28-11-2016, 20:41 PM
(28-11-2016, 15:12 PM)aavu Kirjutas: Liin tundub vasetatud teras olema või noh see mida vene aja lõpus ja veidi hiljem pandi. Pildil must pealmine. Sealt ca 10m telefoni juhet ja INTENO, arvutisse 1,5m ja telekasse ligi 10m CAT-5 vist oli selle 8-soonelise nimi.
See must on MU, õhku riputamiseks mõeldud kaabel, seepärast seal ka teras sees on. Vene PRPPM venis välja kui soolikas õhkutõmmatuna, aga isolatsioon oli hoopis parem. MU-l ainult ühekordne isoll, mis väga kergesti rebeneb, PRPPMi toodeti mitut varianti -0,8-1,2 mm soonega ja isoll kahekihiline, seest valge, väljast must. Ainuke häda, et närilistele maitses hirmsasti..
Mis puutub võrguühenduste kasutamisse vanadel kaabelliinidel, siis põhiline takistus on keerupaari puudumine ehk sumbuvus. Näiteks ADSL on vabalt võimeline jooksma sellisel liinil, millel analoogtelefon ei toimi ehk mille isolatsioonitakistus on alla 20 kiloomi. Sõltub muidugi liini pikkusest ka.
Ise olen pannud ADSLi jooksma ka 7km kaabelliinil ja 3-4 Mbit tuli läbi küll. Lihtsalt sidefirmal on kohustus tagada teatud kvaliteet ja kui on kahtlusi, siis jäetakse asi katki, sest keegi ei taha pärast pretensioonidega tegeleda.
Kui on tahtmist saada netiühendus kaugemale, kui võrguettevõte kvaliteedinõuded lubavad, siis võib ju alati teha liitumispunkti viimasesse nende poolt aktsepteeritavasse kohta ja edasine jääb juba lõpptarbija mureks. Probleemi korral tuleb tehnik sinnasamma liitumispunkti ja demonstreerib, et seal asi toimib (või ei toimi) ja ülejäänuga peab juba klient ise tegelema. Asi eeldab muidugi seda, et klient ise on keskmisest teadlikum tarbija (või omab mõnd pädevamat sõpra-tuttavat).
Vähemalt vanasti sai nii tehtud ja ka mul endal samamoodi nett toimetab juba 10 aastat.