#1

Kas kellelgil on informatsiooni sellise jalgratta kohta? Eriti hea oleks kui kellegil leiduks mingisuguseid pilte sellilsest rattast. Ma mõtlen pilte kus ratas on originaal seisukorras.

http://pilt.ee/kark
Vasta
#2

kark Kirjutas:Kas kellelgil on informatsiooni sellise jalgratta kohta? Eriti hea oleks kui kellegil leiduks mingisuguseid pilte sellilsest rattast. Ma mõtlen pilte kus ratas on originaal seisukorras.

http://pilt.ee/kark

Vaatasin pilte.

Ratas on arvatavasti 1930ndate teisest poolest. Täpse aastaarvu saamiseks tee puhtaks Torpedo vabajooksu rumm ja loe välja seal olevad kirjad. Seal on aastaarv kirjas - topeltringiga ümbritsetud kotkast vasakul ja all. Kindluse mõttes võid vabajooksul ka lahti võtta ja vaadata, kas rummul olev aastaarv ühtib sisedetailidele sisse pressitud aastaarvudega.

Valedest detailidest on kindlalt Sul pedaalid ja sadul, mis on N.Liidu toodang 1950-60ndatest. Tagahelkurit Sa ei pildistanud, seega ei oska ma öelda.

Kui tegu on Eestis müüdud rattaga, siis suure tõenäosusega oli tal must raam ning kroomitud (vanematel nikeldatud) veljed, porilauad, pedaalid, leistang ja sadula metallosad. Velgede ja porilaudade keskosal olid värvitriibud, umbes sarnased nagu minu 1926. aasta jalgrattal Excelsior, mida võid näha minu rattanäitusel Kurtna mootorrattamuuseumis. Täpset värviskeemi ja värvust ma neil tõsi küll ei tea, kuid see võib välja tulla nt porilaudu kinnituskohtade kohalt tähelepanelikult uurides (seal on värv vähem viga saanud).

Raam oli arvatavalt kaunistatud kas kitsaste värviliste triipudega (a la minu jalgrattad Wanderer ja King Alfred Kurtna näitusel) või keerukate sikisakkidega ees (a la minu 1950. aasta Diamant ja 48. aasta Standard samas). Midagi värvikaunistustest võib olla säilinud ketiratta läheduses või pumbaklambrite all - uuri neid kohti ettevaatlikult ja hoolikalt.

Sadul oli Uranial minu mäletamist mööda pehme dermatiinkattega ja tagant kahe jämeda vedruga (tüüpiline Saksa 1930ndate naisterahvaratastele). Pedaalid olid tal arvatavasti 1930ndatele tüüpilised ja need erinesid jalgrattati väga vähe. Vt nt suvalise 1930ndate jalgratta pedaale minu vanajalgrattanäitusel Kurtna mootorrattamuuseumis.

Ning lõpuks - Eesti uunikuminduse ühel Grand Old Man\'il hr Heino Reinjärvel on olemas pooleldi taastatud Urania naisterahvaratas, mis on tema lapsepõlvekodust pärit. Ta on sellega viimastel aastatel käinud mitmel vanajalgrattaüritusel. Ma olen enam kui kindel, et ta mäletab, milline nägi see ratas välja uuena 1930ndatel aastatel.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 185 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9, oleme septembri lõpuni avatud L.P 11-18
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne