Vahelduva eduga on voodrilaudu värvitud (ikka terve päev korraga), siis jälle on isu täis saanud ja vahet peetud ning seejärel taas värvitud. Ühel hetkel tekkis olukord, et enam pole laudu kuhugi ladustada ning tuleb hakata seina panema. Vertikaalse seinalaua pikkuseks on 3,4 meetrit ning ega seda enam üksi eriti seina ei pane. Veel enam, kui on vaja laudade vahed täpselt paika saada, et kattelaud hiljem ilusti paika istuks. Horisontaalse voodrilaudise osas läksid pikkused juba 6m alla ning siis on ilmtingimata paigaldusabi vajalik. Samad poisid, kellega sai varasemalt müüri ja katuse osas toimetatud, tulid ka seekord appi. Kolme mehega liigub voodri paigaldamine uskumatu kiirusega. Kaks meest panevad laudu seina (üks üleval tellingutel, teine all) ning kolmas veab aga ette. Eelnevalt ette valmistatud laudu tundus palju olevat, kuid need vähenesid iga tunniga. Seega, et tööjärg oleks olemas, tuli kohe taas rull kätte haarata ning kiirelt taas värvima hakata. Taas tuleb tunnistada, et kolmekesi tehes tekkis hea töökiirus. Täpselt nii hea, et kõigil oli mõistlikult tegemist, ei olnud kiirustamist ega olnud ka püksikummi venitamist.
Millest taaskord üle ja ümber ei saanud, olid tellingud. Seekord ökonoomitasin veelgi ja sain parema pakkumise laenutuseks täiesti tundmatult ettevõttelt. Tellingud pidin ise ära tooma ja pärast ära ka viima. Ainuke miinus oli see, et tööstusterritoorium, kus tellingutel järel käisin, oli kajakate poolt hõivatud. Kalkuni suurused linnud ähvardasid iga elusolendi kohapeal surnuks nokkida. Aga pääsesin... Ühesõnaga sai seekord arvestatud nii, et tellinguid tuleks ühes tasapinnas kokku umbes 30 jooksva meetri ulatuses. Sellega on võimalik katta üks pikk sein (16m) ühes tasapinnas ja hoone otsasein kahes tasapinnas (10m+5...6m).
Voodrilaua paigaldamine algas horisontaalroovi seina panemisest. Rooviks on kasutusel 22x100mm kuiv saematerjal. Seina läks kergbetoonkruvidega. Kuna Bauroc kaubamärki kandvad kruvid olid võrdlemisi kallid, siis sai täpne analoog koos voodrilaua kruvidega toodud Janere esindusest. Ostetud sai kastidega, mis tagas selle, et härraga leti taga sai kokku lepitud päris korralik soodustusprotsent. Eks see oligi planeeritud eesmärk ning sai püsitud eelarves.
Nagu mainisin, siis käesolvas osas on seina kõrguseks 3,4 meetrit. Horisontaalroov läks seitsmes tasapinnas, mis annab keskmiseks vaheks roovilaudade vahel ca 42cm. Päris täpne see iga roovi vahel ei tulnud, sest sai vaadatud nii, et roovi kinnituskruvi horisontaalvuuki või selle vahetusse lähedusse ei jookseks. Kõigepealt läks paika nurgalaud. Seejärel kõik järgmised distantsklotside abil, et vahekaugused klapiksid. Kahe laua vahe jäi 50mm, see tähendab, et kattelaud hakkab katma mõlemat aluslauda ca 30...35mm ulatuses. Kasutatava vertikaallaua laius 120mm. Iga ca 10 seina pandud laua puhul sai loodiga vertikaalasendit kontrollitud.
Hoone otsasein koos mitte-nii-turvalise tellingumajandusega. 3,4m ulatuses vertikaallaud ning viilu osas horisontaalne voodrilaud. Horisontaalses osas sai lauad ära kasutatud maksimaalses pikkuses (6m), et neid jupitama ja lõikama ei peaks. Alumiste laudade puhul muidugi pidi, sest maksimaalseks laiuseks räästast räästani on pea 12 meetrit.
Vertikaalse ja horisontaalse laudise vahele läks ülemine veeplekk. Veepleki ülesanne lisaks võimaliku sadevee ärajuhtimisele on nii vertikaallaudise osa kui ka horisontaallaudise osa tuulutamise (tuuldumise? ventileerimise?) võimaldamine. Õhk liigub alumise veepleki pealt kattelaudade alla. Sealt suunaga alt üles igasse roovidevahelisse sektsiooni (kus tuuldub nii aluslaua, kui kattelaua tagune) ning lõpuks ülemise veepleki alt kattelaudade poolt tekitatud õhuvahede vahelt taas välja. Kuna eelnevad kogemused puudusid, siis oli lahendusest arusaamisega ning selle reaalselt valmis ehitamisega üksjagu nuputamist. Veebis leidus ülesehituse kohta küll päris häid materjale, kuid iga hoone on erinev ja kui pole reaalselt ise silmaga näinud, siis on esimene kord tehes ikkagi pinget pakkuv.
Selline sai akna ümbris pärast voodri paigaldamist ning enne ääre- ja kattelaudade paigaldust. Foto on toetuseks eelmisele fotole, sest siin on hästi aru saada, kuidas voodri tuulutus toimub ning kuidas õhk seina ja voodri vahel liigub.
Vahelduseks üks foto kaugemalt ka. Muidu läheb järg sassi, mis sõlmedest fotod tehtud.
Viiluosa vooderduse kokkuviimine tuulekastiga oli ehk kõige rohkem peavalu pakkuv. Mõtled küll, et mis see ära ei ole, aga kui tegema hakkad on kohati mõistus m.....dega triiki. Kokkuvõtvalt peab tulemus olema funktsionaalselt toimiv (ventileeritav nii voodri kui tuulekasti-katusekatte osas) ning esteetiliselt hea väljanägemisega. On mis on, aga selline ta tuli. Visuaalses aspektis hinnangut anda ei oska, kuid oma ülesannet peaks kenasti täitma. Vähemalt minu silma ei riiva. Alloleval fotol horisontaalvoodri kokkuviimine viilu tuulekasti osaga.
Ning siin valmis katuse tipunurk. Katuse viilu otsaplekid on veel puudu.
Tähtis hetk - hoone esimene sein on välisvoodri all ning tellingud eemaldatud. Eks ta parasjagu kollane on, kuid selle asja ajab hiljem väikese värvi ning tooni andvate akna piirdelaudadega korda. Tuleb tunnistada, et antud vaatepilti kaugemalt takseerides vedas suunurgad kõrvuni küll ning motivatsiooni jätkata tekkis veelgi enam.
Tegelikkuses sai esikülge ja tagakülge ehitatud paralleelselt. Kõik olenes sellest, kuhu päike parasjagu paistis. Tähtis oli et silma ei pimestaks ning et olemine liiga kuumaks ei läheks. Kollaselt peegeldub päike endiselt piisavalt tugevasti tagasi, et pikemal töötegemisel silmad valutama hakkaksid. Seega kuni keskpäevani käis töö otsaseina kallal ning pärastlõunal sai ära tagakülge kolitud. Garaaži tagakülje vooder valmis pisut pärast otsaseina, sest viimase elemendina tulid paigaldada ja otsaviilu laudisega kokku sobitada tagakülje tuulekasti lauad. Täpsemalt alloleval fotol kujutatud sõlm.
Siin on näha, et aluslauad ja kattelauad on paigaldatud kuni 10mm kõrgemale veepleki pinnast. Seda kahel eesmärgil. Esiteks, et laudade otsad niiskust ei hakkaks imama. Teiseks see, et antud vahe on vajalik tuulutusõhu pääsemiseks voodri alla. Veeplekk paigutub antud juhul roovilaua ja seina vahele, mis tagab kattelaua kohta 22x50mm tuulutusava õhu juurdepääsuks voodri alla.
Sokli enda kõrgus fotol on umbes 35-40cm. Teadmata tulevikus killustikpadjale kate peale mõelda, et rohi sisse kasvama ei hakkaks. Lõpliku projekti järgi pidi sokli kõrgus tulema 30cm. Hoone nullkõrgust arvestades see nii ka sai. Ülejäänud on tagasitäite ja viimistlemise küsimus.
Lõpptulemus tagakülje osas
Kaks külge laudu on nüüd seina pandud, teised kaks veel jäänud. Seejärel tuleb hakata peale kandma teist ning kolmandat värvikihti. Eks aeg näitab.