13-07-2015, 09:37 AM
(13-07-2015, 07:52 AM)Basilio Kirjutas: Sõbra varalahkunud isa õpetas mind kirvevart tegema samuti saarest, aga see pidi olema noor puu, millel seda pruuni südamiku osa ehk lülipuitu minimaalselt. Proovisin ja tõepoolest - pidas üle aasta vastu, kuni andsin korra sõbra kätte, kes varre pikkust valesti arvestades lõi üle paku nii, et vars pikuti ära lõhenes. Muidu läks mul neid varsi 6-7tk suve jooksul. Tegemist on 3kg pakukirvega. Varre eluiga pikendas tugevasti kohe kirve taga ümber varre keeratud transportöörilint. Märkasin et varre murdumine algab alati väikestest vigastustest ja mõlkidest, mis aja jooksul paratamatult tekivad. Seesugused väiksemad kõksud leevendab lint ära ja vars kestab kõvasti kauem. Väike auk on ka mainitud kirvel probleemiks. No ei saanud kurinahad suuremat teha! Muidugi peab hoolega jälgima, et kriitilises kohas ei oleks oksakohta jne.
Tuleb välja, et kirve kasutusvõimet silmas pidades oleme enamjaolt kõik oma talveküttega jummele võlssi ümber käinud.
Kuluks küll paremini puude lõhkumise teemasse, aga kui juba jutuks tuli, siis...
https://youtu.be/OsVvCQLx5QI?list=LLgd8l...UAWiOSJiyQ
Ma pole muidugi ise seda stiili veel proovida saanud, sest pikemate kui 30centi pakkudega majapidamises ei tegele, aga kel katlasse vaja halgusid meisterdada, siis tasub proovimist. Äkets on lihtsam ja säästvam
![Wink Wink](https://forum.automoto.ee/images/smilies/wink.gif)
Nu ja peab muidugi mainima, et tehnika arenguga muutub inimene äärmiselt abituks ja mannetuks ning juba me esiisad olid unustanud, kust nende juured alguse saan'd. Koos sellega on ää haihtunud kunagise metsarahva tarkused.
Pole paha siinjuures unustet meelde tuletada. Näiteks seda, kuidas leida ja millest valmistada vastupidavat kirve või mõne muu löögirista vart:
https://youtu.be/LJFEuCcjjRM?t=1m40s
https://youtu.be/T_v0sFa5T1g?t=2m25s