23-01-2014, 23:37 PM
(Seda postitust muudeti viimati: 23-01-2014, 23:44 PM ja muutjaks oli Tift.)
(23-01-2014, 23:08 PM)pen.skar Kirjutas: Kas lubi üldse peab lõplikult kustunud olema? Aega tal ringihulkuva niiskusega saepurus kuramegeerida...Peab küll. Vastasel juhul riskite isesüttimisega. Ja... milleks üldse kasutada tänapäeval saepuru-lubja segu?
Muuseas, vanasti kustutati lupja päris pikka aega, see on aeganõudev protsess. Kustutatud lupja müüakse ...
Kustutamine toimub plekkvannis mõõtmetega 2*3*0.5m, millesse mahub ca 300kg CaO ja umbes 10 korda suurem vee kogus. Kustutamisel lisatakse vett alati liiast, et tagada täielik kustumisprotsess. Reaktsiooni edukaks kulgemiseks toimub massi pidev segamine käsitsi spetsiaalsete roopidega. Kui CaO on lahustunud juhitakse see nn. lubjapiim läbi 3mm jämeduse sõelte (eraldavad suuremad lahustumatud osakesed ja muud mehaanilised lisandid) liivapinnasesse ehitatud betoonist ja puidust vooderdatud 1.5m sügavustesse säilitusaukudesse e. haudadesse. Liivapinnas on oluline tegur, et toimuks pidev niiskusevahetus pinnase ja lubjapasta vahel. Säilitusaukudes toimub lubja järelkustumine ca 1-2 aastat ning seejärel on lubjapasta (H2O sisaldus ca 55%) realiseerimiskõlbulik. Lubjapasta pakendamiseks transporditakse pasta aukudest spetsiaalse tigulaaduriga ning pakendatakse kas otse laaduri abil või käsitsi. Krohvilubi pakendatakse 500kg, 50kg, 25kg või 20kg kilekottidesse ning värvilubi 1kg, 5kg, 14kg ja 25kg plastpurkidesse. Purkidele liimitakse ka vastavad etiketid koos kasutusjuhendi ja tootja andmetega. Toodangu tarnimine toimub nii hulgi- (AS Uninaks) kui jaekaubanduse võrkudes ning ehitus- ja restaureerimisfirmadele. Soomest oleme koostööd teinud firmadega Kirjopiiska OY ja Basok OY, Detox OY ning Rootsis ECS-Teknik AB. Lubjapastat kasutatakse põhiliselt ehitustöödel mörtide ja krohvide koostises, lubivärvi valmistamiseks, happeliste muldade lupjamiseks jne.
Ja veel lubjast - kui muretsete kustutamata lubjapulbrit, siis siin on juhis kustutamiseks:
Lubja kustutamine: Lubja kustutamiseks nimetatakse lubja reageerimist veega, mille tulemusena tekib kustutatud lubi
( hüdraatlubi –põhikoostiselt Ca(OH)2).
Kustutamisel kasutatakse vett liiaga- 1 kg kustutamata lubjale lisatakse 5 – 10 l vett.
Segada hoolikalt ja jätta seisma ( 1 h või kauem). Ettevaatust segamisel - protsess on eksotermiline ( eraldub soojus ).
Vee liiaga kustutatud lubi settib seismisel – alla settib nn. lubjatainas ( tihedus ~ 1,25 t/m3 ) , mis sisaldab ~55 % vett ja
peale jääb nn. lubjavesi. Lubjatainast kasutatakse lubimörtide tegemisel ja lubjavett lubivärviga värvimisel aluspinna
kruntimiseks.