11-02-2006, 13:10 PM
motamees Kirjutas:Mina pesin peale liivapritsi pleki puhta bensiiniga üle. Sõber oli kunagi kusagilt raamatust lugenud selle vajalikkusest. See pidikuidagi seda haljast plekki neutraliseerima või midagi niisugust. Seda kohta me enam kusagilt üles ei leidnud.
Kas keegi oskab midagi selle kohta kommenteerida? Eelpool oli ka midagi kirjutatud, et pele liivapritsi tuleb teha (passiveerimine). Ei saanud aga sellest aru. Millega just Tegu.
Tiba keeruline värk. Katsun seletada.
Passiveerimine on üks täiendav moodus roostekahjustuste ärahoidmiseks. Raud, olles keemiliselt aktiivne, kipub hapniku ja vee koostoimel moodustama rauaoksiide ehk siis maakeeli roostet. Passiverimine on üldiselt metalli pinna keemilise aktiivsuse (loe roostetamise) kõrvaldamiseks ette võetud tegevus. Selleks on mitu moodust- nt. värvimine (st. raua kaitsmine vee ja hapniku ligipääsu eest).
Keemiline passiveerimine on raua töötlemine sobivate ainetega nii, et metalli pealispind ei ole enam võimeline vee ja hapnikuga roosteühendeid looma. Musta rauda leeliselises keskkonnas hoides tekivad sobivad raudoksiidid, mis iseenesest kaitsevad rauda roostetamise eest. Näiteks on nii töödeldud pliidirauad ja ahjuuksed- must kiht sellel ongi raudoksiid, mis kaitseb metalli roostetamise eest.
Muuseas, ka nn. roostevaba teras ei ole sugugi roostevaba oma olemuselt. Roostetab küll, ja veel kuidas, eriti kehtib see kõrgel temperatuuril kuumutatud (keevitatud jne) ja mustusega kaetud metalliosade kohta. Seetõttu on ka olemas keemilise töötlemise moodused roostevaba pinna passiveerimiseks.