15-09-2022, 11:26 AM
(15-09-2022, 07:40 AM)Daff Kirjutas: Ja kui ma õigesti aru saan siis generaator polegi võimeline tootma seda "kandilist" voolu. Sellega saavad hakkama ainult odavad inverterid.See on juba loogilisem Kui, siis jälle mõni odav-odav aja 19.90 3kW eest madeihńhiina vms, sest ka dünamost tulev vool saab igal juhul enne tarbijale edastamist ju inverditud. Uued genekad väljastavad "puhtale siinusele" sarnast modifitseeritud siinust + kõik moodne elektroonika ise suudab seda ise siluda. Tänased seina pistetavad seadmed on enamuses päris suure lubatava pinge ja isegi hertside vahemikuga!
Enim seda teemat leiab matkaautode aga ka jälle meremaailmast või nende foorumitest! Merel meil seesama abimasin on seesama diiselgeneraaator, mis toidab kõikmõeldavaid imevigureid, ka kohvimasinaid! Ameli peal oli ka kapselkohvimasin, standardis ofkoors. Ei ole "pure sine wave" kirjadega abimasinat, mis muidugi ei tähenda et ta seda olal ei võiks? Pole ju siinust vaadelnud. Ja see puhas vs modifitseeritud probleem pole mitte elektroonikaseadmetel, kus igal juhul läbi mingi järgmise alaldi seda seinavoolu töödeldakse, vaid otsesed 220V pöörderegulaatoritega vahelduvvoolumootorid. Nii on kunagistest uurimistest abimasinate valiku kriteeriumitest meelde jäänud et mingid peened mootoripöördeid juhtivad masinad võivad modifitseeritu peale sind kukele saata. Et mingi "edev" juukseföön vms riistapuu ei pruugi häält teha aga reaalses elus pole seda kohanud. Elektroonikas on siin ju tõsised spetsid olemas, kes teevad vahet türistoril ja lihtsalt tür...il Ehk see "natuke kandiline" elik modifitseeritud siinus ei ole reaalsuses suur probleem, generaaatoritelt toimetanuna pole ette tulnud. Sobib ratastel- või ujuvmajale, sobib ka vundamendiga kinnisvarale?
Teemasse: abimasina ehk generaatori valiku puhul tasub valida mitte liiga võimas aga u.topeltnominaaliga tavalisest tarbimisest. Siis jagub ka seda hetkelist käivitusvoolu. Kütusekululiselt on see kõige efektiivsem. Kevadel vahetus Narva jõelaeval 2 vana (ajuvabalt võimas + pisike reservikas) ühe uue ja oluliselt lahjema vastu. Ja kütuse kokkuhoid on olnud selline, et vahetuse maksumus hakkab juba kokku saama... 2 asja: moodne diisel + optimeeritus. Aga see tähendab ikkagi pisut kallimat genekat kui tahta 3 faasi rahulikult ära toita. See võiks olla moodsa pumbarikka ja elektrilt funktsioneeriva majapidamise abimasin? Vanakooli igasuguse pumbavaba ja mõne üksiku mootorikesega ahiküttelise iseventileeruva majapidamsie 3-faasilise jaoks on aga jah see 1800-eurone täiesti piisav aga siis tuleb genekalt elades induktsiooni powerboost ära unustada See odav annab tööstusvooluna faasilt kuni 1200W, kallim kuni 2400W.
Vaatad oma tabimisjalugu ja sealt siis otsustad, kui võimas genekas soetada. Mul on peakid olnud 3kWh ehk siis 3000W on toimetanud, tühijooks on suvel alla 100 vati, kuumaga (suur külmik kuuris musta katuse all) ja külmaga (vetsu radikas) kuni 200W. Tavaline tüüpiline tööpäeva lõpu elektripliit + boiler, telekas, arvuti, valgus - 2kWh ehk 2000W võimsust jagatud 3 faase peale. Boiler 3kW ja pliit 3-faasilised. Ega see pliidi P-asend on ju vee kiirkeeduks ja puupliit (teistel gaaasipliit?) on ju kõrval. Aga kui seda pole, lisaks soojuspump, ventsüsteem jne, on reaalse elamise ajahetke moodsate elektrist sõltuvate majade vajalikud elektrikogused päris suured! Kuigi uued soojsupumbad peaks kõik käivituma minimaalsel võimsusel ja sujuvalt ehk käivitusvoolud ei ole suured, siis sooja tegemiseks pole suurtest vattidest pääsu. Ja selline genekas, kes 16 või 20A faasile annaks... see on miski 35kVA masin.
PS: seda oskab äkki keegi kommenteerida aga 3-faasilise geneka puhul ei lubata faaside koormatuse erinevust rohkem kui 30%??? Mis siis juhtub?
3-faasilist boilerit on õige sellega soojendada, 3-faasilist saunakerist ka. Pliit - kas see ka jagab ise faaside koormatust kui on joonsie järgi ühendatud või on lihtsalt plaadid-ahjutennid jõuga jagatud. Aga kui maja on selline, kus mingi faas on koormatud ja teised mitte, ongi probleem. Siis tekib ju see, kus boiler on taga, pead teiselt faasilt pliiti soojendama ja kolmandale triikraua taha ühendama. PV puhul on ju kolm eraldi inverterit kes igaüks teisest sõltumatult toimetab ja siis vastavalt ka soojeneb aga geneka sees on vist vähe teine seis, seal pole nelja inverterit, kolme tööstusvoolule ja ühte 220V jaoks?
Ehk eramajale geneka valikul on küsimusi veel Lõpuks on 1 faas = 1 genekas ja see ei pruugi üldse kallim tulla