Metallipuuride teritamine

(20-03-2018, 16:21 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Janere saatis mulle kirjakese:

Väga põnev äri. Millimeeter siia-sinna nagu unustatud. Big Grin Huvitav kaua aega ja vaeva kulub nende millimeetrite mõõtmiseks ja kirja panekuks.


[Pilt: 1521493682.jpg]

No laod teritatud puurid lauale kõrvuti ritta ja mõõdad või joonlauaga. Meeter lai rivi tervelt 360 euri !!!!!
Vasta

Asjalik õpetus - https://youtu.be/KCL27Bs9DYg
Vasta

neid leontjevi õppefilme tasub kõiki vaadata.
Vasta

Teema kohta hulgim küsimusi, aga alustan tasa ja targu.

* Kust leida sellist šablooni:
   

* Milline on puuride teritamiseks parim käiakivi? 

* Kas kellelgi on kogemusi mõne käiarihtijaga? 
Siitki teemast (ja ka mujalt) on läbi jooksnud õpetus, et käia praavitamiseks saab kasutada teist käia(tükki), aga praktikas ei ole selline meetod erilisi positiivseid tagajärgi andnud
Vasta

Puure teritan kõige tavalisema käiaga mida espak mulle müüs,pabediit/teemantotsaga puur millega kivi puurin seda rohelise käiaga,ka treitera rohelisega.
Käia silunud olen miskine ca 2cm jäme pulk ja see juba vene ajast,siin targemad teavad isegi asja nime.
Vasta

(14-05-2022, 08:00 AM)oltsberg Kirjutas:  Teema kohta hulgim küsimusi, aga alustan tasa ja targu.
...

* Milline on puuride teritamiseks parim käiakivi? 

* Kas kellelgi on kogemusi mõne käiarihtijaga?
....
Otsingus kuvatud Tormek´i käi ei ole väga sobiv puuridele, puuril sellest savi, aga kettale teeb jutid sisse.
see pigem terade, peitlite jms sirgemate asjade jaoks hea.

Tavalise lauakäia ühe ketta asendasin teemantservaga kettaga. Tavalise kettaga teritab põhiosa ja faas teemandiga.
Ketta rihtimiseks pakub  Servemet teemantpulka, aga kindlasti on ka teisei võimalusi. Ise kasutan aeg-ajalt tavalist kandilist luisku.
Kiidetakse ka puuride teritamise massinat, mis mõnekümne €-ga saadaval. Pidavat toimima, ise pole proovinud.  


Vasta

Teritus masin hea ja just eriti peenemate puuride jaoks,üle 5mm teritan tava käial ja alla masinaga.
Vasta

Kunagi peenmehaanika alal töötades oli regulaarselt vaja aisi 302 ja 304 laserlõigatud detailides avasid mõõtu puurida, 0.8mm oli kõige väiksem mälu järgi. Kuna tavaline kiirlõiketerasest puur nürines kusagil 10-15 puurimisega, siis pidi neid regulaarselt ka üle teritama. 0.8mm puuri sai teritatud mikroskoobi all hästi peene teemantkettaga. Sai käppa küll. Oli ka muidugi neid, kes ei saanudki hakkama. Üks tegelane suutis lausa puuri tagurpidi teritada Big Grin
Käärid sai ka hästi peene tremantkäia peal üle lastud, suutsin nende kääridega sõrme lõigata, oli nagu samurai mõõk, näpuga üle tõmmata ei tohtinud
Vasta

(14-05-2022, 08:00 AM)oltsberg Kirjutas:  Teema kohta hulgim küsimusi, aga alustan tasa ja targu.

* Kust leida sellist šablooni:

Internetist. Võid vaadata ebay-st, otsisõne "drill sharpening gauge" ja tuleb nagu murdu. Selline lihtne šabla võimaldab ikka oluliselt paremat täpsust kui aimamisi võimalik on.
Vasta

(14-05-2022, 08:00 AM)oltsberg Kirjutas:  Teema kohta hulgim küsimusi, aga alustan tasa ja targu.


* Kas kellelgi on kogemusi mõne käiarihtijaga? 
Siitki teemast (ja ka mujalt) on läbi jooksnud õpetus, et käia praavitamiseks saab kasutada teist käia(tükki), aga praktikas ei ole selline meetod erilisi positiivseid tagajärgi andnud
Ma tegin endale ise selle käiateritaja:

https://www.ehitusfoorum.com/viewtopic.p...4i#p403444
Vasta

(14-05-2022, 10:00 AM)hulgus Kirjutas:  Otsingus kuvatud Tormek´i käi ei ole väga sobiv puuridele, puuril sellest savi, aga kettale teeb jutid sisse.

See on valeväide, ei volframkarbiid ega koobalt metallipuur ei tekita jutte kui kasutada käiakivi SB-250, puuri käiakivi vastu suruda õrnalt, samal ajal puuri käiakivi horisontaalpinna suhtes liigutades.

Robotniidukite müük, paigaldus ja sõltumatu tehniline know-how: https://herizon.ee
Vasta

Hiljuti käis huviline ja kuigi ma eriline õppejõud pole lahkus ta ometi teadmisega kuidas puure teritada.
Tulles olid tal aga näpus nürid puurid, mille ta ise ära teritas, kuigi tulles väitis ta end seda mitte oskavat ja soovis seda teenust...
Võtakski esmalt käsitleda seda toimingut, kuna õpilane tegi ka pilte ja arvas, et võiks laiemalt jagada ilma spetsiifilise sõnavarata.

Esiteks teooriast:
Puur on selline ese, millega on võimalik teise materjali auku tekitada aga selleks peab ta omama teatud nurkasid.
Esiteks lõikeservade omavaheline nurk, mis enamasti on 120 kraadi.
Teiseks on lõikeserva tagatahu nurk, mis antud juhul sai 12 kraadi, mis pildilt hästi välja ei paista.
   
Et lõikenurka mõlemale tahule võrdselt saaks on kaval käia toele tõmmata joon.
   
   
   
Siit edasi on kaval panna statiiv mis abistab nurga hoidmist.
   
Käia toele on vaja anda selline kaldenurk, et puuri lõikeserv toega paralleelsena annab selle 12 kraadise nurga ja nüüd on vaja jälgida, et lõikeservad oleks sama pikkusega, milleks on spetsiaalne mõõtja aga saab ka nihikuga hakkama.
   
Ära on vaja teritada siin pildil mustaks tehtud osa puurist.
   
Ilmselt on vaja ka tagant maha võtta mustaga märgitud osa.
   
Selle võib täiesti vaba käega maha lasta sest see ei muuda kuidagi puuri lõikeomadusi.
Kas ja kuipalju teda maha võtta on hea kontrollida sobiva läbimõõduga ümara ava peal.
   
   
   
Asja mõte on, et puur peab toetama lõikeservadega ja tagant ei tohi kanda ning niimoodi avaga on seda kõige lihtsam kontrollida ka teritamise käigus.
Et puurida oleks kergem on tähtis koht teha keskelt, kus lõikekiirus on null ja metall tuleb kõrvale suruda võimalikult väikeseks.
Kuidas seda täpselt teha polegi väga oluline.
Võib teha nii:
   
Käial näeb see lõige välja umbes nii ja igaüks teeb selle oma käe järgi olevas asendis.
   
   
   
Sellega peakski olema kõik, mis on vaja teada puuri teritamise teooriast ja edasi tuleb praktika.
Kui on tarvis, et puur teeks ka selle läbimõõduga augu mis ta peaks on vaja alla kümnendiku täpsuse puhul pöörduda terituspingi poole ja umbes nii see käib.
   
   
   
Terituspingis saab teha ka faasipuure ja tsentripuure ning neid teritada.
   
   
Kukaldamine aga nõuaks spiraali teritamise abinõud ja kukaldamine käib minul ikka käsitsi, kuna sel pole mõju lõikeomadustele.

Loodetavasti oli see kellelegi abiks aga kui ei on tegu juba oskajaga.
Miskipärast ei taha aga paljud jagada oma oskusi ja kõik ei oskagi jagada...
Vasta

Kui nüüd eelpoolkirjeldatud protsesse mitte tahta läbi teha, ent teravaid puure võiks siiski olla, siis soovitage puuriteritusmasinat või rakist ja käia!
Ise vaatasin miskit sellist https://tooltrade.ee/product_page.php?m=38115 
Või teevad need alla 100 eur maksvad pingid sama töö kvaliteedis kaotamata?

