Kummaline küsimus, 80-ndate bussid TLN
#1

Vabandust ette, kui küsimus tobe, aga mõned asjad jäävad vaevama lapsepõlvest.
Kas oli nii, et 80-ndate alguses muutus kõikide Tallinnas sõitvate linnaliini busside värv? et enne olid sellised tumedamad, lausa pruunikad Ikarused ja siis korraga vahetati kõik kollasteks või värviti üle?
Mäletan nii eredalt seda kui ema näitas, et näe vanad bussid (helepruunid) ja siis algul oli mõni uus mis oli helekollane ning umbes aastaga vahetusid kõik selliseks kollaseks nagu lõpuni jäid
Vasta
#2

Vanad Ikarused olid nagu puna-valged ja siis tulid uued ehk kollased, pruune ei mäleta üldse.......

Vana ja uus, ma ei jaga Ikaruse marke Rolleyes

Oehhh... mida kõike head see Nõukogude võim inimkonnale on andnud!!! Alla Pugatšova, Linnahalli, Baikonuri kosmodroomi, Moskvitši... sinu, minu...
Vasta
#3

Kui tln tähendab Tallinna, siis vastuse leiad TAKi kodulehelt
Varem olid valged punase triibuga Ikarus 180 ja muud taolised ja seitsmekümnendate teises pooles tulid tasapisi nende asemele kollane Ikarus 280
[Pilt: Ikarus-260_Ikarus-180_1977v.jpg]
Niisiis muutus toimus juba seitsmekmnendatel ja hoopis punavalgest kollaseks.
Vasta
#4

Just sellist vaatepilti mäletan ka ise. Nõmmel ootasin bussi ja lootsin, et tuleks ikka uus ehk kollane.

Oehhh... mida kõike head see Nõukogude võim inimkonnale on andnud!!! Alla Pugatšova, Linnahalli, Baikonuri kosmodroomi, Moskvitši... sinu, minu...
Vasta
#5

võrdlesin siia postitatud pilti mõne uuema Ikaruse pildiga -väike värvivahe on sees. Uuemad on erkkollasemad. Võibolla siis ongi see toonivahe nii selgelt meelde jäänud Smile
Tänud igal juhul vastuste eest. Punavalgeid ma ei mäleta, sündinud 76 a., seega mälupilt hakkab salvestuma alles 80-ndate algusest!
Vasta
#6

(23-01-2013, 16:15 PM)Maamees Kirjutas:  Just sellist vaatepilti mäletan ka ise. Nõmmel ootasin bussi ja lootsin, et tuleks ikka uus ehk kollane.
Järgmine soov oli see, et kollane oleks ikka ja ainult lõõtsaga (teatavasti seal liitekohal oli mõnus turnida Rolleyes)

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta
#7

(23-01-2013, 16:37 PM)Ykskysimus Kirjutas:  ...väike värvivahe on sees. Uuemad on erkkollasemad...

Vaidlen vastu! Täpsemal, söön oma mütsi ära, kui keegi suudab veenvalt tõestada, et Ikarus on Tallinnasse tarninud mitut erinevat kollast tooni busse!
(sünniaasta '68, kollaste tulekust eredamaks sündmuseks võib vast ainult Tatra tramme pidada)
Vasta
#8

(23-01-2013, 17:57 PM)karlarnold Kirjutas:  
(23-01-2013, 16:37 PM)Ykskysimus Kirjutas:  ...väike värvivahe on sees. Uuemad on erkkollasemad...

Vaidlen vastu! Täpsemal, söön oma mütsi ära, kui keegi suudab veenvalt tõestada, et Ikarus on Tallinnasse tarninud mitut erinevat kollast tooni busse!
(sünniaasta '68, kollaste tulekust eredamaks sündmuseks võib vast ainult Tatra tramme pidada)

Kindlasti oli! Ka TARKis värviti neid erimoodi, isegi samamoodi puna-valgeks.
Vasta
#9

Ega ma absoluutsele tõele ei pretendeerigi Smile ma pealegi naisterahvas, täpselt neid asju ei jaga. Aga tõe huvides küsisin oma vanemalt vennalt üle ja tema kinnitas siinset arvamust-ikarused on alati ühte tooni kollased olnud!
No pole midagi teha, ju siis mõni asi kinnistub lapsepõlves valesti sisse!
Aga oli lõbus meenutada, tänud!
Vasta
#10

Ja minu unistus oli oodates kahe suure uksega Ikarusi mitte volditavatega. Ja need uuemad istmed olid hi tec. Aga kui aus olla siis nr 34 Muuga Aedlinn Vitali Buss yletas koik. Seal oli soe, seal sai juhikäest ostetud pilet alati tagasta poole hinnaga ja Muusika selles bussis tympsus ning Pirita teel 100kmh oli viimase väljumise min. taks.
Eks Vitjok tahtis ka koju öhtale saada, niikaua kihutas kuni selle bussi kooki soitis.
Vasta
#11

(23-01-2013, 20:17 PM)Ykskysimus Kirjutas:  Aga tõe huvides küsisin oma vanemalt vennalt üle ja tema kinnitas siinset arvamust-ikarused on alati ühte tooni kollased olnud!
No pole midagi teha, ju siis mõni asi kinnistub lapsepõlves valesti sisse!
Aga oli lõbus meenutada, tänud!
Tegelikult ei olnud ikka üht värvi. Üks partii Ikarus-260 oli tunduvalt oranžim kui enne ja pärast tehasest Eestisse tulnud linna-Ikarused 260 ja 280. See partii tuli septembris 1976, Tallinn sai linnaliinidele 11 bussi (2105-2108, 2310-2313, 2710-2712), Ülemiste parki Harjumaa liinidele 4 bussi (3307-3310) ja Tartu ATP-sse 3 (674-676). Võib-olla sai ka Pärnu mõne, ei tea öelda.

Siin pildil on kõrvuti 2310 ja kaks kuud varem tulnud tavaline kollane 2309. http://pbrd.co/XAAXiJ Tegelikult oli vahe isegi suurem, kui sel sombusel pildil paistab.
Vasta
#12

ohoo, siis ikkagi võibolla tolleaegne lapsesilm fikseeris õieti. Mina mäletan, et konkreetselt tumedat bussi nägin sõitmas Toompuiesteel (ei mäleta, mis selle tänava nimi vene ajal oli) ehk see pidi siis olema buss nr 40 või 36
Vasta
#13

(23-01-2013, 19:05 PM)Regardman Kirjutas:  Kindlasti oli! Ka TARKis värviti neid erimoodi, isegi samamoodi puna-valgeks.

Viimastest mõni fotojäädvustus ka eksisteerib?
Vasta
#14

Sündinud 1970 ja busse oli tõesti IGAT värvi. Mina mäletan veel ka 180'le eelnenud Ikarus 620'et liinidelt 18 ja 36. Need olid tõesti suisa pruunikad. Nii olid ka 180'ed mõned erkpunase triibuga, teised kergelt rebase värvi; kollased ka heledamad ja tumedamad. Oli Ungari samasugune sotsmaa ja "kollane on kollane", värviti täpselt sellega, mis laost välja kirjutati. Kindlasti oli üks värv "kahvatukollane" ja teine selline rõõmameelne, kergelt oranžikamaks kippuv kollane. Põhimõtteliselt poe kanamuna ja vanaema kanamuna keedukollase värvid.
80'te teise poole bussid olid aga küll enamjaolt täpselt ühesugused nii väljast kui seest.
Vasta
#15

70-ndate keskel, kui mul oli mälukaart lahtiselt taskus ja ajuga ühendamata, tuleb ähmaselt meelde, et number 10 liinil sõitis pruun või mingi punase eriväljaandes Ikarus 620 ja üle öö vahetus see kollase Ikarus 260 vastu. Tundub, et punase triibuga Ikaruse periood jäi sellel liinil vahele. Mina muidugi sõitsin ainult hommikul lasteaeda ja õhtul tagasi ja "vaikse tunni" ajal busse vahtimas ei käinud.

Tõnu Piibur
5116265
Vasta
#16

Vanema bussireisijana võin kinnitada, et väikesed 620-d olid tõesti nagu kirjud koerad, igaüks ise värvi (üldiselt tumedad) ja kasutusel olid nad vahelduva eduga vast isegi kaheksakümnendate alguses veel (töökojana võib olla kauemgi). 160 ja 180 seeria olid ainult punavalged ja siis tulid uued kollased. Kuna teemaalgataja küsis kaheksakümnendate kohta, siis ilmselt ongi tema mälus salvestunud üleminek 620 >> 280, mis võis mõnel väikese koormusega liinil tõesti nii hilja aset leida.
Kollastel esines küll toonierinevusi, aga need polnud väga suured.
Vasta
#17

(24-01-2013, 12:33 PM)pppp Kirjutas:  
(23-01-2013, 19:05 PM)Regardman Kirjutas:  Kindlasti oli! Ka TARKis värviti neid erimoodi, isegi samamoodi puna-valgeks.

Viimastest mõni fotojäädvustus ka eksisteerib?

Absoluutselt. Kahjuks praegu ühtki näppu ei hakanud.
Vasta
#18

(24-01-2013, 18:16 PM)nunu Kirjutas:  160 ja 180 seeria olid ainult punavalged

160 asemel oli küll 556.
Aga kas olid ainult punavalged? Mäletan mingeid pilte kus neid 556/180-d ka sinivalgena näha võis.

Ise kahjuks enne 260/280 Ikarusi ei mäleta, ei tea kas 556/180 üldse oma silmaga näha õnnestub.
Vasta
#19

Teema äratas kusagil kaugel ajusopis uinunud mälestuse nr 10 liini sõitvast bussist, mis oli kandiline, ilma lõõtsata ja lapse mälu mäletas teda "vana" bussina- 33 ja 18 liini sõitsid siis juba punase triibuga bussid. Aasta võis olla 66-69 ja TAK kodulehel ja mujal vastava bussi pilti ei ole leidnud. Oskab keegi rajale juhatada- kas on tegemist lapsepõlve väändunud mälestusega (ei usu, et oleks) või seikles sellel liinil tõesti mingi teist tõugu buss?
Vasta
#20

Number 10 liini oksendamiseni lihvinud, kuid ajastu hoopis teine, alates 1982 kuni....... Siis olid kollased elukad juba, kuigi ma pole päris kindel......kas 1982 mitte ei sõitnud ka veel vanad puna-valged?

Oehhh... mida kõike head see Nõukogude võim inimkonnale on andnud!!! Alla Pugatšova, Linnahalli, Baikonuri kosmodroomi, Moskvitši... sinu, minu...
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne