automoto.ee foorumid
Noor tehnik ja paar jubinat veel - Printerisõbralik versioon

+- automoto.ee foorumid (https://forum.automoto.ee)
+-- Foorum: Varia (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Foorum: Identifitseerimine (https://forum.automoto.ee/forumdisplay.php?fid=87)
+--- Teema: Noor tehnik ja paar jubinat veel (/showthread.php?tid=63093)



Noor tehnik ja paar jubinat veel - Tambets - 07-11-2019

Tere,

Pildid lisatud. Küsimus nagu ikka - mis ja millejaoks?
Kolme kohta on oletus olemas - aga kinnitagem palun arvamust.

Tervitades,
T.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - pat1 - 08-11-2019

(07-11-2019, 23:40 PM)Tambets Kirjutas:  Tere,

Pildid lisatud. Küsimus nagu ikka - mis ja millejaoks?
Kolme kohta on oletus olemas - aga kinnitagem palun arvamust.

Tervitades,
T.

2. Rauasaag
5. Vene elektridrelli käepide


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - Mossemees - 08-11-2019

See "Noor tehnik" on toiteplokk.  http://www.rw6ase.narod.ru/00/bp/bp_jut.html


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - Raudpats - 08-11-2019

nr.3. - see on vaigutamisnuga, männi koore sisse tõmmati V-kujulised sooned ja nendest soontest koguti vaiku. Vanemad inimesed ehk mäletavad selliseid puid ja sellist vaigukogumist.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - v6sa - 08-11-2019

Kui 4 pärineb kusagilt maalt, siis loomade kõrvadesse numbrite sälkimise tangid olid säärased. Mis kujuga on tempel ja alasi? U või V?


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - Meelis2 - 08-11-2019

Nr 2 on igal juhul mesindusalane. Milleks konkreetselt teavad ehk kutselised


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - TeeTL - 08-11-2019

2 ja 3 leidsin ühe põlise puidu- ja metallitöö meistrimehe tööriistakapist. Omanikult küsida paraku ei saa juba aastakümneid. 

2 arvasin et on puidu pikisoone saag. Või tapisaag. Samas käepide on selline, et laseb liialt külgsuunas kalduda ja seega ilmselt ei ole kumbki :Smile

3 oletasin et lihtsalt ümarate soonte nuga. Aga ei ole kunagi proovinud mõnd sellist soont uuristada, et kasvõi ümarpeitliga tehtavat soont võrrelda.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - Raudpats - 08-11-2019

(08-11-2019, 14:35 PM)TeeTL Kirjutas:  2 ja 3 leidsin ühe põlise puidu- ja metallitöö meistrimehe tööriistakapist. Omanikult küsida paraku ei saa juba aastakümneid. 

See 2 võiks olla kärje kaanetamisnuga, mul oli midagi sarnast, aga ..... kas see pikem varras on toru ? Minu oma oli natuke teise konstruktsiooniga, aga idee oli see, et  elektripliidil oli aurugeneraator ja mööda voolikut jõudis kuum aur toruni, sealt edasi hambulise ( või ka sileda, olen mõlemat varianti kohanud) noaterani. Kuuma auru toimel tera soojenes ja siis sai kerge vaevaga kärge kaanetada. Aga kui see ülemine varras ei ole toru, siis see tehnoloogia ei sobi ja ilmselt ei ole see kaanetamisnuga.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - maaks - 08-11-2019

Nr. 2 on "tavaline" tapisaag - kui peaks olema vaja ilusti ja puhtalt saagida. Mul ka garaažis sahtlis kusagil selline vedeleb ja isa (oli tisler) seda tappide tegemisel kasutas. Tera natuke meenutab rauasae tera.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - diesel - 08-11-2019

hmm, see 2 oli meil ka majapidamises.
kadund issi mesindusriistade hulgas.
kas juhuslikult seal või oli ikka spets mesindusasjaga tegu, seda ei mõista kahjuks öelda.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - taxopets - 08-11-2019

Nr.2 olen isegi poest ostnud. Müüdi kui rauasaagi ja sellisena ma seda ka siiani kasutan.
Terad on vahetatavad aga kas miskit teistsuguse hambaga ka juurde müüdi...?


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - honkomees - 08-11-2019

no seda saagi kasutatakse jah mesinduses mesindusinventari tegemisel, peamisel on vaja nt sülemikastil metallvõrgu jaoks puitraami sisse peenike soon saada, kuhu siis võrk vahel toppida ja kinni naelutada. Kärjekaanetuste eemaldamisel ei kujuta küll ette. Omal mesinduskogemust ca 40 aastat, lisaks on peres aegade hämarusest saati mesindusega tegeldud, isegi ehtsad mesipuud on aida räästaaluses olemas st täistüvest õõnestatud mesipakud.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - Raudpats - 08-11-2019

(08-11-2019, 20:53 PM)honkomees Kirjutas:  no seda saagi kasutatakse jah mesinduses mesindusinventari tegemisel, peamisel on vaja nt sülemikastil metallvõrgu jaoks puitraami sisse peenike soon saada, kuhu siis võrk vahel toppida ja kinni naelutada. Kärjekaanetuste eemaldamisel ei kujuta küll ette. Omal mesinduskogemust ca 40 aastat, lisaks on peres aegade hämarusest saati mesindusega tegeldud, isegi ehtsad mesipuud on aida räästaaluses olemas st täistüvest õõnestatud mesipakud.
Otsisin internetist, aga päris sellist ei leidnud, nagu mul vanasti oli. Aga midagi ligilähedast:
https://nature-health.ru/catalog/parovoy-noj/
Vene keeles on sellise viguri nimi Паровой нож для распечатки сот, minu oma meenutas pigem seda, mis on postituse teisel pildil, ainult voolikud on puudu


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - diesel - 08-11-2019

kui sa küttega kaanetamisnuga tahad otsida, siis täitsa eesti keeles tuleb koogelmoogelist hulgim vooliku või elektrijuhtmega köetavaid tordilabidaid.
teraga samas tasapinnas käepide ei passi kaanetamisega kuidagi kokku.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - hydrofoil - 09-11-2019

(08-11-2019, 15:55 PM)maaks Kirjutas:  Nr. 2 on "tavaline" tapisaag - kui peaks olema vaja ilusti ja puhtalt saagida. Mul ka garaažis sahtlis kusagil selline vedeleb ja isa (oli tisler) seda tappide tegemisel kasutas. Tera natuke meenutab rauasae tera.

 Õige nimega kraatsaag, tappide jms täpsussaagimiseks. Neid on ka suuremaid. Tunnuslik on et käepide on saeterast kõrgemal.
3. kõlbaks ka värkimisnoaks. Vaigu_antsudel olid üldjuhul karmimad, pika varrega soonelõikajad, sellise noaga ei kraabi keegi mitukümmend mändi päevas kirjuks.


RE: Noor tehnik ja paar jubinat veel - pen.skar - 10-11-2019

Nr 2 olen ostnud ja kasutanud rauasaena. Ja kannatab naelu, polte läbi nühkida kitsastes kohtades. Nr 3 metsamehe märgistamisnuga. Ammuks see oli, kui koksuga paela vööle said. Varemalt panid bensiinikanku tüve taha maha, raiusid kahemeetrise nokaga mõõdulati, sellele sama noaga peenemad pikkused nt 1m märkida. Langetatud, laasitud puud käisid latiga üle: 6+m tagant koorekriips või rist- palgiks, peenemalele osale 3 või 2 m järel siuh noaga. Pärast kõndisid ja tükeldasid kriipsudelt.