Gaz MM-V 1942

Hei Taavi, kirjutasid, et oled 22h MM ehitanud, kas siis midagi pole huvilistele näidata.
Vasta

Ega midagi tarka nagu pole näidata. Võin ainult näidata kuidas ei tehtaBig Grin Niipalju tahtsin öelda et väga soojatundlikud on need raamid. Ma olen eluaeg metallimees olnud aga nii soojatundlikut raudtala pole varem näinud. Sellega peab arvestama kui midagi keevitada tahetakse...

Telefoniga tehtud pildid teevad selle lehe kole aeglaseks ka. Ühel raami talal tuleb alumine äär peaaegu kogu ulatuses ära vahetada

Kirjutan siis hoopis põliseestlaste vanasõnu mis mind raami paikamisel aitasid.
1.Üheksa korda lõika siis mõõtma ei pea.
2.Kui jõuga ei saa siis on vähe jõudu. Kutsu keegi appi.
3.Aita kedagi kui ta on hädas, ja ta peab sind alati meeles kui ta on jälle hädas.
4. Niikaua kui tark mõtleb on loll katseeksitusmeetodil asja ammu ära teinud
Vasta

(04-02-2018, 11:56 AM)Taaviw126 Kirjutas:  Telefoniga tehtud pildid teevad selle lehe kole aeglaseks ka.

Kui juhtub arvutis olema programm nimega Irfanview (vabavara, eestikeelne), siis menüüst muuda suurust ja salvestamisel saab määrata kvaliteeti. Tulemusena võimalik faili suurus kümneid kordi väiksemaks saada. Kuigi jah, veidi mässamist nende failidega sel juhul.

Teemasse aga üks sisemise ajamiga kojamees
[Pilt: gaz03-30UR04-45_Ww2.jpg]

Muide selle M1 sisemise ajamiga kojamehe kohta oli Za Ruljomis kriitikat, väga palju probleeme olevat (1937 lõpp).

Kas see A(AA) kojamehe lülitussiiber on äkki pööratav?
Vasta

(04-02-2018, 11:56 AM)Taaviw126 Kirjutas:  Ega midagi tarka nagu pole näidata jah. Võin ainult näidata kuidas ei tehtaBig Grin Niipalju tahtsin öelda et väga sooja tundlikud on need raamid. Ma olen eluaeg metallimees aga nii soojatundlikud raudtala pole varem näinud. Sellega peab arvestama kui midagi keevitada tahetakse...

Telefoniga tehtud pildid teevad selle lehe kole aeglaseks ka. Ühel raami talal tuleb alumine äär peaaegu kogu ulatuses ära vahetada

Kirjutan siis hoopis põliseestlaste vanasõnu mis mind raami paikamisel aitasid.
1.Üheksa korda lõika  siis mõõtma ei pea.
2.Kui jõuga ei saa siis on vähe jõudu. Kutsu keegi appi.
3.Aita kedagi kui ta on hädas, ja ta peab sind alati meeles kui ta on jälle hädas.
4. Niikaua kui tark mõtleb on loll katseeksitusmeetodil asja ammu ära teinud
Taavi, sa oled vale elukutse valinud, mitte metalli sepp ei peaks sa olema, vaid sulesepp. Big Grin Samas, kui sa ei näe seda igapäevast keppi, pole ka tindipotist võimalik põliseestlaste vanasõnu välja imeda.
Vasta

(04-02-2018, 12:11 PM)Formika Kirjutas:  Taavi, sa oled vale elukutse valinud, mitte metalli sepp ei peaks sa olema, vaid sulesepp.

Kui ta oma projekti valmis saab, siis tolleks ajaks kujunenud mammutteema põhjal saab üsna korraliku raamatu välja anda Rolleyes
Vasta

(04-02-2018, 11:56 AM)Taaviw126 Kirjutas:  Ega midagi tarka nagu pole näidata jah. Võin ainult näidata kuidas ei tehtaBig Grin Niipalju tahtsin öelda et väga sooja tundlikud on need raamid. Ma olen eluaeg metallimees aga nii soojatundlikud raudtala pole varem näinud. Sellega peab arvestama kui midagi keevitada tahetakse...

Telefoniga tehtud pildid teevad selle lehe kole aeglaseks ka. Ühel raami talal tuleb alumine äär peaaegu kogu ulatuses ära vahetada

Kirjutan siis hoopis põliseestlaste vanasõnu mis mind raami paikamisel aitasid.
1.Üheksa korda lõika  siis mõõtma ei pea.
2.Kui jõuga ei saa siis on vähe jõudu. Kutsu keegi appi.
3.Aita kedagi kui ta on hädas, ja ta peab sind alati meeles kui ta on jälle hädas.
4. Niikaua kui tark mõtleb on loll katseeksitusmeetodil asja ammu ära teinud

Sul jäi üks väga oluline vanasõna kirja panemata:
"Tee ligimesele seda mida tema tahab Sulle teha, aga tee esimesena."

Mis ei tapa, teeb vigaseks!
Vasta

(04-02-2018, 11:56 AM)Taaviw126 Kirjutas:  Kirjutan siis hoopis põliseestlaste vanasõnu mis mind raami paikamisel aitasid.
1.Üheksa korda lõika  siis mõõtma ei pea.
2.Kui jõuga ei saa siis on vähe jõudu. Kutsu keegi appi.
3.Aita kedagi kui ta on hädas, ja ta peab sind alati meeles kui ta on jälle hädas.
4. Niikaua kui tark mõtleb on loll katseeksitusmeetodil asja ammu ära teinud

Mina ütleks hoopis nii:
1. Üheksa korda lõika, siis avastad, et relaka kettad on otsas ja pood juba kinni.
2. Kui jõuga ei saa, siis pole restaureeritav objekt järelikult Nõukogude päritolu.
3. Aita kedagi kui ta on hädas ja ta räägib pärast kõigile, milline oskamatu käpard sa oled.
4. Niikaua kui tark mõtleb on loll juba terve kuuspaki tühjaks joonud Big Grin .

Puruks ja pool pööret tagasi!
Vasta

Praegu on raami remont endiselt käsil. Arvatavast enne märtsi kuud valmis sellega ei saa. See on üks mahukamaid töid ka mis selle masinaga plaanis. Kabiiniga läheb ka aega aga ma arvan et vähem kui raamiga. Raam on ikka päris läbi.

Remondin siin ühte Unimogi ja lappasin selle varuosa kataloogi mis on 1990 lk paks. Võttis näo muigele kui mõtlesin MMi kataloogile mis on 102 lk Smile mõnel mootorrattal on ka rohkem detaile kui MMil...
Vasta

(05-02-2018, 16:50 PM)Taaviw126 Kirjutas:  Praegu on raami remont endiselt käsil. Arvatavast enne märtsi kuud valmis sellega ei saa. See on üks mahukamaid töid ka mis selle masinaga plaanis. Kabiiniga läheb ka aega aga ma arvan et vähem kui raamiga. Raam on ikka päris läbi.

Remondin siin ühte Unimogi ja lappasin selle varuosa kataloogi mis on 1990 lk paks. Võttis näo muigele kui mõtlesin MMi kataloogile mis on 102 lk Smile mõnel mootorrattal on ka rohkem detaile kui MMil...
Mu Gaz 11 raam ka sama närune, õigemini 3 raami osad. Rõuge sepp käib juba 4 kuud ümber ja kratsib kubet ja ......... Kuigi ma andsin talle A1-l , see sama suur, kui 8 -A4-st lehte, punktuaalsed tehase joonised. Sul selliseid vist ei ole, nii et pead kohvipaksu pealt vaatama. Aga kuna ma ise metallimees ei ole, siis kubet kratsima ei pea. Aga sulle head kratsimist.
Vasta

Ma pean siin jah pendliga ennustama, kuhu auke puurida jneSmile No ütleme nii et pikkadel raamitaladel on alumine äär täiesti ära mädanenud ja kohati ka ülemine äär. Kaks viimast ristitala tuleb täiesti uued teha. Tagantpoolt kolmas on taastatav. Esimesed 10 tundi läksidki kusjuures kratsimise pealeSmile Ei oskand nagu kuskilt pihta hakata. Kehvemas seisus pikk tala on enamvähem ära remonditud. Pressi all tuleb veel mõned kõverused välja suruda. Lõplikult ajan raami sirgeks siis kui ta ära needitud on ja saab diagonaale ja muid selliseid asju kontrollida...
Vasta

Raaminumbri teemal veidi parem pilt (väidetavalt 1946):
[Pilt: gaz-mm_4.jpg]

Kõrvalteemas oli jutuks, et vene masinatel ei olnud iluliistu ja kroom nina.
Tundub, et promo mõttes neid vist ikka teha suudeti:
[Pilt: gaz_42_1.jpeg]
[Pilt: autowp.ru_gaz_44_1.jpeg]
[Pilt: gaz_45_1.jpeg]
Vasta

Jah isegi nikkel riba kere ja kapoti vahel ja nikeldatud kaitserauad. See küll tõesti mingi promo jaoks tehtud. Taavi on siia no vähemalt sada MM/AA pilti riputanud aga sellist luksust pole veel näinud.
 Taavi kas sul sellist iluvõre on? Kas nad on AA-l ja MM-l ühesugused?
Vasta

(06-02-2018, 21:00 PM)Formika Kirjutas:  Jah isegi nikkel riba kere ja kapoti vahel ja nikeldatud kaitserauad. See küll tõesti mingi promo jaoks tehtud. Taavi on siia no vähemalt sada MM/AA pilti riputanud aga sellist luksust pole veel näinud.
 Taavi kas sul sellist iluvõre on? Kas nad on AA-l ja MM-l ühesugused?

Radika kate/iluvõre/nina on olemas. Pole küll päris õiget aga esialgu sellega veel pead ei vaeva. Mul on selline kuhu on Gaz im.molotova stantsiga löödud. Vaja oleks ikka seda vanatüübi oma aga ilma märgita. Lihtsalt ümmargune auk märgi asemel...
Vasta

Hr. Raivo saatis ühe huvitava lingi kus kirjeldati MMi. Muuseas oli selline punkt...

ФАКТ: «Долгое время новый грузовик выпускался со старым мощностью 40 л.с. и новым двигателем, так как новых моторов не хватало на весь выпуск. Лишь с началом Великой Отечественной войны, когда производство ГАЗ-М1 было практически свернуто, все выпускаемые грузовики стали оснащаться новым более мощным мотором».

Ehk siis MMi tootmine algas ametlikult Gorkis 1938 aga reaalsuses ei jätkund mootoreid ja pandi vahest ikka vana AA mootoreid peale. Alles sõja alates suudeti veoautodele piisavalt mootoreid eraldada. Kas siis tänu sellele, et M1 tootmine vähenes või vähendati?

Teine väidetav fakt...

ФАКТ: «В 1942 году для облегчения производства и экономии металла грузовик лишился дверей, одной из фар, передних тормозов, передачи заднего хода и получил простейшие крылья из гнутого кровельного железа, брезентовый навес кабины вместо крыши и только один откидной борт кузова. В 1943 году грузовик вновь получил двери, сначала – досчатые, а позже стандартные металлические, но до конца выпуска так и оснащался угловатыми крыльями и брезентовой крышей».

Kirjeldatakse 1942 MMi, ehk siis minu masinat. Torkas silma et puudus tagurpidikäik??? Huvitav mis motiivil seda tehti? Et taganeda ei saaks?Smile Tiivad löödi välja plekist mis kabiinilt kokku hoiti? Võin ka valesti aru saada...

Minu MMiga seoses veel üks tähelepanek. Mudelistid väidavad et 1942 nn MM-V-l puudus tagavararatas...

[Pilt: gaz-mm-03.jpg]

Kui nüüd seda pilti vaadata, siis tundub tõesti, et tagavararatast pole. Täitsa võimalik. Meeleheitlikud ajad ikkagi...

[Pilt: 82ac57acd7d2d386d16a7b1493698238.jpg]
Vasta

Samal lehel on Gaz AAst räägitud ka nii mõndagi. Näiteks seda et kasti külgedele alla avanevad ported olid venelaste leiutis. Kirjutatakse ka et esisillal olid amortisaatorid(mina pole näinud ja ei usu ka). Lisaks oli Ameerika Model AAga võrreldes tugevdatud roolimehhanismi ja sidurikoda. Lisatud oli ka õhufilter. Sellest oli Gaz A teemas juttu ja see kuna filter tuli pole veel selge.

Välja on toodud mõned Gaz AA puudused...

1.реактивная вилка передней оси упиралась через подпятник в картер сцепления и при резком
  торможении груженной машины это крепление часто разрушалось;
2.быстро изнашивались неразборные карданные шарниры;
3.быстро изнашивалась зубчатая муфта, соединяющая вторичный вал коробки передач с карданным
  валом;
4.буксирный прибор часто вырывало из торца рамы;
5.было неудобным место крепления запасного колеса, так как оно могло протереться о картер заднего
  моста и прийти в негодность;
6.стартер и аккумулятор обладали низким ресурсом, поэтому в реальной эксплуатации грузовик
  заводили рукояткой;
7.стеклоочиститель с вакуумным приводом в сильный дождь переставал работать, так как скорость
  автомобиля снижалась до минимума, а следовательно снижались и обороты двигателя.

Lühidalt öeldes oli probleeme kardaaniga, haakeseadmega ja tagavararatta kinnitusega mis hõõrus ratast vastu tagasilda.

Loosungi järgi vist 1938 a.?

[Pilt: gaz-aa_7.jpg]

Lisaks Gorkile toimus suurem Gaz AA tootmine Moskvas KIM tehases. Seal valmistati/monteeriti neid kokku aastatel 1933-1.mai 1939. Pildil on 1930 aastal seal Fordi osadest kokku pandud A. Neid nimetati ka Fordideks

[Pilt: gaz-ford-a.jpg]


Üks hea pilt AA salongist. Ma pole küll kindel kuna aga mingi aeg kadus ära see pikk iluplekk esiakna all(arvatavasti sõjaajal kaotati ära). Armatuur/näidikute tabloo paistab ilma triibudeta? Võibolla oli stants kulunud...

[Pilt: gaz-aa_3.jpg]

Üks pilt AA alusvankrist. Peal on ilusti AA mootor(veepumba järgi, ventilaator ka AA aga sisselaske kollektor MM??). Vedrupakk on ka AA oma(üks väike kammits puudu).Mis veel ei klapi on haakeseade. See on jälle seesama lühikest aega MMile paigaldatud konks(Mõned detailid 51 koodiga). Sellel alusvankril on näha vanatüübi(AA) haakeseadme augud...

[Pilt: gaz-a-shassi.jpg]
Vasta

(06-02-2018, 20:34 PM)Raivo Kirjutas:  Raaminumbri teemal veidi parem pilt (väidetavalt 1946):


Kõrvalteemas oli jutuks, et vene masinatel ei olnud iluliistu ja kroom nina.
Tundub, et promo mõttes neid vist ikka teha suudeti:

Liistud olid enne sõda kõigil, aga enamasti ikka värvitud. Ma arvan et need MMi baasil pillid(konksud ees) on kas ekspordiks või mõne näituse jaoks nagu see... https://cont.ws/@lapsha71/284953

Kunagi lugesin AMOde kohta ja seal kirjutati, et eksport variandid olid iluvidinatega. Küllap Gaziga sama teema.
Vasta

(06-02-2018, 22:10 PM)Taaviw12 Kirjutas:  Ehk siis MMi tootmine algas ametlikult Gorkis 1938 aga reaalsuses ei jätkund mootoreid ja pandi vahest ikka vana AA mootoreid peale. Alles sõja alates suudeti veoautodele piisavalt mootoreid eraldada. Kas siis tänu sellele, et M1 tootmine vähenes või vähendati?

/.../ Tiivad löödi välja plekist mis kabiinilt kokku hoiti? Võin ka valesti aru saada...

Kindlaid fakte käepärast pole, aga sõiduautode tootmise lõpetamine sõja ajal on loogiline. Seda tehti 2MS ajal ju isegi USAs.
Samuti oli ka näiteks NSVL raadiotoodanguga - nn. koduraadiote tootmine sõja alguses lõpetati ja kõik materjalid suunati sõjaväe vastuvõtjate/saatjate ehitamiseks. Isegi elanikkonnalt äravõetud raadioid lammutati ja kohandati ümber.

Ka teine järeldus tiibade kohta on loogiline, sest ustest säästetud materjali võis saada ju ära kasutada mujal. Kuigi materjal ei pruukinud olla päris sama - mainitud on, et tiibade jaoks kasutati painutatud/murtud katuseplekki. Ehk siis tiibade autentse taastamisega ei tohiks probleeme tekkida Smile

Sama allikas selgitab ka, miks katust juba tootmise algusest peale ei tehtud plekist.
Põhjus oli rohkem tehnoloogia puudumises kui materjali kokkuhoius. (Kokkuvõttes ilmselt mõlemas)
Ehk siis puudusid stantsid sedavõrd suuremõõtmelise detaili vormindamiseks. Sama põhjus oli ka ju pärastsõjaaegsete esimste Pobedade katustega, mis olid veel suuremad - ka neid ei suudetud ühes tükis vormida.
Vasta

(06-02-2018, 22:10 PM)Taaviw126 Kirjutas:  Kirjeldatakse 1942 MMi ... Torkas silma et puudus tagurpidikäik??? Huvitav mis motiivil seda tehti? Et taganeda ei saaks?
Ma arvan, et kuna tahavaate peegel eemaldati varem, siis tööohutusamet käskis eemaldada ka tagurpidi käigu Big Grin
Siin veel üks iluliistuga pilt (a.1939):
[Pilt: 0_d1b35_78496602_XL.jpg]
Nagu Te aru saate, siis tagurpidi käiku sellel ei ole, sest peegelit ka ei ole Big Grin 
Kui nüüd tõsisemalt jätkata, siis mulle tundub see käikude teema jama, sealtsamast eestpoolt lugesin ma välja, et MM sai neljakäigulise käigukasti, millest 3 oli edasi ja 1 tagasi. Ega talle ometi A kast ei pandud? Startisid nad ju kohalt enamjalt 2. käiguga.
Eelneva pildiga seoses aga veel üks tähelepanek (vaata ka mudelistide eelnenud pilti) - esilaternate klaas!

ps! Vaatasin, mida Hiina internetikaubamaja ka pakub. Selgub, et pakub küll
Vasta

(07-02-2018, 00:23 AM)Raivo Kirjutas:  ps! Vaatasin, mida Hiina internetikaubamaja ka pakub. Selgub, et pakub küll
 No see on rohkem naljanumber. Sobib igale poole, ainult mitte vähegi originaalsust taga ajavale seltsimehele. Õige tuli 6V ja ainult gabariit ja stopp. 2 juhet ja Gaz AA-le mitte mingil juhul kroomitud.
Vasta

(06-02-2018, 22:10 PM)Taaviw126 Kirjutas:  ...

ФАКТ: «В 1942 году для облегчения производства и экономии металла грузовик лишился дверей, одной из фар, передних тормозов, передачи заднего хода ...

Kirjeldatakse 1942 MMi, ehk siis minu masinat. Torkas silma et puudus tagurpidikäik??? Huvitav mis motiivil seda tehti? Et taganeda ei saaks?Smile ...

...
Tagurpidi käigust loobuti tootmise lihtsustamiseks ja metalli kokkuhoiu pärast. Isegi esipidurid jäid selle pärast tegematta.


(06-02-2018, 22:57 PM)Taaviw126 Kirjutas:  ...7.стеклоочиститель с вакуумным приводом в сильный дождь переставал работать, так как скорость 
  автомобиля снижалась до минимума, а следовательно снижались и обороты двигателя.
...
Siin on kirjeldatud postitust nr. 592, natuke teise sõnastusega.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 4 külali(st)ne