automoto.ee foorumid
Mõistusevastased manöövrid liikluses - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Vaba teema (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Teema: Mõistusevastased manöövrid liikluses (/showthread.php?tid=49357)



RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - indreksirk - 12-02-2015

Soovimata anda ühtegi hinnangut ja esitamata oma arvamust juhin tähelepanu alljärgnevale Riigikohtu lahendile, mis on muutnud oluliselt politsei taktikat kollase fooritulega ristmikule sõitjate karistamisel. See ei ole päris kokkulangev üldise arusaamaga foori nõuete täitmisest. 

Vilkuval rohelisel ei ole standardit ja see ei ole üldse kohustuslik. Puutuvalt aga kollase ootamatusse süttimisse ongi Riigikohus andnud alljärgneva tõlgenduse: 

7. Samuti on ebaselge ja vastuoluline kohtuotsuses sisalduv käsitlus ristmiku ületamist reguleerivate liiklusseaduse sätete kohaldamise kohta. LS § 58 lg 3, mille rikkumist R. Lätile ette heidetakse, sätestab, et foori või reguleerija keelava märguande korral peab juht seisma jääma stoppjoone või stoppjoonemärgi ees. Selle puudumisel võib jalakäijat takistamata sõita kuni lõikuva sõidutee ääreni. Väärteoasja lahendamisel tulnuks seega esmalt tuvastada, kus oli ristmikul peatumiseks ettenähtud koht, sealhulgas ka see, kas ristmikul oli stoppjoon või stoppjoonemärk, ja seejärel ka sõiduki asukoht kollase (keelava) tule süttimise ajal. Maakohus ei ole neid küsimusi lahendanud, nentides vaid, et kollase tule süttimise ajal oli menetlusalune isik „praktiliselt“ ristmikul.

7.1 Samas pidas maakohus vajalikuks viidata ka LS § 7 lg 1 p-le 3, mille kohaselt keelab kollane tuli liikuda; peatumiseks ettenähtud kohast tohib edasi liikuda vaid juhul, kui seal peatumine on ilma liiklust ohustamata võimatu; kui tuli süttib hetkel, mil juht on ristmikul või ülekäigurajal, tuleb liikumist jätkata. Maakohus asus seisukohale, et kuna teelõigul, kus R. Lätt liikus, on suurim lubatud kiirus 70 km/h, oli sõiduki peatamine väga lühikese aja jooksul, mis möödub rohelise tule vilkumise algusest, võimatu. Kohtu etteheite kohaselt ei ole peatumise võimalikkust käsitletud ka väärteoprotokollis.
7.2 Kolleegium nendib esmalt, et olukorras, kus kollane tuli süttib ajal, mil juht on juba ristmikul, tuleb liikumist LS § 7 lg 1 p 3 kohaselt igal juhul jätkata. Eraldi tuleb analüüsida olukorda, mil kollase tule süttimisel on peatumine ettenähtud kohas võimatu sellega kaasneva liiklusohu tõttu. LS § 50 lg 3 p 1 näeb ette, et juht peab kohandama oma sõiduki kiiruse olukorrale vastavaks, kuid ei tohi ületada suurimat lubatud kiirust. Seejuures peab juht sõidukiiruse valikul arvestama oma sõidukogemust, teeolusid, tee ja sõiduki seisundit, veose iseärasusi, ilmastikutingimusi, liikluse tihedust ning muid liiklusolusid, et ta suudaks seisma jääda sõiduki eespoolse nähtavusulatuse piires ning teel oleva sellise takistuse ees, mida juht pidi ette aimama. Seega paneb seadus juhile kohustuse kohandada oma sõiduki kiirus selliseks, et tal oleks võimalik peatuda teel oleva etteaimatava takistuse, sh liiklust reguleeriva foori, ees.
7.3 Kui peatumine on siiski võimatu sellega kaasneva liiklusohu tõttu, annab seadus võimaluse sõita ristmikule ka foori kollase tulega. Sellise kaitseversiooni esitamisel lasub menetlejal vaieldamatult kohustus selle asjaolu esinemist kontrollida ja menetlusalusel isikul on omakorda kohustus avaldada menetlejale kõik tõendid, mis annavad selliseks kontrolliks võimaluse. R. Lätt ei ole aga kogu menetluse jooksul esitanud väiteid peatumise võimatuse kohta selleks ettenähtud kohas liiklust ohustava olukorra tõttu. Foori kollase tulega ristmikule sõitu ei saa õigustada ebaõigesti valitud sõidukiirusega.

Kogu lahend on kättesaadav: http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-1-1-36-13


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Maanteemuuseum - 12-02-2015

Kas Indrek seletaks nüüd maakeeli ära, kuidas siis riigikohtu lahendi valguses tuleb käituda, kui kollane süttib (olen nii mõnikordki silmanurgast tabanud et juba kollane, aga maakal on muu liiklusega linnas kõvasti tegemist) ja liiklusvoolu kiirusel pidamasaamiseks tuleks pidurid plokki lüüa ning siis võib ka juhtuda et libised ristmikule välja.
Kas pidurid plokki või sõita üle ristmiku?


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - PlyVal64 - 12-02-2015

(12-02-2015, 13:07 PM)indreksirk Kirjutas:  Puutuvalt aga kollase ootamatusse süttimisse ongi Riigikohus andnud alljärgneva tõlgenduse: 
Ehk tuleb tunnistada - Kohtunike hulgas on füüsika tunnis käinud inimesed! Lisaks saavad koolis käinud inimesed aru mõistest "takistamine" jms. 
Jah, see ei õigusta nähtavalt teadlikult kollasega ristmike ületajaid, sinna trügijaid (sest nad ei segaks jalakäijaid!) jne aga see ootamatu kollane ei võimalda tihtipeale ohutus ja mitte segavas kohas seisma jääda. Lisaks tähendaks see äkkpidurdust ja siis võib juhtuda täpselt nii:


Mis aga nüüd laialt levinud eksiarvamust puudutab, spetsiaalselt Teile, kes te vingute, kui keegi maanteel näiteks kurvis 80 km/h sõidab: esiteks soovitan uuesti ja põhjalikult tutvuta kehtiva Liiklusseadusega, sest sealt leiate päris palju "uut ja huvitavat". Näiteks sellise asja, millest viimasele viitab ka Sirgi toodud lahend:
§ 50.  Sõidukiiruse valimine
...
(3) Juht peab kohandama oma sõiduki kiiruse olukorrale vastavaks, kuid ei tohi ületada suurimat lubatud kiirust. Juht peab:
...
3) viima kaugtuledelt lähituledele üleminekul sõidukiiruse vastavusse uue nähtavusulatusega;

...
(7) Juht ei tohi:

 1) põhjendamatult aeglase sõiduga takistada teisi sõidukeid;
 2) järsult pidurdada, kui see pole vajalik ohutuse tagamiseks.

Mida me siis siit välja loeme: maksimumkiirusel 90 km/h liikuv juht vahetab lähitulede vastu, laseb kiiruse alla ja ei ole mitte kuidagi põhjendamatult aeglaselt sõitev juht! Seega ei tasu targutada ega närvitseda vaid SEADUST tuleb tunda! See, et teil on näiteks taga sõites paremad tuled ei tähenda mitte midagi sest olukorrale vastava sõidukiiruse, mid aka teie taga PEATE jälgima, määrab eessõitja! Teie asi on soovi korral teostada ohutu möödasõit.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Marko - 12-02-2015

Kui selle tsitaadi teisest poolest ka siis kinni peetaks. Keegi ei porise aeglaselt liikuja kallal, kes taganttulevad kiiremad kultuurselt mööda laseb. Jant on ikka selles, et möödasõiduvõimaluse loomine ei ole meil kombeks. Ja paljud venijad ei teagi ilmselt, milleks autole peeglid on paigaldatud.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - PlyVal64 - 12-02-2015

(12-02-2015, 15:34 PM)Marko Kirjutas:  Kui selle tsitaadi teisest poolest ka siis kinni peetaks. Keegi ei porise aeglaselt liikuja kallal, kes taganttulevad kiiremad kultuurselt mööda laseb. Jant on ikka selles, et möödasõiduvõimaluse loomine ei ole meil kombeks. Ja paljud venijad ei teagi ilmselt, milleks autole peeglid on paigaldatud.

