auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel
#3

Identifitseerimisest läheb mu jutt küll mööda aga sõja eel rekvireerisid vened nii hobuseid, kariloomi, jalg- ja mootorrattaid, autosid kui ka raadioaparaate (üle kogu NLiidu). (Vaata näiteks fotosid raamatust "Eesti rahva kannatuste aasta") Samuti konfiskeeriti elanikelt liigseid suhkruvarusid mida Eesti valitsuse soovitusel hakkasid elanikud tegema 30-date lõpul. Ma ei usu, et keegi suhkrut vabatahtlikult loovutas, selle ostmise kohta ei jäänud ju kuskile jälge maha-meie peres pandi suhkur suurde koduveini klaaspudelisse, korgiti kinni ja maeti aeda liiva sisse. Aga raadioaparaadid anti küll ära- kuna raadiomaksu tõttu olid raadioomanikud niikuinii teada. Sakslased andsid raadioaparaadid tagasi-juhul kui muidugi oli kellele anda ja tuldi tagasi küsima! Jalgratastega oli sama lugu -venelane korjas neid kokku aga elanikkond püüdis varjata-meie peres peideti rattad suures laudkastis aeda maha ja kaevati sakslaste tulles jälle välja. Mu isa rääkis, et rattad olid maa-all olemisest siiski saanud roostekahjustusi.
Nähtavasti ei olnud see EW aegne ARK arhiiv ka ülitäiuslik või ei sattunud ta venede kätte: näiteid autode õnnestunud peitmiste kohta on ikka vast kümneid. Üks mu lähisugulane varjas rekvireerimise eest oma uut sõiduautot, aga venede naasmisel tuli see pealekaebajate tõttu ikkagi võimudele loovutada. Huvitav, et mingeid repressioone ei järgnenud.

Huvitun GAZ 12 ZIM-i varuosadest ning selle sõidukiga seotud kirjandusest, dokumentidest ja mälestustest.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel - Autor: valdo - 01-12-2005, 23:10 PM
RE: auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel - Autor: kr8nik - 05-12-2005, 11:37 AM
RE: auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel - Autor: eberhard - 05-12-2005, 12:53 PM
RE: auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel - Autor: Aspelund - 05-12-2005, 13:12 PM
RE: auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel - Autor: riko12 - 05-12-2005, 13:54 PM
RE: auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel - Autor: manic - 05-12-2005, 14:54 PM
RE: auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel - Autor: kass - 05-12-2005, 21:56 PM
RE: auto- ja mootorrattavrakid Paides 1940ndatel aastatel - Autor: jaakh - 14-01-2006, 01:00 AM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne