Kapp-liivapritsidest
#1

Väike "ise küsin, ise vastan" stiilis sisuloome uudistevaesel ajal.

Suhteliselt tihti on metalltoorikud kaetud roostega. Astumaks sammu kultuursuse poole, tahtsin juba ammu relakateemadest loobuda ja soetada endale liivapritsikappi. Lõpuks selline päev kätte jõudiski, kus kapp töövalmis oli. Installatsioon sai tehtud arvestusega, et suuremad detailid lasta puhastada teenuse korras, aga väiksemate pudinatega peaks ise hakkama saama.

350l kapp sai soetatud Koneitast, täpselt sama kapp on müügil ka Tööriistamarketis Meganex brändi alt. Kapp kasutab siis ejektor-süsteemis pritse, mida ma nüüd "profimudeliks" nüüd küll kiita ei julge. Väiksemad asjad teeb küll kenasti ära, plekkvelgede puhastamisest vms pole mõtet unistada. Tuleb tunnistada, et muus osas on tegemist suhteliselt kvaliteetse toodanguga, koostekvaliteedile pole suuremat ette heita. 

Kõige suurem puudus on seotud tolmuimuriga. Esiteks on see kobakas paigutatud kapi tahaküljele, mille tõttu paisub laiusgabariit halvasti kasutatud ruumi tõttu arutult suureks. Teiseks on imuri lahendus liiga lihtsakoeline. Imur on olemuselt ventikaga mootor, mis veab õhku läbi filtri välja. Korpuse sisselaskele on miski plekist nõks ette tehtud, et sissevool ringi hakkaks käima, aga see suuremat ei toimi. Sisuliselt on sissevool üpris otse vastu filtrit suunatud ja pritsimisel tekkiv tolm kitib filtri kiiresti kinni. Õnneks võimsust sellel jurapullil näikse olema, kodulehe andmel isegi 1200W.

Töötegemine originaalseades käis nii, et mõnikümmend minti saab tööd teha, siis hakkab imur õudse häälega õuuaa-õuuaa lõugama. See tähendab, et tuleb filter välja võtta ja suruõhuga puhtaks sussutada, siis saab natuke jälle edasi teha. Jube tüütu, ei tea, kas profid peaksidki nende meelest niimoodi tööd tegema?

Lahendust oli vaja. Sai hakatud uurima tsüklonfiltreid. Tuleb nii välja, et Hiinamaa pakub neid kenas valikus. Sai Alibabaast tellitud üks 50mm sisendavadega tsüklon, min tellimiskoguseks 2tk. Peale ootamist jõudsid need lõpuks kohale ning üks sai kanalisatsioonitorude ning Hydroscandist ostetud imivooliku jupi abil kohale installitud. 

Imuri installatsioon
   

Kohe tuli võit ruumipaigutuses. Sain ruumi juurde seal, kus teda vaja oli ehk kapi seinale lähemale ja vahekäiku laiust juurde ning kasutasin ära ruumi seal, kus temast nagunii kasu polnud. Tsükloni juhendisse oli kirjutatud, et imemisvõimu peaks tema jaoks olema vähemalt 750W võimsusega ventilaatori jagu. No see tingimus oli täidetud. Tsüklonite kohta on öeldud, et töötab seda paremini, mida suuremad on õhuvoolu kiirus ja filtreeritavad osakesed. Kuna filtreerida on vaja suhteliselt väikesi tolmuosakesi, siis olid ses osas esialgu teatavad kõhklused. Õnneks läks hästi, peale kusagil ~10h töö tegemist on tsüklon vahelt võtnud ja pütti kogunud ca 2l jagu tolmu. See tolm on just kõige vastikum kleepjas kitt, mis filtrit ummistab.

Kogunenud tolm
   

Töö tegemise käigus imes see jurapull kapist tolmu ära umbes samahästi nagu enne, jõudluse kadu nagu ei tunnetanud. Imur on väga lärmakas nagu varem, aga filtrit peab puhastama kordades harvemini.
Vasta
#2

Maanteemuuseumi meeskond tänab ksf Envir'i. Meil sama kapp ja samad mured filtriga. Veel üks mure on selle vaateakna klaasiga, hirmkähku läheb matiks aga kui veel imemine ka puudulik, siis katab selle seest tolmuga.
Vasta
#3

Mul küsimus, et miks te seda filtrit kasutate? Kas õue ei kannata vent-toru vedada või see ei ole tänapäeval enam roheline tegevus?

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina kaitseväele.
Vasta
#4

(20-07-2023, 08:27 AM)honkomees Kirjutas:  Meil sama kapp ja samad mured filtriga. Veel üks mure on selle vaateakna klaasiga, hirmkähku läheb matiks aga kui veel imemine ka puudulik, siis katab selle seest tolmuga.