Täiesti nõus ja sedagi reguleerib kenasti Liiklusseadus:
§ 53.  Juhtide vastastikused kohustused möödasõidul

 (1) Möödasõidul oleva sõiduki juht peab hoidma möödasõidetava sõiduki suhtes ohutut piki- ja külgvahet.
 (2) Juht, kelle sõidukist sõidetakse mööda vasakult, peab liiklusolusid arvestades hoiduma võimalikult paremale ega tohi möödasõitu takistada sõidukiiruse suurendamisega ega muul viisil.

Pigem on küsimus just selles, et ei pea mööda laskma, kui juht täidab Liiklusseadust ehk ei ole mitte ühte põhjust, miks peaks teine kiiremini liikuma! Jah, paljud sellised punktid käivad küll halva nähtavuse, pimeduse etc kohta aga molutatakse teel ka perfektse juunipäevase ilmaga. Samas on õleüldine suhtumine ikkagi see, et sõidan iga jumala ajahetk maksimum LUBATUGA + veel veaprotsent pealegi! Ja kui nüüd aus olla, on ka mul sita ilmaga ja halbade oludega jumala pajebat selja taga tõmblevast idioodist. Ma ei kavatsegi kuhugile teepeenrale kolida, suunaga märku anda jne ehk iseendale mingeid ohtlikke olukordi tekitada samas, kui keset kena päeva teen seda alati suurima mõnuga, kui ise parasjagu ei viitsi gps'i järgi 92 km/h sõita. Lisaks kes on VENIJA??? Kas see kodanik, kes hindab iseenda tervist, ohutust aga ka kvaliteetselt elatavat eluAEGA ja sõidab 87 km/h, on venija??? 
Nüüd see eilne laibamats: ei olnud kaugelt ideaalsed ilmaolud isegi piltidelt nähtavalt ja reaalselt võinuks Politseinik iga 90 km/h sõitja kinni pidada, sest sellise kiirusega ei arvestatud LS § 50 nõuetega. On osad riigid, kus Politsei seda ka rakendab ja mitte üks kohus ei lükka seda ka ümber. 


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - klaave - 12-02-2015

 (2) Juht, kelle sõidukist sõidetakse mööda vasakult, peab liiklusolusid arvestades hoiduma võimalikult paremale ega tohi möödasõitu takistada sõidukiiruse suurendamisega ega muul viisil.

Pigem on küsimus just selles, et ei pea mööda laskma, kui juht täidab Liiklusseadust ehk ei ole mitte ühte põhjust, miks peaks teine kiiremini liikuma!

Kade meel või lihtsalt kiuslik? Big Grin
Kui ikka kirjas on - et peab - siis ikka peab küll. Pole vist möödasõidetava otsustada, kas on või ei ole põhjust möödasõiduks. Kas möödasõidu tegija rikub seadust või mitte ei ole möödasõidetava otsustada, vaid möödasõidetav peab (võiks) ikkagi seadust mitte rikkuma. (Muidu on korraga kaks oinast teel) Olen korduvalt sattunud möödasõitu tehes pollarite vaatevälja, kuid ju siis kiirus ei ületanud lubatud kiirusi radari jaoks ja pole ka probleemi olnud. Kindlasti näitas spidokas üle lubatu, kuid jälle tulevad mängu need spidokate-radarite lubatud erinevused ja vahed. Sõida sina spidoka järgi 90-ga, mina lasen 95...97 ja kumbki ei riku seaduse mõistes eeskirju.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Talupoeg taluja - 12-02-2015

Ja kui mina sõidan ja spido näitab 95,keps aga 90 ,kas siis pean ka mööda teeääri logistama.... ja tundma ennast liikluse takistajana,kui tahan sõita normaalselt teepeal.....  Olen ikka täheldanud,et ükskõik kui kiiresti sõidan,ikka tahetakse mööda põrutada. Ma ei saa aru,milleks siis seda spidot üldse vahtida ja eeskirju teha. Masendav. Mul on ikka sihuke kahtlane tunne,et ostan kaamera oma autusse....  pärast hea kodus vaadata... Big Grin


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Marko - 12-02-2015

Miks peab vindi üle keerama ja asja karikatuuri panema? Val ja Talupoeg ühes paadis ja mõlemad pehmelt öeldes mitte parimal seisukohal. 
Ma võtan peeglis lennukit märgates jala gaasilt ja hoian tiba paremale, nähes möödasõidu võimatust siis vastupidi ja vasak suund ka, siiani toiminud ja endiselt null avariid. 
Sõitke ise ja laske teistel ka sõita!


