11-04-2014, 21:19 PM
(Seda postitust muudeti viimati: 11-04-2014, 21:24 PM ja muutjaks oli mlsluik.)
(08-04-2014, 18:47 PM)Basilio Kirjutas: Ksf! mlsluige jutte ootan huviga. Mees on asja oma käega katsunud ja jäätmete ladustamise probleem ootab meidki, kui tuumajaam tuleb. Olgu siis maapealne või maa-alune, seilaku merel või rippugu õhus.
Soomlaste radioktiivsete jäätmete matmise mure tekkis euro alaga liitumisel, nimelt liidus toodetud jäätmeid ei või vedada kolmandatesse riikidesse. Enne veeti venemaale ja seal maeti kurat teab kuhu... Loviisa tuumajaama kõrval on olemasolev matmispaik end praktiliselt ammendanud ning pealegi ehitati see totaalselt vale koha peale nagu hiljem selgus. Sarkofaagid asuvad 110m sügavusel suht ebastabiilse kivi sees, muretsemiseks pole põhjust kuna tegelikult peaks radioktiivse kiirguse kinnipidamiseks kahest meetrist korralikus betoonist piisama. Igatahes Olkiluoto jäätmematmisjaama valmimisel plaanitakse Loviisast tulevad jäätmed ka kõik Olkiluotosse ümber paigutada.
Loviisa jaam ise on aga hunnik sõnnikut oma kahe vene reaktoriga, esimene junn löödi püsti 1977aastal ja teine samasugune VVER-440 saadi käima neli aastat hiljem. Sitaga pooleks töötavad siiani, asuvad tallinnast ca 100km kaugusel üle lahe, veidi idapoole vaadates kiikab vastu Sosnovõi Bor´i jaam mis löödi püsti 73-ndal aastal vist, need samad raiped tuksuvad seal seniajani ja kasutustähtaega pikendadakse nagu kummi seni kuni see katkeb. Uute reaktorite ehitus on samuti päevakorras, töös on ka matmistunnelite rajamine ca 70m sügavusele kuha vähem radioktiivseid jäätmeid plaanitakse matta, kõrgema radioktiivsusega mant veetakse endiselt kuhugi siberi metsade vahele. Tööpakkumisest Sosnovõi Bor´i jaama tunnelites igatahes loobusin... See bardakk asub eesti piirist kõigest 70km kaugusel... Tsernobõl on ca 1000km... Paneb mõtlema?
Lääne poole vaadates pole ka miskit paremat, terve rootsi rannik katlaid täis... Seega üks kohalik jaam ei muudaks midagi, energiajulgeolekule annaks aga palju juurde.
Räägime vahelduseks siis tehnoloogiast, võtaks näiteks Onkalo, mis peaks olema maailma tipptase.
![[Pilt: 01_2006_54.gif]](http://www.atomic-energy.ru/files/u3/01_2006_54.gif)
Ligipääsutunnelid on hetkeks valmis ning vaikselt hakatakse matmistunneleid lõhkama, mida siis lõpliku sarkofaagina kasutatakse. Need on vähe väiksemad ja neid on kuradima palju.
Vardad ise on laias laastus sellised, mida siis inimeste silme alt ära on vaja peita...
.. ja need vardad topitakse siis omakorda sarkofaagi, sarkofaagi kest on aga 99% puhas vask ning kaalub 7000kg, kokku valmistatakse selliseid sarkofaage Onkalo projekti jaoks üle 2000-nde, 2009 oli vist õige kogus.
Siis keevitatakse kaan peale ja viiakse tunnelisse kuhu on puuritud juba vastavad augud, visatakse kapsel sisse ja valatakse betoniidiga kinni. Muidugi kapsli ümber läheb veel mitukümmend andurit.
Auk ise tuleb selline:
Matmistunnelid ise sellised väiksemapoolsed, vesi pole kiirgusest roheline vaid tunnelisse tulevale veele lisatakse erimärgistusainet et eristada kasutusel olevat vett ja kuskilt kivivahelt sisse pressivat vett.
Alustuseks tehti valmis kaks nö demotunnelit kus siis erinevaid ehitusviise proovitakse ja kivi uuritakse. Nii sügaval on muidu tegu väga hea kiviga kuid eks viskas pehmemat graniiti ja graafiidisooni ka sisse. Rootsis olen näinud palju kõrgemal palju kõvemat kivi.
![[Pilt: DSC_0313-PANO.jpg]](https://lh6.googleusercontent.com/-TqnA-Wp5qN0/U0gQmPtJX-I/AAAAAAAACm4/wUEYMzVWLL4/w958-h326-no/DSC_0313-PANO.jpg)
Kivi ise peamiselt Onkalos selline:
Seinad-laed "poltitakse" ja kaetakse krohviga.
Eks võiks veel pikalt laialt tuumajaamadest, jäätmetest ja tunnelite ehitusest rääkida kuid üldpilt peaks selge olema. Ehk mõni teine kord
'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
Ulila Jäärada FB