Ise olen terve elu puure ostnud, kuid nüriks läinuid alles hoidnud. Üksikud korrad olen lasknud teritada, kuid see protsess pole tarbija poolelt vaadatuna hinna mõttes jätkusuutlik. Ühel korral, tõsi, olid teritusest tulnud puurid paremad kui uuena ostes mis pani mõtlema, et kuidagi on see asi siiski nö järelteenusena hästi tehtav.
Vasta

(08-01-2023, 03:42 AM)ak75 Kirjutas:  Kui nüüd eelpoolkirjeldatud protsesse mitte tahta läbi teha, ent teravaid puure võiks siiski olla, siis soovitage puuriteritusmasinat või rakist ja käia!
Ise vaatasin miskit sellist https://tooltrade.ee/product_page.php?m=38115 
Või teevad need alla 100 eur maksvad pingid sama töö kvaliteedis kaotamata?

Ise olen terve elu puure ostnud, kuid nüriks läinuid alles hoidnud. Üksikud korrad olen lasknud teritada, kuid see protsess pole tarbija poolelt vaadatuna hinna mõttes jätkusuutlik. Ühel korral, tõsi, olid teritusest tulnud puurid paremad kui uuena ostes mis pani mõtlema, et kuidagi on see asi siiski nö järelteenusena hästi tehtav.
Ma oleks nõus 270 eurost oluliselt väiksema summaga selle asja selgeks õpetama nõnda, et puur ka lõikab.
Antud seadmega on see protsess eriliselt tülikas ja konstruktsioon kus laud on peene toki otsas ja peab libistama kahte pehmest metallist asja omavahel kui käi lõikab...
Pealegi puuri tipp jääb ikka suur ja puur pole kerge lõikama niimoodi.

Käia aga ostutootena soovitada ei oskagi.
Need on lihtsalt selline fekaal et paha hakkab.
Heal kodukäial võiks olla 1,5-2Kw mootor, 250mm läbimõõdu ja 20mm laiusega ketas siseavaga 32mm et standardile vastav ketas otsa sobiks.
Käia tugi peaks ka olema kauguses reguleeritav ja kindlasti ka kallutatav.
Käia flants peaks mootori võllile minema istuga, mitte et käi on kahe plekkseibi vahel ja käial peaks olema ka massi koos jalaga vähemalt 50kg aga parem kui 150.
Vasta

(08-01-2023, 11:24 AM)2715 Kirjutas:  Käia aga ostutootena soovitada ei oskagi.
Need on lihtsalt selline fekaal et paha hakkab.
Heal kodukäial võiks olla 1,5-2Kw mootor, 250mm läbimõõdu ja 20mm laiusega ketas siseavaga 32mm et standardile vastav ketas otsa sobiks.
Käia tugi peaks ka olema kauguses reguleeritav ja kindlasti ka kallutatav.
Käia flants peaks mootori võllile minema istuga, mitte et käi on kahe plekkseibi vahel ja käial peaks olema ka massi koos jalaga vähemalt 50kg aga parem kui 150.
Need poe käiad jah fekaal...vajutad nuppu ja terve igavik kui käi üldse pöörded üles saab...selle ajaga on päris käial juba töö tehtud...
Mul 400V ja 750w ja käiad otse mootori võllil ja olen rahul,selliseid käiasi turul haruharva,maksin vist 50 selle eest.Kaalu pole ja hea kerge vajadusel kaasa võtta.Ja siiani teritades pole küll võimsust väheks jäänud...
Tsentrifugaal pumba mootorist saab ka normaalse käia mõistliku hinnaga.Mul üks selline auto peal.Ka see on hetkega käib ja jõudu piisavalt.
Vasta