Selle vastu oli mu meelest kapi juhendis kirjas, et kohe alguses kleepida kaks kilet vaataakna sissepoole. Ma tegin nii ja ühe kilega saab ikka natuke tööd teha, hullu pole. Kui läheb matiks, siis pealmine kile maha ja uus asemele. Alumine kile püsib kohal. Läheb matiks muidugi, aga minuarust väga probleemi pole, kui kilesid vahetada. Ta pakub suht OK hinnaga tagavarakilesid ka kodulehel.
Vasta
#5

(20-07-2023, 11:30 AM)Envir Kirjutas:  
(20-07-2023, 08:27 AM)honkomees Kirjutas:  Meil sama kapp ja samad mured filtriga. Veel üks mure on selle vaateakna klaasiga, hirmkähku läheb matiks aga kui veel imemine ka puudulik, siis katab selle seest tolmuga.

Selle vastu oli mu meelest kapi juhendis kirjas, et kohe alguses kleepida kaks kilet vaataakna sissepoole. Ma tegin nii ja ühe kilega saab ikka natuke tööd teha, hullu pole. Kui läheb matiks, siis pealmine kile maha ja uus asemele. Alumine kile püsib kohal. Läheb matiks muidugi, aga minuarust väga probleemi pole, kui kilesid vahetada. Ta pakub suht OK hinnaga tagavarakilesid ka kodulehel.
ma küll ei mäleta enam konkreetselt, aga vist olid need juhendid võõrkeel(t)es ja meie vanamehed kaesime vaid kokkupaneku pilte  Rolleyes Kilet peab pagana tihti vahetama ja tüütu tegevus on, tundub et kile ise tõmbab tolmu ligi, metallpindadel niipalju pole ... P.S. Meil riistamarketi kapp, punane.
Vasta
#6

Seal koneita lehel on muidu mingi suurem kast tsükloni nime all müügis kah, keegi sellest oskaks miskit pajatada?
Oma isetehtud pritsikapis kasutan seda tavalist u10eurist vannitoa ventikat, mis otse öue selle tolmu teisaldab. Ilma filtriteta. Ei ole suurem asi lahendus, eriti alates sellest kui silikaat löpetas oma liiva müügi ja konkurendid paistavad söelutud liiva pähe pakkivat pigem tolmu ja kivikesi. Öues suurema pritsiga on ok seda sodi lasta, a kapi lööb kiirelt pimedaks.

Klaaside matistumise lahendasin vahetatavate klaasidega, vanadest akendest jäid klaasid üle ja neid siis aegajalt löikan parajaks.

Kuidas sellel pritsil düüsid on lahendatud? On neid saadaval?

Karateturbo-kolm purki ja tiguWink
Vasta
#7

Ülalolev on küll oma teemat väärt - liigutasin vääritute küsimuste (vol4) alt siia: jutt on nii paremini leitav ja kontsentreeritum.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#8

Tsitaat:
Tsitaat:Mul küsimus, et miks te seda filtrit kasutate? Kas õue ei kannata vent-toru vedada või see ei ole tänapäeval enam roheline tegevus?


Selle imuri ehitus on niisugune, et väljundit ei ole võimalik õue lasta. Või noh muidugi on, aga see eeldab suuremat ümberehitust, vt pilte sealt: https://koneita.com/et/liivapritsi-kapid...ector.html. Kui õue laskma hakata, siis oleks mõtekas mingi teine lahendus kasutusele võtta.

Pritsid on tal eraldi düüsidega sellised odavakesed. Varem olid tal varudüüsid + kõvasulam ka valikus, nüüd nagu kodulehelt ei leidnud. Küsida sealt vajadusel ...
Vasta
#9

Tegn oma puidutöökojale aasta tagasi ise imuri ja tsükloni.  Liivapritsi kapi jaoks ilmselt liiga võimas. Vaakumit tekitab 50cm veesammast ja mahuliselt tõmbab läbi 11m toru ~1600 m3/h (ühelgi poe omal ei vasta see näitaja tõele).
Vasta
#10

[Pilt: IMG_20230721_105316.jpg]
Ma kunagi ostsin Remonditehnikast kapi, tegelesin velgede puhastamisega. Ma ütleks,et täiesti mõtetu ost. Ise tehes saab kordades odavamalt ja sobivama. Esiteks tuli suuremaks teha. Samasuguse teeb ise ka piltide põhjal valmis vabalt.  Tolmuimeja andis suht kiirelt otsad, tavaline vent otse õue ja toimib. Varem kasutasin mingeid plast sisuga venti, sellel kogus suht kiiresti kihi peale ja kui siis kusagilt tükk ära kukkus, oli korralik vibra, ehk siis ligipääs peaks puhastamiseks lihtne olema. Ülemine prits oli väga mõtetu, eriti ei paindunud kuhugi. Alumine kulutas õhu düüsid kiirelt läbi ja ega need roosad keraamilised ka väga ei kesta. Pedaal sai ka kiirelt otsa, selle asemele lihtsalt kraan kapi taha. Sai ise poe oma järgi vähe suurem kokku keevitatud ja igavene liiva düüs pandud. Selliseid musta sisuga düüse müüb Cedo ka ca 50€ tk
[Pilt: IMG_20230721_105329.jpg]
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne