Lainepapist katused.
#1

Päevakorda on tõusnud ligi 100 aastat vana küüni katuse vahetus. Hetkel katab katust kombilahendus, all laast ja peal väike eterniit. Viimane on aga ära mõranenud ja pikuti lõhesid täis ning pole enam eriti vettpidav. Katus ise on 45 kraadise kaldega ja sarikal pikkust 6,5 meetrit. Üks kindel tingimus on uue katuse puhul see, et värvilt peab tulema ta must. Kuna majale sai peale pandud kunagi leedu must eterniit ja tahaks, et see katus näeks vähemalt värvi poolest sama välja. 
Eterniidiga ei tahaks seda katust katta tema kaalu poolest ning teine segav asjaolu on mitte kõige sirgem ja vinklim alus.

Sellepärast küsin: Mida arvata nendest lainepapp kattematerjalidest. Igasugused Ondulined ja Onduroofid.  See on kaalult kerge ja kannatab lainetava aluse peale kenasti paika sobitada.

Käisin kahte katust vaatamas ka sissejuhatuseks. 
Esimene katus, vanal talulaudal, pruuni värvi ja paigaldatud siis kui esimesed pappi pakkujad seda müüma hakkasid. Püsib peal juba üle 15 aasta. Ainuke häda olevat, et tilgub läbi. Põhjus? Usute või ei, aga naelad on löödud RENNI PÕHJA!!?? Ei imesta ka et läbi tilgub. Kes lõi? Katusepakkuja poolt soovitatud firma töömehed lõid.

Teine katus, samuti vanal laut-küünil,rohelist värvi ja peal kuus aastat. Päikese poolne külg pidi suvel roovituse vahelt läbi vajuma. Roovituse samm on 60 cm ja naelu on löödud poole vähem kui juhend ette näeb. 

Arvamused ja soovitused?

Aquila captas non muscas.
Vasta
#2

(29-01-2017, 11:01 AM)Daff Kirjutas:  Teine katus, samuti vanal laut-küünil,rohelist värvi ja peal kuus aastat. Päikese poolne külg pidi suvel roovituse vahelt läbi vajuma. Roovituse samm on 60 cm ja naelu on löödud poole vähem kui juhend ette näeb. 

Arvamused ja soovitused?

Tundub, et sellele eterniidi ja tõrvapapi ristsugutisele on kindlasti vaja tihedat roovitust.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta
#3

Paigaldasin Onduline 9a tagasi ühe palksauna konserveerimiseks. Oli vist 90m2 .
Siiani on oma ülesannet täitnud. Katus sirge ja saun ka. Põhjapoolsel küljel sammaldub juba.
Aga ega ta väga lainelist alust ei taha ka, ikka peab roovitusega sirgestama. Vanale laastukatusele lõin lauad peale sarikate kohale ja siis roovid üle laudade, mõne koha pealt tuli tõsta.
Üksi töötamiseks ja paigaldamiseks parim materjal.
Mingil põhjusel kinnitasin kruvide mitte naeltega. Ja vist ihnsusest ostsin mitte spets pikad katusekruvid vaid tavalised, millele seibid ajasin ise otsa. Kindlasti oli kruvi mugavam kui nael, sai vahest paigaldust korrigeerida, aga vähemalt torx peaks olema, tavalisest ristpeast viskas ikka liiga üle.
Vasta
#4

Isakodus sai sellised Onduline kaubamärgi plaadid paigaldatud terassi ja aiamaja katusele umbes aastal 97. Müüja lubas tollal nende plaatide elueaks kuni 15a. Ja ei valetanud. Katused sai välja vahetatud alles see suvi ehk siis üle 20a pidasid vastu.
Kui uuena selle plaadi materjal on selline mitte eriti hea lõhnaga pigine tundmatu materjal (põhimõtteliselt vist vabapaber segatud bituumeniga), siis 20a pärast oli pigi kadunud ja ainult papp alles.
Aluspinnaks oi muidugi täislaudis kaetud ruberoidiga, seega ma ei tea, kuidas see 20a  papp vett oleks pidanud. Voldid olid alles, aga sellised "vettinud" olekuga ja mõned voldid püüdsid hakata miskipärast number 8 kuju võtma.
Roovituse tihedus on kasutusjuhendis toodud. Minu meelest on tal 2 eelist püsivama katusekatte ees - odav ja võimalik ihuüksi peale lüüa. Selline kerge ja natuke venitatav.
Vasta
#5

Miks mitte plekk?
Kui jääkjuppidest teha, siis ka piisavalt odav ja üksi paigaldatav.
Eeldab muidugi aluskatet ja peale sirgestav roov.
Kestab kauem, kui see lainepapp. Viimase puhul peab kindlasti vaatama, kas on värvitud või on värvaine süviti. Naabri algselt roheline katus on juba üsna mustaks muutunud.
Vasta
#6

Pole kaasaegset lainepappi näinud. Vene ajal oli ka selline materjal olemas, kestis vast sama 15 aastat. Vanem katus hakkas lume raskuse all lainet kaotama, paistis nagu hõreda okkaga siil, naelad kõik püsti. Siit ka põhjus, miks mõni üritas laine põhjast naelutada. Tänuväärne materjal, lisaks eelkõnelejate poolt kiidetud omadustele, pole ka lammutamisega suuri probleeme, saab aeg täis ja päike ning tuul asuvad tööle.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta
#7

Sama mure üle elatud, Saaremaal. Maja vana, õieti kaks eri sajandil ehitatut üheks poogitud. Kõik seintes ja katuses oli kõveratest tehtud. Ega Saaremaal enne sirget palki tulegi, kui triputsi männik ükskord maha võetakse...  Ukseaugud ka madalad, kõnni või koguaeg kiivris.
Vana roog ja eterniit maha. Uus, vähemalt 5x5 roovitus hambuliste plastist ehituskiiludega kõrguselt ühtlaseks rihtida. Vanast roovist püüda võimalikult palju alles jätta. Ja katusealuse valgustuseks, et kana munele näeks minna, mõni läbipaistev laineline plastplaat sekka.
Noid plast- ja pappplaate ju kannatabki vaid põhjast lüüa. Oli spetsnael(või kruvi?) kandilise plastplatakaga ekstra selleks. Must värvus ongi pappplaadi suureks õnnetuseks- päike kütab päeval kuumaks, öösel nagiseb tagasi, ega üle 15 aasta pea. Kui kavatsed üle viieteist aasta elada, tee ikka plekk või eterniitkatus. Muidu saad järeltulijatelt mõlki ja panevad sinna alla elama...
[Pilt: 1]
Vasta
#8

Omal kõrvalhoonel ka Ondulain juba ca 15 aastat peal. Tagapool kus männid liiga lähedal hakkab juba kergelt roheliseks minema, muidu OK. Muidugi alla sai suhteliselt tihe laudis, õiged naelad sai ikka plaadi harjale löödud ainult löögijõud pidi ääretult täpne olema, nii kui ülemäärase matsu panid lõi plaadile kohe augu sisse. Parandasin silikooniga katkised kohad ära ja pole senini läbi tilkunud.
Samas hea kamraad pani vana pilpa peale sama plaadi, roovituse tegi vist 3 lauda plaadi kohta. See katus vajus paari aastaga kapsaks ja läks vahetusse. Paistab et selle materjali eluiga on võrdeline aluspinna kvaliteediga. Ps: räästas ei tohi seda plaati üle kümnekonna sm üle roovi lasta, gravitatsioon tahab rippuvat osa allapoole rebima hakata.
Vasta
#9

Mul vanad abihooned, kelder, ait jms 15-20 tagasi otse vanale laastukatusele löödud see lainepapp, ikka harjast, eri firmade omad on eri hoonetel. Eks vanim on nüüdseks üsna pigi ära kaotanud jne aga veel peab vihma ja lund. Laastukatusel ju roovilatid tihedalt, läbivajumist ei ole. Nüüd eelmine suvi tegin puukuuri, sellele panin ka sama materjali katuseks, nüüd juba kruvidega, saab parajamalt reguleerida kui haamriga virutades. Ja kui 20 aastat vastu peab, siis on väga hea, selleks ajaks olen mina juba Peetruse juures. Põhjus materjalivalikuks - võimalus üksi panna, kuna maal ju abitööjõudu leida pole või tuleb linnast tuua firma ja hind on siis teadagi ülejõukäiv.
Vasta
#10

(29-01-2017, 12:57 PM)pen.skar Kirjutas:  Noid plast- ja pappplaate ju kannatabki vaid põhjast lüüa. Oli spetsnael(või kruvi?) kandilise plastplatakaga ekstra selleks..
Onduline paigaldusjuhendis on ikka näidatud, et kinnitusnaelad tuleb tipust panna. See plastseib ei ole kindlasti veekindel.
Allikas: http://puumarket.ee/static/files/183.Sup...l_ENG_12-p[1].pdf
Vasta
#11

minu kogemus. ait. suvel saab 15 aastat. kate vist bituwell. tihe servamata lauast laudis. eterniidinaelad harjalt. umbes pool nõutud kogusest. üks külg paksult männiokkaid täis. teine pool saab päikseküpsetust. ühes otsas kasvab ka suur kask ja kergelt tuulise ilmaga juba käib vihtlemine ja nühkimine mööda katust. väljanägemine luitunud, veepidavusele etteheiteid pole.
kaks puukuuri. 8 ja 10 aastat. mingi ondu... nimeline tiheda lainega materjal. plastseibidega originaalnaelad harjalt. laudis on servatud lauad nelja tollise õhuvahega. vanem on paksult männiokkaid täis ja näeb pleekinud välja. noorem on suht uue väljanägemisega. veepidavus mõlemil mõistagi korralik.
kaks katust on saanud ka tänapäevase eterniidiga tehtud. on muidugi raskem. üksi üsna peavalu panna. vist maksab ka veidi rohkem. aga kui võimalust on siis ma eelistaks seda papile. plekk on tänapäeval nii õhuke, et katusele ma seda küll enam ei paneks.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne