Postitused: 46
Teemad: 15
Liitus: Mar 2009
Maine:
0
Kuna siin foorumis toimetab enamik meie autoajaloohuvilistest, arutaks natuke ka transpordiajaloo mittemateriaalse külje üle.
See, et vanaautoliikumine on Eestis päris heal järjel, ei vaja ilmselt tõestamist. Meil pole küll korralikku automuuseumi, kuid on tugevaid erakogusid, üritustel on alati palju vaatamist ja rääkimist, A24s on kümneid kodumaal väga heal tasemel restaureeritud autosid jne.
Ent mil määral hindavad vanatehnikasõbrad kirjasõna? On selle järele üldse mingit sisulist vajadust? Kui jah, siis millest tuntakse kõige enam puudust?
Mul on teemaga isiklik puutepunkt. Aastate jooksul on kogunenud materjali nii u 2-3 raamatu jagu. 2020. aastal andsin välja esimese raamatu "Kokkupõrge", mis sel ajal oli vast ikkagi kõige põhjalikum ja loodetavasti ka olulisim varasema autoajaloo käsitlus. Mõtlesin, et isegi kui paarsada tehnikasõpra teose ostab, on väljaandmisel jumet. Reaalsus oli selline, et ülimalt ressursimahukaks osutunud projekt lõppes täieliku läbikukkumisega. Ei saa välistada, et kirjutasin kehvasti, kuid miskipärast arvan ikkagi, et põhjus on muus. Ka Alar Teemuski bussiraamat sai üsna leige vastuvõtu osaliseks. Töö oli jällegi meeletu.
Nüüd ongi dilemma, kas on üldse mõtet hakata ajaloolist materjali raamatuks vormistama või peaks sellega tegema miskit muud, kui üldse midagi.
Ühesõnaga, mis võiks olla tehnikaajaloo uurimise tulevik? Kas raamatuid on vaja või eelistatakse raha panna pigem metalli? Mis teemad võiksid pakkuda huvi? Vahetame mõtteid!
Postitused: 351
Teemad: 13
Liitus: Jul 2005
Maine:
2
Olen suurema osa oma elust kogunud tehnikaalast kirjandust - raamatuid ja ajakirju. Ja neid on enam kui 40 aastaga kuhjunud päris suur ports. Raamatust "Kokkupõrge" sain teada siit teemast umbes 15 minutit tagasi. Nähtavasti on see üks vastustest Sinu küsimusele - raske on osta raamatut, mille olemasolust pole lihtsalt vähimatki aimu. Teiseks olen tähele pannud, et raamatute lehitsemise asemel eelistatakse muid tegevusi. Olen siin foorumis teinud pakkumise oma tehnikaraamatukogu külastamiseks. Huvi oli 0. Ja kolmandaks põhjuseks võib olla pisut vale fookus, Eesti tehnikaajaloo vastu on huvi pisut leige. See on kahjuks korduvalt ka siin foorumil tõestatud. Nii kurb kui see ka pole...
Postitused: 557
Teemad: 0
Liitus: Nov 2017
Maine:
20
07-09-2024, 10:17 AM
(Seda postitust muudeti viimati: 07-09-2024, 10:19 AM ja muutjaks oli
Peeter2.)
Inimesed on harjunud, et netis on tasuta infot rohkem kui jõuab läbi töötada. Rõhk sõnal "tasuta".
Raamatute ostmise traditsioon on kadunud, hea kui raamatukoguski käiakse.
Postitused: 2,663
Teemad: 265
Liitus: Mar 2004
Maine:
30
08-09-2024, 13:02 PM
(Seda postitust muudeti viimati: 08-09-2024, 13:05 PM ja muutjaks oli
Raudpats.)
Olen viimase viie aastaga koostanud ja välja andnud neli raamatut seoses kodukoha vanema ajalooga. Spetsialistid ütlevad, et head ja põhjalikud raamatud, aga müük on peaaegu olematu. Ei huvita raamatud enam vist kedagi. Ja noh, müügiga on muidugi kehvasti osalt ka minu enda mõtteviisi tõttu. Rahva Raamat pakkus mulle neli aastat tagasi abi müümisel. Letihind oleks olnud 18-20€ ja sellest oleksin puhtalt kätte saanud 2€ tükist. Ma ei olnud nõus.
Postitused: 6,943
Teemad: 57
Liitus: Jul 2012
Maine:
96
(08-09-2024, 13:02 PM)Raudpats Kirjutas: müük on peaaegu olematu
Väike soliidne teavitus allkirjatekstis ehk?
Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Postitused: 1,475
Teemad: 216
Liitus: Jun 2004
Maine:
107
Riho - ära anna alla. Nii Eestis kui tegelikult mujal maailmas tehaksegi selliseid asju suures osas missioonitundest. Kui Sina ei tee, siis ei tee keegi ja jääbki tegemata. Jätka ikka edasi ja ära mõtle müügile. Tellisin just veel ühe raamatu, eelmine on riiulisoppidesse ära kadunud.
Eestlastel ega üldiselt tänapäeva inimestel pole suurt häda midagi. Põhiline info püütakse ikka arvuti kaudu kätte saada ja seetõttu raamat enam nii hinnas ei ole. Aga sellest hoolimata tuleb ajalugu ikkagi paberile panna ja selliselt talletada.
Postitused: 2,663
Teemad: 265
Liitus: Mar 2004
Maine:
30
Üldises pildis tegelikult ei saa öelda, et raamatuid ei osteta. Mallukas, BSH ja Epp Kärsin kuuldavasti ei kurda vähese läbimüügi üle.
Postitused: 2,735
Teemad: 115
Liitus: May 2004
Maine:
23
Kui soov vanatehnikast kirjutada ja sellega vähemalt kulud katta siis võiks välja anda suur kalender kus on pilte ja lühijuttu mõnest põnevast projektist või masinast.
Julgen väita, et paberit ja aega kulub vähem, ostjaid on rohkem, müüa saab iga aasta, samadele inimetele uue eksemplari.
Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Postitused: 3,269
Teemad: 19
Liitus: Apr 2012
Maine:
27
Kalendrid, tuub jms on ajutised info levi kohad. Nagu ajakirjandus, mis lendab prügikasti peale lugemist aga raamat on jääv ...
Mul hulgi salvestatud kodulehtede jms linke, mis enam ei tööta, praegu salvestan huvitavad asjad välisele kõvakettale aga ei ole mugav.
Postitused: 213
Teemad: 4
Liitus: Nov 2017
Maine:
7
Ütlen paar sõna sekka. Tasuta info netist on mugav ja hea. Kuid väga palju liigub valeinfot ja kontrollimatutest allikatest pärit väiteid ja teoseid. Osadel inimestel on lugemise harjumus kaduma hakanud ja süüdi on mingil määral meie info ühiskond. Või ka lihtsalt fakt oleme laisaks muutunud. Sama trend on ka mujal, mitte ainult eestis.
Tegelikult sotsiaalmeedial ning Youtubil on palju suurem kõlapind, samuti ka audio raamatutel. Viimased on ka noorte ja trendi inimeste seas väga levinud.
Postitused: 351
Teemad: 13
Liitus: Jul 2005
Maine:
2
Lisan oma eelnevale postitusele veel akf Valdo poolt kirjutatud Eesti teede ja transpordi 100 aastat, mis ilmus aastal 2018. Tegelikult on kohaliku transpordi ajalugu käsitlevaid uurimistöid ju veelgi, nimetasin siin (ja eelnevalt) vaid laiemalt levinud ja tuntumad näited.
Ma ei tea, kas see tõdemus nüüd rõõmustab või kurvastab teemaalgatajat...