09-06-2014, 10:38 AM
(Seda postitust muudeti viimati: 09-06-2014, 10:48 AM ja muutjaks oli PlyVal64.)
(09-06-2014, 09:40 AM)v6sa Kirjutas: Miks sõrmejämedused juhtmed?
Laadimisvool on kuni 30 A ja genekast tuleb ka vaid viieruudune juhe.
Vaata sellepärast, et elektril (eriti madalpingelisel alalisvoolul...) on omadus juhtmeid kuumutada ja tekitada totaalne pingekadu, kui juhtmed on liiga pikad ja liiga peenikesed ning sealt käib läbi suur vool!
Jah, tõsi ta on, et 12-volt alalisvoolu puhul tekib see probleem SUURTE sõidukitega nagu näiteks laevad ja purjekad, aga nii traktor, kombain kui suurem krusa on ka suured ja juhtmepikkused pikad. Panen siia nomogrammi, mis annab optimaalsed juhtme ristlõiked vastavalt voolule ja juhtmepikkusele. Ja selle järgi tasub oma elektriskeeme ehitada!!!
![[Pilt: nomogram.jpg]](http://www.fag.hiof.no/~frodehaa/pics/nomogram.jpg)
Ehk 12V elektriga on absoluutselt lihtne rusikareegel: juhe ei ole kunagi liiga jäme...
PS: ärge laske ennast "eksitada" igasuguste elektrimootorite küljes olevate peenikeste juhtmejuppidega: nende pikkus on olematu ja seega "mahub" sellest tehasejupikesest vattidele kohane voolutugevus läbi. Kuna peenike juhe on odav, siis on ka "tarbijale vastu tulles" juppe veel lühendatud, et saaks veel peenema ja odavama külge pookida... Aga see ei tähenda, et sama peenikese juuksekarvaga võiks voolu vedada näiteks 3 meetri kauguselt lülitist või akust, rääkimata juustest koostatud elektriahelast aku-lüliti/kaitse-tarbija!
PPS: ärge siis elektrisüsteeme installides ära unustage onu Ohmut ja tema seaduseid

Ohmi seadus: I = U / R ehk siis võime teisendada U = I x R
Võimsus: P = I x U, asendades pinge U = I x R, saame võimsuse valemiks P= I x I x R (voolutugevus on ruudus!!!). Ehk pingekadu tõstab amperaaži ruutfunktsioonis. Aga mis "tapab" elektrisüsteemi on just amprid... Sestap on ka pikkade vooluahelatega rasketehnika üldiselt 24V süsteemidel, see teeb vajaliku juhtme jämeduse oluliselt peenemaks!