Selline hariv miinimumprogramm mida peale hakata tänapäevase käiaga et teda mingilgi moel kasutada saaks.
Juba läbikäidud tee kui proovisin teha samasugusest käiast kopeerpinki.
Samasugused plekist seibid aga selle vahega, et võllil polnud astet vaid üks "geeniuss" oli võllile stopperile soone lasknud ja sellele pannud käia plekkseibi toetama.
Võll toodetud eiteakuidas, otsad viskavad ja pole veel ühtlase jämedusega.
Üle ka ei saa treida sest tsentreid otsas pole ja esimese asjana sai võllidele peale keevitatud ning mingi mõõdu peale treitud.
Käia tasakaalustamiseks mina lasin aga kivipuuriga tagaküljele auke( loomulikult mitte löögiga ja mitte läbi vaid puuri koonusotsa pikkuselt...)
Videos olev käi aga nõudlikumaks kasutuseks ikka saast.
Toed on plekist, kõik see hakkab resoneerima ja käi ei hoia kuju.
Vasta

Juba see on kahtlane, et Einhell on punane. Ta ju kogu aeg kollane olnud.  Ja isegi kollaseid selle punase sarnaseid umbes 400W mootoriga müüakse saksas mitte riiulist vaid suue kastiga vahekäigust. 40-50 rubla tükk . Ehk siis aidakaalus ca 10 euri kilo.
Võtsin ka kunagi ühe ligi. Tal on talla peal isegi soon sees puuri teritamiseks aga puuri temaga ei terita. 6-7-8 mm teeb enam vähem teravaks kui trehvab aga suuremad ja väiksemad ei sobi sinna soonde.  Ei olegi süvenenud milles täpselt küsimus aga tuleb vist seda talda nihutada teiste mõõtude puhul.

Aquila captas non muscas.
Vasta

Veel natuke riistvarast tänu millele saab puure teritada.
Käi ise on sellise jalaga.
   
Siis puurile nurga andmiseks on selline abivahend.
   
   
Kõrguse joondamine käib joonlauaga käia tsentrit vaadates ja ma enamvähem peast juba tean kuhu ta jooksma peab.
   
Kõigepealt aga peab käi olema tasakaalus ja rihitud et ta vaikselt sahinal käib mitte ei hüppa koos lauaga ringi nõnda et kõik lahtised asjad kolisevad.
Käi peab vaikselt sahinaga käima et saaks keskenduda tööle ja olema rihitud.
Olenevalt võimalusest võib rihtimiseks kasutada meile kõigile tuntud salapärast pulka.
   
Või siis üks ütlemata hea asi on kroonpuuri hammas kus teemandisisaldus päris korralik ja ei maksa nad midagi kui küsida nendelt kes neid vahetavad.
   
Kui käi sirge laabub ka töö.

Puuri läbimõõdust muutub ka nurk aga 250mm ketta juures on see muutus üsna tagasihoidlik ja kui puur on alla 15mm läheb üks mutter abinõu alla lisaks.
Üle 30mm puurile on vaja tuge kallutada aga need on pigem vaba käega teritatavad.
Huvipärast kaua läheb aega sellise koguse puuridele?
   
   
   
Kulus umbes 45 minutit ja kui oleks neid mingisse spetsmasinasse toppinud teritaks neid terve tööpäeva.
Muuhulgas olid ka mõned punktkeevituse puurid, mida on pisut keerukam teritada aga kuigi ta ilus pole lõikab üsna edukalt.
   
Tipu väiksemaks laskmiseks hea asend, kus puur toetab laua nurgale ja satub käia vastu õiges kohas.
   
Terituspingis saab teha sama asja.
   
   
Samas on see nii tülikas ja aeganõudev et pingis teritamine on vaid siis kui auk peab jääma 5 sajandiku tolerantsi sisse ehk näiteks klapipukse tehes on vaja saada auk 7,95 et oleks ka hõõritsale tööd.
Mõned slaidid veel valmistoodetest.
   
   
   


Kokkuvõtteks aga, et kui minusugune loll saab selle selgeks ei tohiks see kellelegi ülejõu käia.
Väike hirm tuleb muidugi peale et kui keegi majandusministeeriumist näeks mida kõike siin garaazis vanadest asjadest tehakse siis mind pandaks kinni majanduse jääva kahjustamise eest...
Veel tahaks korra vabandada, et pikk ja sisutu jutt sai.
Vasta

Väga hea ja hariv, aitäh!

Kui siin käiadele juba jutt läks, siis
Milline võiks olla hea käi, mida käesoleval ajal kaubandusvõrgust osta?
Kinnitaks ta poltidega nõukaaegsele töökoja lauale, mille kaal on 100+kg kindlasti. 230V võiks hakkama saada. 3 faasi ainult väga hea põhjenduse korral.
Ise olen vaadanud Makita lauale käivaid käiasid vahest kui ehituspoes rohkem aega on, aga seni on ta jäänud ostmata. Hädapäraseid käiamisi kannatab reguleeritavate pööretega relakaga kah teha! Puure nii muidugi ei terita ja muid peenemaid liigutusi samuti ei tee.
Ja milline peaks olema puuriterituseks (ja muuks peenemaks tööks) käia kivi? Robustsemaid lihvimisi, nii harva kui neid vaja teha, teeks nagunii õues ja relakaga.
Kuskil ma käin vahest teritamas kännufreesi kõvasulamterasid. Seal on selline metalse välimusega käiakivi, millega meister teeb need terad uueväärilisteks. Mis kivi see olla võib?
Vasta

(09-01-2023, 00:14 AM)ak75 Kirjutas:  Milline võiks olla hea käi, mida käesoleval ajal kaubandusvõrgust osta?
Kinnitaks ta poltidega nõukaaegsele töökoja lauale, mille kaal on 100+kg kindlasti. 230V võiks hakkama saada. 3 faasi ainult väga hea põhjenduse korral.
Ise olen vaadanud Makita lauale käivaid käiasid vahest kui ehituspoes rohkem aega on, aga seni on ta jäänud ostmata. Hädapäraseid käiamisi kannatab reguleeritavate pööretega relakaga kah teha! Puure nii muidugi ei terita ja muid peenemaid liigutusi samuti ei tee.
Ja milline peaks olema puuriterituseks (ja muuks peenemaks tööks) käia kivi? Robustsemaid lihvimisi, nii harva kui neid vaja teha, teeks nagunii õues ja relakaga.
Kuskil ma käin vahest teritamas kännufreesi kõvasulamterasid. Seal on selline metalse välimusega käiakivi, millega meister teeb need terad uueväärilisteks. Mis kivi see olla võib?
Ise pole käega katsunud, kuid slaidide vaatamise ja lugemise põhjal jäi sõelale Optimum GU25 ja SIP 250 mida võiks päriselus vaadata.
Metabo DSD 250 ei kvalifitseeru oma väikeste pööretega ja plekist tallaga mida ei saa kallutada.
Ühefaasilise mõtte pihta ka tahaks lasta.
See raisk on niii piiika käivitumisega et seda ei pandagi käima.
Lõikeriistade teritamiseks peaks valge elektrokorund olema sobiv minu isikliku arvamuse põhjal ja see lõikab ka muid metallesemeid.
Omal kasutuses miski Nortoni ketas, mis praagiti välja ilmselt suure tasakaalustamatuse tõttu aga ma lasin talle paar süvendit tagaküljele ning sai tasakaalu.
Marki muidugi enam ei määra sest silt on maha lastud aga väga ablas lõikama ei ole.
Peale rihtimist tahab karestamist saada aga samas väga ei kulu ka.
Küll aga oli käial ostes otsas miski 200mm ketas mis polnud surma ähvardusel ka nõus midagi lõikama...
Tootjatele meeldib hirmasasti teha imeliku mõõduga kettale sobivaid võlle nagu 16mm, 52mm, 12,5 jne.
Standardmõõt kus saab valida kettaid on 32mm.

Mille kõigega tänapäeval teritatakse ei jõua kursis olla aga vanasti oli  valge elektrokorund süsinikterastele, roheline treitera mustalt väljakäiamiseks, teemant kõvasulamile ja elboor kiirlõiketerastele.

Kui seda kõike Googlest otsima hakata siis pole mõtet end vihastada.
Võtke kohe mingi teine otsingumootor ja leiate vajalikud asjad kiiremalt.
Idanaabri keeles eriti kiirelt muide...
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne