25-06-2008, 17:32 PM
Huck Kirjutas:indrek Kirjutas:Selline küsimus, et mis tehnoloogiaga saab katta alumiiniumpulbriga metalldetaile, näiteks mootoriplokki ja kollektorit?
Näiteks:
Traat-kaarleekpihustus
Traat-kaarleekpihustus protsessis kasutakse kahte voolu all olevat metalljuhist traati. Traatide kokkupuutel tekib kaarlahendus, mis sulatab traadi ning kandevgaas transpordib sulaosakesed detaili pinnale.
Kaarpihustamist iseloomustab protsessi lihtsus, tehnoloogilisus ning suur tootlikus (kuni 30 kg/h), mis võimaldab peale kanda võrdlemisi paksusid (3...5 mm) kulumis- ja korrosioonikindlaid pindeid. Vot nii. Tegelikult meetod on täiesti vabalt valitav... enamus pindamis ja katmismeetodeid peaks sobima ka alu jaoks. Ise asi, kuidas alumiinium kollektori peal vastu peab... tundub pigem keraamika teema.
Pikale jutule pilt ka- puhas alumiiniumiga katmine
Kinnitaks ka seda juttu. Nimelt ei tohi segi ajada kahte asja: alumiiniumiga katmist ja alumiiniumpulbriga värvimist.Need on täiesti erinevad asjad. Värvimine on ikkagi värvimine...ehk kvaliteet nagu tavalisel värvil või lakil...oleneb mille sisse seda segada. Alumiiniumiga katmine on hoopis teine asi. Tehnoloogiat siin juba kirjeldati ja põhimõtteliselt on tegu metallikihi kandmisega sulanud olekus siis vastavalt kollektorile või kuhu iganes.
Olen proovinud katta malmist väljalaskekollektoreid ja peale mitmeaastast suvist sõitmist on ikka nagu uued- heleda matt alumiiniumiga kaetud.
Inglise keeles on tehnoloogia nimi : plasma coating.
Mõni pilt sellest automootorist mille kollektorite peal sai asja katsetatud:
http://www.usaraud.ee/index.php?id=5_5_20_61
Seal on mootoripiltidel näha kollektorid.
Kui aga tervet mootoriplokki on vaja saada hõbedaseks siis soovitaks US-Partsis müüdavat mootorivärvi. Pole vaja pead vaevata mingi alumiiniumpulbri lakiga segamisega jne.ja mõtlemisega, et kas see möga jääb kinni või mitte. Plokile kulub 2 spreiballooni hinnaga umbes 125,- tk. ja tugevuselt on selline et maha saab ainult relaka otsas punutud traatharjaga.