegelikult otse. Kolmandale mahasõidule minnes minnakse ringile vasaku suunatulega ja enne mahasõitu parem suund. Ringile minnes pole mingit nuputamist kuhu keegi liigub. Õnneks või kahjuks olen need kombed siia ka kaasa võtnud  Sad  Mis rotsadel veel ringliikluses positiivne on, isegi tipptunni ummikutes toimib nn tõmblukk, ehk ringil olija laseb alati enda ette ka pealesõitu ootava auto. See pisku aitab tegelikult väga palju, eriti stockholmi ummikutes  Cool

Sama sisteem jäi mulle frankenraihist külge. Hää sisteem on Smile