BMW R35 1939a
#7

ian Kirjutas:Küsimus Valdole .Kuidas kommenteerid pilte 32-36.

Sel pildil on 1955. aasta EMW-R-35.

1955. aastal minu teada Eisenachi tehas reparatsioonitellimusi ei täitnud. Ja raaminumber 277 XXX viitab ka sellele aastale. Siis tõenäoliselt olid nad juba BMW märgi ära vahetanud EMW oma vastu ja turustasid oma toodangut raha eest. Kasutades sama sisseseadet, mis varem täitis sõjareparatsioonide tellimust. Ja arvatavalt vaesemasse Ida-Euroopasse, sest tegu oli siiski veidi vananenud 1930ndate aastate mudeliga, millest oli kaugelt moodsamaid rattaid juba olemas. N.Liitu selle aasta aparaate vaevalt et eriti sattus. Kuna IŽ-350 ja M-72 valmisid tollal juba täistuuridel, siis miks pidi N.Liit neid valuuta (loe: kulla) eest sisse ostma - sõjareparatsioon on ju hoopis iseasi...

Igatahes minu mäletamist mööda 1951. aastal, mil sõjareparatsioon veel toimis ja N.Liitu aparaate saabus, kandsid nad veel BMW märki. Ja olid ilma taga-amortideta. Võin eksida, aga olen kunagi ammu üht selle aasta aparaati näinud, mille raaminumber oli 228 XXX.

Kas ei muutunud BMW mitte EMWks seoses tagaamortide ilmumisega kusagil 1952/53 paiku? Siis oli poliitiliselt ka juba selge, et Saksamaa jääb kaheks. Või muutus BMW ametlikult ehk siis sildil EMWks siis, kui reparatsioon lõppes ja mindi vabaturule, kuhu BMW kaubamärgi alla ei saanud minna? N.Liidu reparatsioon polnud ju turg ja siin \"läänelikud\" kaubamärgireeglid ei kehtinud. Kahjuks hetkel väga täpselt ei tea, aga loodan et ma ei eksi... Ma ei tea ka seda, kas reparatsiooni ajal (lõpuosas) taga-amortidega asju N.Liitu üldse tuli... kui siis vähesesd koguses ehk...

Kui keegi oskab mind täiendada või parandada, siis on see teretulnud. Minu teave on pikkade aastate jooksul kildhaaval kokku aetud ja vaid mälus, st üles pole kirjutet midagi.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
BMW R35 1939a - Autor: Ishijupp - 29-09-2005, 15:47 PM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 3 külali(st)ne