naisterahva jalgratas ETK LUX, 1939.a.
#3

Enne sel pühapäeval avatavat näitust läbis ETK LUX hädapärase uuenduskuuri, mis lähendas ta välimust algsele:

1. Riga-10-lt pärinev esiratas sai alt ära võetud ning asendatud sõjaeelse Westwood rantveljega rattaga. Oleksin väga tahtnud kasutada "päris õiget" Unioni rummuga ratast, aga kahjuks olid Unioni esirummud minu erakogust juba otsa saanud (kui ma kusagilt saaks sellise, oleksin väga õnnelik).

2. Külge sai monteeritud varem puudunud esipidurihoovastik. Kahjuks on pidurihoob küll veidi vale profiiliga, aga siiski on see parem seis kui hoovastikutu seis.

3. 1950ndate aastate leistangiotsad said eemaldatud ning asendatud ETKle omaste helepruunide Hebie leistangiotstega.

4. Ajastule mittevastav 1938.a. numbrimärk sai eemaldatud ja asendatud 1939.a. numbrimärgiga.

Neid töid ei saa aga nimetada restaureerimiseks, vaid hädapäraseks korrastamiseks/komplekteerimiseks. Põhjalik restaureerimistöö seisab selle ratta juures veel ees, mille käigus tuleb tõenäoliselt asendada kogu galvaanika, asendada kogu värvkate ning taastada ka kõik värvikaunistused, sh kolm vesipilti. Aeg, kriipimised ja PF-värviga ratta ülevärvimine on algset värvi ja kaunistusi sedavõrd kahjustanud, et neid restaureerimisel jätta arvatavasti enam üldse alles jätta ei saa, ka fragmentidena mitte. Paremal juhul saab nad üles joonistada/pildistada, st kasutada eeskujudena uue tegemisel.

Tulevikus tuleb asendada ka senini puuduv (murdunud) porilauakuju, mille välimusest puudub mul täpsem ülevaade. Kas keegi kaasfoorumlastest teab, kas ETK LUXil käis ka see tavaline tiib+ratas või midagi muud?

Praeguste korrastustööde järel näeb ratas välja järgmine:

[Pilt: lux_1.jpg]

[Pilt: lux_2.jpg]

[Pilt: lux_3.jpg]

[Pilt: lux_4.jpg]

[Pilt: lux_5.jpg]

[Pilt: lux_6.jpg]

[Pilt: lux_7.jpg]

[Pilt: lux_8.jpg]

[Pilt: lux_9.jpg]

[Pilt: lux_a.jpg]

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
naisterahva jalgratas ETK LUX, 1939.a. - Autor: valdo - 23-02-2010, 18:54 PM
RE: naisterahva jalgratas ETK LUX, 1939.a. - Autor: kass - 23-02-2010, 19:42 PM
RE: naisterahva jalgratas ETK LUX, 1939.a. - Autor: valdo - 14-05-2010, 19:50 PM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne