Jaan Tatika ideed

Mul oli kunagi mõte 11kw 1000p/m mootor jõuvõtuvõlli külge kinnitada, starteriks.
Vasta

Sai minulgi proovitud noorena K-750 mootorit käivitada kardaani kaudu, veoautole mutrikeeramiseks mõeldud elektrilise täkuga. Käima ei saanud ja õnneks ennast ära ka ei tapnud, sest kodu süsteem oli kinnitamata ja enamus aeg ja aur läks jälgimisele, et millegagi vastu pead ei saaks.
Vasta

(22-02-2022, 00:19 AM)mesinik Kirjutas:  Mul oli kunagi mõte 11kw 1000p/m mootor jõuvõtuvõlli külge kinnitada, starteriks.

Nii saama küll, kui lülitused on mehaanilised:

Vasta

niisiis... kõik Jaan Tatikad ühinege ja pakkuge välja huvitavaid kasutusvõimalusi kahele pirakale sagedusmuundurile.
Eriti tore, kui saaks kombineerida midagi majapidamises oleva mudruga:
* purtse modul 3-faasilise keevitusega (on üks osadeks võetud isend)
* ~5kw kolmefaasilise mootoriga, mis veab praegu leedu kompressorit

Teretulnud on igasugu mõtted, mida selliste peletistega peale hakata. Kõrgemale, kiiremini, kaugemale!


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
               

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta

Noh, need on ilge overkill kodutarbeks.
Trafo muunduri väljundisse ei taha sobida kuidagi.
Ja kas muundur saab aru, et talle mikromilli mootor sappa on pistetud? Vaadates muunduri söögiisu
sisendis, kas võrk seda välja kannatab?
OK, sa ei koorma teda nimikoormusel aga sisselülitamisel on
kondede laadimisimpulss märkimisväärne.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

Huvitav kas sagedusmuunduriga küttekeha soojendusvõimsust annaks regullida. Noh, et kui tavaliselt keerad potekast sagedust juurde-maha, siis seadistaks hoopis nii, et sagedus oleks konstantne, aga voolutugevust saaks reguleerida? Mul omal üks 6kW 3-faasiline küttekeha, mida ideaalis oleks vaja sujuvalt regullida, aga pole suutnud veel välja mõelda, kuidas seda teostada.
Vasta

Ei saa, nimetus on ju asjal sagedusmuundur mitte vooluallikas.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

(17-03-2022, 21:29 PM)olli Kirjutas:  ...Mul omal üks 6kW 3-faasiline küttekeha, mida ideaalis oleks vaja sujuvalt regullida, aga pole suutnud veel välja mõelda, kuidas seda teostada.
Midagi säärast, aga maksab üksjagu raha:
https://www.ato.com/3-wire-scr-power-regulator
Pealegi see lülitab sisse-välja keset poolperioodi, seega tekitab omajagu raadiohäireid. Küttekeha jaoks oleks kena sihuke riist, mis lülitab sisse-välja terveid poolperioode.
Vasta

(17-03-2022, 21:29 PM)olli Kirjutas:  Huvitav kas sagedusmuunduriga küttekeha soojendusvõimsust annaks regullida. Noh, et kui tavaliselt keerad potekast sagedust juurde-maha, siis seadistaks hoopis nii, et sagedus oleks konstantne, aga voolutugevust saaks reguleerida? Mul omal üks 6kW 3-faasiline küttekeha, mida ideaalis oleks vaja sujuvalt regullida, aga pole suutnud veel välja mõelda, kuidas seda teostada.

3 põrandakütte regulaatorit + Jaan Tatikas.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta

(17-03-2022, 21:29 PM)olli Kirjutas:  Huvitav kas sagedusmuunduriga küttekeha soojendusvõimsust annaks regullida. Noh, et kui tavaliselt keerad potekast sagedust juurde-maha, siis seadistaks hoopis nii, et sagedus oleks konstantne, aga voolutugevust saaks reguleerida? Mul omal üks 6kW 3-faasiline küttekeha, mida ideaalis oleks vaja sujuvalt regullida, aga pole suutnud veel välja mõelda, kuidas seda teostada.

Kindel et 3 faasi mitte 2?
Vasta

(17-03-2022, 21:29 PM)olli Kirjutas:  Huvitav kas sagedusmuunduriga küttekeha soojendusvõimsust annaks regullida. Noh, et kui tavaliselt keerad potekast sagedust juurde-maha, siis seadistaks hoopis nii, et sagedus oleks konstantne, aga voolutugevust saaks reguleerida? Mul omal üks 6kW 3-faasiline küttekeha, mida ideaalis oleks vaja sujuvalt regullida, aga pole suutnud veel välja mõelda, kuidas seda teostada.
Saab ideeliselt küll. Muudad ikka sagedust, kuid sagedust reguleerides muutub alla 50hz ka pinge. https://www.researchgate.net/publication..._Explained võib lühikokkuvõtet lugeda ning pilti vaadata.
Küttekehal on suva mis sagedus sinna tuleb, kuid väiksema pingega on ka võimsus väiksem. Võimalik, et on vaja mõnda sagedusmuunduri parameetrit näppida, kuna see võib arvata, et "mootoriga" on midagi viga väljundis. Kindlasti peaks olema VF kurvi tüüpi juhtimine muunduril valitud mitte vektor, kuna viimasega annab kindlasti veateate.
Vasta

Läheb vägisi Armeenia Raadioks kätte ära.
Küsimus;
Kas üksik naisterahvas võib magada lahtise aknaga?
Vastus;
Võib, kui tõesti muid variante ei ole.

Matemaatika ja mehaanika, see on puhas rassism, diskrimineerimine ja valgete ülemvõim
Vasta

(17-03-2022, 21:29 PM)olli Kirjutas:  Huvitav kas sagedusmuunduriga küttekeha soojendusvõimsust annaks regullida. Noh, et kui tavaliselt keerad potekast sagedust juurde-maha, siis seadistaks hoopis nii, et sagedus oleks konstantne, aga voolutugevust saaks reguleerida? Mul omal üks 6kW 3-faasiline küttekeha, mida ideaalis oleks vaja sujuvalt regullida, aga pole suutnud veel välja mõelda, kuidas seda teostada.
 Milleks ta täiesti sujuv peab olema? Ise prooviks nö kolme asendiga: asend üks-üks küttekeha sees, kaks - kaks küttekeha sees jne.

You see, pal, Elvis can´t read a contract.
All he knows is, no Ferrari, no rides with the top down.
Vasta

Nii, natuke täpsustan enda probleemi siis. Lugupeetud kodaniku olevtoom poolt väljatoodud aparaat on esimese hooga just täpselt see, mida oleks vaja, aga...

Igatahes, tegu siis 3-Faasilise küttekehaga. Õigemini, kolm eraldi küttekehta, mis on kokku pandud ühe flantsi külge. 3 x 2 kW, kokku 6 kW. Küttekeha on akupaagi sees. Elamises on päikesepaneelid. Kui päike välja tuleb, siis see energia, mida endal kodus vaja ei ole, müüakse võrku. "Üleliigne" (võrku müüdav) võimsus kõigub vahemikus 0 - 15 kW. Soov oleks võimalikult suur osa sellest üleliigsest võimsusest tollesse küttekehasse juhtida ilma, et võrgust juurdse ostaksin. Seega sooviks küttekeha sisse lülitada ka siis, kui päikesest tuleb vähem kui 6 kW. Iseenesest ka asmeline võimsuse reguleerimine sobiks (4-5 astet), aga vajalik oleks masinjuhtimine. 4-5 eraldi trafot koos samapaljude kontaktoritega on teoreetiline võimalus, aga ilmselt läheb päris kalliks. Kisub väga suureks/raskeks ka. 

Neid kolme küttekeha ükshaaval sisse lülitada (nagu eelpool soovitati) oleks üsna lihtne teostada küll, aga sellest poleks paraku mingit tolku mu probleemi puhul, kuna päikesepaneelide inverter jagab alati kogu toodetava võimsuse võrdselt kolme faasi peale ära. Ehk kui päikesest parasjagu tuleb 3 kW, siis see tähendab 1 kW igale faasile. Ja kui ma nüüd ühe faasi peale 2 kW tarbija sisse lülitan, toimub tolle faasi peal lisaks võrgust energia juurde ostmine. 

Eesti on muide üks väheseid riike Euroopas, kus elektrienergia arvestus nõnda tarbijavaenulikuks on tehtud. Ülejäänud euroopas ei ole vahet mis faasi peal ostad ja mis faasi peal toodad. Kui kokku on samal ajahetkel 0, siis ongi 0. Eestis saad aga arve võgutasule, aktsiisile ja käibemaksule, mida müüdava energia pealt tagasi ei arvestata.

Nüüd tagasi tulles selle olevtoom poolt soovitatud seadme juurde, siis see hind ei oleks probleem, küll aga ma pole 100% kindel, kuidas elektriarvesti sellisesse võimsusjuhtimisse suhtuks. Iseenesest selle meetodiga samaväärse, aga fikseeritud 50% võimsuse efekti saaks kasutades igal faasil ühte dioodi ja see annaks mulle juba päris arvestavalt mänguruumi juurde. Aga see tähendab ju piltlikult öeldes seda, et 50% ajast on küttekeha täisvõimsusel ja 50% ajast seisab. Ehk siis 50% ajast ma ikkagi ostaksin võrgust elektrit juurde. Aga kas elektrimõõtja suudab seda sellise täpsusega mõõta? No vot ei oska öelda, pigem arvaks, et ei suuda ja kõik mu jaoks toimiks ilusti. Dioodidega oleks võimalik ka tegelt ära katsetada ilma et peaks kallist seadet ostma esimese hooga. 

Hea on muidugi teada, et sagedusmuunduriga teoreetiliselt siiski võiks saada. Eks tuleb selles osas turul silmad lahti hoida.
Vasta

Täpsusta palun ka seda, kuidas sa tead, palju toodetakse, palju läheb võrku? Kas on mingi liides?

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta

Jah, kasutusel on seesugune voolumõõtja, mis on pandud ühilduma mul enda tehtud kontrolleriga (Raspberry Pi baasil). Sealt saab kätte kogu vajaliku info. Konkreetsel juhul toote nimi Kostal Smart Meter, aga analooge on tegelt mitmeid. Mu jaoks oli oluline, et suhtlus käik üle LANi (mitte wifi, ZigBee vms).
Vasta

Raspberry on mu meelest hea valik, kuna tegemist on ikkagi täisväärtusliku arvutiga, mitte paljalt automaatika kontrolleriga. Ise olen sellele ka loenduri külge ühendanud, mis loeb voolumõõtja impulsse ja arvutab seeläbi seadme voolutarvet.
Miks mitte kasutada mingi liidese kaudu juhitavaid alalisvoolu võimsuse regulaatoreid (PWM) ja panna elekter paneelidest otse "rotti" vahetult enne paneelide kontrollerit? Palju sul paneelidest pinge tuleb? Suurendad koormust kuni nutimõõdik näitab, et võrgust midagi ei osteta.
Teine variant, kui nutimõõdik võimaldab faasi kaupa arvestada, siis igale faasile alaldussild vahele, sealt juba alalisvool mingi liidese kaudu juhitavasse PWM kontrollerisse ja sealt edasi 2kw küttekehasse. st. kolm alaldussilda ja kolm PWM kontrollerit, igale 2kw küttekehale oma.

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta

Otse paneelidest alalisvoolu võtta oleks muidugi kõige tõhusam moodus küll, aga paraku see variant kõne alla ei tule. Paneelid on majast nõnda kaugel, et eraldi alalisvoolu kaablite vedamine pole selle praeguse peenhäälestuse nimel mõeldav. Vahelduvvoolu liin isegi läheb juba 70 mm2 kaabliga (4G70 Alu), et pingelangud välja annaks.
Teisel mõttel on aga jumet. Info iga faasi kohta eraldi on olemas ja kui oleks võimalik ka igat faasi eraldi koormata, oleks elu ikka päris lill. Kui pesumasin või pliit ühe faasi peal tööle hakkab, siis saaks teiste faaside peal endiselt akupaaki edasi kütta. Ning seda kõike jooksvalt timmida vastavalt voolumõõtja näidule. Siit muidugi kohe tekib küsimus, et ehk on kellelgi kokkupuudet seesuguste PWM muunduritega? Ehk oskaks isegi viidata midagi.
Vasta

Pane pwm ja 220v 10a otsingusse. Neid on seinast seina, odavamad algavad aliekspressis loetud eurodest. Sa pead leidma sellise, millel on ka liides, mida sa oled võimeline juhtima.

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta

Ehitati masin
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 6 külali(st)ne