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - PlyVal64 - 12-02-2015

Saage sellest aru, et kiusuga pole siin midagi pistmist! Muuseas, ärge siis nädalajagu päevi enne ära unustage, et ka Talverallil kehtib LS, kõigile on antud SAMA keskmine kiirus, aeg, KP ja AKP'de asukohad jne, seega kui üks, kes ei ole eksinud ja sõidab rahulikult ülikitsal teel antud KESKMIST ei pea eksinud kihutaja pärast ennast kraavi tõmbama - tema sõidab oma sõitu! Kui on ruumi, lastakse mööda ning pole keegi kade ega kiuslik... Ja täpselt nii peaks käima ka KOGU liiklemine! Ei ole nii, et ühel päeval aastas on kõigil SAMAD reeglid ja ülejäänud päevad aastas on igaühel OMAD reeglid! See, et kellelgi on "kiire", keegi jääb omast lollusest "kuhugile hiljaks" jne ei pea mitte kunagi teist liiklejat huvitama, rääkimata nii, et see teine iseennast selle suure "huvitatusega" ohtu seaks! 

Ja nii nagu on Liiklusseadus reegel, on ka Talveralli Juhend ja käitumisreeglid REEGLID. Ja kui keegi hakkab meie trassil ässama või ka pahatahtlikult takistama, on tal see viimane kord, see võib isegi naa kaugele minna, et keset päeva palutakse igaveseks nägemisulatusest lahkuda! Muus liikluses on aga tulemused karmimad: järjekordne rist kalmistul! Kahjuks tihtipeale täiesti süüta inimes(t)ele pandud...
Ehk saage algatuseks aru üldse seaduste mõttest, siis ühiskonna mõttest, siis igasuguste juhendite mõttest jne. 


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Marko - 12-02-2015

Kui mul on valida, kas lennuk laguneb vastu minu autot või põkkudes mõne muu objektiga (loodetavasti paigalseisva ja võimalikult suure massiga), siis valin igal juhul viimase.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Talupoeg taluja - 12-02-2015

(12-02-2015, 18:38 PM)Marko Kirjutas:  Miks peab vindi üle keerama ja asja karikatuuri panema? Val ja Talupoeg ühes paadis ja mõlemad pehmelt öeldes mitte parimal seisukohal. 
Ma võtan peeglis lennukit märgates jala gaasilt ja hoian tiba paremale, nähes möödasõidu võimatust siis vastupidi ja vasak suund ka, siiani toiminud ja endiselt null avariid. 
Sõitke ise ja laske teistel ka sõita!

Ma olen siiani ka 0-ga hakkama saanud,välja arvatud teiste poolt tehtud kraapimised mööda külgi...... ja olen ka ühe kraapimise teinud liinibussi  kätte saanud 6 tunnise otsimise järel...... eriti humoorikas seik oli..... puhas huumor.... bussijuht lasi jalga aga eriti kerge on otsida suurt bussi mille küljepeale on kirjutatud: "Säästa raha ja remonditööd!" Big Grin

Mina teisi ei takista,minupärast sõitke mööda,sõitke kraavi või sõitke põrgu..... Mina lasen ikka vanaviisi edasi... kedagi ei takista Big Grin Siiani on kõik toiminud....


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - diesel - 12-02-2015

ma ei tea, kuipalju see nüüd teemasse läeb, ehk kas on miskit mõistusevastast.
a igatahes on nii, et kui mul väga kiire pole ja liiklus ka eriti tihe pole, siis kipun sõitma spido järgi nii umbes 85 versta tunnis.
pirukal jube lühikesed käigud ja ei ole meeldiv ligi kolmetuhande pöördega kulgeda. grammike pisema hooga on hääl palju talutavam.
ma kipun peeglifriik olema ja vahin rohkem taha kui ette ja kui keegi vähegi lähemale jõuab, siis sätin kohemaid paremad rattad asfaldi servale ja vahel annan suunaga ka märku ja mis sest kasu on?
mitte mõmmigi.
meie inimesed mööda sõita ei oska.
vaatan vasakust peeglist ja tagatulija on enam-vähem keset teed, laiemal teel mahuks meie vahelt juba tsiklist läbi uhama, aga vot see möödasõitja kulgeb samamoodi ja ootab. ja ootab ka siis, kui tee on pikalt ette tühi ja vastutulejaid pole.
ei jagata oma auto gabariite. ei ole mingit aimu auto kiirendusvõimest.
ja kui lõpuks mööda läebki, siis sageli näen mõnda sõrme ka veel.

see on puhas kultuuri(tuse) teema. sest kui vahel lätis juhtun käima, siis samasugune kulgemine seal ei tekita mingit passimist. läevad kõik oma hooga rahulikult mööda ja vastutulijad võtavad ka üksmeelselt oma serva ja mahub probleemideta ka kolmekesi kõrvu sõitma.

krt, kui ma suunaga märku annan, siis järelikult olen kindel, et mööda ka saab.
ainult rekka- ja bussijuhid on enamasti asjalikud. mõttetult ei põe ja saavad lupsti möödutud.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - viplala - 12-02-2015

Hmm, mul tuli selle teemaga meelde, et mu autos pole spidokat ega kepsu juba aasta aega. Tahokas ega tegelikult ükski teine seier, peale kütuse oma, ka ei tööta. No problemo, spido ongi pehmodele Big Grin 


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Jansa - 13-02-2015

Mind ajavad tavaliselt need liikluse teemad haigutama ja ei oska nagu midagi tarka vahele kosta, aga see lätlaste teema... See ajab elevile Smile
Minu arust on see kolmes reas sõitmine ehe ossikultuur!
Ma ei kujutagi ette, kust see tulnud on, väiksed maanteed on neil samasugused nagu meil, kitsad, seega aastakümnete pikkuse tavaga ei tohiks nagu tegu olla.
Uued suured maanteed on ka samamoodi joonitud nagu meil, soomes, rootsis, norras, hollandis (ma mujal pole autoga sõitnud), ehk sõiduridade loogika tundub sama olevat.
Ju need unustamatud 90ndad on oma jälje jätnud.
Või on siis slaavi verd niipalju hulgas ja see lööb mullid üles.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - karvik - 13-02-2015

Keskmise kirusega liikujad võiksid natuke laiemalt seletada mida täpsemalt mõeldi. Kas Keskmine on see mis spidoka peal enamasti näed ja tundub, et on keskmine või keskmine on see mis tuleb tegelik kesmine? Küsimus tekkis sellest, et osa vendi annab siin keskmise kiirusega 90km/h ja peale minna, mull aga reeglina ei õnnestu keskmiseks kiiruseks isegi 80km/h saavutada, kuigi spido võib ju enamalt jaolt näidata 90+km/h


Spido jälgimise kohapealt olen isiklikult nii laisk, et kui pikka maad sõidan, mida ma reeglina teen reede või pühapäev, mil on suht tihe liiklus ka kella ajaliselt, siis ei viitsi ma enam spidot vahtida, Reeglina jääb ikka ette mõni raskeveok või mõni kaugliini buss mis kulgeb tavaliselt üsna ühtlase kiirusega. Kuna liiklus nagunii tihe ja möödasõit raskendatud oleks, siis jätan eesliikujaga umbes 150m vahe, et teised vahele pääseks igaljuhul ja kulged tema kiirusel. Kasu on sellest see, et ei pea enam niipalju kiiruse peale mõtlema ja seeläbi on mõistus kohale jõudes väheke selgem. Möödamineku mõte kaob nagunii sellistes oludes ära, sest mingi maa pärast on järgmine samasugune 87km/h liikuv masin ees.
Möödaminejatest "rahvusvahelises keeles suhtlejaid"(keskmine näpp) leidub sellises olukorras hulgi.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - Daff - 13-02-2015

(13-02-2015, 00:04 AM)Jansa Kirjutas:  Mind ajavad tavaliselt need liikluse teemad haigutama ja ei oska nagu midagi tarka vahele kosta, aga see lätlaste teema... See ajab elevile Smile
Minu arust on see kolmes reas sõitmine ehe ossikultuur.

See mis haigutamisse puutub, siis mina haigutan ka tavaliselt aga see kolmas rida, see ajab elevile küll. Eriti suhtumine sellesse. 

Ma ei taha midagi halvasti öelda Jansa arvamuse kohta. Kõik on õige. Egas ta  üks naljakas nähtus ole. Aga kui seda "liikluskultuuri" üht osa osata kasutada  siis on ta päris hea asi, eriti sellistes riikides kus kulgemiseks on ühes suunas vaid üks rida ja teepeenar on teadlikult ehitatud laiem. See eeldab aga , et kõik ühiselt võtavad selle omaks.
 Kui aga tekkib nähtus nagu lätis, kus enamus, eriti läti autojuht, hoiab kenasti paremasse äärde tagant läheneva kiirema sõiduki lähenedes ja tekitab kolmanda rea, võimaldamaks tagantlähenevale kiiremale sõidukile möödasõidu, kuid ootamatult jääb ette 80 kulgev eesti auto, kes põikpäiselt hoiab telgjoone lähedale, kuna ta pole eladeski sellist manöövrit näinud ega tea sellest midagi, või üritab näidata oma "teadlikkust" , siis ausalt, kohati tekkib küsimus sellise eeskujuliku liikleja pädevuses. Võrdluseks võiks tuua vanasõna kus räägitakse koerast ja heinasöömisest. 
Kui elad koos huntidega, ulu ka koos nendega. Kui sa oled mõnes muus riigis, siis sõida ka nii nagu seal on kombeks.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - samodelkin - 13-02-2015

...kui kolmes reas sõitmine kummaline tundub, siis minge proovige sõita Piiteri linnas. Vaadake-võrrelge, palju ridasid maha on joonitud ja mitmes reas siis tegelikult sõidetakse. See on sealtpoolt tulnud kultuur jah!


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - diesel - 13-02-2015

kuuldavasti on ka svenssonitel kolme rea sisteem laialt kasutusel.
küllap mõni sageli sveamaad väisav kaasfoorumlane teab kinnitada või ümber lükata.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - zazik - 13-02-2015

(13-02-2015, 13:22 PM)diesel Kirjutas:  kuuldavasti on ka svenssonitel kolme rea sisteem laialt kasutusel.
küllap mõni sageli sveamaad väisav kaasfoorumlane teab kinnitada või ümber lükata.

Svenssonitel on 3 rajaga teed levinud (nn möödasõidualad, nagu sommidelgi). Seda teepeenra arvelt kolmanda rea tekitamist nagu Lätis ja Poolas (sealt Lätakad selle kombe ju üle võtsidki) pole ma Svenskas näinud. Seal ei saakski seda rakendada, sest vähemalt lõunapool ongi teedel asfalt nii kitsas, et mingit laiendit teeservas pole.

See teepeenral sõitmise komme on pärit puhtalt Poolast, kus juba 80-datel muutus kiiruste erinevus "Seljakottide" (vana hea 126P) ja päris autode vahel liigsuureks, nii need tatitopsid teeserva surutigi.


RE: Mõistusevastased manöövrid liikluses - 13piisab - 13-02-2015

(13-02-2015, 13:29 PM)zazik Kirjutas:  See teepeenral sõitmise komme on pärit puhtalt Poolast, kus juba 80-datel muutus kiiruste erinevus "Seljakottide" (vana hea 126P) ja päris autode vahel liigsuureks, nii need tatitopsid teeserva surutigi.
kas see komme Poola puhul kaugemast ajaloost ei tule? Ehk siis hobuvankri ja motoriseeritud sõiduki kiirusevahedest?
mulle kui Poolast vaid läbisõite harrastanule tuleb Poola liikluskorralduse eritunnusena silme ette hobuliikurit keelavad märgid Wink