22-10-2011, 07:25 AM
(21-10-2011, 22:04 PM)anonymus Kirjutas: ... igasuguse keemia ja roostesurmaga roostet välja ei võta - sellega võib ainult iseennast ja roostes plekki petta........Roostet saab ainult mehhaaniliselt eemaldada, et sellest ka mingit kasu oleks....Vaidlen kategooriliselt vastu - mehhaaniliselt saab eemaldada vaid paksu pindmise rooste, metalli pooridesse jääb rooste läikiva pinna alla, mehhaanilise töötlusega roostesed poorid otsast kaetakse õhukese metallikihiga ja pärast hakkab roosteuss värvi all vaikselt edasi tegutsema. Keemiline töötlemine aitab tungida pooridesse, meie kasutame 3-etapilist töötlust: seebikivilahuses elektrolüüs, fosforhappevann ja ultrahelivann.
Kes vaielda tahab siis meie restauraator võib teha demonstratsioonesinemise: roostest mehhaaniliselt läikima puhastatud rauajupp ultrahelivanni ja siis vaatame, kui palju sealt veel sodi eraldub

Samas suurte pindade ja paksu rooste puhul on liivaprits eeltööks hea, järgneks happetöötlus. Paksu roostet algusest peale happega eemaldada on väga aeganõudev, üle tuleb pintseldada kordi ja kordi ning töö on ka mürgine.
Rain Rikas
Eesti Maanteemuuseumi peavarahoidja
rain.rikas@mnt.ee